تحصیل در رشته پرستاری در ترکیه

6خرداد 1401
0 نظر
تحصیل در رشته پرستاری در ترکیه

تحصیل در رشته پرستاری بسیار مورد توجه ایرانیان است و از آنجا که رشته پرستاری نه فقط علم بلکه یک حرفه و مهارت نیز به شمار می‎رود که از سراسر دنیا مورد توجه همگان قرار گرفته است. به همین دلیل است که شاید شما دوست داشته باشید در جایی خارج از ایران به تحصیل و کار در این رشته بپردازید. اگر شما قصد دارید در یک دانشگاه معتبر و در کشوری که شرایط کار و زندگی ایده ‎آل را برای شما فراهم می‎کند، تحصیل کنید ما مهاجرت تحصیلی به ترکیه را به شما پیشنهاد می‎کنیم چراکه هزینه ‎ی پایین زندگی و موقعیت جغرافیایی ترکیه که به ایران نزدیک است، این کشور می‎تواند جزو گزینه‎ های اولیه شما جهت مهاجرت باشد. دانشگاه‎ های ترکیه با پیشرفت و توسعه در بخش بین المللی در رشته ‎های محبوب پذیرش دانشجو انجام می‎دهند. تحصیل در رشته پرستاری در ترکیه به راحتی امکان پذیر است اگر یک تیم تخصصی و باتجربه را در کنار خود داشته باشید ما در افشار املاک می توانیم به شنا تا انتهای مسیر کمک کنیم.

شرایط تحصیل رشته پرستاری در ترکیه

برای تحصیل در هر رشته ‎ای لازم است تا شرایطی را دارا باشید و لازم به ذکر است که رشته پرستاری استثنا نیست، به علاوه شرایط در هر دانشگاه می‎تواند متفاوت باشد و با دانشگاه ‎های دیگر فرق کند. برای مثال شما برای تحصیل در دانشگاه مدیترانه شرقی که یک دانشگاه دولتی است باید نمرات مربوط به آزمون YOS و SAT را ارائه دهید. به علاوه لازم به ذکر است که ارائه‎ ی مدرک گواهینامه مقطع متوسطه و یا مقاطع بالاتر ضروری خواهد بود. اما اگر دانشگاهی که شما قصد تحصیل در آن را دارید صرفا با زبان انگلیسی در آن تدریس شود، فقط ارائه نمره آزمون SAT الزامی است. در غیر این صورت باید نمره‎ی آزمون YOS را نیز داشته باشید. لازم به ذکر است که این آزمون ویژه دانشجویانی است که به کشور ترکیه مهاجرت می‎کنند و اتباع خارجی شمرده می‎شوند.

سوالات این آزمون در حوزه ریاضیات و هوش است که افراد برای اخذ پذیرش در رشته ‎های پزشکی و پیرا پزشکی نظیر پرستاری لازم است تا نمره بالایی در این آزمون کسب کنند. در رابطه با آزمون SAT باید به اطلاعتان برسانیم که این آزمون یک آزمون آمریکایی است و در دو مرحله SAT1 و SAT2 برگزار می‎شود و چنانچه شما قصد تحصیل در دانشگاهی را دارید که در آن به زبان انگلیسی تدریس می‎کنند، نمره آزمون SAT1 کافی است ولی اگر قصد ادامه تحصیل در دانشگاه فنی استانبول را دارید شرکت در آزمون SAT2 و کسب نمره لازم ضروری می ‎باشد. یکی دیگر از شروط دانشگاه‎ های ترکیه جهت پذیرش دانشجو در رشته پرستاری سن متقاضیان است که برای شرکت در مقطع کارشناسی شما باید حداکثر 23 سال سن داشته باشید و برای کارشناسی ارشد حداکثر 30 و دکتری 34 سال داشته باشید.

