پروسه خرید ملک در کشور ترکیه

9اردیبهشت 1401
0 نظر
پروسه خرید ملک در ترکیه

مهاجران و متقاضیانی که قصد خرید خانه یا زمین در ترکیه را دارند باید به مراحل و شرایط و یا همان پروسه خرید ملک در کشور ترکیه توجه کنند. تمایل به خرید ملک بدون التزام به شرایط و معاملات تنظیم شده ممکن است باعث ضایع شدن حقوق شما در کشور ترکیه شود. در این مقاله سعی کرده ایم تا نکات مهمی در فرآیند خرید خانه در کشور ترکیه را برای خارجی ها و مهاجرانی که تمایل به سرمایه گذاری و اقامت در این کشور را دارند، شرح دهیم.

چگونه می توان در ترکیه ملک خرید؟

مراحل خرید خانه توسط متقاضیان غیر ترکیه‌ای در چارچوب قوانین فعلی در ترکیه انجام می‎‌شود. بر این اساس خرید خانه توسط اتباع خارجی نیز مانند سایر شهروندان منوط به انتقال سند مالکیت است. این وضعیت طبق قانون دارای شرایط رسمی است. بر این اساس، قرارداد فروش ملک با امضای سند رسمی و ثبت در اداره ثبت اسناد و املاک معتبر خواهد بود. قراردادهایی که بدون رعایت الزامات فرم رسمی منعقد می شوند، به دلیل مغایرت با فرم، باطل و فاقد اعتبار است. اسنادی که در هنگام خرید ملک در ترکیه توسط اتباع خارجی انجام میشود باید به اداره ثبت اسناد و املاک ترکیه ارائه شود، تحت عنوان «اسناد مورد نیاز برای خرید ملک» توسط اتباع خارج درج شده است. با تکمیل این مدارک و مثبت شدن نتیجه بررسی های لازم، فرد خارجی می‎تواند در نتیجه مراحل ثبت نام، در ترکیه صاحب عنوان ملکی شود.

هنگام خرید ملک در ترکیه چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

اگر شما هم قصد مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک را دارید بدون شک باید کمی در مورد پروسه خرید ملک در کشور ترکیه بدانید تا بتوانید یک انتخاب آگاهانه بکنید. اما آگاهی از این موارد ضروری است، در غیر این صورت ممکن است معاملات ملکی در ترکیه نامعتبر باشد. نکاتی که شما در پروسه خرید ملک در کشور ترکیه باید به آن توجه کنید را می توان به صورت زیر خلاصه کرد (توجه کنید که ما در افشار املاک به تمامی این موارد دقت خواهیم کرد) :

 • ابتدا باید از ادارات ثبت اسناد و املاک ترکیه استعلام شود که آیا محدودیتی از قبیل حق حبس یا رهن وجود دارد که مانع فروش املاک مورد فروش شود؟ محدودیت در اموال غیر منقول برای فروش ملک مانع از فروش نیست. اما پیامدهای منفی برای خریدار خارجی دارد.
 • وضعیت منطقه بندی خانه‌‎ای که باید خریداری شود باید بررسی شود.
 • فروشنده خانه برای خرید و صاحب عنوان باید از هویت خود بررسی شود و مراقب وکالتنامه جعلی باشد.
 • کیفیت زمینی که باید خریداری شود بسیار مهم است. در صورتی که زمین های کشاورزی با نشان دادن قیمت پایین خریداری شود، ممکن است پرونده حق تقدم باز شود و توسط قطعه همسایه بیش از قیمت نشان داده شده خریداری شود.
 • در فرآیند خرید ملک باید با یک وکیل معتبر و با تجربه کار کرد.
 • یک خارجی برای خرید خانه در ترکیه نیازی به داشتن اجازه اقامت ندارد.
 • اتباع خارجی که از خرید ملک منع شده‎اند، می‎توانند به اداره منطقه‎ای وابسته به اداره ثبت اسناد و املاک اعتراض کنند. استفاده از حق اعتراض برای خارجیانی که مطمئن هستند شرایط لازم را دارند به نفع آنها خواهد بود.
 • در نهایت در صورت بروز هر گونه اختلافی در مراحل خرید و فروش ملک باید در دادگاه‌‎های مربوطه طرح دعوی شود.

