ویزای تحصیلی ترکیه

8خرداد 1401
0 نظر
ویزای تحصیلی ترکیه

از آنجا که کشور ترکیه به دلیل شرایط ایده‎ آل زندگی و کار و امکانات رفاهی یک کشور مهاجر پذیر شمرده می‎شود، از روش های مختلفی می‎توان جهت اخذ ویزا برای مهاجرت به این کشور اقدام کرد که انتخاب هر روش بستگی به شرایط زندگی و فردی شخص متقاضی دارد. در ترکیه به علت وجود نداشتن قوانین سخت کاری و مالی در مقایسه با کشورهای اروپایی به راحتی می‎توان کسب و کاری راه ‎اندازی کرد و زندگی ایده ‎آلی را از سر گرفت که به این جهت این کشور بسیار مورد توجه ایرانیان عزیز جهت مهاجرت قرار گرفته است. اما در این مقاله تصمیم داریم درباره ‎ی اخذ ویزای تحصیلی ترکیه، انوع ویزای تحصیلی ترکیه و شرایط آن با شما صحبت کنیم. به علاوه با قدم گذاشتن در راه اخذ ویزای تحصیلی و تحصیل در ترکیه ممکن است با سوالات و مشکلاتی مواجه شوید که کوشش شده تا اطلاعات لازم در این راستا در اختیار شما قرار گیرد.

شرایط تحصیل در مدارس و دریافت ویزای تحصیلی ترکیه

تحصیلات در مدارس ترکیه در سه مقطع ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان انجام می‎شود که طبق قوانین حاکم بر این کشور گذراندن این سه مقطع تحصیلی و دریافت گواهی پایان دوره برای تمام افراد جامعه ضروری و لازم می ‎باشد. اکثر مدارس در مقطع ابتدایی و راهنمایی که هر کدام شامل 4 سال تحصیلی می‎شوند دولتی هستند و در آنها برای دانش آموزان ترک و یا اتباع خارجی که با ویزای تحصیلی ترکیه به این کشور مهاجرت کرده‎ اند به زبان ترکی استانبولی تدریس می‎شود. یادگیری زبان انگلیسی برای تمامی دانش آموزان واجب و الزامی است البته این نکته فراموش نشود که آموزش توسط مدرسه انجام می ‎شود در مدارس ترکیه بعد از دریافت گواهی پایان دوره راهنمایی دانش آموزان وارد مقطع دبیرستان می‎ شوند و با توجه به علاقه و استعدادهایشان می‎توانند در مدارسی که علوم نظری مانند ریاضی و علوم زیستی در آنها تدریس می‎شود وارد شوند و یا وارد مدارس فنی ‎شوند و در رشته مورد نظر و مورد علاقه‎ی خود مهارت کسب کنند تا راحت‎تر بتوانند وارد بازار کار و یا راه اندازی کسب و کار خود شوند. به هر حال فرزندان شما نیز می‎توانند با اخذ ویزای تحصیلی ترکیه در این کشور مشغول به تحصیل شوند.

مدارس بین المللی ترکیه

افرادی که با اخذ ویزای تحصیلی ترکیه برای فرزندانشان راهی کشور ترکیه می‎ شوند ممکن است با مشکلات و چالش هایی رو به رو شوند که یکی از آنها می‎تواند زبان ترکی باشد چراکه زبان آموزشی مدارس این کشور ترکی است و دانش آموزان خارجی قبل از ورود به مدرسه حتما مورد ارزیابی آزمون زبان ترکی قرار خواهند گرفت و این موضوع می‎تواند چالشی باشد برای افرادی که قصد مهاجرت به ترکیه از طریق ویزای تحصیل را دارند و به زبان ترکی مسلط نیستند. به همین منظور مدارس تحت عنوان مدارس بین المللی در این کشور وجود دارند که در آنها زبان تدریس، انگلیسی است، و برنامه تحصیل آنها طبق برنامه تحصیلی مدارس اروپایی می‎ باشد و بسیار مناسب مهاجرانی است که به زبان ترکی تسلط ندارند و یا قصد یادگیری آن را ندارند، اما برای استفاده و تحصیل در این مدارس باید شهریه پرداخت کنید. به علاوه اکثر مهاجران به ترکیه که توسط ویزای تحصیلی ترکیه به این کشور مهاجرت کرده ‎اند فرزندان خود را به این مدارس می‎برند و لازم به ذکر است که برخی از این مدارس بین المللی نیز شبانه روزی هستند و می‎توانند 24 ساعته پذیرای دانش آموزان باشند. این ویژگی بسیار مناسب والدینی است که فرزندانشان را صرفا جهت تحصیل در ترکیه و از روش اخذ ویزای تحصیلی ترکیه به این کشور می‎ فرستند.