روند تحصیل رشته پرستاری در ترکیه

برای تحصیل در رشته پرستاری لازم است که مقطع 4 ساله لیسانس را بگذرانید، در سال های گذشته امکان گذراندن دوره‎ های 2 ساله کاردانی در این رشته نیز وجود داشته اما ترکیه با تغییر و تحول در روال آموزشی دانشگاه ‎های خود این امکان را حذف کرد و تنها راه تحصیل در رشته پرستاری پذیرش در مقطع چهار ساله کارشناسی می‎ باشد. بعد از اخذ مدرک لیسانس پرستاری خود برای شرکت در تحصیلات تکمیلی شما باید دوره 2 ساله (4 ترم) کارشناسی ارشد را بگذرانید و سپس برای اخذ مدرک دکتری پرستاری باید دوره 4 ساله (8 ترم) مقطع P.H.D را بگذرانید و سپس به عنوان یک پرستار متخصص شناخته شوید. یکی از دانشگاه‎ هایی که در مقطع کارشناسی ارشد پرستاری دانشجو می‎ پذیرد، دانشگاه مدیترانه شرقی است که شرایط ویژه‎ای را برای علاقه مندان به این رشته در نظر گرفته است. در مقطع دکتری پرستاری در رشته ‎هایی مانند پرستاری داخلی و پرستاری بیماری ‎های جراحی دانشگاه اسکودار پذیرش دانشجو انجام می‎دهد.

هزینه تحصیل رشته پرستاری در ترکیه

اگر شما تصمیم به تحصیل در رشته پرستاری در ترکیه را در مقطع 4 ساله لیسانس را دارید و می‎ خواهید وارد یک دانشگاه دولتی شوید، باید بگوییم که تقریبا هزینه ‎ای معادل با 4500 دلار برای شما خواهد داشت که فقط شامل هزینه شهریه دانشگاه می‎ شود و هزینه امکانات رفاهی، محل اقامت، خورد و خوراک و … را شامل نمی‎ شود. اگر قبل از ثبت نام در دانشگاه لازم دارید که یک برنامه مقدماتی را بگذرانید، باید بگوییم که هزینه سالانه این برنامه 4750 دلار می ‎باشد. اما از طرفی برخی از دانشگاه ‎ها برای دانشجویانی که نیاز دارند در نزدیکی دانشگاه سکونت داشته باشند، تخفیف ‎هایی مانند هتل و … را در نظر گرفته ‎اند. طبق آخرین تغییرات و به روز رسانی ‎ها شهریه در سال تحصیلی 2021-2022 برای تحصیل در رشته دانشکده‎ های علوم بهداشت در دانشگاهی مانند مدیترانه شرقی که یک دانشگاه دولتی است و واقع در قبرس شمالی بوده، به علاوه به هر دو زبان ترکی و استانبول در آن تدریس می‎شود باید 14585 دلار پرداخت البته که این مبلغ می‎تواند شامل بورسیه‎ های 50% یا 25% نیز شود و به 7000 الی 11000 دلار کاهش یابد.

رشته پرستاری در دانشگاه های خصوصی ترکیه

یکی از خصوصیات خوب دانشگاه‎ های خصوصی در ترکیه این است که شما برای پذیرش گرفتن از این دانشگاه‎ ها نیازی ندارید تا در آزمون های ورودی شرکت کنید و تنها شرط پذیرش از طرف دانشگاه نمرات بالای دوران متوسط می‎باشد، اما مساله مهم در رابطه با دانشگاه ‎های خصوصی ترکیه بحث شهریه آن می‎باشد. اگر بخواهیم اعداد و ارقام را به صورت حدودی برای شما بگوییم شهریه سالانه این دانشگاه‎ها برای تحصیل در رشته پرستاری به صورت میانگین حدود 20000 دلار است. دانشگاه کوچ در سال اخیر بالاترین شهریه را دریافت کرد که معادل 19500 دلار می‎باشد و شما برای تحصیل در رشته پرستاری در دانشگاه ‎های خصوصی کشور ترکیه که در آنها به زبان انگلیسی تدریس می‎شود لازم است تا مدرک زبان آیلتس داشته باشید و حداقل نمره آن 6 باشد.

