اقامت ترکیه

27مرداد 1401
0 نظر
اقامت ترکیه

اخذ اقامت ترکیه در این سال‎ ها بسیار مورد توجه ایرانیان قرار گرفته است، درصورتی که شما اقامت ترکیه را داشته باشید، این امکان برایتان فراهم است که مشغول کار و زندگی در ترکیه شوید به ویژه اگر اهل تجارت هستید، این شرایط برایتان محیا است که از ظرفیت ‎های اقتصادی ترکیه بهره بگیرید و مشغول تجارت‎ های بین ‎المللی شوید، اما فقط کار و زندگی نیست که توسط اقامت ترکیه می‎توان به آن رونق بخشید.

شما با اقامت ترکیه می‎ توانید در مراکز آموزش دولتی و خصوصی آن مشغول تحصیل شوید و از امکانات آموزشی موجود در این کشور که کمتر از شرایط آموزشی در کشورهای اروپایی نیست استفاده کنید و نهایتا می ‎توانید پاسپورت این کشور را دریافت کنید. انواع اقامت ترکیه به دو صورت است، اقامت موقت و اقامت دائم، که برای اخذ هر کدام لازم است مراحل را طی کنید و از قوانین اطلاع داشته باشید که شما را در این مسیر هدایت کند.

راه‎‌های مهاجرت به ترکیه و اخذ اقامت در آن

اخذ اقامت ترکیه از ده روش امکان‎ پذیر است، که مورد توجه ترین و ساده‎ ترین آن اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک در خاک این کشور می‎باشد، اما یکی از روش ‎هایی که بیشتر مورد استفاده متقاضیان جهت مهاجرت به ترکیه و دریافت اقامت ترکیه قرار می‎گیرد، اخذ ویزای کار و دریافت اقامت از این طریق است. در ادامه قصد داریم شما را با ده روشی که می‎ توانید از طریق آنها اقدام به اخذ اقامت ترکیه کنید، را آشنا کنیم. اما برای راهنمایی و دریافت اطلاعات بیشتر به مقاله مهاجرت به ترکیه رجوع فرمائید.

 • اقامت ترکیه از طریق خرید ملک
 • اقامت ترکیه از طریق اجاره خانه
 • اقامت ترکیه از طریق سرمایه ‎گذاری
 • اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت
 • اقامت ترکیه از طریق ویزای کار
 • اقامت ترکیه از طریق تحصیل
 • اقامت ترکیه از طریق ازدواج
 • اقامت ترکیه از طریق پناهندگی
 • اقامت ترکیه از طریق تولد
 • اقامت ترکیه از طریق ویزای توریستی(یک ساله)

 

راه‎‌های مهاجرت به ترکیه و اخذ اقامت در آن

 

اقامت دائم ترکیه با خرید ملک

شاید ترکیه را با خرید ملک بشناسیم هرچند که مسیرهای دیگری نیز وجو دارد مانند تحصیلی، کاری و… ویل در این بخش قصد داریم به اقامت دائم ترکیه با خرید ملک بپردازیم موضوع داغ این این روزها جایی که شما میتوانید با خرید ملک علاوه بر دریافت اقامت دائم ترکیه شهروندی آن را به صورت مستقیم دریافت کنید ولی توجه کنید که نه با 250 هزار دلار بلکه با 400 هزار دلار اما کمتر کشوری است که در ازای پرداخت چنین مبلغی شهروندی خود را به شما اعطا کند.

از طرفی شما در حالی در ترکیه سرمایه گذاری خواهید کرد که میدانید ارزش سرمایه گذاریتان در ملک خیلی زود‌تر از موعد به ثمر خواهد نشست چرا که در سال 2021 تا 2022 این کشور با تورمی بیش از 100 درصد روبرو شده است و در سالهای اخیر متقاضیانی که در بخش ملک ترکیه سرمایه گذاری کرده اند سورد بالایی را بدست آورده‌اند. اقامت دائم ترکیه با خرید ملک یکی از بهترین گزینه های موجود است که بسیار از متقاضیان آن را انتخاب می‌کنند.