اهمیت وکلا برای اتباع غیر ترک در جهت خرید ملک

افردا بسیاری از سراسر دنیا به خصوص ایران قصد خرید خانه و ملک د ر ترکیه را دارند. جنبه ها و مراحل زیادی وجود دارد که شما در این پروسه باید به آن توجه کنید. هر اقدامی که نادیده گرفته شود یا در معرض یک عملیات نادرست قرار گیرد، عواقبی علیه خارجی‎‌‌ها خواهد داشت و شاید باعث اشتباهی جبران ناپذیر شود. در عین حال برای یک فرد غیر ترک که از عواملی مانند زبان، فرهنگ و زندگی اجتماعی در ترکیه دور است، خرید خانه در ترکیه دشوار خواهد بود و یا منجر به تضییع حقوق می‎شود. به این دلایل، یک خارجی که می‌خواهد در ترکیه خانه بخرد، ابتدا باید با یک وکیل مجرب در امور خرید ملک تماس بگیرد. وکلای اتباع خارجی تمامی مراحل را برای متقاضی که قصد خرید ملک را دارد به دقت دنبال می‎کنند و قولنامه فروش غیر منقول را به نفع طرفین تنظیم می‎‌‌کنند. متاسفانه هر ساله بسیاری از متقاضیان به دلیل تجربه پایین در این مسیر شکست خورده و هزینه و زمان خود را از دست می دهند از این رو ما در افشار املاک این تضمین را به شما خواهیم داد که به بهترین شکل پروسه خرید ملک در کشور ترکیه را برای شما طی کنیم.

اولین قدم برای خرید آپارتمان و خانه در ترکیه

اولین قدم برای خرید خانه در ترکیه روشن کردن لیست خواسته‌‎های شما است. اولین و مهمترین نکته در خرید ملک این است که لیست خواسته‎‌‌ها و نیازهای خود را به وضوح تعریف کنید. در اینجا چهار مرحله است که باید هنگام انجام این کار به آنها توجه کنید.

1. روشن کردن هدف از خرید : وقتی شروع به جستجوی خانه می‎کنید، با خانه های متفاوت و جذاب زیادی روبرو می شوید. به یاد داشته باشید که یک آپارتمان لوکس در یک مجتمع با امکانات غنی مناسب برای زندگی خانوادگی در استانبول و یک ویلا بزرگ نزدیک به ساحل در آنتالیا نیازهای سبک زندگی بسیار متفاوت را برآورده می‎کند، حتی اگر قیمت ها نزدیک به یکدیگر باشد. سبک زندگی شما شامل چه چیزی است؟

2. تعیین مکان : اهمیت تعیین هدف استفاده، هنگام تعیین مکان، دوباره مطرح می‎شود. یا به دنبال خانه تعطیلات در ترکیه هستید؟ سپس نگاهی به مناطق نزدیک به ساحل مفید خواهد بود. اگر به یک خانه خانوادگی نیاز دارید، به مراکز شهر و فرصت های آموزشی نیاز خواهید داشت.

3. بودجه : پس از تعیین ویژگی ها و موقعیت مکانی خانه ای که می‎خواهید خریداری کنید، نوبت به تعیین بودجه می‎رسد. به جای محاسبه حداکثر مبلغی که می‎توانید هنگام تعیین بودجه خود بپردازید، با گزینه های دیگر با ویژگی های مشابه مقایسه کنید. بنابراین، می‎توانید به نتایج دقیق تری دست پیدا کنید.

فراموش نکنید که در طول فرآیند خرید مسکن با مالیات و هزینه های اضافی مواجه خواهید شد. علاوه بر این، گزینه های حمایت مالی در ترکیه نیز روند تدارکات را تسهیل می‎کند. علاوه بر گزینه های اقساطی شرکت های ساختمانی، می‎توانید برای گزینه های وام که مخصوصا برای خارجی ها سودآور است نیز درخواست دهید. برای هزینه های اضافی که ممکن است هنگام خرید خانه با آن مواجه شوید، به ” هزینه های خرید املاک در ترکیه ” مراجعه کنید.