تحصیلات مقطع کارشناسی و اخذ ویزا تحصیلی ترکیه

روال آموزشی در دانشگاه ‎های ترکیه شبیه به ایران است به طوری که طول دوره‎ ی رشته‎ ها در مقاطع کارشناسی 8 ترم است که برای رشته‎ های پزشکی 2 تا 4 ترم به آن اضافه می‎شود و شروع ترم دانشگاه‎ ها از ماه سپتامبر می ‎باشد که دانشگاه ‎ها نیز شامل 2 هفته تعطیلات کریسمس نیز می‎شوند. تحصیل در دانشگاه ‎های ترکیه برای مهاجران رایگان نیست حتی اگر مورد پذیرش دانشگاه‎ های دولتی هم قرار گرفتید بعد از اخذ ویزای تحصیلی ترکیه لازم است که برای ورود به دانشگاه شهریه بپردازید. پذیرش دانشجو در کشور ترکیه بر اساس قبولی در آزمون ورودی هر دانشگاه صورت می‎گیرند به عبارتی مثل ایران یک آزمون سراسری وجود ندارد و هر دانشگاه به صورت مجزا دانشجو می‎ پذیرد، اما همچنان پذیرش در رشته‎ های خاص و پرطرفدار مثل پزشکی سخت و دشوار است و نیازمند تلاش فراوان است.

شرایط پذیرش دانشگاه ‎ها در ترکیه

یک نکته مهم در رابطه با مهاجرت تحصیلی به ترکیه این است که چنانچه شما قصد تحصیل در دانشگاه ‎های ترکیه را دارید و اقدام به دریافت ویزای تحصیلی نموده ‎اید حتما باید قبل از ورود به دانشگاه یک دوره یک ساله را در کالج‎ های این دانشگاه بگذرانید تا آمادگی ورود به دانشگاه‎ را پیدا کنید و جهت کسب نمره و رتبه خوب و ایده ‎آل در آزمون‎ های ورودی دانشگاه ‎ها باید وقت و انرژی لازم را صرف کنید چرا که آزمون‎ ها آسان نیستند. به علاوه شما باید نمره‎ی حد نصاب برای آزمون SAT را نیز اخذ کنید چرا که یکی از شروط ورود به دانشگاه‎ های ترکیه می ‎باشد. در بیشتر دانشگاه‎ های ترکیه به زبان ترکی تدریس می‎شود، اما چنانچه شما قصد تحصیل در دانشگاهی را داشته باشید که در آن به زبان انگلیسی تدریس می‌‎شود لازم است که جهت ثبت نام مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره 5 تا 6 را ارائه دهید که البته لازم به ذکر است که این نمره از حد نصاب مورد قبول در دانشگاه ‎های اروپایی و آمریکایی کمتر است.

تحصیلات مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه

اگر بخواهید از تجربه افرادی که توسط ویزای تحصیلی ترکیه به این کشور مهاجرت کرده ‎اند و تحصیلات تکمیلی را گذرانده‎ اند استفاده کنید، باید گفت که تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد راحت‎ تر از مقطع کارشناسی می‎ باشد. اما دلایل آن چیست؟ اول از همه اینکه نیازی نیست در آزمون ورودی دانشگاه ‎ها شرکت کنید و فقط لازم است مدرک مقطع قبلی خود را به دانشگاه ارائه کنید. دوما نیازی به شرکت در آزمون SAT ندارید و فقط لازم است یک جلسه مصاحبه با دانشگاه داشته باشید، سپس جهت اخذ ویزای تحصیلی اقدام فرمائید و در دانشگاه ثبت نام کرده و شروع به تحصیل نمائید. برای این مقطع هم دانشگاه‎ های ترکی زبان و انگلیسی زبان وجود دارد که برای شرکت در هر کدام نیاز به ارائه مدرک زبان ترکی و یا زبان انگلیسی(آیلتس بالای 6) می ‎باشد. در ترکیه نیز دوره کارشناسی ارشد 2 سال طول می‎کشد و در پایان دوره باید پایان نامه ارائه شود.

