ترکیه

5مرداد 1401
0 نظر
ترکیه

از آنجا که در سالهای اخیر کشور ترکیه به عنوان کشوری پر متقاضی جهت مهاجرت و زندگی میان بسیاری از ایرانیان وکشورهای همسایه مورد توجه قرار گرفته است، در این مقاله تلاش میکنیم تا مهم‎ترین اطلاعات راجع به ترکیه را در اختیار شما قرار دهیم. اطلاعاتی اعم از مشخصات کلی این کشور، جمعیت، موقعیت جغرافیایی، زبان، آداب و رسوم و فرهنگ و بسیاری دیگر از اطلاعات عمومی و مهم ترکیه در این مقاله توسط تیم افشار املاک شرح داده شده است که امیدواریم برای شما خواننده عزیز مفید واقع شود.

مشخصات کلی کشور ترکیه

کشور ترکیه با نام رسمی جمهوری ترکیه، کشوری اروپایی-آسیایی است که بخش بزرگتر آن که آسیای کوچک نام دارد در جنوب غرب آسیا و خاورمیانه قرار دارد و بخش کوچکتر آن، که بخش اروپایی است در منطقه بالکان در جنوب شرق اروپا جای گرفته است. این کشور Turkey به سبب قرار گرفتن در یکی از حساس ‎ترین مناطق جهان، موقعیت جغرافیایی راهبردی و استراتژیک بسیار مناسبی دارد و کشورهای بسیاری از جمله ایران از ترکیه به عنوان مسیر ترانزیت کالا و انرژی استفاده میکنند. علاوه بر تمام این موارد این کشور با آب و هوای مناسب و جلگه‎ ای هر ساله پذیرای گردشگران زیادی از سراسر جهان است.

 

جمعیت کشور ترکیه

 

جمعیت کشور ترکیه

جمعیت کشور ترکیه 84.680.000 نفر است که بخش اعظم جمعیت آن مسلمان هستند، به طوری که 80 درصد مردم آن سنی و حدود 20درصد علوی و تعداد خیلی کمی کلیم و مسیحی هستند. همینطور نسبت تعداد افراد مسلط به زبان های مختلف در این کشور، به این صورت است که 75 درصد آنها ترکی استانبولی به عنوان زبان رسمی ترکیه، 18 درصد کرد و 7 درصد را سایر قومیت های ترکیه تشکیل میدهند.

موقعیت جغرافیایی کشور ترکیه

کشور Turkey از شمال با دریای سیاه، از غرب با دریای اژه و مرمره و از جنوب با دریای مدیترانه هم مرز آبی است. و میان 6 کشور آسیایی و 2 کشور اروپایی قرار گرفته است، به طوری که کشورهای همسایه آن شامل ایران، آذربایجان، ارمنستان، گرجستان، عراق، سوریه، یونان و بلغارستان است. همانطور که پیشتر نیز اشاره شد، کشور Turkey به عنوان کشوری اروپایی-آسیایی واقع در جنوب غربی آسیا و خاورمیانه و جنوب شرقی اروپا است، که بخش اعظم آن به میزان 97 درصد در قاره آسیا و بخش کوچکتر آن یعنی 3 درصد در قاره اروپا قرار دارد.

بخش آسیایی ترکیه به نام ‎های آناتولی و آسیای صغیر و بخش اروپایی آن به نام اروپایی شناخته شده هستند. بخش اروپایی و آسیایی توسط دریای مرمره و دو تنگه بسفروس و داردانل از یکدیگر جدا شده‎ اند، به طوری که شما برای انتقال بین بخش آسیایی و اروپایی نیاز به استفاده از خدمات کشتیرانی ترکیه دارید.

