اقامت دائم ترکیه با خرید ملک

12خرداد 1401
0 نظر
اقامت دائم ترکیه با خرید ملک

شما به عنوان متقاضی شهروندی ترکیه، می‎توانید به کمک قوانین مهاجرتی ترکیه، ملکی با شرایط معرفی شده خریداری کرده و اقامت خود را دریافت کنید. طبق قوانین 2022 خرید و فروش ملک در ترکیه، اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک به این صورت است که شما باید ملکی با ارزش حداقل 400 هزار دلار خریداری کرده تا خود و خانوادتان 6 ماه حق شهروندی ترکیه داشته باشید. در واقع شما با خرید خانه هم سرمایه‎ گذاری سودآور داشته و هم شهروند ترکیه خواهید بود. علاوه بر این طبق قوانین جدید ترکیه، می‎توانید با خرید خانه‎ ای با حداقل ارزش 650 هزار دلار در اولین درخواست خود برای خود و خانواده خود اجازه اقامت 3 ساله دریافت کنید و سپس بعد از گذراندن مراحل تعیین شده، اقامت دائم خود را دریافت کنید.

بنابراین متقاضیان اخذ اقامت ترکیه به واسط خرید ملک در این کشور می ‎توانند به شرط تمدید دوره‎ای اجازه اقامت دریافت کنند و خانواده نیز حق اخذ اقامت را دارند با این اجازه اقامت فرزندان متقاضیان مهاجرتی می‎توانند در ترکیه تحصیل کنند. همینطور برای افرادی که دارای مجوز اقامت هستند راحت ‎تر می‎توانند کار پیدا کنند و دریافت مجوز کار در شرکت‎ ها برایشان آسان تر است. بنابراین شما با خرید ملک در ترکیه، می‎توانید اقامت خود را بسیار راحت‎تر دریافت کنید.

چگونه با خرید ملک برای اجازه اقامت ترکیه اقدام کنیم؟

اخذ اقامت دائم ترکیه با خرید ملک ابتدا با مرحله درخواست آنلاین شروع می‎ شود. این بخش آنلاین حاوی سوالات شخصی در مورد شما است. سوالاتی مانند اطلاعات هویتی شما، اطلاعات گذرنامه ‎ای، اطلاعات کشور و محل اقامت شما که همگی الزامی هستند. پس از تکمیل و ذخیره فرم، اطلاعات قرار ملاقات از طریق اداره مهاجرت در شهر محل اقامت شما مشخص می‌‎شود. با توجه به شرایط خطرناک دوران بیماری همه گیر کرونا، قرار حضوری برای استانبول حذف شده است و زمانی که اطلاعات تایید شد، مدارک با پیک برایتان ارسال می‎شود. شما باید با  مدارک  تهیه شده خود در روز و ساعت تعیین شده برای مصاحبه حضور داشته باشید. در صورتی که در حین بررسی درخواست شما مدارک مفقودی شناسایی شود یا مدارک اضافی درخواست شود، از طریق اطلاعات تماس با شما تماس گرفته می‎شود و از شما خواسته می‎شود تا آن را در تاریخ مشخص شده تحویل دهید.

 حداقل سرمایه لازم برای خرید خانه در ترکیه

شما به عنوان متقاضی خرید ملک در ترکیه، باید بدانید یافتن ملک ارزان در ترکیه به متغیرهای زیادی بستگی دارد، این متغیرها می‎تواند شامل متراژ خانه، امکانات ملک (اعم از تعداد اتاق خواب، کیفیت طراحی و نگهبانی و …)، عمر بنا، منزلت اجتماعی محله، منطقه‎ ای که ملک در همسایگی آن قرار دارد، امکانات و خدمات محلی، دسترسی پذیر بودن محله باشد، این عوامل می‎توانند جزو مهمترین متغیرهای تعیین قیمت خانه ‎باشند. با توجه به مطالب گفته شده، خرید یک ملک 50 متری در محله ‎ای معمولی در شهر استانبول، با عمر بنای کمتر از 10 سال به 300 هزار لیر ترکیه نیاز دارد. اما به این نکته توجه کنید با همین سرمایه در تهران نمی‎توانید صاحب خانه با همین امکانات نیز شوید. از طرفی ذکر این نکته الزامی است که حتی منطقه ‎های گران ترکیه، نسبت به ایران ارزانتر است، برای مثال با نگاهی به قیمت ملک در منطقه ‎های گران ترکیه، مانند شیشلی در استانبول، 31000 لیر در هر متر مربع و معادل 62 میلیون تومان و قیمت خانه در تجریش تهران، 100 میلیون تومان به ازای هر متر مربع است.