بانک های دولتی و خصوصی ترکیه در رفع نیازهای خریداران در ترکیه بسیار حرفه ای هستند. انتقال پول از خارج، پرداخت قبوض، وام مسکن، مستمری و پس‌اندازهای پربازده تنها تعدادی از آنهاست. قبل از اینکه بتوانید کاری با بانک انجام دهید، به یک شماره شناسایی مالیاتی و یک حساب بانکی نیاز دارید .

4. ویژگی های مسکن : پس از تعیین ویژگی های اساسی خانه ای که می‎خواهید خریداری کنید، موارد اضافی باقی می‎مانند. آیا به دنبال ملک سرمایه گذاری هستید؟ دوست دارید یک اقامتگاه به شما پیشنهاد دهد؟ استخر را ترجیح می دهید یا باغ؟ آیا به سیستم خانه هوشمند نیاز دارید؟ در این مرحله، با توجه به نیازهای خود، بدون نادیده گرفتن هدف خرید خود، در خانه به دنبال چه چیزی هستید و به آن پایبند باشید.

مهم ترین نکاتی که باید در پرسه خرید ملک در ترکیه به آن توجه کرد

در این بخش به بررسی مهمترین اقداماتی که در خرید خانه در ترکیه به آن باید توجه کرد پرداخته‎‌‌‌ایم که شامل:

همکاری با یک شرکت املاک و مستغلات حرفه‌‎ای در ترکیه

یکی از مهم‎ترین گزینه هایی که باید در هنگام خرید خانه در یک کشور خارجی در نظر بگیرید، تعیین شرکت املاکی است که با آن کار خواهید کرد. یک شرکت املاک و مستغلات حرفه ای مهمترین قدمی است که شما را تضمین می‎کند روند فروش آرامی داشته باشید. متخصص املاکی که با او کار خواهید کرد باید اطلاعات دقیقی از بازار محلی داشته باشد و با راهنمایی شما در مورد ترجیحات خود، روند یافتن خانه شما را تسهیل کند. علاوه بر این، یک کارشناس املاک و مستغلات با تجربه در فرآیندهای قانونی می‎تواند با اجتناب از مشکلاتی که ممکن است با آن مواجه شوید، روند خرید شما را بسیار آسان کند. متاسفانه در سال های اخیر دفاتر فروش ملک بسیاری به صورت قارچ گونه در سطح ترکیه ایجاد شده است و شما باید در این زمینه بسیار دقت کنید.

مشاهده تور و یافتن خانه رویایی خود تله پروپرتی در ترکیه

پس از تعیین نیازهای خود با کارشناس املاک و یافتن چند ملک متناسب با این معیارها، نوبت به دیدن این املاک می‎رسد. اگر در این بخش از فرآیند نمی‎توانید به ترکیه بیایید، می‎توانید با استفاده از سرویس تله پروپرتی، یک تور بازدید از طریق کانال های آنلاین ارائه دهید. حتماً هر سؤالی را که در طول تور بازدید به ذهن می‌رسد بپرسید، به علاوه می‌توانید یادداشت برداری کنید و عکس بگیرید تا ویژگی‌های مسکن را فراموش نکنید. این اطلاعات که هنگام مقایسه خانه ها برای شما مفید خواهد بود، باعث می‎شود جزئیات بیش از یک خانه را فراموش نکنید. اگر مطمئن نیستید که کدام اقامتگاه برای شما مناسب است، از کارشناس املاک خود دریغ نکنید. به لطف تخصص محلی خود، او می‎تواند دیدگاه متفاوتی را به شما ارائه دهد که قبلاً ندیده اید.

