آزمون SAT ترکیه

10مهر 1401
0 نظر
آزمون SAT ترکیه

به هنگام مهاجرت تحصیلی به مقصد مؤسسات برتر و شناخته شده جهان آن هم در مقاطع کاردانی یا کارشناسی، متقاضیان باید دارای سوابق تحصیلی مناسبی باشند تا بتوانند شانس خود را برای پذیرش گرفتن افزایش دهند. بدون شک اگر کمی با روند بیان شده آشنایی داشته باشید، از این موضوع مستحضر هستید که برخی از مراکز بیان شده لازمه پذیرش دانشجو را سر بلند بیرون آمدن افراد از آزمون‌های ورودی می‌دانند.

SAT یا scholastic Aptitute Test در بعضی از کشورهای جهان از افرادی که دوران تحصیل قبل از دانشگاهی‌شان را به پایان رسانده‌اند اخذ می‌شود. آیا به دنبال مهاجرت تحصیلی به ترکیه و بهره‌مندی از مزایای مختلف آن هستید؟ در این صورت بهتر است تا انتهای این مطلب با مشاوران افشار املاک همراه باشید و با تست بیان شده از جنبه‌های مختلفی آشنا شوید.

آزمون SAT ترکیه ( آزمون اس ای تی ترکیه )

شاید برای شما عزیزان این سؤال به وجود آمده باشد که اولین بار این تست در کجا برگزار شد؟ برای پاسخ به این پرسش باید کمی در مورد تاریخچه آن صحبت کنیم. برای آن که متقاضیان ورود به مقطع کارشناسی مورد ارزیابی قرار گیرند، در سال 1926 موسسه‌ای خصوصی با نام کالج برد آمریکا دست به برگزاری SAT زد.

روند کلی تست بیان شده از آن زمان تا کنون تقریباً ثابت است. با بیان این موضوع شاید تصور کنید پس از موفقیت در آن قادر خواهید بود در تمامی دانشگاه‌های جهان پذیرش بگیرد؛ اما باید بگوییم که سطح و نمره قبولی در نظر مراکز مختلف، متفاوت است. عدم وجود محدودیت در رشته‌های قابل استفاده یکی از ویژگی‌های بارز آن به حساب می‌رود.

به دلیل هماهنگی و قابلیت شرکت در آن توسط افراد با تمامی ملیت‌ها، زبان مشخص شده انگلیسی در نظر گرفته شده؛ پس برای سهولت هر چه بیشتر باید شرکت کننده به آن تسلط مناسبی داشته باشد.

آزمون SAT ترکیه و سایر نقاط جهان 4 بار در سال برگزار می‌شود و هر فرد می‌تواند بدون محدودیت تا دستیابی به نتیجه دلخواه در آن شرکت کند. بدون شک و بسته به برگزار کننده، برای شرکت در این تست باید هزینه‌ای پرداخت شود. آیا به دنبال افزایش شانس موفقیتتان هستید؟ در این صورت باید منابع ارائه شده توسط کالج را تهیه و مطالعه نمایید.

اعلام نتایج نهایی زیاد زمان بر نبوده و معمولاً پس از گذشت 3 هفته به داوطلبان اعلام می‌شود. کیفیت و اعتبارات اس ای تی به حدی است که توانسته کار خود را از تعیین سطح هوشی متقاضیان ورود به ارتش آمریکا، به عنوان معیاری استاندارد برای سنجش میزان سطح علمی در اکثر نقاط جهان تبدیل کند.

 

آزمون SAT ترکیه ( آزمون اس ای تی ترکیه )

 

نقاط قوت آزمون SAT ترکیه

اگر بخواهیم در ارتباط با نقاط قوت و مزایا و دلایل شرکت در آزمون SAT صحبت کنیم، ابتدا باید به این موضوع اشاره داشته باشیم که حفظیات تقریباً نقشی تعیین کننده در آن ندارند. این موضوع باعث می‌شود تا افرادی که می‌توانند مفاهیم مختلف را به خوبی درک کنند و یا توانایی محاسباتی بالاتری دارند شانس بیشتری را برای اخذ نمرات بهتر داشته باشند.