هزینه‎ های جانبی خرید ملک ارزان در ترکیه

همانطور که می‎دانید هزینه‎ های مهاجرت از طریق خرید ملک در ترکیه، صرفا هزینه بابت ارزش خود ملک نیست و هزینه ‎های دیگری را در بر می‎گیرد، این هزینه‎ ها به طور متوسط شامل:

 • هزینه سفر به ترکیه 7000 لیر ترکیه
 • هزینه وکیل 9000 لیر ترکیه
 • هزینه مترجم 2000 لیر ترکیه
 • هزینه معامله برابر با 4% از ارزش ملک خریداری شده
 • سایر هزینه‎های پیش بینی نشده حدود 2000 لیر ترکیه

مراحل خرید ملک ارزان در ترکیه

شما به عنوان متقاضی مهاجرت به ترکیه و خرید ملک ارزان در ترکیه، در مرحله اول باید ملک مورد نظر خود را بیابید، با توجه به بودجه ‎ای که دارید و امکانات و خدماتی که از خانه خود انتظار دارید، جستجو کنید و سپس اطلاعات تماس با فروشنده را بردارید تا مذاکره ‎های خود با فروشنده را انجام دهید، حال این مرحله دو حالت دارد یا خودتان تمام اینکارها را به عنوان شخص حقیقی انجام می‎دهید و یا وکیل تان به عنوان فرد حقوقی این مراحل را طی می‎کند که در این صورت خیالتان بسیار راحت‎تر است.

در مرحله دوم باید توافق‎نامه خرید ملک را منعقد کنید و به مالک ودیعه‎ ای پرداخت کنید، این مبلغ بنابر قوانین خرید و فروش ملک در ترکیه برابر با 10% ارزش ملک مورد نظرتان است، توجه داشته باشید اگر از خرید خود منصرف شوید، این مبلغ به عنوان ضرر و زیان نزد صاحب ملک باقی خواهد ماند.

پس از انجام دادن مرحله اول و دوم که شامل یافتن و تنظیم توافق‎نامه و امضای آن توسط طرفین، انتقال سند باید صورت بگیرد. توجه داشته باشید برای انتقال سند مالکیت باید به اداره ثبت اسناد رسمی مراجعه کنید که این کار کمتر از دو ساعت زمان می‎برد و شما به عنوان فرد خارجی احتیاج به مترجم برای تایید ثبت نام خود دارید.

مرحله چهارم شامل پرداخت هزینه ‎های معامله است، این هزینه ‎ها شامل مالیات و دیگر هزینه ‎های اداری آن است که برابر با 4% از ارزش ملک خریداری شده است.

مرحله نهایی، امضای نهایی شما در قرارداد منعقد شده است، که سند مالکیت به شما منتقل می‎شود و در ثبت احوال ثبت می‎شود، در این مرحله شما باید باقی مبلغ تعیین شده را به فروشنده پرداخت کنید.

مدارک لازم برای خرید ملک در ترکیه

برای خرید ملک در ترکیه باید درخواست اولیه به ادارات ثبت اسناد و املاک ارائه شود. برای ثبت درخواست اولیه باید یک شماره دریافت کنید. برای این کار می‎توان با شماره تلفن 181 تماس گرفت و در سایتhttps://randevu.tkgm.gov.tr/ درخواست داد. پس از درخواست اولیه، یک روز برای فرآیند واگذاری به کسانی که اقدام به فروش و خرید ملک می‎کنند، تعیین می‎شود.

مدارک زیر باید در روز مقرر شده، تهیه شود:

 • سند ملکی
 • گذرنامه و فتوکپی متقاضی که قصد خرید ملک را دارد (ممکن است ترجمه ترکی لازم باشد)
 • «گواهی ارزش فعلی املاک» از شهرداری در منطقه ملک مورد نظر اخذ شود
 • محل سکونت و محل کار و بیمه نامه اجباری زلزله
 • 1 عکس پاسپورت فروشنده و 2 عکس پاسپورت خریدار
 • مترجم قسم خورده در صورت عدم تسلط خریدار به ترکی
 • در صورتی که فرآیند انتقال با وکالتنامه صادر شده در خارج از کشور انجام شود، اصل یا کپی تایید شده وکالتنامه (باید به ترکی ترجمه شود).

مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک

مستندسازی مالکیت ملک در درخواست‎ه ای اجازه اقامت با خرید ملک، مهمترین بخش برای این دسته است. مدارکی که باید در مورد ملک ارائه شود شامل:

 • فرم درخواست اجازه اقامت؛
 • نسخه محضری کپی سند مالکیت به عنوان اصل
 • Numbertaş اعطا شده توسط شهرداری
 • گواهی حضور در سند (با اخذ از سازمان ثبت اسناد و املاک)
 • پاسپورت فعلی حداقل 1 سال اعتبار دارد
 • 4 عکس بیومتریک گرفته شده در زمینه سفید باید ارسال شود
 • اصل یا فتوکپی پاسپورت یا سند جایگزین؛
 • بیانیه دارا بودن تمکن مالی کافی و منظم در طول اقامت (اداره ممکن است مدارک پشتیبان را درخواست کند).

بیمه سلامت معتبر؛

مزایای خرید ملک در ترکیه

کشور ترکیه به سبب نزدیکی به ایران، هم آب و هوای مشابه و هم زبان نزدیک به آذری زبانان ایران دارد، که این موضوع باعث جلب توجه بسیاری از ایرانیان به ترکیه گردیده است. درواقع ترکیه به سبب ارزانتر بودن هزینه زندگی از کشورهای محبوب برای خرید ملک توسط ایرانیان شناخته شده است و همین موضوع موجب جذب بیشترین متقاضیان خرید خانه در ترکیه می‎باشد. از طرفی به دلیل نزدیکی از نظر جغرافیایی به ایران، می‎تواند گزینه مناسبی برای ایرانیانی که قصد سر زدن به خانوادشان پس از مهاجرت خود دارند، باشد. بنابراین ترکیه به عنوان کشوری خوش آب و هوا با کیفیت زندگی متوسط رو به بالا و هزینه زندگی کمتر نسبت به ایران گزینه مناسبی برای خرید ملک و داشتن زندگی آسوده در آن است.

مزایای خرید ملک ارزان در استانبول نسبت به سایر شهرهای ترکیه

خرید ملک و آپارتمان در استانبول ترکیه، مزایای بسیار زیادی برای انواع متقاضیان اعم از افرادی که قصد مهاجرت و یا افرادی که قصد سرمایه گذاری دارند، خواهد داشت. این مزایا به شرح ذیل است:

 • استانبول به عنوان مرکز اقتصادی، توریستی ترکیه، نرخ رشد ارزش ملک بیشتری را نسبت به سایر شهرهای ترکیه تجربه می‎کند.
 • به سبب گستردگی و متنوع بودن استانبول گزینه‎ های زیادی برای انتخاب ملک مورد نظر خود خواهید داشت.
 • از آنجا که ارزش ملک در استانبول بیشتر است، اجاره بهای آن هم نسبت به سایر شهرها بیشتر است، بنابراین اگر قصد سرمایه گذاری و دریافت اجاره بها دارید، استانبول شهر مناسبی برای سرمایه گذاری است.

ریسک و خطرات خرید خانه در ترکیه

شما باید بدانید که در پس هر قراردادی، اتفاقات و خطرات پیش‎بینی نشده ‎ای وجود دارد. ممکن است حتی قراداد مربوطه شما در این فرایند باطل گردد. اما نکته مهم این است که شما آگاه باشید در چه صورت قرارداد ملک شما باطل می‎گردد.

 • اگر خرید ملک مورد نظرتان منجر به زیرپا گذاشتن قوانین حقوقی شده باشد.
 • در صورت عدم دریافت تائید نهایی از طرف وزارتخانه‎ های امنیتی.
 • خرید خودسرانه خانه در ترکیه به صورت اقساطی و بدون تحقیق در مورد سایت های خرید ملک.
 • امکان داشتن هر گونه خطایی در خرید ملک مناسب خود.

آیا خرید ملک در ترکیه امن است؟

خرید ملک در ترکیه امن است، اما به شرطی که تمامی قوانین خرید ملک در ترکیه را رعایت کنید. ذکر این نکته الزامی است که در 5 سال گذشته به منظور مراقبت از سرمایه متقاضیان خرید ملک در ترکیه، قوانین سخت‎گیرانه ‎ای در ترکیه شکل گرفته است، در نتیجه قانون‎ گذاران و دولت مردان کشور ترکیه نمی‎ خواهند لطمه ‎ای به اعتماد افراد وارد شود. تنها کاری که شما به عنوان سرمایه گذار خارجی باید انجام دهید، کمک گرفتن از وکیلی خبره در زمینه خرید ملک در ترکیه است، تا پشیمانی برای شما به بار نیاورد.