تحصیلات مقطع دکتری در ترکیه

تحصیل در مقطع دکتری ترکیه در دانشگاه‎ های ترکیه مانند همه جای دنیا می ‎باشد در واقع نیاز به شرکت در هیچ گونه آزمونی وجود ندارد و نیازی نیست تا دانسته‎ های خود را با شرکت در آزمون های کتبی ثابت کنید، اما چیزی که منجر به پذیرش از طرف دانشگاه می‎شود. پیدا کردن یک استاد خوب در رشته و دانشگاه مورد نظر شما است. شما با استاد مربوطه مکاتبه می ‎کنید و رزومه ‎ی خودتان را برایشان ارسال خواهید کرد و در صورتی که رضایت استاد را جهت ادامه تحصیلتان در دانشگاهی که اوهیئت علمی آنجاست جلب کردید در دانشگاه پذیرفته خواهید شد. اما یکی از شروط مهم از پذیرش دانشگاه در مقطع دکتری این است که شما مدرک زبان آیلتس یا تافل داشته باشید تا بتوانید برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه اقدام کنید. به علاوه هر دانشگاه حد نصاب مشخص خود را برای پذیرش دانشجو از نظر نمره زبان دارد اما در کل نمره تافل باید حداقل 80 و نمره آیلتس حداقل 6.6 باشد. این نکته را به خاطر بسپارید که استادی که موجبات پذیرش شما در دانشگاه را فراهم می‎کند مسئول شما در دانشگاه است پس فراموش نکنید که شما باید گزارش فعالیت‎ های خود را در حوزه رشته تحصیلی و روند پیشرفت تحصیلتان در دوره‎ی 3 تا 5 سال به ایشان ارائه دهید و تمامی وظایفی که استادتان به شما محول می‎کند را به درستی انجام دهید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه و تحصیلات در ترکیه

چنانچه شما مراحل مختلف جهت پذیرش در دانشگاه‎ را طی کردید و امکان ادامه تحصیل در دانشگاه ترکیه برایتان فراهم شد. جهت اخذ ویزای تحصیلی ترکیه لازم است که مدارکی را به اداره مهاجرت ترکیه ارائه کنید تا بتوانید در مدت تحصیل خود در این کشور اقامت داشته باشید. در ادامه ‎ی این مطلب مدارکی را که جهت ارائه به اداره مهاجرت نیاز دارید برایتان آورده ‎ایم:

  • کارت شناسایی معتبر با اعتبار حداقل یک سال
  • ارائه مدرک قبولی و پذیرش در دانشگاه‎ مورد نظر
  • گواهی پایان دوره‎ های سابق به علاوه ریز نمرات
  • ارائه رزومه علمی و کاری که شامل مقالات چاپ شده و تحقیقات انجام شده است
  • ارائه مدارکی که نشان دهنده وضعیت مناسب مالی شما باشد

هزینه ویزای تحصیلی ترکیه و هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه

بسته به اینکه شما در چه دانشگاه ی و چه رشته ‎ای و شهری در ترکیه مشغول هستید، مخارج شما متغیر خواهد بود. همینطور هزینه زندگی شما با توجه به امکاناتی که شما طبق سبک زندگی خود در صدد فراهم کردن آن بر می‎ آیید می‎تواند متفاوت باشد. در ادامه برای شما هزینه‎ های حدودی دانشگاه‎ ها در ترکیه را آماده کرده‎ ایم که در اختیارتان قرار می‎دهیم:

هزینه‎ های حدودی دانشگاه ‎های ترکیه
مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی 450 الی 1500 دلار
مقطع کارشناسی ارشد به زبان اصلی(ترکی) 600 الی 900 دلار
هزینه زندگی ساده در طول یک ماه 350 الی 500 دلار
هزینه کتاب‎ها و جزوات دانشگاه 100 الی 150 دلار

 

از آنجا که نرخ تورم در ترکیه 12.5% است، هزینه‎ ی زندگی در ترکیه که برای مثال شامل مسکن، آب و برق و گاز، هزینه‎ های رفت و آمد، پوشاک، رستوران، خورد و خوراک و … می‎شود، افزایش یافته است و با توجه به این مساله که سرعت رشد نرخ تورم در ترکیه پایین است، نیازی به نگرانی درباره افزایش هزنیه‎ های زندگی دانشجویی برای کسانی که از طریق ویزای تحصیلی ترکیه مهاجرت می‎کنند، نیست.