همان‌طور که در بخش قبل به آن اشاره شد، زبان مورد استفاده برای برگزاری انگلیسی در نظر گرفته شده است. از آنجایی که دانش آموزان برای ورود به دانشگاه‌های بین‌المللی باید تسلط بالایی بر آن داشته باشند، این موضوع می‌تواند محرکی برایشان باشد. تنوع زمان‌های برگزاری و قابلیت ارائه به گستره عظیمی از مراکز علمی برتر جهان سایر نقاط قوت SAT به حساب می‌روند.

انواع آزمون SAT ترکیه

پس از آشنایی کلی با آزمون SAT ترکیه بهتر است به بررسی انواع مختلف آن بپردازیم. شاید برای شما عزیزان جذاب باشد که برای پاسخگویی به اهداف مختلف، این تست در 2 نوع General و Subject از شرکت کنندگان اخذ می‌شود. اولین موضوعی که در ارتباط با این بحث باید به آن اشاره کنیم، عدم وجود محدودیت به هنگام انتخاب بین آنهاست؛ این بدان معناست که داوطلب می‌تواند در یک و یا هر دوی آنها شرکت کند.

فرق میان این دو در میزان تخصصی بودن آنهاست. General یا همان عمومی سطح پایین‌تری نسبت به Subject داشته و معمولاً مورد قبول دانشگاه‌هایی که رتبه علمی بالایی دارند نیست؛ پس بهتر است به هنگام انتخاب و آمادگی برای تست، توجه زیادی هم به مقصد تحصیلی‌تان داشته باشید.

نحوه ثبت نام در آزمون SAT ترکیه

برای آن که بتوانید در آزمون SAT ترکیه ثبت نام کنید، باید ابتدا به سایت سازمان برگزار کننده آن بروید و حساب کاربری‌ای برای خود افتتاح کنید. به این منظور تنها کافی است بر روی نام collegeboard کلیک کنید. در گام بعدی باید به بخش رجیستر مراجعه کرده، پروفایل را تکمیل و در نهایت ثبت نام را انجام دهید.

به مانند آزمون آیلتس و برخی از تست‌های معتبر بین‌المللی که در ایران برگزار نمی‌شوند، مرکزی برای شرکت در اس ای تی نیز در کشور ما وجود ندارد به همین سبب باید یکی از کشورهای همسایه را که برای خود مناسب‌تر می‌بینید انتخاب کنید. ترکیه مقصدی محبوب نزد بسیاری از ایرانیان برای این دست از آزمون‌ها به شمار می‌رود پس بهتر است آن را به عنوان یکی از گزینه‌های اصلی خود در نظر داشته باشید.

 

منبع آزمون SAT ترکیه

 

منبع آزمون SAT ترکیه

همان‌طور که در یکی از قسمت‌های قبل بیان کردیم، منابعی که برای طرح این تست مورد استفاده قرار می‌گیرند، برخی از کتاب‌هایی هستند که توسط موسسه برگزار کننده آن به چاپ رسیده‌اند. آشنایی با موارد بیان شده می‌تواند به افزایش هرچه بیشتر شانس رسیدن به نمرات بالا شما عزیزان کمک کند.

آیا به دنبال بهترین منبع برای آموزش دیدن به منظور آمادگی هر چه بهتر برای SAT هستید؟ در این صورت آکادمی خان (Khan Academi) اولین گزینه‌ای خواهد بود که می‌توانیم آن را به شما عزیزان پیشنهاد دهیم. این آکادمی مورد تأیید کالج برد بوده و در سایت اصلی‌اش نیز به این موضوع اشاره مستقیم شده است. در ادامه همین بخش و برای آشنایی بیشتر شما عزیزان با معتبرترین موارد در دسترس، به توضیح برخی از آنها پرداخته‌ایم.

قبل از آن که به سراغ مطالعه اطلاعات بیان شده بروید، بهتر است از این موضوع مطلع باشید که سازمان مسئول اس ای تی، برای کمک به شرکت کنندگان و ایجاد شانسی برابر رهنمودهای مختلفی را برای آنها در صفحه SAT Practice and Preparation قرار داده که می‌توانید با کلیک کردن بر روی نام آن به صورت مستقیم به صفحه بیان شده منتقل شوید.

