کار موقت در ترکیه

23خرداد 1401
0 نظر
کار موقت در ترکیه

کار موقت در ترکیه یکی از روش‌های سریع برای اخذ اقامت کاری ترکیه است، در ادامه به چگونگی اخذ این مجوز و معایب و مزیت‌های آن می‌پردازیم. کشور ترکیه یکی از معدود کشورهایی است که در حال حاضر نیاز به نیروی کار دارد، در حالی که تقریبا بخش بزرگی از جهان در رکود حاصل از ویروس کرونا به سر می‌برند، ترکیه در حال پیشرفت اقتصادی است، اگرچه بحران کرونا سرعت رشد ترکیه را کندتر کرد اما این کشور همچنان آینده‌ای امیدوارکننده را پیش رو دارد. بنابراین مهاجرت به ترکیه از طریق کار و زندگی می‌تواند انتخابی مناسب و حتی آینده‌دار باشد، چرا که با اخذ ویزای کاری ترکیه شما امکان سفر به اروپا و شاید حتی پیدا کردن کار در کشورهای اروپایی را پیدا می‌کنید.

مجوز کار موقت در ترکیه به چه معنی است؟

کشور ترکیه برای اخذ اقامت کاری در این کشور روش‌های مختلفی را در نظر گرفته است، یکی از این روش‌ها مجوز کار موقت در ترکیه است. در این روش شما خودتان نمی‌توانید درخواست مجوز کار را به دولت ترکیه ارائه دهید بلکه ضروری است که شرکت یا جایی که شما در استخدام آنجا هستید برای شما درخواست صدور کار موقت را ارائه دهد.

 در واقع این روش ساده‌ترین و سریع‌ترین روش برای کسانی است که می‌خواهند بلافاصله بعد از پیدا کردن کار در ترکیه مستقر شوند.

کار موقت در ترکیه برای چه کسانی مناسب است؟

کار موقت در ترکیه برای تمامی افرادی که در زمینه‌ای خاص مهارت، دانش و یا سابقه‌ی کار دارند مناسب است. در واقع این روش مناسب کسانی است که  به هر ترتیبی جزء نیروی کار به حساب می‌آیند و قدرت سرمایه‌گذاری و شروع کار (خود اشتغالی) برای خود را ندارند. با این روش کسانی که یک دعوت‌نامه و نامه‌ی همکاری برای شروع به کار از سوی یک شرکت ترکیه‌ای را دارند، می‌توانند کار موقت را آغاز کنند.

چگونه می توان کار موقت در ترکیه پیدا کرد؟

برای کار موقت در ترکیه باید به چند نکته توجه کنید، کشور ترکیه به دلیل سرمایه گذاری در بخش‌های مختلف از جمله ساخت‌وساز، صنایع گردشگری، فناوری، مهندسی پزشکی و حوزه‌های مختلف پزشکی نیاز به افراد متخصص و ماهر دارد. همچنین این کشور به دنبال انواع کارگر ماهر و نیمه‌ماهر نیز هست. بنابراین برای کار موقت شما باید بتوانید اولا تخصص و مهارت خود را بالا ببرید و در مرحله‌ی دوم بتوانید با کارفرماهای ترک ارتباط برقرار کنید. در جواب ابن پرسش باید گفت در ترکیه هم مانند هر کشور دیگر پیدا کردن کار بستگی به پشتکار و مهارت شما دارد.

مجوز کار موقت در ترکیه اجازه‌ی فعالیت در چه شغل هایی را می دهد؟

کار موقت در ترکیه به معنای اجازه‌ی زندگی و فعالیت در ترکیه است، بنابراین تمام افرادی که موفق می‌شوند مجوز کار موقت را به دست بیاورند، می‌توانند در مدت اعتبار این مجوز به راحتی و به صورت قانونی در ترکیه به کار و زندگی بپردازند. مجوز کار موقت برای تمام شغل‌های قانونی که کارفرما در آن‌ها برای نیروی کار مهاجر خود در خواست صدور مجوز کار موقت بدهد صادر می‌شود. بنابراین نیاز به نگرانی خاصی نیست و شما نباید به دنبال پیدا کردن شغل‌های خاصی باشید، تنها شرط کار موقت داشتن کارفرمایی است که به شما نیاز داشته باشد و برای شما درخواست صدور مجوز کار موقت بدهد. طبیعی است که این مسئله تنها در مورد کارهای قانونی و مجاز رخ خواهد داد، پس هرگز به کسانی که شما را با این حرف که در هر کاری حتی غیرقانونی امکان صدور مجوز کار موقت وجود دارد وسوسه می‌کنند، اعتنا نکنید.

مزایای مجوز کار موقت در ترکیه

کار موقت در این کشور مزایای بسیاری دارد که در ادامه به بخشی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

  • امکان زندگی و کار در شرایط رفاهی مناسب
  • امکان اخذ اقامت دائمی کشور ترکیه
  • بهره‌مندی از نظام بیمه‌ی درمانی فراگیر
  • امکان سفر به تمام کشورهای اروپایی
  • بهره‌مندی از فرصت‌های شغلی بهتر و امید به کار در اروپا

مشکلات کار موقت در ترکیه

اگرچه مزایای کار موقت در ترکیه بسیار بیشتر از مشکلات آن است و بدون شک اخذ مجوز کار موقت دروازه‌ی موفقیت در ترکیه است اما مشکلاتی هم در این مسیر وجود دارد:

  • سخت‌ بودن پیدا کردن کار موقت
  • دائمی نبودن کار و امکان اتمام کار بعد از مدت محدود
  • یادگیری زبان ترکی: اگرچه این یک ضرورت قانونی نیست، اما اگر بخواهید در ترکیه کار کنید برای ارتباط با همکاران و مشتریان معمولا بهتر است تا حدودی به زبان ترکی مسلط باشید

آیا با دریافت مجوز کار موقت در ترکیه می توان اقامت این کشور را اخذ کرد؟

این یکی از مهم‌ترین مسائل درباره کار موقت در ترکیه است، چرا که بسیاری از افراد به دنبال کسب اقامت دائم ترکیه هستند و کلمه‌ی موقت آنها را نگران می‌کند، اگر شما هم جزو این افراد هستید باید بدانید که در صورت تداوم از طریق این روش هم می‌توانید از این طریق ویزای دائمی ترکیه را نیز به دست بیاورید.

