کامل‌ترین اطلاعات در خصوص کار دانشجویی در ترکیه

14آبان 1401
0 نظر
کار دانشجویی در ترکیه

کسب درآمد هم‌زمان با تحصیل برای بسیاری از دانشجویان بین‌المللی اهمیت خاصی دارد شاید این موضوعی یکی از اصلی ترین دغدغه های آنهایی باشد که مهاجرت تحصیلی به ترکیه را دربرنامه خود دارند. این نوع کار می‌تواند برخی هزینه‌های زندگی را پوشش داده و فشار مالی کمتری به فرد وارد کند. ما در این مقاله قصد داریم تا اطلاعات دقیقی را در خصوص کار دانشجویی در ترکیه در اختیار شما قرار دهیم. پس برای کسب اطلاعاتی جامع در ارتباط با موضوع بیان شده، تا انتها با مجموعه افشار املاک همراه باشید.

محدودیت انجام کار دانشجویی در ترکیه

کار دانشجویی در کشور ترکیه محدودیت‌های بسیاری دارد و شما به عنوان یک دانشجو خارجی تمام این محدودیت‌ها را مشاهده خواهید کرد. طبق قوانین کار ترکیه محدودیت کار برای دانشجویان در مقاطع تحصیلی مختلف متفاوت است. این محدودیت شامل ساعت کاری، نوع کار و مواردی از این دست است. همچنین محدودیت کار برای دانشجویان خارجی به اینجا ختم نمی‌شود و کسانی که دارای بورسیه تحصیلی رایگان باشند، به طور کامل از انجام هر کاری منع می‌شوند.

علاوه بر نکات گفته شده دولت ترکیه از نظر ساعت کاری هم محدودیت خاصی را اعمال کرده است؛ این محدودیت‌ها به طور کامل شغل دانشجویی شما را به پاره وقت تبدیل شده و شما نمی‌توانید بیش از 20 الی 30 ساعت در هفته کار کنید. البته این محدودیت مختص به زمان برگزاری کلاس‌ها بوده و فرد می‌تواند در بازه زمانی که کلاس‌ها تعطیل است، به طور تمام وقت کار کند (به طور مثال در بازه زمانی تابستان که کلاس‌های درس معمولاً تعطیل هستند).

 

حقوق کار دانشجویی در ترکیه

حقوق کار دانشجویی در ترکیه

حقوق انجام کار دانشجویی در ترکیه به طور کامل وابسته به محدودیت‌های ساعت‌های کاری است. میزان حقوق کار دانشجویی شخص دانشجو به جز مورد اصلی آن (ساعت کاری) به مواردی مانند نوع کار، محل کار و تعیین هر ساعت کار از طریق دولت و یا کارفرما نیز بستگی دارد.

به طور کلی بسیاری از دانشجویان با توجه به مهارت و یا علاقه خود کار مشخصی را پیدا کرده و با حقوق آن نیز کنار خواهند آمد؛ اما حقوق هر ساعت کار دانشجویی در ترکیه به طور متوسط به اندازه 15 لیر و اگر هر فرد 30 ساعت در هفته کار کند، تقریباً چیزی حدود 450 تا 500 لیر در هفته گیر او خواهد آمد. این میزان از حقوق به صورت ماهیانه حدود 2000 تا 2500 لیر در ماه بوده و تقریباً به اندازه کف حقوق یک شخص در ترکیه است. واضح است که میزان درآمد ممکن است با توجه به نوع کار و ساعت کاری آن متغیر باشد.

پیشنهاد میکنم این مطلب رو حتما بخونید  ویزای تحصیلی ترکیه

نحوه درخواست انجام کار دانشجویی در ترکیه

ثبت درخواست انجام کار دانشجویی در کشور ترکیه از دو طریق وزارت کشور (داخلی) و یا اداره مهاجرت امکان پذیر است. پس از مراجعه به یکی از این ادارات و ارائه مدارک تحصیلی و استعلام دانشجو بودن فرد متقاضی کارهای مختلف دولتی و اداری به صورت نیمه وقت به وی معرفی می‌شوند (امکان ثبت درخواست با مراجعه به صفحه اینترنتی مرتبط با وزارت کشور به آدرس اینترنتی turkiye.gov.tr نیز وجود دارد).

در این مرحله ممکن است اداره و نوع کار متفاوت و وابسته به مهارت (مهارت در زبان هم شامل می‌شود) شخص باشد. درخواست اجازه کار و یا همان چالیشما ایزین متقاضی پس از حداکثر 30 روز بررسی شده و نتیجه برای شما ارسال خواهد شد. زمان انقضا این مجوز کار به صورت یکساله بوده و امکان تمدید آن نیز تا زمان پایان تحصیل وجود دارد.

نکته: انجام کارهای اداری به عنوان کار دانشجویی برای متقاضیان در قسمت‌هایی که مرتبط با درمان باشد، ممنوع است (به جز مواردی که دانشجو در رشته‌های پزشکی و یا رشته‌های مرتبط مشغول به تحصیل باشد و شرایط خاص دولت ترکیه را بپذیرد).

