اقامت ترکیه با خرید ملک ارزان

22خرداد 1401
0 نظر
اقامت ترکیه با خرید ملک ارزان

کسب اقامت ترکیه هدفی است که بسیاری از خریداران را به سمت خرید ملک در ترکیه سوق می‌دهد. با خرید ملک تجاری یا مسکونی در ترکیه موقعیت مناسبی برای دریافت اقامت و حق شهروندی و پاسپورت ترکیه فراهم می‌شود؛ اما در این گرانی‌ها آیا راه‌‌ حلی برای دریافت اقامت ترکیه با خرید ملک ارزان وجود دارد؟ آیا می‌توان هم‌زمان با دریافت اقامت از طریق خرید ملک ارزان در ترکیه، مشغول‌به‌کارهم شد؟ در این مقاله راجع به موضوعات ذکر شده صحبت می‌کنیم و به شما می‌گوییم چگونه با صرف حداقل هزینه راهیِ کشور ترکیه شوید.

آیا اقامت ترکیه با خرید ملک ارزان میسر است؟

بله؛ ترکیه در سال‌های اخیر ساده‌ترین قوانین اقامت و شهروندی را مقرر کرده و اقامت ترکیه با خرید ملک ارزان دست‌یافتنی‌تر از گذشته شده است. ایرانیان می‌توانند بدون ویزا، سه ماه در این کشور حضور داشته باشند، با اجاره‌ی ملک مدت اقامت به یک‌سال می‌رسد؛ اما با خرید ملک در ترکیه مراحل اقامت دائم و شهروندی در این کشور بسیار ساده می‌شود. به علاوه خرید ملک تجاری فرصت خوبی برای سرمایه‌گذاری در اقتصاد ترکیه است.

دریافت اقامتی ارزشمند با یک سرمایه‌گذاری ارزان در ترکیه

یکی از راه‌های مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک در این کشور است. برای اینکه بتوانید اقامت دائم و شهروندی این کشور را دریافت کنید، باید ملکی با حداقل قیمت 400 هزار دلار خریداری کنید. (در ماه‌های اخیر ترکیه حداقل سرمایه‌گذاری ملک را از 250 هزار دلار به 400 هزار دلار افزایش داده است.) با خرید ملک ارزان‌تر از400 هزار دلار به خریدار اقامت موقت تعلق می‌گیرد. این اقامت موقت یک‌ساله یا دوساله و قابل تمدید است و فرد می‌تواند در این مدت برای دریافت مجوز کار اقدام کند تا اقامت خود را دائمی نماید. بدون مجوز کار امکان کار کردن وجود ندارد؛ اما شما می‌توانید ملک مسکونی یا تجاری خود را اجاره دهید و از درآمد آن بهره‌مند شوید.

برای دریافت اقامت دائم ترکیه با خرید ملک ارزان می‌توانید روی خرید یک یا چند ملک سرمایه‌گذاری کنید. اگر مجموع قیمت املاک شما بیش از400 هزار دلار باشد می‌توانید اقامت دائم این کشور را کسب کنید و پس از مدت کوتاهی برای کسب تابعیت یا شهروندی و دریافت پاسپورت اقدام کنید. به این ترتیب شما شهروند ترکیه خواهید بود و از تمام حقوق شهروندان ترکیه برخوردار خواهید شد.

خرید ملک مسکونی یا ملک تجاری؟ کدام در ترکیه بهتر است

فرقی ندار در ترکیه چه نو ملکی را خریداری کنید تجاری یا مسکونی، تا وقتی که سرمایه‌ی شما در بخش ملک در ترکیه بیش از 400 هزار دلار باشد، امکان دریافت اقامت ترکیه با خرید ملک ارزان برای شما وجود دارد. اگر قصد دارید در ملک تجاری‌تان در ترکیه فعالیت اقتصادی انجام دهید، ملک را متناسب با نوع فعالیتتان خریداری کنید و فراموش نکنید که باید مجوز کار را بگیرید؛ آنگاه می‌توانید کار خود را شروع کنید. افرادی که در ترکیه اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کنند، می‌توانند ملک خود را اجاره دهند و این شامل ملک مسکونی یا تجاری می‌شود.

