ویزای کار ترکیه با کارت فیروزه ای

6خرداد 1401
0 نظر
ویزای کار ترکیه با کارت فیروزه ای

در سال های اخیر ایرانیان بسیاری ترکیه را مقصد مهاجرتی خود انتخاب کرده اند که این موضوع می تواند دلایل بسیاری داشته باشد که نزدیکی و همسایه بود ترکیه با ایران یکی از دلایل آن است، برخی تحصیلی و برخی سرمایه گذاری و یا حتی ازدواج را دلیل خود برای مهاجرت به ترکیه عنوان کرده اند اما بسیاری هم مهاجرت کاری به ترکیه را دلیل رسسیدن به این کشور میدانند. اما موضوع این است که ویزای کاری ترکیه انواع مختلفی دارد که ویزای کار ترکیه با کارت فیروزه ای و یا همان کارت فیروزه ‎ای ترکیه یکی از چند مسیر کاری ترکیه است که ما در افشار املاک به آن خواهیم پرداخت، با ما همراه باشید تا اطلاعت کاملی از این مسیر کسب کنید.

کارت فیروزهای ترکیه چیست؟

شما با داشتن کارت فیروزه‎ ای ترکیه می‎توانید برای دریافت حق شهروندی ترکیه اقدام کنید، همین طور اجازه ‎ی کار کردن در ترکیه را داشته باشید. اگر شما در ترکیه اقدام به سرمایه گذاری یا خرید ملک کرده باشید، می‎توانید برای اخذ کارت فیروزه ‎ای ترکیه اقدام کنید و با دریافت آن اقدام به اخذ اقامت برای خانواده خود شامل همسر و فرزندانتان بکنید. اگر شما فردی هستید که به واسطه شغل و یا هنر خود این امکان برایتان وجود دارد که ترکیه را به بهترین نحو به دنیا معرفی کنید، می‎توانید کارت فیروزه ‎ای را دریافت کنید مثلا اگر نویسنده و یا دانشمند و یا شاید هم ورزشکار حرفه ‎ای و یا کار آفرین باشید.

چرا باید کارت فیروزه ‎ای (تورکوواز) ترکیه را دریافت کنیم؟

ترکیه با جمعیت بیش از 80 میلیونی خود و احاطه شدن توسط 3 دریا موقعیت مناسبی برای متخصصان، هنرمندان، ورزشکاران، سرمایه گذاران و دانشمندان می‎تواند داشته باشد. ترکیه سالانه میزبان حدودا 30 میلیون گردشگر است و بر اساس اقتصاد پویای خود زمینه‎ های مختلفی را جهت سرمایه گذاری و کسب سود برای افراد ایجاد می‎کند. به علاوه ترکیه 81 استان دارد و دارای شهر بزرگی مانند استانبول می‎ باشد که بزرگترین شرکت های ساخت مسکن در آن قرار دارد، همینطور ازمیر در بحث گردشگری و ورزشی بسیار پیشرفت کرده و از طرفی آنکارا بهترین دانشگاه ‎ها را در خود جای داده و به این ترتیب با در اختیار قرار دادن کارت فیروزه‎ای به افراد واجد شرایط امکانات مناسبی را برای دارندگان چه از نظر زندگی و چه از نظر کار و تحصیلات فراهم می‎کند. به علاوه با پایین بودن مبلغ مالیات در ترکیه نسبت به دیگر کشورهای دنیا شما می ‎توانید با سرمایه گذاری و ثبت شرکت و راه اندازی کسب و کار خود، سود قابل توجهی را دریافت کنید از طرفی شما می ‎توانید از امکان خرید ملک که یک سرمایه گذاری سود ده در ترکیه است، نیز استفاده کنید.

کارت فیروزه‎ای ترکیه و تابعیت ترکیه

طبق ماده 5901 قانون اساسی ترکیه اگر شما به عنوان دارنده ‎ی کارت فیروزه‎ ای ترکیه و یا بستگان شما در ترکیه باعث اختلال در نظم و قانون و امنیت نشوید و مرتکب جرم و جنایت نشده باشید، این امکان برایتان فراهم است تا بتوانید جهت اخذ تابعیت و شهروندی ترکیه اقدام فرمائید. دقت داشته باشید که اخذ تابعیت پس از دریافت کارت فیروزه‎ ای ترکیه تقریبا 5 سال زمان می‎برد. سه سال اول آن صرف تبدیل کارت فیروزه ‎ای موقت به کارت فیروزه ‎ای دائم و پس از آن دو سال از دریافت کارت فیروزه ‎ای ترکیه با مدت نا محدودتان باید بگذرد تا برای اخذ تابعیت ترکیه اقدام فرمائید. و در واقع با اخذ تابعیت ترکیه شما یک شهروند ترک به شمار می ‎آیید و از تمامی حقوق شهروندان ترک بهره‎مند خواهید شد.