کارهای پیشنهادی جهت انجام کار دانشجویی در ترکیه

بسیاری از شغل‌های مختلف دانشجویی ممکن است در شرایطی که کشور ترکیه دارای محدودیت‌های بسیار است؛ برای فرد مشکل و دردسر به همراه داشته باشد. در نتیجه در این قسمت از مقاله به برخی از کارهای دانشجویی بی‌دردسر اشاره می‌کنیم:

کار در کافه در ترکیه

این کار به طور پاره وقت بوده و با توجه به علاقه و مهارت فرد قابل انجام است. کار در کافه در وهله اول مهارت خاصی را نیاز دارد؛ البته فرد متقاضی می‌تواند با صرف هزینه در ماه‌های اولیه این کار را با حضور در کلاس‌های آموزشی و یا انجام این کار به صورت کارآموزی به طور کامل یاد بگیرد.

میزان درآمد :

حقوق کار در کافه با توجه به مکان و ساعت کاری شما متغیر است؛ اما به طورکلی شامل 4 تا 6 ساعت کار در روز بوده و هر ساعت کار آن به طور میانگین 15 تا 20 لیر محاسبه می‌شود. (حداقل 1200 لیر/ حداکثر 2600 لیر)

پیشنهاد میکنم این مطلب رو حتما بخونید  کار حین تحصیل در ترکیه

 

کار در کتاب‌فروشی و یا کتابخانه در ترکیه

کار دانشجویی در کتاب‌فروشی‌ها و یا کتابخانه‌های شهر و دانشگاه یکی از کارهای نسبتاً آسان و کم دردسرتر در کشور ترکیه است. تسلط به مهارت زبان ترکی استانبولی و حتی انگلیسی در این مورد می‌تواند بسیار مفید باشد.

میزان درآمد :

میزان حقوق کار دانشجویی در کتاب‌فروشی یا کتابخانه بستگی به زمان آزاد دانشجو در روز بستگی دارد؛ این کار در زمان تعطیلات کلاس‌های درس می‌تواند به صورت نیمه وقت و یا تمام وقت باشد. در محاسبه کلی درآمد حاصل از این کار برای دانشجو به طور میانگین 1800 لیر در ماه خواهد بود. (حداقل 1200 لیر/حداکثر 2400 لیر)

کار در فروشگاه‌های ترکیه

شغل فروشندگی در فروشگاه‌های زنجیره ترکیه با توجه به ایجاد روابط اجتماعی خوبی بین فرد متقاضی کار دانشجویی و شهروندان ترکیه، می‌تواند یک پل ارتباطی خوب باشد.

میزان درآمد :

این شغل به صورت پاره وقت درآمد نسبتاً مناسبی برای دانشجو به ارمغان خواهد آورد. میانگین حقوق این کار دانشجویی برای دانشجو حدود 1900 لیر در ماه خواهد بود. (حداقل 1200 لیر/ حداکثر 2600 لیر)

کار در دانشگاه (به عنوان پژوهشگر/همیار استاد)

در بسیاری از دانشگاه‌ها برخی کارهای پژوهشی و یا برخی همکاری‌ها بین اساتید و دانشجو شکل می‌گیرد. این کارها به صورت کار دانشجویی محاسبه شده و از طریق همکاری استاد و دانشجو و انجام پژوهش‌ها و یا ارائه مقالات خاص، از طریق او قابل انجام است. ساعت کاری این نوع کار دانشجویی بسیار متغیر بوده و هماهنگی آن به صورت کامل با استاد و یا اساتید مرتبط است؛ اما این نکته را نیز در نظر داشته باشید که این میزان از 30 ساعت بیشتر نخواهد بود.

میزان درآمد :

میزان درآمد حاصل از این کار بسیار متغیر است؛ اما با توجه به ساعت کاری محدود دولت ترکیه برای دانشجویان (30 ساعت کار در هفته) و همچنین مشخص بودن میزان حقوق کار دانشجویی (20 لیر برای هر ساعت کار) کل درآمد شما از طریق این کار حدود 2400 لیر خواهد بود.

کار در سایت‌های فریلنسری ترکیه

کار در سایت‌های فریلنسری یکی از بهترین کارهای دانشجویی برای هر فرد دانشجو است. این کار محدودیت درآمد خاصی نداشته و شما می‌توانید از طریق ثبت نام در سایت‌های مختلف کاریابی اینترنتی ترکیه پروژه‌های مختلفی را مدیریت کنید و درآمد مناسبی را داشته باشید. دولت ترکیه محدودیت خاصی در این مورد نداشته و اگر محدودیت ساعت کاری شما از حد مشخص شده تجاوز نکند، مشکلی برای شما پیش نخواهد آمد.

میزان درآمد :

میزان درآمد با توجه به نوع فعالیت شما در این حوزه متغیر است.

کار در آموزشگاه‌های زبان ترکیه ای

اگر تسلط کافی به زبان ترکی استانبولی، انگلیسی و یا آلمانی دارید؛ یکی از بهترین کارها برای شما تدریس در آموزشگاه‌های زبان در کشور ترکیه است. این آموزشگاه‌ها با رعایت محدودیت ساعت کاری شما برنامه خاصی را در اختیار شما قرار داده و می‌توانید از این طریق به کسب درآمد دانشجویی بپردازید.

میزان درآمد :

میزان درآمد این نوع فعالیت وابسته به موسسه و ساعت کاری شما است و در حالت کلی شامل درآمدی بین 2000 تا 2800 لیر در ماه خواهد بود.

پیام بگذارید