فرایند خرید ملک ارزان در ترکیه به صورت گام به گام

 1. انتخاب نوع ملک در ترکیه : اولین گام برای دریافت اقامت ترکیه با خرید ملک ارزان این است که نوع ملکی را که می‌خواهید بخرید، مشخص کنید. تجاری یا مسکونی؟ در شهرهای بزرگ یا شهرهای کوچک‌تر؟ ویلایی، آپارتمانی یا برج؟ این‌ها مواردی است که جستجوی ملک را برای شما ساده‌تر می‌کند. در سایت‌های فروش، ملک موردنظرتان را مشخص کنید و از آن بازدید کنید.
 2. انجام معامله با صاحب ملک در ترکیه : در این مرحله ملک قیمت‌گذاری می‌شود و شما مبلغی را به عنوان پیش‌پرداخت به مالک می‌پردازید. توجه کنید که پیش از واریز پول از اصالت سند ملک مطمئن شوید. اگر قرار باشد اشکالی در معامله پیش بیایید در این مرحله قابل پیشگیری است، پس از متخصصین برای اطمینان از درستی معامله کمک بگیرید.
 3. ارسال درخواست به اداره ثبت اسناد ترکیه : صاحب املاک درخواست انتقال سند را به اداره ثبت اسناد و املاک ارسال کرده و پرونده فروش ایجاد می‌کند. با ارسال پیامکی توسط این اداره به فروشنده روز انتقال سند تعیین می‌شود.
 4. پرداخت: بعد از انتقال سند، خریدار باقی وجه معامله را انتقال می‌دهد. معامله تنها با وجه نقد قابل انجام است.
 5. دریافت سند: سند در مدتی کمتر از یک هفته به دست خریدار خواهد رسید.
 6. مراجعه به اداره مهاجرت ترکیه : خریدار از اداره مهاجرت وقت دریافت می‌کند و با مدارکی که در ادامه خواهیم گفت به این اداره مراجعه می‌کند تا به سؤالات آن‌ها پاسخ ‌دهد.
 7. صدور کارت اقامت ترکیه : در این مرحله کارت اقامت موقت از جانب اداره مهاجرت صادر خواهد شد. این اقامت، قابل تمدید و تبدیل به اقامت دائم ترکیه است.

شرایط و مدارک لازم برای خرید ملک ارزان در ترکیه

در ادامه مدارکی را ذکر می‌کنیم که ارسال آن‌ها به اداره‌ی مهاجرت ترکیه، به منظور خرید ملک، ضرورت دارد:

 1. سند مالکیت خانه که به Tapu معروف است؛
 2. گواهی ارزش‌گذاری بازار ملک که از سوی شهرداری صادر می‌شود؛
 3. بیمه‌ی اجباری زلزله معروف به DASK؛
 4. مدارک هویتی و پاسپورت و کپی آن (ترجمه ترکی مدارک ممکن است لازم باشد.)؛
 5. یک عکس پرسنلی از فروشنده و دو عکس از خریدار؛
 6. رسیدهای خریدار و فروشنده که ثبات می‌کند مبلغ قرارداد به‌طور کامل پرداخت شده است؛
 7. دو شاهد و اگر به زبان ترکی مسلط نیستید حضور مترجم رسمی‌ترکی ضروری است؛
 8. اگر از طریق وکالت اقدام به خرید کرده‌اید، اصل یا کپی برابر اصل وکالت‌نامه به انضمام ترجمه‌ی آن.

مدارک لازم برای اخذ اقامت در ترکیه با خرید ملک ارزان

همان طور که گفته شد با خرید ملک به مبلغ 400 هزار دلار و بیشتر می‌توانید بلافاصله اقدام به گرفتن اقامت دائم ترکیه کنید. برای خریداران ملک با مبلغ کمتر از آن کارت اقامت موقت صادر خواهد شد. اقامت موقت می‌تواند هر سال (یا در مواردی دوسال) تمدید شود و پس از 5 سال می‌توان برای دریافت کارت اقامت دائم اقدام کرد. برای درخواست اقامت ترکیه با خرید ملک ارزان به مدارک زیر نیاز خواهید داشت:

 • اصل و کپی پاسپورت متقاضی؛
 • ترجمه‌ی رسمی‌شناسنامه و اسناد هویتی؛
 • سند ملک خریداری شده؛
 • فرم رسمی ‌درخواست اقامت دائم؛
 • 4 عدد عکس متقاضی؛
 • بیمه درمانی یک ساله معتبر؛
 • مدارک مربوط به سابقه‌ی اقامت؛
 • مدرک اثبات تمکن مالی؛
 • ترجمه‌ی رسمی‌سند ازدواج در صورت نیاز.

فرایند اخذ اقامت در ترکیه با خرید ملک ارزان چه مدت زمان می‌برد؟

بعد از اینکه ملک مورد نظرتان را انتخاب کردید، فرایند خرید و انتقال سند آن بیش از یک هفته زمان نمی‌برد. بعد از یک هفته هم سند رسمی ‌برای شما صادر می‌شود. با احتساب مدت زمان فرایند ارسال کارت اقامت، در مجموع اخذ اقامت بین ۳ تا ۴ ماه به طول می‌انجامد.

ویزای همراه برای خانواده‌ی خریدار ملک در ترکیه

با اخذ ویزای ترکیه فرد مجاز است اعضای خانواده‌ی خود، شامل همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال، را به ترکیه بیاورد. از مهمترین فواید سرمایه‌گذاری در بازار ملک ترکیه، اقامت دائم ترکیه با خرید ملک ارزان برای همه اعضای خانواده است.