 

آب و هوای ترکیه

 

آب و هوای کشور ترکیه

کشور ترکیه، کشوری خوش آب و هوا با اقلیم مدیترانه‎‌‌ای است. بهترین فصل برای سفر به این کشور بهار و پاییز می باشد، زیرا هوا بسیار مطبوع و مناسب است، البته به سبب وجود پستی و بلندی‎ های بسیار و همینطور سواحل متعدد شما میتوانید هر نوع آب هوای مطلوب خود را در این کشور بیابید، از زمستان های سرد گرفته الی تابستانهای گرم ساحلی. نکته جالب در اقلیم ترکیه این است که شما در زمستان خصوصا فصل دی و بهمن، اختلاف دمای زیادی میان ارتفاعات و سواحل جنوبی این کشور میبینید که این نکته خود منجر به جذب تعداد کثیری از گردشگران گردیده است.

اقتصاد ترکیه

کشور ترکیه دو اقتصاد مهم در کشور خود دارد، که شامل صنعت مد و پوشاک و صنعت توریسم است، این موضوع کمک فراوانی به رشد اقتصادی Turkey کرده است، به طوری که در سال های اخیر این کشور پیشرفت فراوانی کرده است و از نظر برابری قدرت خرید در رتبه سیزدهم دنیا قرار گرفته است که جایگاه بسیار خوبی است. و از این کشور به عنوان نوزدهمین کشور دنیا از نظر تولید ناخالص داخلی یاد میشود. به طور کلی وضعیت اقتصادی کشور را از نظر سرانه مردم ترکیه نیز میتوان حدس زد، به این صورت که هر چه به سمت شرق میرویم وضعیت مردم از نظر درآمد سختتر میشود و عموما بخش غربی وضعیت اقتصادی مناسب تری دارد.

 

اقتصاد ترکیه

 

فرهنگ و آداب و رسوم کشور ترکیه

فرهنگ ترکیه به دلیل هجواری با بسیاری از کشورهای اروپایی و آسیایی، از ورود گردشگران بسیار تاثیرپذیر بوده است، به طوری که مردمی بسیار خونگرم و مهربان دارند. اما این کشور نیز مانند بسیاری از دیگر کشورها دارای فرهنگ و آداب و رسوم خاص خود است، اما به طور کلی میتوان گفت Turkey به سبب نزدیک بودن با ایران و داشتن دین مشترک اسلام، دارای تشابهات فرهنگی بسیار زیادی است و همین موضوع باعث تبدیل کشور ترکیه به عنوانی کشوری پرطرفدار میان ایرانیان برای مهاجرت گردیده است.

به عنوان مثال اگر برای اولین بار به خانه کسی می‎روید باید حتما با خود شیرینی به همراه داشته باشید مانند ایران، یا برای پذیرایی از مهمان خود چایی و یا قهوه به همراه شیرینی سرو میشود و بهتر است که نوشیدنی خود را تا ته فنجان ننوشید. از دیگر مسائل قابل توجه در فرهنگ ترکیه، مراسم ازدواج و رسومات آن است، به طور کلی در این کشور مرد سالار است و مرد رئیس خانواده است و زن بعد از ازدواج نام خانوادگی همسرش را میگیرد، نکته بسیار مهم این است که کشور نیز مانند اروپا، قانون منع چند همسری را دارد، یعنی شما برای ازدواج مجدد نباید متاهل باشید و ازدواج قبلیتان باید باطل شده باشد.

از آداب و رسوم مراسم ازدواج میتوان گفت، زمانی که دختری ازدواج میکند اسم همه دوستان عروس را درون کفش عروس می‎نویسند و اگر در پایان مراسم کسی اسمش پاک شود، یعنی نفر بعدی برای ازدواج خواهد بود. در ارتباط با تعطیلات آخر هفته، میتوان گفت ترکیه به دلیل توریستی بودن، امکانت تفریحی بسیار زیادی دارد، از جمله سینما، تثاتر، انواع و اقسام تفریحات آبی و… که باعث میشود شما به عنوان شهروند کشور ترکیه همیشه تفریحی برای اوقات فراعت خود داشته باشید.