چانه‌‎زنی و امضای قرارداد فروش خانه در ترکیه

پس از یافتن مناسب ترین محل سکونت با توجه به انتظارات و ترجیحات شما، جلسه‌‎ای با فروشنده در خصوص قیمت و فرآیندها تشکیل می ‎شود و قرارداد منعقد می‎ شود. در این مرحله ممکن است به فروشنده سپرده شود. متخصص املاک شما می‎تواند از طرف شما فرآیندهای چانه‎‌‌‌زنی و قرارداد را انجام دهد که باز هم یکی از مزایای همکاری با یک شرکت املاک خوب است. هدف اصلی در مرحله چانه‌زنی کاهش قیمت خانه‌ای که می‌خرید تا آنجا که ممکن است نیست، بلکه تضمین روند انتقال روان برای هر دو طرف است.
توجه: در صورتی که در این مرحله پیش پرداخت کرده اید، می‎توانید با اضافه کردن آن به قرارداد فروش، از بروز مشکلات احتمالی در آینده جلوگیری کنید.

فرآیند پرداخت و انتقال عنوان برای خرید خانه

پس از توافق با شرایط فروش و امضای قرارداد فروش، می‎توانید با پاسپورت، شماره مالیات و حساب بانکی خود در ترکیه پول را انتقال دهید. فرآیند انتقال پول می‎تواند 2-3 روز طول بکشد. فروشنده پس از مشاهده وجه در حساب خود با در دست داشتن مدارک لازم به اداره ثبت اسناد و املاک و کاداستر مراجعه می‎کند. فراموش نکنید که طرفی که ترکی بلد نیست باید مترجم قسم خورده داشته باشد زیرا در این فرآیند اسناد و معاملات به زبان ترکی خواهد بود. تبریک می گوییم، شما اکنون پس از امضای هر دو طرف برای انتقال سند مالکیت، ملکی در ترکیه دارید! پس از فرآیند اشتراک، که بسیار سریعتر از بسیاری از کشورهای اروپایی انجام می‎شود – می‎توانید اطلاعات دقیق را از بخش خدمات پس از فروش ما دریافت کنید – تنها چیزی که برای شما باقی می ماند لذت بردن از خانه جدید و زندگی جدید خود در ترکیه است!

فرایند خرید ملک در ترکیه

فرقی ندارد ترکیه یا هر کشوری دیگری، شما برای خرید خانه نیاز بر این دارید تا یه پروسه دقیق و استاندارد را برای خرید خانه خود طی کنید از این رو مراحل و فرآیند خرید خانه در ترکیه را برای شما در 6 مرحله عنوان کرده ایم به به صورت زیر می باشد:

 • عقد قرار داد
 • پرداخت
 • دریافت(TIN شماره شناسایی مالیات دهندگان) ضروری است.
 • مدارک را به ریاست کاداستر ارائه دهید.
 • تهیه گزارش ارزیابی
 • TAPU را دریافت کنید

عقد قرارداد خرید خانه و ملک در ترکیه

هنگامی که مطمئن شدید خانه رویایی خود را پیدا کرده اید، گام بعدی امضای قرارداد خرید و سپرده گذاری یک اوراق قرضه، معمولاً 5000 دلار است. در این مرحله به پاسپورت خود نیاز خواهید داشت. قرارداد خرید و فروش باید به دو زبان (انگلیسی و ترکی) امضا شود.

چه نکاتی در قرارداد خرید ملک در ترکیه باید ثبت شود 

 • داده های مربوط به خریدار و فروشنده.
 • کلیه اطلاعات مربوط به ملکی که انتخاب کرده اید (طرح، تصویر، تاریخ راه اندازی، شماره قطعه، و غیره).
 • هزینه کامل ملک.
 • مبلغ پیش پرداخت.
 • برنامه زمانی پرداخت.
 • تعهدات هر دو طرف.
 • شرایط اضافی.

اسناد ارائه شده به اداره کاداستر

فروشنده ملک:

 • عکس
 • اصل و فتوکپی شناسنامه
 • شماره هویت ترکی
 • یک کپی از سند مالکیت
 • ارزش اعلامی دریافتی از شهرداری
 • فتوکپی بیمه زلزله (مسکن)

خریدار ملک:

 • گذرنامه و فتوکپی پاسپورت خریدار ملک.
 • دو قطعه عکس رنگی 3 در 4.
 • شماره مالیات محلی.

دو نسخه از توافقنامه امضا می‎شود، یک نسخه برای هر طرف. قراردادی که تمام شرایط فروش را مشخص می‎کند، از نظر قانونی لازم الاجرا است. در این مرحله ما همچنین کمک های اضافی مانند دریافت شماره مالیات و افتتاح حساب بانکی را ارائه می دهیم.