مدارک مورد نیاز تحصیل در رشته پرستاری ترکیه

یکی از مزیت ‎هایی که ایرانیان نسبت به اتباع دیگر کشورها دارند این است که می‎توانند مدت 3 ماه بدون ویزا در خاک ترکیه سکونت داشته باشند، پس شما برای سفر به ترکیه نیازی به ویزا ندارید و می ‎توانید فقط با پاسپورت خود اقدام کنید و بعد از ورود به ترکیه دانشگاه مورد نظر و دلخواه خود را پیدا کنید و مدارکی را که جهت ثبت نام در دانشگاه و پذیرش از طرف دانشگاه نیاز است را به درستی آماده کنید و اما مدارک مورد نیاز شما چیست؟

 • گواهی نامه دیپلم به همراه ترجمه ترکی آن
 • ترجمه ریز نمرات متوسطه
 • اصل گذرنامه به همراه ترجمه ترکی آن
 • درخواست پذیرش و ارائه انگیزه خود از ادامه تحصیل در این کشور

شرایط کار برای پرستاران در ترکیه

قبل از هر چیز لازم است بگوییم که پرستاران بومی برای کار در بیمارستان ها در اولویت هستند، پس باید در طول دوران تحصیل خود سطح مهارت ها و تخصص‎ های خود را به اندازه‎ای افزایش دهید تا شانس قبولی‎تان بالا رود. چنانچه بعد از فارغ التحصیلی در رشته پرستاری قصد شروع به کار در بیمارستان‎ ها و یا کلینیک ‎های ترکیه را داشته باشید، لازم است تا زبان ترکی خود را ارتقا دهید تا بتوانید با بیماران و دیگر کادر درمان ارتباط برقرار کنید، از طرفی شما می ‎توانید برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی اقدام کنید که یک آزمون اختصاصی دارد، می‎توانید در آزمون NCLEX-RL شرکت کنید و آماده ادامه تحصیل در آمریکا شوید. اما موضوع اصلی در مورد شغل پرستاری در ترکیه میزان حقوق دریافتی آن است که با توجه به تجربه و مهارت و جنسیت شما می‎تواند متفاوت باشد، لازم به ذکر است که حداقل حقوق پرستاری 3000 و حداکثر 9000 لیر می‎باشد.

بهترین دانشگاه های رشته پرستاری در ترکیه

برای اخذ پذیرش از دانشگاه ‎های معتبر و ثبت نام در آنها لازم است تا با ارائه مدرک زبان انگلیسی تسلط خود را در زبان به آنان ثابت کنید، از آزمون های مورد قبول دانشگاه‎ ها در ترکیه می‎توان به PTE و TOEFL و IELTS اشاره کرد. در ادامه قصد داریم شما را با چند دانشگاه برتر در ترکیه آشنا کنیم که نام های آنها عبارتند از دانشگاه حاجت تپه، کوچ، Bahcesehir و بزمی عالم.

رشته پرستاری در دانشگاه بزمی عالم ترکیه

تحصیل  در رشته پرستاری در دوره کارشناسی در دانشگاه بزمی عالم شامل 4 سال ( 8 ترم) می‎شود که برنامه ‎های درسی در این 8 ترم تقسیم شده ‎اند، البته لازم به ذکر است که دوره‎های زبان انگلیسی فشرده در رشته تخصصی پزشکی نیز برای دانشجویان در نظر گرفته ‎اند تا توانایی آنها را برای تحقیق ‎های علمی و کارهای جدید با سراسر دنیا افزایش دهند. هزینه تحصیل برای دانشجویان پرستاری در دانشگاه بزمی عالم شامل شهریه سالانه 2500 دلار است.