به چه کسانی کارت فیروزه‎ای ترکیه را می‎دهند؟

به جهت هم راستا شدن با سیاست‎ های بین المللی کار در ترکیه، امکان دریافت کارت فیروزه ‎ای (تورکوواز) ترکیه برای اتباع خارجی فراهم است. اگر شما دارای تجربه و تخصص حرفه ‎ای و یا سطح بالای تحصیلات هستید و یا می‎توانید در ارتقای دانش و علم و فناوری در ترکیه مشارکت کنید، امکان دریافت کارت فیروزه‎ای (تورکوواز) برایتان مهیا است. به علاوه اگر در ترکیه ملکی خریداری کرده ‎اید و یا اقدام به سرمایه گذاری فرموده ‎اید به جهت اینکه عملی مثبت در راستای اقتصاد و اشتغال در این کشور انجام داده ‎اید، می‎توانید کارت فیروزه‎ای را دریافت کنید. با دریافت کارت فیروزه ‎ای ترکیه امکان اقامت دائم ترکیه و اجازه کار در این کشور را دارید. کارت فیروزه ‎ای ترکیه قابل مقایسه با گرین کارت آمریکا و کارت آبی اتحادیه اروپا می‎باشد اما تفاوت‎ هایی نیز با هم دارند.

مدت اعتبار کارت فیروزه‎ای (تورکوواز) ترکیه

اولین کارت فیروزه ‎ای که دریافت خواهید کرد، اعتبار سه ساله دارد که به آن دوره انتقال می‎ گویند. پس از این دوره سه ساله فرد باید به تمدید مجدد آن بپردازد. طبق ماده 15 قانون اساسی ترکیه اگر کارت فیروزه ‎ای فرد متقاضی در طول مدت اعتبار اولیه که سه سال است، فسخ نشود به عبارتی فرد عملی انجام ندهد که منجر به فسخ کارت فیروزه ‎ای او شود، در تمدید بعدی کارت به صورت اعتبار نامحدود صادر خواهد شد. این نکته را در نظر داشته باشید که کارت فیروزه ‎ای فرد متقاضی با کارت فیروزه ‎ای همسر و فرزندانش در ارتباط است، به این معنی که اگر کارت فیروزه ‎ای فرد منقضی شود، کارت اعضای خانواده او نیز از اعتبار ساقط می‎شوند.

تمدید اعتبار کارت فیروزه ‎ای (تورکوواز)

همانطور که پیشتر به آن اشاره کردیم، مدت اعتبار اولیه کارت فیروزه ‎ای 3 سال است که اگر شما در طی این سه سال مرتکب عملی خلاف قوانین ترکیه نشده باشید، 180 روز قبل از به پایان رسیدن اعتبار سه ساله می‎ توانید اقدام به اعتبار جدید و نا محدود برای کارت خود کنید به علاوه بعد از گذشتن 2 سال از اعتبار نا محدود این امکان وجود دارد که فرد دارنده کارت فیروزه‎ ای برای دریافت و اخذ حق شهروندی ترکیه اقدام کند.

دریافت سریع و آسان کارت فیروزه ‎ای (تورکوواز)

از آنجا که ترکیه همیشه برای دانشمندان در سراسر دنیا ارج و قرب قائل می‎ شود، با تقاضای دریافت کارت فیروزه ‎ای از طرف دانشمندان روال دریافت کارت به صورت جداگانه یعنی خارج از لیست درخواست‎ های عمومی و به سرعت انجام می‎شود. و در مدت زمان کوتاه ی موارد لازم ارزیابی شده و مورد تایید قرار می‎گیرند و کارت فیروزه ‎ای ترکیه صادر خواهد شد. این امکان برای ورزشکارانی که در رشته ‎ی ورزشی خود دارای تخصص هستند و در مسابقات جهانی مدال کسب کرده‎ اند نیز فراهم است. افراد با دریافت کارت فیروزه‎ ای ترکیه می‎ توانند در داخل ترکیه مشغول به کار و زندگی شوند، به علاوه اگر فردی از اتباع خارجی با توجه به توانایی‎ های خود بتواند معرف خوبی برای نشان دادن فرهنگ ترکیه، آداب و رسوم آن، نشان دادن مکان ‎های دیدنی و توریستی و گردشگری ترکیه به مردم دنیا باشد، می‎توانند کارت فیروزه ‎ای دریافت کنند.