پرداخت مرحله ای حساس

قرارداد فروش ارزی که پرداخت با آن انجام می‎شود و روش پرداخت را مشخص می‎کند:

 • سپرده گذاری (معمولاً 5000 دلار) پس از امضای قرارداد فروش
 • پرداخت کامل در روز انتقال سند مالکیت (TAPU)

گاهی اوقات، روش پرداخت ممکن است بر اساس توافق بین فروشنده و خریدار تغییر کند:

 • سپرده تضمینی (10% هزینه مسکن) پس از عقد قرارداد خرید و فروش.
 • مرحله پرداخت دوم که معمولاً پرداخت به 3-4 ماه تقسیم می‎شود.
 • پرداخت نهایی در روز انتقال سند مالکیت.

دریافت TIN شماره شناسایی مالیات دهندگان در ترکیه

شما باید یک حساب بانکی باز کنید و ملک خود را ثبت کنید. روش دریافت TIN بسیار ساده است و تنها 5-10 دقیقه طول می‎کشد. فقط باید اصل پاسپورت را ارائه کنید و نام والدین (مادر و پدر) را بنویسید.

مدارک را به ریاست کاداستر در ترکیه ارائه

برای ثبت مالکیت (TAPU) برای اموال به دست آمده مورد نیاز است. طبق قوانین جدید، مراحل ثبت املاک از لحظه ارسال اسناد تا دریافت TAPU  3 تا 5 روز کاری طول می‎کشد.

تهیه گزارش ارزیابی ملک در ترکیه

پس از پرداخت، گزارش ارزیابی ملک قبل از اخذ مدرک مالکیت مورد نیاز است. متخصص هنگام تهیه گزارش ارزیابی، خود ملک را بررسی می‎کند، عکس می‎گیرد، ثبت نام در اداره کاداستر و نقشه های ثبت شده در شهرداری را بررسی می‎کند و در نهایت اطلاعات مقایسه ای قیمت ها را جمع آوری می‎کند. تهیه گزارش 2 روز طول می‎کشد.

گواهی TAPU در ترکیه

پس از کسب مجوز از سازمان های دولتی، اتاق ثبت دولتی با حضور فروشنده، خریدار و مترجم دارای مجوز، گواهی مالکیت – TAPU را صادر می‎کند. تا این زمان تسویه حساب کامل بین خریدار و فروشنده انجام شده و کلیه مالیات ها و عوارض دولتی پرداخت شده است.

برای خرید ملک در ترکیه به چه نکاتی باید دقت کرد:

روش ها و رویه های زیر باید هنگام ارائه برنامه‌ها دنبال شود.

 • درخواست خود را خودتان یا از طریق وکیل مجاز قانونی خود (با وکالتنامه) به اداره ثبت اسناد و املاک ارسال کنید.
 • ارائه اصل هر یک از این مدارک، زیرا استفاده از هیچ مدرکی غیر از شناسنامه و گذرنامه به عنوان سند هویتی در معاملات حقوق مالکیت بر اساس قوانین جاری امکان پذیر نیست.
 • اگر حداقل یکی از طرفین معامله بی سواد باشد، با دو شاهد، اگر ناشنوا هستند یا ترکی بلد نیستند، با دو شاهد و یک مترجم قسم خورده شهادت دهند.
 • وکالتنامه مورد استفاده در معاملات سند باید توسط سردفتر تنظیم و عکس آن گرفته شود.
 • اسنادی را که امضا می‎کنید حتما بخوانید. اگر شک دارید، با افسر یا مدیر مسئول مشورت کنید و پس از رفع شک و تردید، امضا کنید.
 • در صورتی که طرف معامله، شرکتی مشمول قانون تجارت ترکیه باشد، باید به همراه گواهی مجوز، سال صدور و امضا (اصل یا محضری) از اداره ثبت تجارتی که دفتر مرکزی شرکت در آن واقع است درخواست دهید.
 • در کلیه معاملات، طرفین شماره شناسایی مؤدی را همراه با مدرک هویتی (گذرنامه، شناسنامه) نشان می‎دهند. در معاملات مربوط به اشخاص حقوقی، شماره مالیات شرکت، گذرنامه و شماره شناسایی نماینده تام الاختیار شرکت.
 • در معاملات مربوط به انتقال سند مالکیت ملک در محدوده قرارداد، عکس شش ماه گذشته خریدار و دو قطعه عکس 6*4 از شخص منتقل شده و در صورت انجام معامله با وکالتنامه عکس وکیل با همین شرایط.
 • اگر نوع ملک مسکونی است یا شهرک‎های جداگانه وجود دارد، باید بیمه نامه اجباری زلزله (DASK) ارائه دهید.