مذهب مردم ترکیه

طبق آخرین آمار منتشر شده، 98 درصد مردم ترکیه مسلمان و 2 درصد باقی ادیان دیگر شامل مسیحیت، کلیمیان و … هستند، البته مسلمانان این کشور بیشتر تابع مذهب تسنن هستند، یعنی سنی هستند، که از میان آنها گروه حنفی ‎ها بیشتر در مرکز و غرب Turkey سکونت دارند و به عنوان بزرگترین گروه مذهبی این کشور به شمار می‎ آیند. در این کشور 236 کلیسا در کنار مساجد متعدد آن نشان دهنده احترام و تکریم ادیان مختلف به یکدیگر است، شاید دلیل این موضوع اصلاحات قانونی سال 1928 Turkey است که دین را از سیاست جدا کردند و منجر به آرامشی درونی میان انواع و اقسام ادیان‎ ها گردیده است.

واحد پول کشور ترکیه

واحد پول ترکیه لیر(TL) و هر لیر برابر با 100 قروش می‎ باشد. اسکناس ‎های لیر ترک به صورت، 5، 10، 20، 50، 100 و 200 لیر است و سکه ‎های آن معادل 1، 5، 10، 25، 50 قروشی و 1 لیری است.

زبان کشور ترکیه

زبان رسمی کشور ترکیه، زبان ترکی استانبولی با حروف الفبای لاتین است، اما زبان های دیگری نیز در گروه اقلیت های آن مورد استفاده قرار میگیرند، از جمله زبان های کردی، ارمنی، زازا و ترکی آذربایجانی. شاید این نکته برایتان جالب باشد که زبان ترکی یکی از قدیمی‎ترین و با اصالت‎ ترین زبان های دنیا به حساب می ‎آید. نکته جالب دیگر این است که در گذشته زبان نوشتاری ترکیه، عربی (عثمانی) بود و زبان نوشتاری از زمان تشکیل جمهوری ترکیه توسط آتاترک در سال 1302 شمسی به زبان لاتین تغییر کرد.

نرخ امید به زندگی در ترکیه

امید به زندگی یک شاخص آماری است که نشان دهنده متوسط طول عمر در یک جامعه می‎باشد، به عبارتی میتوان امید به زندگی را توقع افراد از تعداد سال هایی که انتظار دارند که میتوانند زندگی کند، تعریف کرد. این شاخص میتواند میزان رضایت از زندگی افراد را نشان دهد. این نرخ برای مردان ترکیه 75 سال و زنان آن 80 سال تعریف شده است. که میتوان فهمید نرخ امید به زندگی در زنان ترکی نسبت به مردان آن بیشتر است، به طوری که شاخص امید به زندگی زنان ترکی 5 سال بیشتر از مردان ترکی است.

 میزان میانگین درآمد ترکیه

حداقل حقوق در ترکیه در سال 2022 بر اساس سایت معتبر Numbeo، لیر 5890 اعلام شده است. این رقم در سال 2019، 2558 لیر اعلام شده بود، بنابراین میتوان گفت این کشور نیز نرخ تورمی صعودی را در طی سالهای گذشته طی کرده که منجر به افزایش حداقل حقوق در این کشور گردیده است. این دستمزد اعلام شده برای 26 روز کاری است، که حق تعطیلی 4 روز هر یکشنبه را در نظر گرفته ‎اند. اگر کارگری با کارفرمایی کار میکند که بیمه نیست، نباید حق بیمه را از وی کم کند و کارفرما باید مبلغی را اضافه بر رقم اعلامی کشور Turkey بپردازد.

میزان هزینه زندگی در ترکیه

در این بخش به بررسی هزینه زندگی در ترکیه پرداخته‎ ایم، هزینه‎ های زندگی بخشهای مختلفی را پوشش میدهند که با توجه به آمار رسمی معتبر سایت Numbeo مهمترین آنها را استخراج کرده‎ایم تا به راحتی متوجه انواع هزینه ‎های زندگی در ترکیه شوید.