آیا حضور وکیل در پروسه خرید ملک ارزان در ترکیه تأثیرگذار است؟

از آنجایی که اکثر افرادی که قصد مهاجرت و اخذ اقامت دائم ترکیه با خرید ملک را دارند، اطلاعات کافی حقوقی و قانونی راجع به مراحل این فرایند ندارند، داشتن یک مشاور حقوق‎دان و خبره الزامی است، بنابراین ما به شما پیشنهاد می‎کنیم حتما از متخصصین و مشاوران حقوقی شرکت ما در این زمینه اطلاعاتی کسب کنید و در صورت تمایل وکیل مهاجرتی برای خود در نظر بگیرید، زیرا به دلیل آشنا بودن وکیل مهاجرتی با قوانین خرید ملک و تسلط بر زبان ترکی فرایندی راحت و بی دغدغه در خرید ملک خود طی خواهید کرد.

محدودیت‌‎های خرید ملک در ترکیه

قانون گذاران ترکیه، هر ساله قوانین مهاجرتی را تمدید و اصلاح کرده و بنابراین دانستن به روزترین اطلاعات قانونی در ارتباط با مهاجرت می‎تواند برای شما مفید باشد. طبق قوانین مربوطه، محدودیت‎ های زیر برای خرید ملک توسط اتباع خارجی اعمال می‎شود:

 • شما می‎توانید حداکثر 30 هکتار ملک در سراسر ترکیه خریداری کنید.
 • متقاضی خرید ملک نمی‎تواند در مناطق ممنوعه نظامی و مناطق امنیتی ملک بخرد و اجاره آن نیز فقط با مجوز ویژه امکان پذیر است.
 • متقاضیان خرید ملک در ترکیه می‎توانند تا 10 درصد از مساحت منطقه را مشروط به مالکیت خصوصی خریداری کنند.

بررسی سند ملک در ترکیه

برای داشتن معامله ‎ای سودآور و مطمئن باید تمامی اسناد و مدارک مربوط به ملک را بررسی کنید تا با خیالی راحت و آسوده معامله خود را انجام دهید، برای این منظور حتما باید مواردی را در خرید خود در نظر داشته باشید:

 • در مرحله اول توجه داشته باشید، حتما از سایت‎ ها و مراکزی خریداری کنید، که قبل از شما به افراد غیر ترک دیگری نیز خانه فروخته‎ اند، به این منظور حتما استعلام های لازم را انجام دهید.
 • شاید برایتان سوال پیش بیاید، که این فرایند استعلام کار سختی است، اما بدانید که می‎توانید با سپردن کارهای حقوقی تان به وکیل خود تمامی این مراحل را بدون دغدغه طی کنید.
 • پس از دریافت استعلام، قبل از تسویه حساب نهایی حتما یک کپی از سند مربوطه را دریافت کنید و به اداره اسناد منطقه مراجعه کنید.
 • فرایند خرید ملک در همان اداره اسناد منطقه صورت خواهد گرفت و پس از تسویه حساب نهایی، به نام خریدار زده خواهد شد.

تفاوت قیمت ملک در ایران و ترکیه

قیمت ملک در ترکیه و ایران اختلاف زیادی دارد، با توجه به بررسی‎ های انجام شده، قیمت ملک در ترکیه ارزانتر است. تفاوت قیمت مسکن میان ترکیه و ایران به این صورت است که قیمت ملک در محله‎ های بالاشهر ترکیه و با کیفیت بالا نسبت به ایران ارزانتر است. درواقع اقتصاد ترکیه شرایط باثبات ‎تری نسبت به ایران دارد که این موضوع کمک به حفظ قیمت مسکن آن و عدم افزایش جهشی نرخ مسکن آن شده است. برای مثال شما در یک منطقه بسیار مناسب در استانبول باید مبلغی معادل 20 هزار لیر به ازای هر متر مربع پرداخت کنید ولی در ایران در محله ‎ای با این ویژگی ‎ها، 50 هزار لیر ترکیه است.

تفاوت قیمت ملک در تهران و استانبول

شاید برای شما هم سوال باشد، که خرید خانه در تهران به صرفه ‎تر است و یا در استانبول، به همین منظور در این بخش به بررسی قیمت هر متر مربع آپارتمان در تهران و استانبول پرداخته ‎ایم تا بتوانید با خیالی راحت و آسوده انتخاب کنید.