برای خرید ملک در ترکیه حداقل به چه مبلغی نیاز دارد؟

هزینه خرید ملک چه مسکونی و چه تجاری از هزینه خرید آن در موقعیت مشابه در شهر تهران کمتر خواهد بود. پیش‌تر گفته شد برای کسب اقامت دائم ترکیه با خرید ملک ارزان لازم است حداقل مبلغ 400 هزار دلار سرمایه‌گذاری شود. با این کار شما بلافاصله از اقامت دائم و بعد از آن از حق شهروندی و پاسپورت ترکیه برخوردار خواهید شد. اگر می‌خواهید مبالغ کمتر هزینه کنید، می‌توانید ملکی ارزان‌تر را خریداری کنید و اقامت موقت ترکیه را به دست ‌آورید.

کدام شهرهای ترکیه برای خرید ملک ارزان مناسب‌تر است؟

خرید ملک در شهر استامبول، پایتخت ترکیه، هزینه‌ی بیشتری دارد. اگرچه در همین شهر گزینه‌های بسیاری، متناسب با بودجه کمتر وجود دارد. شهرهای دیگر مثل آنکارا یا ازمیر هم‌زمان در بخش اروپایی ترکیه هستند و قیمت کمتری دارند. این‌ها همگی شهر بزرگ و پرجمعیت ترکیه هستند. اگر به شهرهای کم جمعیت‌تر علاقه‌مندید آنتالیا، آنالیا جزو شهرهای مناسب شما قرار می‌گیرند زیرا اقامت ترکیه با خرید ملک ارزان را ممکن می‌سازند.

قوانین جدید در سال 2022 برای اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

قوانین ترکیه برای خرید ملک سخت‌گیرانه نیست. همه‌ی املاک، به جز املاک نظامی، ‌برای خارجی‌ها قابل خرید و فروش هستند و محدودیت مقدار خرید تا سقف 30 هکتار است. خوب است بدانید برای کسب اقامت دائم ترکیه با خرید ملک ارزان و کسب پاسپورت باید ملک را از فروشنده ترک خریداری کنید، همچنین تا 3 سال بعد از خرید مجاز به فروش ملک خود نیستید.

از مزایای خرید ملک در ترکیه این است که افراد مجبور به حضور دائمی ‌و تمام وقت در ترکیه نیستند و می‌توانند به این کشور بدون ویزا رفت و آمد کنند. همچنین امکان اجاره دادن ملک و کسب درآمد ارزی برای خریداران وجود دارد. اگر شما ملک تجاری خریداری کنید، با دریافت مجوز کار، مجاز به کسب درآمد از آن خواهید بود.

سخن پایانی

اگر قصد راه‌اندازی کسب‌وکار در ترکیه را دارید، بسته به نیازتان می‌توانید یک دفتر یا یک مغازه را خریداری کنید تا تجارت خود را آغاز کنید یا می‌توانید آن را اجاره دهید. اگر قصدتان سکونت در ترکیه است باید شهر مورد نظرتان را مشخص کنید. لازم است که براساس بودجه و نیازتان تصمیم بگیرید، زیرا تنوع املاک و سرمایه‌گذاری‌ها در ترکیه زیاد است و با انتخاب هوشمندانه می‌توانید اقامت دائم ترکیه با خرید ملک ارزان را تجربه کنید.

آیا تاکنون به مهاجرت به ترکیه فکر کرده‌اید؟ اگر قصد دریافت اقامت این کشور را داشته باشید، کدام روش را ترجیح می‌دهید؟ اگر بخواهید در این کشور خانه بخرید، کدام شهر را می‌پسندید؟

سؤالات متداول

 1. آیا با خرید ملک ارزان در ترکیه می‌توان تابعیت این کشور را دریافت کرد؟

بله، حق تابعیت این کشور با خرید ملک مسکونی یا تجاری با بهای بیش 400 هزار دلار قابل دریافت است.

 1. ارزان‌ترین محله های ترکیه برای خرید ملک در کدام شهرهای این کشور هستند؟

شهرهای دیدیم، ترابزون، دالامان و در رتبه چهارم استامبول از ارزان‌ترین شهرهای ترکیه هستند. محله‌های اوجیلار، باجیلار و باغچه‌لی‌اولر جزو ارزان‌ترین محله‌های شهر استامبول هستند.

 1. آیا برای خرید ملک در ترکیه محدودیت سنی وجود دارد؟

برای خرید ملک در ترکیه خریدار باید بیش از 18 سال سن داشته باشد. افراد کم سن‌تر باید با کمک قیم خود ملک خریداری کنند.

پیام بگذارید