هزینه زندگی در ترکیه
اجاره خانه مرکز شهر 1 خوابه 3175 لیر
3 خوابه 5630 لیر
خارج شهر 1 خوابه 2150 لیر
3 خوابه 3330 لیر
خرید خانه مرکز شهر 12600 لیر
خارج شهر 9000 لیر
حمل و نقل بلیط یه طرفه 6.5 لیر
تاکسی 7.5 لیر
تاکسی دربست 50 لیر
خورد و خوراک شیر 15 لیر
برنج 19 لیر
پنیر 80 لیر
گوشت 150 لیر
سیگار 28 لیر
پوشاک یک جفت کفش نایک 1000 لیر
لباس zara 400 لیر
یک جفت کفش چرم 740 لیر
خدمات شهری آب، برق، گرمایش، سرمایش برای آپارتمان 85 متری 970 لیر
اینترنت 137 لیر

 

درآمد سرانه و سطح رفاه زندگی مردم ترکیه

درآمد ملی سرانه شاخصی است که کمک میکند میانگین سطح رفاه مردم یک کشور را درک کنیم. البته این شاخص خطای آماری خود را نیز دارد یعنی فقط نشان دهنده یک میزان میانگین است و درآمد واقعی افراد آنطور که باید گنجانده نمیشود. فرمول درآمد سرانه معادل ارزش درآمد ملی تقسیم بر جمعیت کشور است. البته میتوان گفت درآمد سرانه ملی در ایالت های مختلف میتواند متفاوت باشد، به عنوان نمونه در کلانشهرهایی مانند استانبول، آنکارا از میانگین کل کشوری بیشتر است و یا در شهرهای دیگر میتواند از میانگین کشوری کمتر باشد.

 

مهمترین شهرهای توریستی ترکیه

 

مهمترین شهرهای توریستی ترکیه

همانطور که میدانید کشور ترکیه از کشورهای جاذب گردشگر و با صنعت گردشگری و توریسم قوی است و همین موضوع منجر به تبدیل اکثر شهرهای ترکیه به شهرهای فوق العاده برای جذب گردشگر شده ‎اند، که در این بخش به معرفی مهمترین‎ های آن پرداخته ‎ایم که شامل:

 • آنکارا
 • استانبول
 • آنتالیا
 • ازمیر
 • ماردین
 • قونیه
 • افسوس
 • کاپادوکیه

البته میتوان گفت استانبول و آنتالیا و آنکارا از مهمترین‎ های این لیست میتوانند باشند و سالانه میلیون‎ ها گردشگر را به خود جذب میکنند.

دیدنی‎ های ترکیه

همانطور که اشاره کردیم، کشور ترکیه با جاذبه ‎های توریستی فراوان هر ساله پذیرای میلیون‎ ها گردشگر از سراسر جهان است، در این بخش علاوه بر شهرهای مهم توریستی ترکیه که به آن اشاره کردیم، به معرفی دیدنی ‎های جالب ترکیه که توریست‎ های زیادی را به سمت خود جذب میکند پرداخته ‎ایم که شامل:

 • مسجد سلطان احمد
 • منطقه سلطان احمد
 • ایاصوفیه
 • آنیت کابیر
 • موزه تمدن آناتولی
 • مسجد حاج بیرم
 • موزه آنتالیا
 • ترمسوس
 • ساحل کاپوتاس
 • مسجد عزیزیه
 • آرامگاه مولانا
 • باغ پروانه قونیه
 • مسجد و مقبره شمس

حرف آخر

در این مقاله سعی کردیم به طور کلی به معرفی ترکیه و شرایط زندگی در ترکیه بپردازیم، به این صورت که مهمترین ویژگی‎ های آن اعم از موقعیت جغرافیایی، جمعیت، اقلیم و آب و هوا، شرایط اقتصادی، شرایط زندگی و رفاه و … مردم را به تفکیک توضیح داده ‎ایم که امیدواریم شما را در انتخاب کشور مورد نظرتان برای مهاجرت به خوبی یاری کند، در صورتی که هرگونه ابهامی در این رابطه داشتید میتوانید به مشاورین متخصص ما مراجعه کرده و آگاهی لازم را کسب کنید.

پیام بگذارید