اطلاعات آپارتمان قیمت ملک در استانبول قیمت ملک در تهران
 خرید هر متر مربع آپارتمان در محله‎ های متوسط رو به بالا 1400دلار 3700 دلار
 خرید هر متر مربع آپارتمان در حومه شهر 700دلار 1500دلار
 اجاره آپارتمان 1 خوابه در محله متوسط رو به بالا 350دلار 680 دلار
اجاره آپارتمان 2 خوابه در محله متوسط رو به بالا 450 دلار 900 دلار
 اجاره آپارتمان 3 خوابه در محله متوسط رو به بالا 600 دلار 1400 دلار

 

خرید قسطی خانه در ترکیه

خرید قسطی خانه در ترکیه، مزایا و محدودیت ‎هایی را در بر می‎گیرد، برای مثال مهمترین مسئله آن این است که سند زمانی به نام شما صادر می‎شود، که اقساط شما پایان یافته باشد، بنابراین امکان دارد در این بازه زمانی، برای پرداخت اقساطتان دچار نوسانات درون کشور شوید و شما را با چالش هایی روبرو کند. به علاوه شما تا زمانی که اقساط خود را کامل پرداخت نکرده‎ اید، حق خرید خانه در ترکیه را ندارید. از طرفی تا زمانی که سند ملک به نام خریدار نگردیده، فرد متقاضی نمی‎تواند اقدامی جهت اخذ اقامت دائم ترکیه داشته باشد. در نهایت با توجه به تغییرات زیادی که در قوانین خرید و فروش ملک در ترکیه می‎شود، احتمال ریسک بالایی در این زمینه برای شما وجود دارد، زیرا در فاصله زمانی پایان یافتن اقساط خرید ملک‌تان، هر اتفاقی ممکن است بیافتد. به همین منظور به شما پیشنهاد می‎کنیم برای تصمیم ‎گیری در ارتباط با اخذ اقامت دائم ترکیه با خرید ملک از مشاورین متخصص شرکت ما راهنمایی بگیرید.

اخذ اقامت دائم با اجاره خانه در ترکیه

سوالی که ممکن است برای خیلی از افراد به وجود بیاید، این است که آیا می‎توان با اجاره خانه در ترکیه، اقامت بگیریم؟ در این مورد باید به شما بگوییم که در مرحله اول به شما اقامت یکساله توریستی داده می‎شود که با این نوع اقامت شما اجازه کار و تحصیل ندارید. قبل از سال 2020 در ترکیه این امکان وجود داشت تا پس از اقامت یکساله خود، آن را تا 5 سال دیگر تمدید کنید اما در حال حاضر شما فقط یکسال اجازه اقامت توریستی به واسطه اجاره ملک در ترکیه خواهید داشت و برای تمدید آن دوباره باید اقدام کنید. روند پرداخت اجاره نیز به این صورت است که هر ماه راس تاریخ تعیین شده پرداخت شود که با توجه به محله‎ ای که انتخاب می‎کنید این مقدار متغیر است، افزایش نرخ  اجاره هم هرساله بر اساس تورم و توافق میان دو طرف انجام می‎ پذیرد که برابر با 10% مبلغ اجاره می ‎باشد.

مدارک لازم برای اخذ اقامت از طریق اجاره ملک در کشور ترکیه

همانطور که می دانید برای اخذ اقامت دائم ترکیه با خرید ملک به مدارکی احتیاج دارید، برای اجاره ملک نیز باید مدارکی را برای خود تهیه کرده تا دچار مشکل نشوید، که در این بخش به شرح آن پرداخته ‎ایم :

 • اصل و کپی پاسپورت
 • 4 قطعه عکس
 • بیمه سلامتی یکساله
 • قرارداد اجاره خانه به مدت حداقل 8 ماه
 • تائیدیه اجاره نامه توسط دفترخانه‎های معتبر
 • دریافت شماره مالیاتی

حرف آخر

فرایندی که در رابطه با اقامت دائم ترکیه با خرید ملک برایتان شرح دادیم، در پروژه ‎های آماده قابل استفاده است، برای پروژه‎ های پیش فروش می‎تواند فرایند متفاوتی باشد. بنابراین حتما برای خرید ملک خود به هر شکلی با وکیل معتبر و خبره ‎ای مشاوره کنید. توجه داشته باشید که ممکن است بسیاری از سایت ‎ها را در این مسیر بیابید، که تبلغیاتی همچون خرید خانه با 100 میلیون تومان و … سعی در فریب افراد و کلاه برداری دارند، بنابراین تمام سعی خود را بکنید تا در مرحله اول آگاهی خود را در این زمینه بالا برده سپس به وکیلی خبره اعتماد کرده و مراحل خرید ملک خود را دنبال کنید. ما در افشار املاک به صورت تخصصی در راستای اقامت دائم ترکیه با خرید ملک برای متقاضیان ایران فعالیت میکینم و در این راستا متعهد می شویم تا بهترین ملک های ترکیه را به شما معرفی کنیم.

پیام بگذارید