College Board ترکیه

کالج برد یک سازمان خصوصی است که SAT را مدیریت می‌کند. این گروه اطلاعات رسمی مورد نیاز از جمله مهلت ثبت نام و چک لیستی از مواردی را که باید در روز آزمون همراه خود داشته باشید را در صفحات سایت اصلی خود که در قسمت قبل به آن اشاره داشتیم معرفی کرده است. شما می‌توانید منابع متعددی را در وب سایت هیئت کالج بیابید.

این گروه نمونه سؤالات و تست‌های تمرینی رایگان SAT را منتشر می‌کند تا بتوانید آزمون واقعی را شبیه سازی کنید. سوال‌های تمرینی با کلیدهای پاسخ دقیق ارائه می‌شوند که از این طریق بینشی دقیق از نحوه امتیازدهی در اختیار شما قرار می‌گیرد.

The Princeton Review ترکیه

ممکن است پرینستون را به عنوان سازمانی که کتاب‌های آمادگی آزمون را منتشر می‌کند بشناسید؛ اما این شرکت چندین منبع رایگان SAT را نیز در وب سایت خود منتشر می‌کند. شما می‌توانید یک امتحان تمرینی رایگان SAT را به صورت آنلاین انجام دهید و بازخوردی جامع دریافت کنید. همچنین قادر هستید دوره‌های آنلاین را بدون پرداخت هیچ گونه وجهی پشت سر بگذارید.

موسسه Kaplan ترکیه

کاپلان که به دلیل منابع آمادگی با کیفیت بالا شناخته شده است، چندین دوره آمادگی آنلاین را برگزار می‌کند. اگر چه برای شرکت در بسیاری از این موارد ملزم به پرداخت وجوهی هستید، بهتر است بدانید که این موسسه یک آزمون آزمایشی SAT رایگان را نیز ارائه می‌دهد. پس از اتمام تست، دانش آموزان گزارش دقیقی از نمره خود دریافت خواهند کرد. دسترسی داشتن به دو هفته ویدیو آموزشی رایگان و امتحان تمرینی 12 سواله که 20 دقیقه برای پاسخ‌دهی به آن فرصت دارید، سایر خدمات این مرکز به حساب می‌روند.

PrepScholar ترکیه

تقریباً می‌توان گفت، PrepScholar یکی از جامع‌ترین و بهترین راهنماهای آزمون SAT ترکیه را در اختیار شرکت کنندگان قرار می‌دهد که ماهیت کلی آن را به همراه تمامی بخش‌هایش معرفی می‌کند؛ علاوه بر این تجزیه و تشریح محدوده امتیازها و صدک‌ها یکی از خدمات دیگر آن به حساب می‌روند. آیا به دنبال روشی مناسب برای برنامه ریزی، تمرین و آمادگی هر چه بیشتر برای امتحان مورد بحث هستید؟ در این صورت می‌توانید از الگوهای آماده و طراحی شده توسط این منبع بهره ببرید.

سازمان Magoosh ترکیه

این سازمان خدماتی را برای آماده سازی آزمون SAT ارائه می‌دهد که برای آنها مبالغی را نیز از داوطلبان دریافت می‌کند. شاید پس از بیان این مورد نسبت به استفاده از سرویس‌های ارائه شده توسط ماگوش دلسرد شوید؛ اما باید بگوییم که برخی از آنها که در سایت رسمی‌اش ارائه می‌شوند، رایگان هستند. برخی نکات مطالعه و استراتژی‌های آزمون‌دهی را نیز می‌توانید در کانال یوتیوب Magoosh بیابید. انتشار کتاب الکترونیک برای کمک به متقاضیان شرکت در تست مورد بحث در راستای آماده سازی هر چه بهتر در دسته یکی از خدمات دیگر موسسه فوق قرار می‌گیرد.