اگر شما از طریق نویسندگی و یا کار آفرینی می‎توانید قدمی در ارتقای ترکیه و معرفی آن به دنیا بردارید پس برای دریافت فیروزه ‎ای اقدام کنید چرا که این مسیر برایتان آسان خواهد بود، پس به عبارتی ساده‎ تر:

 • اشخاصی که با استفاده از تحصیلات و یا دانش و تجربه علمی بالا می‎توانند به پیشرفت علم و تکنولوژی ترکیه کمک کنند.
 • اشخاصی که به دلیل خصوصیات و توانایی‎ هایشان نیروی کار با صلاحیت شمرده می‎شوند.
 • دانشمندان و افراد علمی که تحقیقات و دستاوردهای آنها در راستای منافع ترکیه باشد.
 • اشخاصی که دارای موفقیت‎ های بین المللی در زمینه‎ های هنر و ورزش است.

نحوه درخواست کارت فیروزه‎ ای (تورکوواز) ترکیه

اول از همه اینکه ثبت درخواست برای دریافت کارت فیروزه‎ ای ترکیه به صورت آنلاین و اینترنتی انجام می‎شود، در ابتدا شما برای ثبت درخواست خود باید به کنسولگری ترکیه واقع در کشوری که در آن اقامت دارید و زندگی می‎کنید مراجعه بفرمائید و درخواست خودتان را جهت دریافت کارت فیروزه ‎ای ثبت کنید. بعد از این مرحله درخواست اینترنتی شما به وزارت امور خارجه ترکیه ارسال می‎شود. این نکته را فراموش نکنید که شما مراحل ارسال مدارک و ثبت درخواست خودتان را می‎ توانید به صورت حضوری به وزارت امور خارجه ترکیه ارائه دهید. البته امکان اینکه یک وکیل این کار را برای شما انجام بدهد نیز وجود دارد. وزارت خارجه ترکیه از مراجع مختلف در کشور ترکیه جهت درخواست فرد خارجی کسب صلاحیت می‎کند. این مراجع باید حداکثر ظرف مدت 15 روز نظر خود را درباره این درخواست به وزارت خارجه ارائه کنند. اما احتمال اینکه مراجع زمان بیشتری درخواست کنند وجود دارد و ممکن است زمان اظهار نظر را 15 روز دیگر تمدید کنند. معمولا اگر بعد از 15 روز مراجع نظری ندهند و زمان را تمدید کنند احتمال وجود نظر مثبت زیاد است.

اما برای صدور کارت فیروزه ‎ای هیچ حداکثر یا حداقل زمانی وجود ندارد اگر متقاضی اطلاعات درخواستی خود را به طور کامل و بدون اشتباه در اختیار وزارت خارجه ترکیه قرار داده باشد، زمان کمتری برای صدور کارت صرف می‎شود اما گاهی اوقات به دلیل عدم اطلاعات کافی ممکن است مدارک ناقص باشند که یا منجر به رد درخواست می‎شود و یا زمان صدور کارت بسیار طولانی خواهد شد، به شما پیشنهاد می‎کنیم برای جلوگیری از هدر رفتن زمان و رسیدن به درخواست مطلوب خود از مشاوران و وکلای با تجربه در این زمینه کمک بگیرید.

مدارک مورد نیاز برای دریافت کارت فیروزه ‎ای (تورکوواز) ترکیه

شما برای دریافت کارت فیروزه ‎ای ترکیه نیاز به مدارکی جهت اخذ آن هستید، همانطور که قبلا هم اشاره کردیم ثبت درخواست شما هم به صورت اینترنتی و هم حضوری است، که لازمه هر دو حالت این است که مدارک شما که در ذیل به آن اشاره کرده ‎ایم کامل و بدون نقص باشد، ناقص بودن مدارک ممکن است باعث طولانی شدن روند دریافت کارت فیروزه ‎ای شما شود و یا اینکه منجر به رد درخواست شما گردد.

 • فرم تکمیل شده درخواست
 • اصل گذرنامه
 • کپی از کارت اجازه اقامت(کیملیک)
 • اصل مدرک تحصیلی به همراه ترجمه و تائیدیه
 • عکس پرسنلی
 • ارائه مدرکی در رابطه با پروژه‎ها و یا کارهای تحقیقاتی که انجام شده
 • ارائه سندی جهت اثبات استطاعت مالی برای سرمایه گذاری

شرایط ابطال کارت فیروزه ‎ای یا تورکووزا ترکیه

شما به عنوان یک فرد خارجی اگر قصد اخذ و دریافت کارت فیروزه ‎ای ترکیه را دارید، ابتدا باید از شرایط زندگی خود مطمئن باشید، به عبارتی خیالتان راحت باشد که قصد دارید برای زندگی در ترکیه بمانید یا خیر، چرا که حداکثر تا یکسال بعد از اخذ کارت فیروزه ‎ای باید در ترکیه مشغول به کار شوید، در غیر این صورت کارت فیروزه ‎ای شما باطل خواهد شد، به علاوه اگر در ترکیه ملکی خریداری کنید می‎توانید کارت فیروزه ‎ای خود به اعتبار سه سال را تبدیل به کارت با مدت اعتبار نا محدود کنید. به طور کلی شرایط ابطال کارت فیروزه‎ای به صورت خلاصه به شرح ذیل است:

 • اگر فرد خلاف قوانین ترکیه کاری انجام دهد که منجر به از بین رفتن امنیت در کشور ترکیه شود.
 • اگر فرد بیشتر از حد مجاز تعیین شده از ترکیه خارج شود.
 • اقامت نداشتن فرد متقاضی در ترکیه برای بیش از 2 سال متوالی.
 • تمام شدن اعتبار گذرنامه متقاضی و عدم تمدید آن.
 • در صورتی که فرد دارنده کارت فیروزه‎ای بیش از 6 ماه در ترکیه کار نکند.
 • و در آخر هم در صورت ارائه اسناد جعلی کارت تورکوواز یا همان کارت فیروزه‎ ای فرد دارنده باطل خواهد شد.

تفاوت بین کارت فیروزه‎ ای (تورکوواز) و تابعیت ترکیه چیست؟

فردی که دارنده کارت فیروزه ‎ای است امکان کار به صورت نا محدود در ترکیه برایش فراهم است اما نمی ‎توانند مانند شهروندان ترکیه و یا مهاجرانی که شهروندی ترکیه را اخذ کرده‎ اند در انتخابات شرکت کند و یا کاندید شود و یا وارد شغل های دولتی شود. به علاوه از انجام خدمت نظامی نیز معاف است. اما در مورد مسائلی مانند اقامت، سفر کاری و یا تفریحی، انجام انواع سرمایه گذاری در ترکیه با آنها مثل یک شهروند ترکیه برخورد می‎شود و این نکته را فراموش نکنید که دارنده کارت فیروزه ‎ای ترکیه بعد از 3 سال در صورت نقص نکردن قوانین ترکیه می‎تواند تبدیل به شهروند ترک شود.

مزایای کارت فیروزه‎ ای ترکیه

 • با داشتن کارت فیروزه ‎ای ترکیه برای اتباع خارجی امکان حق دائم کار و حق دائم زندگی در ترکیه وجود دارد.
 • همسر و فرزندان متقاضی حق حضور و اقامت در ترکیه را دارند.
 • این امکان برای فرد دارای کارت وجود دارد که از حقوق مندرج در پروانه کار به صورت دائم و بدون محدودیت بهره‎مند شود.
 • امکان معافیت از خدمت سربازی برای دارنده‎ی کارت فیروزه ‎ای.
 • و اما از دیگر مزایای داشتن کارت فیروزه‎ ای ترکیه امکان اقامت در ترکیه، امکان کار، سرمایه گذاری، انجام هر گونه فعالیت تجاری قانونی و … است.
 • شما با داشتن کارت فیروزه‎ ای ترکیه می‎توانید به طور رسمی در این کشور کار کنید.
 • اگر دو سال از مدت کار کردن شما در ترکیه می‎گذرد، می‎توانید برای اخذ کارت فیروزه‎ای اقدام کنید.
 • با اخذ این کارت توسط مهاجران امکان کار با هر کار فرمایی وجود دارد و دیگر درگیری‎ های اخذ مجوزهای کاری برایشان وجود نخواهد داشت.
 • شما به عنوان دارنده‎ی کارت فیروزه‎ای از تمام حقوق شهروندی ترکیه بهره‎مند هستید به جز شرکت در خدمات سربازی و نداشتن حق رای.
 • امکان دریافت پروانه کار نامحدود در ترکیه برای دارندگان کارت فیروزه‎ای، حالا می‎توانید برای تابعیت ترکیه اقدام کنید. کودکان زیر 18 سال شما بلافاصله بعد از 5 سال شهروند ترکیه می‎شوند اما همسرتان بعد از 3 سال شهروند ترکیه خواهد شد.

 

حرف آخر

شما با درخواست برای دریافت کارت فیروزه ‎ای (تورکوواز) ترکیه، می‎توانید به مزایای بسیاری که در بالا به طور کامل به آنها اشاره شد، دست یابید، و اما در آخر یکی از دلایل به راه افتادن جریان کارت فیروزه ‎ای ترکیه جریانی از مهاجران هستند که در سال های اخیر قصد اخذ اقامت ترکیه را داشتند و هدف اصلی این کارت حمایت از افرادی است که امکانات لازم جهت سرمایه گذاری در کشورشان را ندارند و یا افرادی که دارای تخصص و علم کافی هستند اما از طرف دولت و کشورشان حمایت نمی‎شوند. اگر شما جزو افراد داری صلاحیت جهت دریافت کارت فیروزه ‎ای ترکیه که در مقاله به آن اشاره شد هستید، با کمک گرفتن از مشاوران و متخصصین در این امر می‎توانید به راحتی فرایند دریافت کارت فیروزه ‎ای ترکیه را طی کنید.

پیام بگذارید