پیشنهاد میکنم این مطلب رو حتما بخونید  مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک

اقامت ترکیه با خرید ملک ارزان

هرچند که در وبسایت افشار املاک به این موضوع بارها اشاره شده است و در مقاله‌ای به صورت مفصل به خرید ملک در ترکیه اشاره کرده‌ایم ولی با این وجود سوالی بسیار پرسیده می‌شود و آن هم این است که آیا اقامت ترکیه با خرید ملک ارزان امکان پذیر است یا خیر؟

تقریبا همه شما متوجه این موضوع شده‌اید که دیگر نمی‌توان با خرید ملک به ارزش 250 هزار دلار شهروندی ترکیه را دریافت کرد و این مقدار به 400 هزار دلار افزایش یافته است و از این رو برای بسیاری سخت شده است و هرکسی توانایی سرمایه گذاری به این اندازه را ندارد ولی دولت ترکیه قانونی را ارائه کرده است که شما با خرید ملکی به ارزش 75 هزار دلار در شهرهای بزرگ و 50 هزار دلار در شهرهای کوچک اقامت موقت با قابلیت تمدید می‌دهد و شما بعد از 5 سال میتوانید اقامت دائم ترکیه را دریافت کنید.

اقامت در ترکیه از طریق حساب بانکی امکان پذیر است؟

سوالی که بسیار از ما پرسیده میشود در این راستا است که آیا امکان اخذ اقامت در ترکیه از طریق حساب بانکی وجود دارد یا نه ولی در این بخش باید بگوییم که این مسیر امکان پذیر نیست و شما باید در ابتدا از طریق یکی از مسیرهای موجود و قانونی اخذ اقامت ترکیه وارد این کشور شده و سپس اقدام به افتتاح حساب کنید و در نتیجه شما صرفا با افتتاح حساب در این کشور نمی توانید اقامت دریافت کنید.

 

اقامت در ترکیه از طریق حساب بانکی

 

اقامت ترکیه از طریق تولد فرزند امکان پذیر است؟

اخذ اقامت برای کودکی که در خاک ترکیه بدنیا آماده است وجود دارد ولی نه تابعیت شما می توانید اقامت ترکیه را برای فرزند خود تحت شرایطی دریافت کنیدف توجه کنید که ترکیه شامل قانون خون است نه خاک و براین اساس تابعیت خود را اعطا میکند.

اگر والدین نوزاد متولد شده در ترکیه بر اساس اصل خاک قصد اخذ اقامت ترکیه برای فرزند خود داشته باشند، والدین موظف هستند وضعیت اقامت فرزندشان را در کشور ترکیه مشخص کنند. شما باید در 30 اول به اداره مهاجرت مراجعه کنید و این موضوع را اعلام کنید و سپس به سفارت ایران مراجعه کنید و درخواست شناسنامه دهید و ترکیه در مدت 6 ماه به فرزند شما گواهی تولد صادر میکند و بعد از آن میتوانید اقامت فرزند خود را دریافت کنید.

 

اقامت ترکیه از طریق ویزای کار

 

اقامت ترکیه از طریق ویزای کار

بدون شک یکی از اصلی ترین مسیرهای اخذ اقامت ترکیه از طریق ویزای کار می‌باشد، شاید این موضوع به دلیل شرایط مناسب کاری و اقتصادی این کشور نسبت به ایران باشد و از طرفی نزدیکی و همسایگی با ما و از طرفی شرایط مناسب کاری آن و به این نکته هم باید توجه کرد که این کشور برای شما مسیرهای متنوع کاری را درنظر گرفته است مانند ویزای موقت یک ساله، ویزای مستقل کاری، ویزای دائم کاری، ویزای ویژه کاری، ویزای موقت ویژه کاری که هر یک شرایط، ویژگی و مزایای خود را دارد.

متقاضیان بین 18 تا 60 سال میتوانند برای این ویزا اقدام کنند و هرچه سن کمتر از 40 سال باشد مسلما شانس بیشتری برای این مسیر خواهند شد و کارفرماهای ترک راحت تر میتوانند برای شما پیشنهاد شغلی ارائه کنند. البته شما برای افزایش شانس خود برای دریافت اقامت کاری ترکیه نیاز برا این دارید تا موارد بسیاری را داشته باشید مانند تسلط بر زبان ترکی و حتی انگلیسی، داشتن تخصص شلغی، وجود شل شما در لیست مشاغل، دارا بودن سن مناسب و…

اقامت پزشکان در ترکیه

در میان انواع گروه های شغلی برای مهاجرت و اخذ اقامت ترکیه یکی از این مشال که بسیاری فعال و پرمتقاضی است پروه پزشکان است. اما اما سوالی که پیش می آید این است که آیا اقامت پرشکان در ترکیه انتخاب آگاهانه و منطقی است؟