The Critical Reader

The Critical Reader که توسط یک معلم آزمایشی حرفه‌ای تأسیس شده است مجموعه‌ای از کتاب‌ها و منابع رایگان آمادگی آزمون اس ای تی را به صورت آنلاین منتشر می‌کند. دانش‌آموزان می‌توانند در تست‌های آنلاین شرکت کنند و خلاصه کامل قوانین دستور زبان SAT و ACT را مطالعه کنند. این سایت همچنین فهرست جامعی از منابعی را که طراحان سؤال برای ایجاد بخش Reading استفاده می‌کنند را در دل خود جای داده است. سورس‌های بیان شده شامل نشریاتی مانند نشنال جئوگرافیک، مدارک تاریخی مانند اسناد فدرالیستی و کتاب‌های نویسندگان مشهوری مانند جین آستن است.

Erik the Red

معلمی که در زمینه‌های ریاضی و فیزیک فعال است و در نیوجرسی زندگی می‌کند، خود را با نام Erik the Red می‌نامد و از طریق سایت خود منابعی را برای آماده سازی SAT و ACT منتشر می‌کند. اگر در مورد بخش ریاضی احساس ضعف می‌کنید، می‌توانید حقایق ریاضی، فرمول‌ها و استراتژی‌هایی را که برای قبولی در آزمون SAT ترکیه نیاز دارید، از این وب‌سایت دریافت کنید. در کنار تمامی موارد بیان شده باید به این موضوع اشاره کنیم که آزمونی آنلاین به منظور تمرین بیشتر آن هم به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار داده می‌شود که با کمک آن به سطح بالایی از آمادگی در زمینه‌های فوق دست خواهید یافت.

Varsity Tutors

یکی از روش‌های دیگری که برای آماده سازی هر چه بیشتر خود به منظور شرکت در آزمون SAT می‌توانید از آن بهره ببرید، کلاس‌های آنلاین Varsity Tutors است. آموزه‌ها در 6 جلسه طی دو هفته به علاقهمندان منتقل می‌شوند و مطالبی مفید و مرتبط با تمامی بخش‌های اس ای تی را به علاقه‌مندان منتقل می‌کنند. اگر در دوره مورد بحث ثبت نام کنید، قادر خواهید بود از اپلیکیشن تلفن همراه و ابزار ارزیابی تطبیقی برای یادگیری شخصی نیز استفاده کنید که به پیشرفتتان کمک شایانی خواهد کرد.

Veritas Prep

این موسسه برای کمک به تمامی دانش‌آموزان در سراسر جهان از روندی ترکیبی برای ارائه آموزه‌های خود استفاده می‌کند که شامل منابع رایگان و غیررایگان می‌شوند. معمولاً دسترسی به کلاس‌هایی که توسط اساتید مجرب Veritas Prep برگزار می‌شوند همراه با پرداخت مبالغی خواهد بود. وبینارهای مختلف، کتاب الکترونیکی، آزمون آنلاین تمرینی و ویدیوهای متعدد در کانال یوتیوب را می‌توان به عنوان خدمات رایگان مرکز مورد بحث برای آزمون SAT معرفی کرد.

آزمون SAT ترکیه از چه مراحلی تشکیل  شده است؟

پس از آشنایی کلی  با آزمون SAT ترکیه و روش‌های آمادگی برای آن، زمان آن فرا  رسیده است تا به سراغ معرفی بخش‌های مختلفش برویم. قسمت‌هایی که در این تست باید در آنها شرکت کنید و به سوالاتی مختلف  پاسخ دهید، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند؛ زیرا می‌توانید پس از کسب اطلاعاتی در ارتباط با آنها به صورت کلی پیش زمینه ذهنی خود را برای فراگیری هر چه بیشتر مفاهیم از طریق روش‌های بیان شده آماده سازید. تست مورد بحث  از 3 بخش درک مطلب، ریاضی و نوشتار یا انشاء تشکیل شده است که در ادامه هر یک را تشریح خواهیم کرد.

