مهاجرت تحصیلی به ترکیه از طریق دندانپزشکی

13اردیبهشت 1401
0 نظر
مهاجرت تحصیلی به ترکیه از طریق دندانپزشکی

تحصیل در رشته دندانپزشکی و تحصیل دندانپزشکی آرزوی بسیاری از دانشجویان است. با این حال، دانشکده‌های دندانپزشکی با امتیاز پایه بالا، دانشجویان و خانواده‌هایشان را با بررسی دقیق در طول دوره‌های ترجیحی خود به تصمیم‌گیری جهت می‌دهند. از این رو مهاجرت تحصیلی به ترکیه از طریق دندانپزشکی در سال های اخیر بسیار افزایش یافته است چرا که هزینه پایینی نسبت به دیگر کشورها به خود اختصاص داده است. دندانپزشکی با ساعات کاری منعطف، احترام نسبی در جامعه، بالاتر از حد متوسط ​​مالی و زمینه های کاری وسیع، این حرفه را در نزد دانشجویانی که دانشگاه را انتخاب می کنند، محبوب می کند و بسیاری از دانشجویان مایل به تحصیل در رشته دندانپزشکی هستند.

تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه با YÖS یک فرصت عالی برای دانشجویانی است که در خارج از کشور بزرگ شده اند و دبیرستان را خوانده اند، دارای دیپلم دبیرستان خارجی هستند و دانشجویان خارجی مقیم ترکیه. دانشجویان خارجی با آزمون YÖS در دانشکده های دندانپزشکی پذیرفته می شوند نه YGS و سایر آزمون ها مانند دانشجویان ترک. به عنوان یک دانشجوی خارجی، باید به خوبی برای آزمون YÖS ترکیه آماده شوید و اهداف خود را تعیین کنید تا بتوانید بدون از دست دادن زمان و انرژی خود در رشته دندانپزشکی تحصیل کنید.

در مجموع 58 دانشگاه در ترکیه با آزمون YÖS در دانشکده دندانپزشکی پذیرفته می شوند. دانشجویان حق دارند با آزمون YÖS برای تمامی دانشگاه ها درخواست دهند. مطابق با استانداردهای آموزشی، همه دانشگاه ها دارای اعتبار بین نهادی هستند و در شرایط مساوی تحصیل می کنند.

دندانپزشکی در ترکیه یکی از سه بخش مورد علاقه در بین داوطلبان YÖS است. به همین دلیل دانشگاه ها دانشجویانی را می پذیرند که بهترین نمرات را در آزمون دانشجویان خارجی داشته باشند. با برنامه مطالعاتی مناسب و منابع مناسب می توانید در رشته دندانپزشکی با YÖS موفق شوید.

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه با آزمون YÖS، اما چگونه؟

دندانپزشک شدن آرزوی بسیاری از دانشجویان است، اما ورود به این رشته آسان نیست زیرا شرایط ورود دشوار و سخت است. هر کشوری معیارهای قانع‌کننده‌ای دارد که از افرادی که آموزش پزشکی دریافت می‌کنند می‌خواهد، که قابل درک است زیرا این گونه رشته های تحصیلی به صورت مستقیم بر زندگی انسان تمرکز دارد.

دپارتمان دندانپزشکی ترکیه چیست؟

دندانپزشکی یک رشته دانشگاهی است که هدف آن تربیت پزشکانی است که با انجام مطالعاتی در زمینه بهداشت دهان و دندان در حوزه پزشکی به درمان بیماران بپردازند، مشکلات احتمالی را از قبل شناسایی کرده و راهکارهای لازم را تولید و اجرا کنند. اگر شما هم قصد مهاجرت تحصیلی به ترکیه از طریق دندانپزشکی را دارید باید به سیستم آموزشی ترکیه توجه کنید که در آن دوره آموزشی دندانپزشکی 5 ساله در مقطع کارشناسی است که در دانشگاه های محدوده دانشکده دندانپزشکی تدریس می شود. این بخش فقط بر اساس نوع نمره عددی دانشجو می پذیرد. دپارتمان دندانپزشکی ترکیه، دپارتمان با سابقه ای است که در بسیاری از دانشگاه های خصوصی و دولتی کشورمان فعالیت می کند.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه برای دانشجویان خارجی

اگر شما تحصیل دندانپزشکی در ترکیه را انتخاب کردین باید به هزینه های آن توجه کنید. برخی از مواد و ابزار مورد استفاده دانشجویان در حین تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه باید توسط خود دانشجویان خریداری شود. اگرچه این ابزار و مواد از مدرسه خریداری می شوند، اما ابزارهای گران قیمتی هستند و در طول زندگی حرفه ای خود به این ابزار و مواد نیاز خواهند داشت.

در حالی که هزینه اصلی یک دانشجوی حقوق صرف کتاب می شود، در حالی که هزینه اصلی یک دانشجوی دندانپزشکی موادی است که در حین یادگیری در مدرسه از آنها استفاده خواهد کرد، اکثر دانشجویان باید قبل از ورود به کالج به این موضوع توجه کنند.

یک دانشجوی دندانپزشکی در ترکیه بین 1000 تا 1500 لیر در سال (220 تا 350 یورو) به عنوان هزینه متوسط ​​ابزار هزینه می کند. البته راه دیگر کاهش هزینه تحصیل دنداپزشکی در ترکیه این است که برخی از لوازم خود را به صورت دست دوم از دانشجویان سال بالایی خریداری کنید.