پرستاری در دانشگاه Bahcesehir ترکیه

آموزش های پرستاری در دانشگاه Bahcesehir ترکیه شامل مواردی است تا پرستاران در پایان دوره تحصیل توانایی مراقبت های پرستاری به صورت جامع در مواردی چون حفاظت، درمان، توسعه و توان بخشی داشته باشند. پرستاران در پایان دوره فارغ التحصیلی اطلاعات کافی درباره سیستم و عملکردهای فیزیولوژیکی، رفتار سالم و ناسالم افراد بیمار و … را خواهند داشت و دانش لازم در باب علوم مبتنی بر پرستاری را فرا خواهند گرفت. هزینه تحصیل در رشته پرستاری در دانشگاه ‎ Bahcesehirترکیه سالانه 5500 دلار می‎باشد.

پرستاری در دانشگاه کوچ ترکیه

دانشگاه کوچ ترکیه در سال 1952 تاسیس شده و حدود 70 سال قدمت دارد، تدریس در رشته پرستاری در این دانشگاه در راستای تربیت پرستارانی است که بنیان فعالیت آنها بر پایه حساسیت‎ های انسانی و اخلاقی قوی باشد. در دانشگاه کوچ ترکیه که هدف آن پروراندن پرستارانی است که در جامعه بین المللی خود داشته باشند، این امکان برای دانشجویان فراهم است که علاوه بر تحصیل و گذراندن دوره‎ های درسی و آموزشی در محفل‎ های علمی بین المللی شرکت کنند و دانش خود را با تحقیق و پژوهش در حیطه سلامت انسان به روز کنند و توانایی این را کسب کنند تا شیوه‎ های نوین پرستاری را در جامعه درمانی پایه گذاری کنند. لازم به ذکر است که هزینه تحصیل در رشته پرستاری برای دانشگاه کوچ سالانه 110000 لیر می‎باشد.

پرستاری در دانشگاه حاجت تپه ترکیه

از آنجا که دانشگاه حاجت تپه ترکیه 60 سال سابقه پذیرش دانشجو در رشته پرستاری را دارد، یکی از قدیمی‎ ترین و برجسته ‎ترین دانشگاه ‎ها در این رشته به شمار می‎رود. به دلیل وجود جدید‎ترین شیوه ‎های آموزشی و به روزترین تحقیقات علمی که در سطح ملی و بین المللی در این دانشگاه انجام می‎شود و به واسطه شهرتی که این دانشگاه در زمینه رشته ‎ی پرستاری در ترکیه کسب کرده است از داخل و خارج از کشور دانشجو می‎ پذیرد، این دانشگاه پذیرش دانشجو را در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به هدف آموزشی مدیریت خدمات پرستاری و پرورش محققان و مربیان که در امر پرستاری و بهداشت شناخته شده باشد، انجام می‎دهد. عنوان فارغ التحصیلان از این دانشگاه مدیران پرستار در سطح متوسط و بالا خواهد بود و از جمله فعالیت ‎های آنان می‎توان به اشتغال در مراکز بهداشتی و بیمارستانی به علاوه تدریس در دانشگاه‎ ها نیز اشاره کرد.

اعتبار مدرک تحصیلی پرستاری ترکیه در ایران

دانشگاه ‎هایی که مدرک آنها مورد قبول وزارت بهداشت ایران می‎ باشد عبارتند از: استانبول، حاجت تپه، کوچ، یدی تپه و Bahceshi به علاوه دانشگاه‎ های دیگر نیز در ترکیه وجود دارند که چنانچه شما فارغ التحصیلان رشته پرستاری از این دانشگاه‎ ها باشید، می‎توانید از مدرک خود در ایران نیز استفاده کنید و برایتان کارایی داشته باشد. چرا که طبق آخرین قوانین وضع شده در سال 2021-2022  مدرک پرستاری این دانشگاه ‎ها مورد تایید وزارت بهداشت ایران نیز هستند، نام دانشگاه‎ ها به شرح ذیل می‎باشند:

 • Ondokuzz Mayis
 • Izmir katip celebi
 • Baskent
 • Dokuz Eylul
 • Acibadem
 • دانشگاه آتاتورک
 • دانشگاه غازی
 • دانشگاه اژه در ازمیر

درآمد پرستار با توجه به سابقه کار در ترکیه

درآمد پرستاری با سابقه کاری کمتر از 2 سال ماهیانه از 3800 لیر آغاز می‎شود. هر چه سابقه کار پرستار در ترکیه بیشتر باشد، میزان درآمد آن نیز به همان نسبت افزایش می‎یابد، در جدول زیر به طور خلاصه با توجه به سابقه کاری پرستاری، به بررسی درآمد آن پرداخته ‎ایم.

سابقه کاری درآمد ماهیانه به لیر
کمتر از دوسال 3800 لیر
2 الی 5 سال 5030 لیر
5 الی 10 سال 6730 لیر
10 الی 15 سال 8020 لیر
15 الی 20 سال 8650 لیر
بالای 20 سال 9290 لیر

 

رشته کمک پرستاری در ترکیه

رشته پرستاری و کمک پرستاری در ترکیه جزو مشاغلی است که تقاضای شغل برای آن زیاد است و شما با تحصیل در این رشته و مشغول به کار شدن در این زمینه هیچ وقت بیکار نمی‎مانید، شما می‎توانید با مدرک پرستاری خود در مراکز درمانی، کلینیک‎ های خصوصی و یا بیمارستان‎ها مشغول به کار شوید که همه شما این مکان‎ها و امکانات شغلی آن را می‎شناسید اما با مدرک پرستاری امکان اشتغال در مراکز ترک اعتیاد، بهداری‎ ها، خانه سالمندان، کمپ‎ ها و … نیز وجود دارد، به همین دلیل است که افراد با مدرک پرستاری و یا کمک پرستاری می‎توانند در این مراکز و هر مرکزی که مربوط به سلامت و درمان باشد، مشغول به کار شوند.

شرایط کمک پرستاری در ترکیه

برای مشغول به کار شدن در زمینه پرستاری نیاز به ارائه مدرک پرستاری RBN و یا مدرکی در این زمینه AND دارید، به همین منظور افراد زیادی در زمینه کمک پرستاری می‎توانند در موسسات و مراکز درمانی مشغول به کار شوند و در کنار دیگر پرستاران به کار خود ادامه دهند. اما به دلیل اینکه سطح مدرک آنها و تجربه‎شان از پرستاران کمتر است، به طبع از حقوق و مزایای کمتری نسبت به پرستاران برخوردار هستند ولی امکان افزایش پایه حقوق با ادامه تحصیل و بالا بردن سابقه کاری و تجربه برای آنها امکانپذیر است، چنانچه با مدرک کمک پرستاری قصد دارید در ترکیه مشغول به کار شوید، باید شرایط زیر را دارا باشید:

 • رده سنی 25 الی 45 سال
 • حداقل 6 ماه سابقه کار در زمینه پرستاری
 • تسلط به زبان انگلیسی و یا ترکی استانبولی
 • در دست داشتن ویزای کاری
 • ارائه پذیرش و مدارک مورد نیاز مرکز مورد نظر

با توجه به شرایط متفاوت در هر مرکز و یا سازمان ممکن است برخی از آنها قبل از شروع به کار از شما آزمونی در زمینه پرستاری بگیرند به شما پیشنهاد می‎کنیم چنانچه قصد کار در زمینه پرستاری و یا کمک پرستاری در ترکیه را دارید، با یک مشاور متخصص در این زمینه مشورت کنید. موسسه ما بر این است تا با راهنمایی‎ های مفید در این زمینه مسیر مهاجرت به ترکیه و تحصیل در رشته‎ ی پرستاری در ترکیه را برای شما هموار کند.

پیام بگذارید