باید بگوییم که نرخ بیکاری در ترکیه برای جامعه پزشکی حدود یک درصد است و این بسیار عالی و ایده آل است و از طرفی تا سال 2012 هیچ پزشک خارجی حق فعالیت در ترکیه را نداشته است و از زمانی که دولت ترکیه برنامه ریزی‌هایی بسیاری در جهت افزایش کیفیت خدمات درمانی در این کشور داشته است بیمارستان ها و کلینک های بسیاری در این کشور ساخته شد و همین موضوع باعث شد تا دولت کمبود نیروی پزشکی را بشدت احساس کند و اقدام به جذب آن کند شما در ابتدا یک اقامت کاری موقت دریافت می کنید و بعد از فعالیت در زمینه پزشکی برای 5 سال می توانید اقامت دائم خود را دریافت کنید.

اقامت ترکیه با مدرک فنی حرفه‌‎ای

یکی از روش های مهاجرت و اخذ اقامت هیمن مسیر ویزای کاری است و بسیاری اقامت ترکیه را از طریق مدرک فنی حرفه‌ای دریافت می کنند و این موضوع نیاز بر این دارد که شما توانایی بالایی در یک تخصص فنی داشته باشید. اگر بخواهیم این مسیر را به صورت کوتاه توضیح دهیم باید بگوییم که شما نیاز دارید تا یک مدرک حداقلی دیپلم را داشته باشید و همچنین سه سال سابقه کاری در همان تخصص را ارائه کنید و این تازه شروع کار است و بخش مهم آن این است که یک کارفرمای ترک باید برای شما پیشنهاد شلی را ارسال کند و برای آن نیز برخورداری کافی از دانش زبان ترکی استانبولی الزامی است.

پیشنهاد میکنم این مطلب رو حتما بخونید  مهاجرت کاری به ترکیه

مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت ترکیه

اینکه چه مدارک و اسنادی جهت ارائه به مراکز کشور ترکیه در راستای اخذ اقامت ترکیه و مهاجرت به آن لازم است، کاملا بستگی به انگیزه و هدف شما از مهاجرت دارد و اینکه از چه طریقی قرار است ویزا دریافت کنید. گواهی نشان دهنده عدم سوء پیشینه فرد متقاضی یکی از مدارکی است که با اخذ ویزا از هر طریقی باید به مراجع مربوط در ترکیه ارائه دهید.

اما به طور مثال اگر قصد تحصیل در این کشور را دارید قطعا باید مدارکی که نشان دهنده‌‎ی پذیرفته شدن شما در دانشگاه ‎های ترکیه است ارائه دهید یا اگر قصد اقامت از طریق خرید یا اجاره ‎ی ملک دارید، لازم است سند ملکی که خریدید یا اجاره کرده ‎اید را در دست داشته باشید به جهت ارائه به اداره مهارجرت ترکیه که باید توسط شهرداری منطقه تایید شده باشد، اما یکی از مدارک مورد نیاز دیگر که برای همه افراد لازم است، بیمه سلامت فرد متقاضی است، به اختصار به چند مدرک دیگر نیز اشاره می‎کنیم:

 • فرم راندوو را پر کنید و وقت ملاقات از اداره مهاجرت بگیرید.
 • اخذ شماره مالیاتی.
 • ترجمه گذرنامه و مدارک شناسایی فرد به زبان ترکی استانبولی.
 • جهت اخذ اقامت موقت باید نامه‎ای که نشان می‎دهد که هتل مورد نظر خود، اتاقی رزرو کرده‎ اید را در دست داشته باشید که البته باید به تاییدیه اسناد رسمی رسیده باشد.
 • ارائه سند ملکی که خریده ‎اید یا اجاره نامه و پرینت حساب بانکی در صورتی که حسابی افتتاح کرده ‎اید.
 • اقدام به دریافت بیمه درمانی.
 • پرداخت و ارائه فیش ‎هایی که هزینه ‎های دولتی را شامل می‎شود.

با توجه به اینکه قبلا هم اشاره کرده‎ایم، علاوه بر اینکه مدارک شما باید مدارکی که برای اخذ ویزا از روش ‎های مختلف که به آنها در مقاله مهاجرت به ترکیه اشاره کرده‎ایم را در دست داشته باشید.