 به طور کلی کار موقت امکان تمدید دارد، در ابتدا یک مجوز یک‌ساله برای شما صادر می‌شود که به معنای امکان کار و زندگی در ترکیه به مدت یک سال است. بعد از گذشت یک سال شما در صورتی که همچنان شاغل باشید می‌توانید مجوز کار موقت خود را این بار به مدت دو سال دیگر تمدید کنید.

در نهایت هم بعد از گذشت این دو سال شما می‌توانید اجازه‌ی کار خود را باز هم در صورتی که همچنان شاغل باشید سه سال دیگر تمدید کنید.

 در آخر بعد از گذشت هشت سال از زمان شروع به کار ترکیه می‌توانید درخواست مجوز کار دائم خود را ارائه دهید و به این ترتیب اقامت دائم ترکیه را به دست بیاورید.

آیا با دریافت مجوز کار موقت در ترکیه، می‌توان در این کشور تحصیل هم کرد؟

اگرچه در تمام دنیا هم زمان کار کردن و تحصیل کاری بسیار دشوار است، اما در کشور ترکیه از لحاظ قانونی مانعی برای این کار وجود ندارد، این درحالی است که در موقعیت برعکس ( یعنی کار در هنگام تحصیل) در ترکیه غیرقانونی بوده و افرادی که با ویزای تحصیلی در این کشور مستقر هستند، به‌خصوص در مقطع کارشناسی  نمی‌توانند وارد بازار کار بشوند. تنها شرط برای تحصیل در هنگام کار موقت، مدیریت زمان و همچنین رضایت کارفرما برای تحصیل شما خواهد بود.

آیا متقاضی دریافت مجوز کار موقت در ترکیه می‌تواند برای همراهان خود ویزای همراه بگیرد؟ 

در صورتی که درخواست  شما برای کار موقت در ترکیه از طرف یک کارفرما تایید شود، شما بعد از شروع به کار می‌توانید همسر و فرزندان خود را با ویزای همراه به ترکیه ببرید. این مسئله همسر و تمام فرزندان زیر 18 سال شما را شامل می‌شود. برای این کار نیاز به مدارک خاصی جز عقدنامه، مدارک هویتی همسر و فرزندان زیر 18 سال و همچنین اثبات تمکن مالی به دولت ترکیه نخواهید داشت.

آیا کار موقت در ترکیه برای خانم ها مناسب است؟

به طور کلی از آنجایی که در جهان امروز زنان پا به پای مردان به کار و فعالیت در محیط بیرون از خانه می‌پردازند، پس هیچ مانع خاصی در این زمینه وجود ندارد، حتی کار موقت در ترکیه نیز در این کشور برای خانم‌ها شرایط مناسبی دارد.

 چرا که ترکیه و بخصوص شهر استانبول شهری بسیار متمدن و از همه مهم‌تر امن بوده و زنان زیادی در این شهر به فعالیت و کار مشغول هستند. دولت ترکیه برای زنان شاغل سیاست‌های حمایتی مناسبی را در چند سال اخیر در نظر گرفته و همین مسئله سبب افزایش نیروی کار خانم در این منطقه شده است.

برای شغل‌هایی که در گذشته نیز خانم‌ها در آن فعالیت بیشتری داشته‌اند، مانند آرایشگری، مربی مهدکودک و پرستار بچه نیز هنوز هم از نیروی خانم استقبال بیشتری به عمل می‌آید.

سخن پایانی

کار موقت در ترکیه یکی از بهترین، ارزان‌ترین و از همه مهم‌تر سریع‌ترین راه‌های مهاجرت به ترکیه است. در این مقاله به تمامی مسائل پیرامون این موضوع پرداختیم و تلاش کردیم شما را با معایب و مزیت‌های این روش آشنا کنیم. با خواندن این مقاله و همچنین مقاله‌ی اقامت ترکیه از طریق ویزای کار (لینک داخلی داده شود) با جزئیات مهاجرت به ترکیه از طریق انواع ویزای کاری آشنا خواهید شد و می‌توانید با دانش و آگاهی بیشتر درباره مهاجرت و کار موقت در این کشور تصمیم بگیرید.

سوالات متداول

آیا ساعت کار در ترکیه برای مهاجرین و شهروندان خود ترکیه متفاوت است؟

خیر، طبق قانون کار در ترکیه تمام افرادی که در کارهای قانونی مشغول به کار هستند، باید در هفته 45 ساعت مشغول به کار باشند.

با داشتن اقامت دائم ترکیه ( پاسپورت ترکیه) می‌توان بدون ویزا به اروپا سفر کرد؟

بله، در صورت داشتن اقامت دائم ترکیه می‌توانید به راحتی به تمام کشورهای اروپایی مسافرت کنید. علت این مسئله روابط بسیار مناسب و همچنین گسترده‌ی کشور ترکیه با تمام کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپاست.

پیام بگذارید