پس از ارسال درخواست، زمانی که مدارک تایید و آماده امضا شد، پیامی از مدیریت بر روی تلفن همراه خود دریافت خواهید کرد. در این پیام آمده است: «بعد از پرداخت هزینه سربرگ، اکنون برای امضای آن بیایید…».در اینجا، یادگیری کارمزد سند و پرینت آن و یادگیری مبلغ پرداختی بدون تماس با بانک مفید است.  و در زمان مشخص شده با فیش های پرداخت و شناسه در دفتر ثبت اسناد و املاک ظاهر شوید.

هزینه های جانبی خرید املاک و مستغلات در ترکیه

برای خرید ملک در ترکیه هزینه های خاصی پرداخت می‎شود. اتباع خارجی که قصد خرید خانه در ترکیه را دارند نیز به شرط پرداخت این هزینه ها می‎توانند ملکی داشته باشند. می توان انواع و میزان عوارض منتشر شده توسط اداره کل ثبت اسناد و املاک و کاداستر را به شرح زیر فهرست کرد:

 • هزینه سند مالکیت هم توسط خریدار و هم فروشنده پرداخت می‎شود. 2% حق سند مالکیت باید پیش از ارزش خانه پرداخت شود، مشروط بر اینکه کمتر از ارزش فعلی املاک اخذ شده از شهرداری محل وقوع خانه نباشد. به عنوان مثال، هزینه سند ملکی که باید از خانه ای به ارزش 300000 لیره دریافت شود، 6000 لیر ترکیه است.
 • کارمزد صندوق گردان پرداخت می‎شود. اگرچه به صورت محلی تعیین می‎شود، اما حداکثر مبلغ برای سال 2019 حداکثر 320 لیر ترکیه است که به پول ایران تقریبا 700 هزار تومان است.
 • هزینه خدمات نیز، 600 لیر برای سال 2019 است. که به پول ایران تقریبا 1320000 تومان است.
 • Spot Blue ملک را در ترکیه به قیمت تعیین شده توسط سازنده/توسعه دهنده برای ملک جدید می‎فروشد، بنابراین هیچ کمیسیونی از خریدار به Spot Blue پرداخت نمی‎شود. با این حال، مانند تمام آژانس های املاک در ترکیه، Spot Blue برای فروش مجدد ملک، کمیسیون فروش 3 درصد از قیمت خرید را دریافت می‎کند. اداره کل ثبت زمین و کاداستر ترکیه تصمیمات جدیدی را برای فروشندگان و خریداران خارجی در ترکیه در تاریخ 4 مارس 2019 به اجرا گذاشته است. ارزش گذاری قبل از انتقال مالکیت به دفاتر سند ملکی الزامی است.

این تصمیم جدید از خریداران خارجی ناآشنا با سیستم مالیاتی بازار مسکن ترکیه محافظت می‎کند. همچنین اطمینان می دهد که املاک بیش از حد قیمت گذاری نمی شوند و یک متخصص دولتی است که ارزش ملک را ارزیابی می‎کند. نقشه بردار یک گزارش جامع با تصاویر ملک تهیه می‎کند و سپس ارزش گذاری برای حق تمبر انجام می دهد. هزینه این گزارش به همراه هزینه های قانونی به عهده خریدار می باشد. هزینه متوسط ​​برای این کار هم بسته به موقعیت مکانی بین 1500 -3000 لیر تقریبا معادل 3300000 تومان الی 6600000 است. این پروسه حدود 3 تا 4 روز طول می‎کشد و گزارش به مدت 3 ماه اعتبار دارد. اگر ملکی خارج از طرح خریداری می‎کنید، نمی توان قبل از تکمیل ملک، گزارش تهیه کرد. رقم ارزش گذاری در گزارش، قیمت اعلام شده در سند مالکیت نهایی خواهد بود.