 

مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت ترکیه

 

چگونه اقامت بلند مدت و دائم ترکیه بگیریم؟

این سوال ممکن است برایتان پیش بیاید که شما چکونه می‎توانید اقامت مدت‎ دار ترکیه را اخذ کنید. برای رسیدن به این هدف مسیرهای مختلفی با توجه به بودجه و ظرفیت فردی شما وجود دارد، اقامت توریستی، اقامت کاری، اقامت تحصیلی، اقامت از طریق سرمایه‎ گذاری و اقامت از طریق ازدواج.

موارد نام برده شده انواعی از روش ‎های اخذ اقامت کوتاه‎ مدت کشور ترکیه است، فرد متقاضی بعد از 5 سال گذراندن کار و زندگی در کشور ترکیه این امکان برایش وجود دارد که برای اخذ اقامت دائم اقدام کند، اما شرایطی هم برای دریافت اقامت دائم ترکیه وجود دارد که به اختصار به آنها می‎پردازیم، از جمله با توجه به تائید وزارت کشور به یک فرد خارجی که مدت 5 سال تمام را  به کار و زندگی در ترکیه گذرانده باشد، اقامت دائم اعطا می‎شود.

فرد متقاضی باید این نکته را در نظر داشته باشد که در 3 سال آخر اقامت خود کمک اجتماعی از فرد یا ارگانی دریافت نکرده باشد، متقاضی باید این را در نظر بگیرد که امکان شرایط رفاهی برای خود و خانواده‎ اش را بتواند فراهم کند و درآمد کافی برای گذران ادامه زندگی خود در کشور ترکیه داشته باشد. همینطور کسی که مقیم ترکیه است و قصد اخذ اقامت دائم دارد، باید تحت پوشش بیمه درمانی قرار گرفته باشد، این نکته برای مسئولان ترکیه حائز اهمیت است که شما تهدیدی برای مردم این کشور و امنیت ترکیه به حساب نیایید، به عبارتی فرد متقاضی نباید دارای سوء پیشینه باشد.

محدودیتهای اخذ اقامت دائم ترکیه

اجازه اقامت دائم برای کسانی که از طریق پناهندگی اقامتگاه ‎های بشر دوستانه، حفاظت های ثانویه و افرادی که از اقامت موقت استفاده می‎کنند تعلق نمی‎گیرد، اگر شما اقامت دائم ترکیه را اخذ کنید، این امکان برایتان فراهم است که از بسیاری از صندوق‎ های شهروندی و امکانات رفاهی در ترکیه استفاده کنید، اما چند محدودیت نیز برایتان وجود دارد، به طور مثال، حضور در انتخابات، نامزد شدن در انتخابات، واردات ماشین و اداره عمومی.

اما یک محدودیت سودمند برای فرد مقیم است که معافیت خدمت سربازی دارد و نیازی به حضور در این مراکز وجود ندارد، فردی که اقامت دائم ترکیه را دارد باید حفظ حقوق بیمه شده خود را در نظر داشته باشد. یک نکته درباره ‎ی اقامت دائم این است که این اقامت یک اقامت بدون محدودیت به شمار می‎رود و تاریخ پایانی ندارد.

 

محدودیت‎ های اخذ اقامت دائم ترکیه

 

مدارک لازم برای درخواست اقامت دائم ترکیه

در این بخش به بررسی مدارک لازم و مهمی که فرد متقاضی نیاز به ارائه آن به اداره کل مهاجرت و وزارت کشور ترکیه دارد، پرداخته شده است، که این اسناد از مدارک شخصی الی اسناد متفاوت بر اساس قوانین ترکیه هستند که به شرخ ذیل  است:

 • فرم پر شده و امضا شده جهت درخواست اجازه اقامت دائم.
 • اصل گذرنامه یا مجوز سفر.
 • ارائه سندی که نوع اقامت قبلی شما را نشان می‎دهد.
 • دو عدد عکس بیومتریک.
 • ارائه مدرکی که نشان می‎دهد در سه سال آخر اقامت خود، هیچ گونه کمکی از موسسه یا سازمانی دریافت نکرده‎ اند.
 • ارائه مدرکی که نشان دهد شما از نظر مالی امکان زندگی در ترکیه برایتان فراهم است.
 • ارائه سندی دال بر عدم سوء پیشینه.
 • ارائه بیمه درمانی.
 • ارائه آدرس خانه.