ویزای تحصیلی ترکیه و ویزای همراه دانشجو

در قوانین مهاجرت به ترکیه این قانون وجود دارد که شما می ‎توانید از ویزای همراه استفاده کنید، یعنی اگر همسر و فرزند زیر 18 سال دارید و یا فرزند وابسته ‎ی بالای 18 سال، می ‎توانید برای آنها ویزای همراه دریافت کنید. این امکان برای دانشجویانی که از طریق اخذ ویزای تحصیلی ترکیه به این کشور مهاجرت کرده‎ اند نیز وجود دارد و مدت اعتبار این ویزا و امکان تمدید آن بستگی دارد که فرد دانشجو چقدر در ترکیه اقامت داشته باشد. حداکثر مدت اعتبار ویزا همراه در کشور ترکیه 2 سال است که امکان تمدید برای آن وجود دارد و اینجا جای تکرار است که بگوئیم ایرانیان عزیز می‎توانند مدت 3 ماه را بدون دریافت ویزا در ترکیه اقامت داشته باشند.

اجازه کار با ویزا تحصیلی ترکیه

همانطور که در مقاله ‎ی کار در ترکیه نیز به آن اشاره کردیم، برای ورود به بازار کار و راه اندازی کسب و کار در ترکیه نیاز است که شما به زبان ترکی مسلط باشید. در بیشتر دانشگاه‎ های دولتی امکان استخدام دانشجویانی که در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل کرده ‎اند و فارغ التحصیل شده‎اند وجود دارد، که برای مثال می‎توانند دستیار استاد یا TA اساتید دانشگاه ‎ها باشند و در تدریس و انجام کارهای تحقیقاتی به اساتید خود کمک کنند. که در صورت اشتغال در دانشگاه ‎های بین المللی نیازی به یادگیری زبان ترکی نیست و می‎توان به دانستن زبان انگلیسی بسنده کرد.

اما فراموش نشود که دانشجویان نیاز به مجوز کار دارند تا بتوانند در ترکیه مشغول به کار شوند به علاوه این امر تحت نظارت اداره کار در ترکیه می ‎باشد، به صورتی که شما بعد از پیدا کردن شغل مورد نظر خودتان در ترکیه به اداره مهاجرت، درخواست مجوز کار می‎دهید و اقدام به اخذ ویزای کار ترکیه می ‎نمائید اما فراموش نکنید که احتمال رد درخواست وجود دارد و مجوزهای کار در ابتدا اعتبار یک ساله خواهند داشت. در تمدید اولیه اعتبار 3 ساله به آن اضافه می‎شود و در تمدید دوم اعتبار 6 ساله  به آن می‎دهند و اگر 8 سال در ترکیه اقامت داشته باشید می‎توانید مجوز کار دائم دریافت کنید و به این ترتیب شما اجازه کار در ترکیه را خواهید داشت.

حرف آخر

در این مقاله تلاش کردیم هر آنچه درباره ویزای تحصیلی ترکیه و شرایط ویزای تحصیلی ترکیه لازم است، بدانید را در اختیار شما قرار دهیم. اگر شما هم جزو آن دسته افرادی هستید که علاقه به تحصیل در رشته پزشکی در ایران را دارید اما موفق به قبولی در این رشته نشده‎اید، شانس خود را برای ورود به دانشگاه‎ های ترکیه و شرکت در آزمون‎ های ورودی آنها جهت ادامه تحصیل در این رشته امتحان کنید. به علاوه از آنجا که ترکیه شهر ارزان و با کیفیت برای زندگی به شمار می‎رود، می‎تواند گزینه مناسبی برای افرادی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند باشد و از آنجا که ترکیه کشوری آسیایی-اروپایی به شمار می‎رود می‎تواند پله ‎ای جهت مهاجرت به کشورهای اروپایی و آمریکایی باشد. پس به عنوان متخصص در امر مهاجرت اگر تصمیم به کار و زندگی در کشورهای اروپایی، آمریکایی و کانادا را دارید ولی امکانات مالی مناسب ندارید، از طریق ویزای تحصیلی ترکیه و تحصیل در ترکیه در این امر گام بردارید و از مشاوران و وکلای کار آزموده مشورت گرفته تا دچار کمترین مشکل و چالش شوید.

پیام بگذارید