شرایط خرید املاک و مستغلات در ترکیه برای مهاجران

خرید خانه در ترکیه توسط اتباع خارجی مشروط به شرایط خاصی است. رسیدن به این شرایط از طریق قانون ثبت اسناد و املاک امکان پذیر است. برای کسب اطلاع از شرایط، توجه به حدود مندرج در عنوان «محدودیت اتباع خارجی برای خرید ملک» مفید خواهد بود. در این قسمت در مورد شرایط خارج از مرزها صحبت می‎کنیم.

 • لازم به ذکر است قرارداد فروش در ادارات ثبت اسناد و املاک مطابق با نیاز فرم رسمی منعقد می گردد. سند رسمی و ثبت در این موسسه صادر می‎شود.
 • مدارک مورد نیاز باید به طور کامل و دقیق ارسال شود. از دست دادن یا نادرست بودن مدارک روند را طولانی می‎کند.
 • برای خرید ملک باید از مقامات نظامی منطقه که در برخی مناطق معتبر است، مجوز دریافت کرد. به طوری که اگر ملکی در منطقه ممنوعه نظامی یا در منطقه ای با اهمیت استراتژیک واقع شده باشد، ممکن است خرید ملک مجاز نباشد.

محدودیت خرید املاک و مستغلات برای خارجی ها و مهاجران

خرید خانه در ترکیه توسط اتباع خارجی مشمول محدودیت‌های خاصی بوده است که توسط قانون و احکام وضع شده است. بر اساس ماده 35 قانون ثبت اسناد و املاک شماره 2644، اتباع خارجی که قصد خرید خانه در ترکیه را دارند می‎توانند با رعایت این محدودیت ها در ترکیه خانه خریداری کنند. وجود این محدودیت ها برای یکپارچگی خاک کشور مهم است. در صورت لزوم فهرست بندی محدودیت های جاری همراه با تصمیمات قانونی و دستوری، می توان به ترتیب زیر اقدام کرد:

 • خارجی که قصد خرید ملک را دارد باید یکی از اتباع کشورهایی باشد که اجازه خرید ملک در داخل آن کشور را دارد. به عنوان مثال، شهروندان جمهوری عربی سوریه امروز نمی‎توانند در داخل مرزهای کشور ترکیه ملک خریداری کنند. اطلاعات مربوط به اینکه شهروندان کدام کشور می‎توانند در ترکیه خانه بخرند را می توان از اداره کل ثبت اسناد و املاک یا سفارت و کنسولگری ترکیه دریافت کرد. برای شهروندان سوری، ترکیه با ایجاد یک شرکت به نمایندگی از شهروندان و خرید ملک از طرف این شرکت، معاملات انجام می دهد.
 • در داخل مرزهای کشور، شخص خارجی حقیقی می‎تواند تا 30 هکتار ملک یا حقوق منقول محدود به دست آورد. خارجی که بخواهد از 30 هکتار بیشتر ملک بخرد به دلیل محدودیت‎های قانونی نمی‎تواند این درخواست را برآورده کند.
 • یکی دیگر از محدودیت‌های خارجی‌ها برای خرید ملک این است که خارجی‌هایی که می‌خواهند ملک بخرند، تنها می‌توانند تا 10 درصد از مساحت منطقه‌ای که ملک در آن واقع شده است، ملک خریداری کنند.
 • برای وثیقه غیرمنقول که برای شرکت بازرگانی اتباع خارجی ایجاد می‎شود محدودیت قانونی وجود نخواهد داشت.
 • امکان خرید ملک در ترکیه برای اشخاص حقوقی خارجی وجود ندارد. اما از آنجایی که اشخاص حقوقی با سرمایه خارجی در ترکیه تاسیس شده اند، به شرط رعایت محدودیت ها و شرایط لازم، می‎توانند ملکی خریداری کنند.

پیام بگذارید