مدارک مورد نیاز پزشکان فارغ التحصیل از دانشگاه های ترکیه

 • کپی پاسپورت ترجمه شده به ترکی
 • فتوکپی کارت اقامت
 • گواهی اقامت (محل سکونت)
 • فتوکپی مدرک تحصیلی خارجی
 • 2 قطعه عکس گذرنامه
 • دادخواست مدیر مسئول برای درخواست سند مجوز اولیه؛
 • درخواست نوشته شده توسط یک پزشک خارجی
 • قرارداد خدماتی که بین بیمارستان یا مرکز درمانی خصوصی و فرد خارجی امضا شده است.

مدارک مورد نیاز از خارجیانی که از دانشگاه های ترکیه فارغ التحصیل نشده اند

 • کپی پاسپورت ترجمه شده به ترکی
 • فتوکپی کارت اقامت
 • گواهی اقامت (محل سکونت)
 • فتوکپی مدرک تحصیلی خارجی
 • 2 قطعه عکس گذرنامه

شرایط کار پزشک خارجی در ترکیه

به عنوان یک قاعده، وزارت بهداشت تصمیم می گیرد که چه کسی در بخش بهداشت کار کند، اما اعضای مراقبت های بهداشتی اتباع خارجی باید توسط وزارت کار و تامین اجتماعی مجوز داشته باشند. مدرک مجوز اولیه درخواستی از وزارت بهداشت ماهیت نظری دارد. اما در صورت عدم ارائه این مدرک، پزشک خارجی از طرف وزارت کار و تامین اجتماعی مجاز به انجام حرفه خود در ترکیه نیست. شرایط کار پزشکان خارجی برای پرستاران در ترکیه نیز اعمال می شود. درخواست مجوز کار برای پرستاران خارجی، مانند پزشکان، مشمول مراحل پیش مجوز است. به جز پزشکان و پرستاران، کار سایر متخصصان بهداشت و درمان در ترکیه ممنوع است. کارکنان مراقبت های بهداشتی مانند دندانپزشکی، دندانپزشکی و مراقبت از بیمار نمی توانند در مشاغلی کار کنند که طبق قانون به شهروندان ترکیه محدود شده است. متخصصان مراقبت های بهداشتی که برای مجوز اولیه درخواست می کنند باید به نکات زیر توجه کنند:

مدرک معادل از پزشکان خارجی که از دانشگاه های ترکیه فارغ التحصیل نشده اند درخواست می شود. معادل دیپلم دانشکده پزشکی توسط شورای آموزش عالی (YÖK) و معادل گواهینامه های تخصص توسط اداره کل خدمات بهداشتی و درمانی ارائه می شود.

از پزشکان خارجی که از موسسات آموزشی ترکیه فارغ التحصیل نشده اند، مدرکی مبنی بر دانستن ترکی آنها درخواست می شود. حداقل مدرک زبان سطح B را می توان از مراکز کاربردی و تحقیقاتی آموزش ترکیه (TÖMER) دریافت کرد.

مدرکی که نشان دهد هیچ مانع قانونی برای انجام حرفه وی در کشور مبدا وجود ندارد، از پزشک خارجی که برای اولین بار در ترکیه به حرفه خود اشتغال دارد، نیاز است. اما این مدرک از اتباع خارجی که در یک سال قبل از تاریخ درخواست از ترکیه فارغ التحصیل شده اند و طی 5 سال گذشته بدون وقفه در ترکیه اقامت داشته اند و از افرادی که به دلیل جنگ و جنگ به ترکیه پناهنده شده اند درخواست نمی شود. قانون یا وضعیت اضطراری در کشورشان

مدارک مورد نیاز برای مجوز کار پزشک خارجی در ترکیه

برای اخذ مجوز کار برای پزشک خارجی در ترکیه که مجوز اولیه از وزارت بهداشت را اخذ کرده است باید مدارک زیر را اخذ کرد.

گواهی معادل سازی که توسط شورای آموزش عالی برای پزشکانی که از دانشکده پزشکی خارج از کشور فارغ التحصیل شده اند.

برای موفقیت در آزمون مهارت ترکی که توسط مرکز تحقیقات و کاربرد آموزش ترکیه (TÖMER) در حداقل درجه (B) برگزار می شود (این مدرک باید حداکثر ظرف مدت 1 سال از تاریخ درخواست به وزارت مربوطه ارائه شود. در غیر این صورت. ، مجوز کار لغو می شود (این مدرک از فارغ التحصیلان ترکیه لازم نیست).

از کسانی که برای اولین بار در ترکیه حرفه خود را انجام می دهند، مدرکی از مرجع صلاحیتدار کشوری که از آنجا آمده اند مبنی بر اینکه مانعی برای انجام حرفه خود ندارند (این مدرک از کسانی است که ظرف یک سال اقدام کرده اند. پس از فارغ التحصیلی از ترکیه ، قرارداد خدمات بین یک بیمارستان یا مرکز بهداشتی خصوصی و یک پزشک خارجی.

مجوز کار پزشک خارجی و شرایط آن در ترکیه

مانند تمامی مشاغل، مجوز کار پزشک خارجی و شرایط آن برای فعالیت در ترکیه نیاز به اخذ مجوز کار از وزارت کار و تامین اجتماعی دارد. اگرچه پزشکی از جمله مشاغلی بود که در گذشته محدود به اتباع ترکیه می شد و اتباع خارجی از کار منع می شدند، اما با اصلاح قانون بعدی، پزشکان و پرستاران خارجی می توانند با اخذ مجوز کار در ترکیه مشغول به کار شوند.

برای درخواست مجوز کار پزشک خارجی، قبل از مراجعه به وزارت کار و تامین اجتماعی، مجوز اولیه از وزارت بهداشت لازم است. پزشکانی که از دانشگاه های ترکیه فارغ التحصیل نشده اند باید گواهی معادل سازی از شورای آموزش عالی (YÖK) و نتیجه آزمون زبان ترکی حداقل درجه B داشته باشند.

پیام بگذارید