بخش درک مطلب آزمون SAT ترکیه

همان‌طور که مستحضر هستید، درک مطلب به بخشی گفته می‌شود که در آن پاراگراف یا نوشته‌ای به متقاضیان ارائه خواهد شد و از اطلاعات بیان شده در آن سوالاتی مطرح می‌شود. تمامی پرسش‌هایی که در این قسمت مشاهده می‌کنید چهار گزینه‌ای بوده و با توجه به نکات درون متن می‌توانید به راحتی و با کمترین مشکلی به آنها پاسخ دهید؛ تنها کاری که برای موفقیت نیاز است، تمرین و ممارست در راستای آشنایی هر چه بیشتر با این گونه پرسش‌هاست.

زمانی که برای پاسخ‌دهی به 52 سوال این قسمت باید اختصاص دهید چیزی در حدود  65  دقیقه است. برای مدیریت زمان می‌توانید اقدامات مختلفی انجام دهید که یکی از آنها مطالعه پرسش‌ها و هایلایت کردن قسمت‌های مهم نوشته برای یافتن پاسخ‌هاست.

احتمال وجود ارتباط معنایی بین قسمت‌های مختلف با جداول، گراف‌ها و نمودارها نیز وجود خواهد داشت پس خود را به خوبی آماده کنید. آیا برای شما این پرسش به وجود آمده که موضوع متون احتمالی چیست؟ در پاسخ به این پرسش  باید بگوییم نمی‌توان حدس دقیقی در این باره زد؛ زیرا نکته اصلی موضوع آنها نیست و باید توانایی درک مطلب بالایی داشته باشید.  عدم وجود نمره منفی را می‌توان از نکات مثبت آزمون SAT به حساب آورد.

در کنار این زمینه، مهارت‌های زبان و نوشتار شرکت کنندگان از نظر فاکتورهای مختلفی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. در این بخش فرد باید  توانایی خواندن، یافتن مشکلات دستوری و املایی و اصلاح آنها را به نمایش بگذارد. آشنایی با دستور زبان کلی، دایره لغات گسترده و داشتن دقت بالا در تحلیل  مواردی هستند که برای موفقیت در این بخش ضروری خواهند بود.

بخش ریاضی آزمون SAT ترکیه

اگر با تست‌های علمی مختلف برای ورود به مراکز معتبر آموزشی آشنایی داشته باشید، بدون شک از این موضوع مستحضر هستید که یکی از بخش‌های اصلی و جدایی ناپذیر تمامی آنها، ریاضی است. آزمون SAT ترکیه نیز به مانند تمامی آنها چنین قسمتی را در دل خود جای داده که در آن باید به سوالاتی در ارتباط با شاخه‌های مختلف این موضوع، یعنی هندسه و امثال آن پاسخ دهید.

استفاده از فرمول‌های تستی و داشتن مهارتی بالا در یافت پاسخ نهایی در کمترین زمان ممکن توانایی‌هایی به شمار می‌روند که افراد باید به آنها تسلط پیدا کنند. شاید برای شما جالب باشد که تمامی پرسش‌های مطرح تستی نیستند و در برخی موارد ملزم به ارائه پاسخ تشریحی خواهید بود. در کل شما 80 دقیقه برای این بخش زمان خواهید داشت که آن به دو بخش 25 و 55 دقیقه‌ای تقسیم می‌شود.

در بازه زمانی اول بدون استفاده از ماشین حساب 20 سوال تستی مطرح می‌شوند؛ در مرحله بعدی زمان حل مسائل مختلف با درجات سختی متفاوت می‌رسد که برای این کار می‌توانید از ماشین حساب استفاده کنید. اگر بین گزینه‌هایی به شک افتاده‌اید، بدون نگرانی یکی را انتخاب کنید؛ زیرا آزمون نمره منفی ندارد. جبر و احتمال، حل مسائل و ریاضیات پیشرفته مباحث کلی بخش ریاضی SAT را تشکیل می‌دهند.

بخش انشا SAT

مهارت دیگری که در آزمون SAT مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت، نوشتن و انشا است. برای آن که بتوانید متنی مناسب با موضوع ارائه شده آماده سازی کنید، 50 دقیقه زمان به شما اعطا خواهد شد. این قسمت اختیاری برای آن دسته از افرادی که به دنبال پذیرش گرفتن از موسسات علمی برتر جهان هستند به نوعی اجباری به حساب خواهد رفت؛ پس بهتر است به دنبال آمادگی هر چه بیشتر در این زمینه نیز باشید تا بتوانید به موفقیت‌های چشمگیری دست پیدا کنید.