لازم است که شما اسناد نام برده را به صورت کامل برای وزرات کشور ترکیه و اداره کل مهاجرت آن ارسال فرمائید.

 دلیل لغو اجازه اقامت دائم ترکیه

چناچه فرد متقاضی تهدیدی برای شهروندان و یا نظام و امنیت ترکیه به شمار رود، اگر او بیش از یک سال را به طور مداوم در جایی خارج از خاک ترکیه سپری کند، در صورت مشاهده و اثبات یکی از این موارد اجازه اقامت دائم ترکیه برای فردی که اقدام کرده است، لغو می‎شود که این امر توسط اداره مهاجرت استان‎ های ترکیه انجام خواهد شد.

درنهایت شما پس از گذراندن 5 سال اقامت قانونی در ترکیه و اقدام به کار و کسب درآمد می‎ توانید برای اخذ اقامت دائم درخواست دهید تا بتوانید برای مدت نامحدودی در این کشور مقیم باشید و از حقوق شهروندی آن بهره ببرید اما این نکته را فراموش نکنید که در سه سال آخر این دوره اقامتی، نباید از هیچ گونه موسسه یا سازمان‎ های مربوطه، کمک اجتماعی دریافت کرده باشید، همینطور اقدامی سوء شامل انواع جرم و جنایت نیز انجام نداده باشید.

 

 دلیل لغو اجازه اقامت دائم ترکیه

 

چگونه اقامت کوتاه ‎مدت و موقت ترکیه بگیریم؟

اقامت موقت ترکیه و یا کوتاه ‎مدت یعنی فرد متقاضی قصد دارد، مدت کوتاهی در کشور مقصد که ترکیه است، اقامت داشته باشد، به آن اقامت توریستی هم می‎گویند که می‎تواند به هدف گردشگری و تفریح و بازدید از مکان ‎های دیدنی نیز باشد، یا می‎توانید به جهت کار و تحصیل از آن استفاده کنید. اگر شما اقامت کوتاه مدت ترکیه را اخذ کنید، در بسیاری از موارد امکان تمدید آن وجود دارد، اما گاهی پیش میاید که نتوانید آن را تمدید کنید، برای مثال اگر به نام اقامت توریستی، اقامت موقت داشته باشید تنها سه ماه می‎توانید در ترکیه بمانید و پس از آن یا باید نوع اقامت را تغییر دهید یا خاک ترکیه را ترک کنید.

 اخذ اقامت دائم ترکیه از طریق اقامت کوتاه ‎مدت 

اقامت کوتاه‎ مدت ترکیه نوعی از اقامت است که شما اجازه‌‎ی اقامت را به صورت محدود و نهایتا یکساله خواهید داشت و در این مدت می‎توانید خود را مشغول کار و یا تحصیل و گشت و گذار کنید و برای هر یک مجوز مربوطه را دریافت کنید، اگر شما بتوانید اقامت کوتاه ‎مدت ترکیه را چند سال متوالی و پی در پی تمدید کنید، این امکان وجود دارد که آن را تبدیل به اقامت دائم کنید، با توجه به اینکه قوانین هرساله و یا هرچند سال یکبار تغییر می‎کند، به چند روش جدید که از طریق آنها اقامت کوتاه‎ مدت می‎گیرید و در سال 2022 جزو قوانین مهاجرتی ترکیه شمرده می‎شوند اشاره می‎ کنیم:

 • اخذ اقامت کوتاه ‎مدت ترکیه به جهت تحقیقات علمی یا شرکت در کارگاه‎ های آموزشی.
 • اخذ اقامت کوتاه ‎مدت ترکیه به جهت شرکت در سمینارها، پروژه‎ ها و برنامه‎ های بین المللی در این کشور.
 • اخذ اقامت کوتاه‎ مدت ترکیه به دلیل یادگیری زبان ترکی.
 • اخذ اقامت کوتاه مدت ترکیه به جهت حضور در برنامه‎ های تحقیقاتی، کارآموزی و آموزشی.