نمره بندی آزمون SAT

یکی از مسائل  جالب  پیرامون هر تستی نمره بندی آن به شمار می‌رود. اگر شما نیز به آگاهی از این موضوع در مورد SAT علاقه‌مند هستید، بهتر است بدانید که بخش آخر  آن که تقریباً اختیاری است بین 1 تا 6 امتیاز را به خود اختصاص داده. حداکثر امتیازی که از دو قسمت دیگر می‌توانید به دست آورید هم چیزی در حدود 1600 خواهد بود؛ البته لازم به ذکر است که در برخی منابع نمره بیان شده 400 است.

نبود محدودیت در تعداد دفعاتی که داوطلب در آزمون شرکت می‌کند باعث شده تا افراد بتوانند با آزادی عمل بیشتری در این روند وارد شوند؛ اما همچنان بهتر است با آمادگی کامل تست مورد بحث را پشت سر بگذارید. دانشگاه یا مرکزی که قصد پذیرش گرفتن از آن را دارید، می‌تواند به راحتی از سازمان برگزار کننده نتیجه آزمون SAT را استعلام کند و از این طریق اطلاعات مورد نیاز برای تصمیم گیری را به دست آورد.

هزینه شرکت در آزمون SAT ترکیه

برای آن که بتوانید در آزمون SAT شرکت کنید، بدون شک نیازمند پرداخت هزینه‌های ثبت نام هستید. بر اساس آنچه که در سایت اصلی هیئت برگزار کننده اعلام شده است، مبلغی که ساکنان خاور میانه برای اینکار ملزم به پرداخت هستند 47 دلار می‌باشد. در کنار این موضوع، باید بگوییم که هزینه‌هایی هم تحت عنوان مخارج اضافی و نمره اعلام شده‌اند که در جداول زیر می‌توانید آنها را مشاهده کنید.

مخارج اضافی

خدمات هزینه

جزئیات

تغییر دادن محل آزمون $25 مبلغ بیان شده تنها برای تغییر محل برگزاری آزمون است. اگر به دنبال تغییر تاریخ آن نیز هستید، باید ثبت نام را کنسل و دوباره انجام دهید.
لغو ثبت نام $25 این میزان برای افرادی است که تنها قصد لغو ثبت نام به منظور تغییر زمان امتحان را دارند. اگر از fee waiver استفاده می‌کنید نیازی به نگرانی نیست؛ زیرا مزایایی که از آنها بهره‌مند شده‌ای به شما بازگشت داده می‌شوند.
لغو ثبت نام نزدیک به زمان امتحان $35 اگر در روز آزمون SAT یا تاریخی خیلی نزدیک دست به این کار بزنید.
مزایای fee waiver همچنان به شما بازگشت داده می‌شوند.
ثبت نام دیر وقت $30 اگر در بازه زمانی غیر متعارف و نزدیک به تایم برگزاری تست دست به ثبت نام بزنید.

مخارج استفاده از خدمات نمره دهی

خدمات هزینه‌ها

جزئیات

گزارش نمره اضافی 12 دلار به ازای هر گزارش اضافی اگر پس از زمان برگزاری آزمون درخواست گزارش نمرات را بدهید، 4 مورد اول رایگان خواهند بود. گزارشات اضافی و یا مواردی که خارج از زمان بیان شده درخواست شوند نیازمند پرداخت مبلغ بیان شده هستند.
گزارش بدون ترتیب $31 هزینه دریافت گزارش‌های اضافی
دریافت نمرات با تلفن $15  به ازاری هر تماس در همان بازه زمانی اعلام نتایج آنلاین،  می‌توانید از این سرویس استفاده کنید. مبالغ بیان شده باید در زمان برقراری تماس از طریق کارت اعتباری پرداخت شوند.
نمرات بایگانی شده $31 مخارج گزارش دادن نتیجه اضافی

پیام بگذارید