ریسک رد درخواست اقامت ترکیه

احتمال اینکه درخواست اقامت شما در ترکیه رد شود، بستگی به این دارد که شما از چه طریق اقدام به اخذ ویزا و دریافت اقامت کرده ‎اید که این موضوع باعث تفاوت در دلایل رد اقامت می‎شود اما برای مثال ریسک رد اقامت از طریق اجاره ‎ی خانه بالاست، زیرا به دلیل اینکه دریافت اقامت ترکیه از این طریق راحت و ارزان است، افراد زیادی اقدام به اخذ اقامت از طریق اجاره خانه کرده ‎اند که این احتمال وجود دارد که بسیاری از این درخواست‎ ها رد شود و به طبع ریسک رد اقامت در این مورد بالاست، پس اگر شما بودجه کافی را دارید، پیشنهاد می‎کنیم از گزینه ‎های امنتر مانند خرید خانه جهت اخذ اقامت ترکیه استفاده کنید.

 

 هزینه اخذ اقامت ترکیه چه قدر است؟

 

 هزینه اخذ اقامت ترکیه چه قدر است؟

هزینه اقامت ترکیه شامل موارد زیادی می‎شود، اما قبل از هر چیز باید گفت که در نظر داشتن هزینه‎ ها و توجه به این موضوع از واجبات تصمیم‎ گیری برای اقدام به اخذ اقامت ترکیه می ‎باشد.

مانند هر کشوری دیگری اولین هزینه ‎ای که پیش‎ روی شما است، هزینه ‎های مربوط به دریافت کارت اقامت و جواز ماندگاری بعد از تمام شدن مدت 90 روزه‎ی ویزای شما است، بعد از آن هزینه‎ ی مهاجرت که شامل هزینه ‎ی پرواز و اقامت اولیه در این کشور می‎شود، پس هزینه ‎ی یک زندگی ایده‎ آل که برای هر شخصی متفاوت است، مثل خورد و خوراک، پوشاک، درمان، تحصیل، رفت و آمد، تفریح و … که در این کشور باید این هزینه‎ ها را به لیر پرداخت کنید. ما در مقاله هزینه‎ های زندگی در ترکیه به طور کامل و جامع به این موضوع پرداخته ‎ایم.

تفاوت اقامت ترکیه و شهروندی ترکیه

قبل از اینکه درباره ‎ی تفاوت‎ های اقامت و شهروندی ترکیه با شما صحبت کنیم، لازم است مطالبی را درباره ‎ی هر کدام به شما بگوییم. نخست به معنی لغوی «اقامت» می ‎پردازیم، اقامت به معنی سکونت در منطقه‎ ای و زندگی در آنجا است و اقامتگاه یعنی محل سکونت قانونی یک فرد مقیم در کشوری مثل ترکیه.

شرایط اقامت را، قوانین اقامت ترکیه مشخص می‎کند، اگر شما بخواهید مدتی طولانی را در ترکیه سپری کنید، باید برای اخذ دائم این کشور اقدام کنید، با در دست داشتن اقامت کوتاه مدت که به آن اقامت توریستی یک ساله نیز می‎ گویند، شما اجازه کار در ترکیه را ندارید و بعد از پایان مدت زمان آن، یا باید مدت اقامت خود را تمدید کنید و یا خاک ترکیه را ترک کنید. در این مدت یکسال باید ملکی را اجاره کنید و اقدام به پر کردن فرم راندوو کرده و نهایتا کارت کیملیک دریافت کنید.

اما شهروندی ترکیه، به این معنی است که شما یک جایگاه رسمی و حقوقی در این کشور دارید، که می ‎توانید از این طریق تابعیت، گذرنامه و حقوق تضمین شده را کسب کنید، در واقع کسی که شهروندی و تابعیت ترکیه را دارد، از تمامی حقوقی که یک فرد ترک در کشور خودش برخوردار است می‎تواند استفاده کند، و در واقع یک شهروند ترک محسوب می‎شود، یعنی حتی حق رای و حق نامزد انتخابات شدن را نیز دارد، درصورتی که اگر شما صرفا اقامت ترکیه را داشته باشید در بسیاری از موارد ممکن است دچار محدودیت شوید، مثل تحصیل، تجارت و گاهی در بعضی امور اداری، به علاوه شما حق رای نیز ندارید.

 مزایای اقامت ترکیه چیست؟

اولین مزیتی که با اقامت ترکیه کسب می‎کنید، این است که شما بدون اخذ ویزا می‎توانید به 80 کشور سفر کنید و امکان سفر به اروپا و کشورهای تحت اتحادیه اروپا با دریافت ویزا در کوتاه ‎ترین مدت برایتان فراهم است. مزیت دوم این است که اگر شما اقامت ترکیه را داشته باشید، بدون کسب اجازه کار می‎توانید در بسیاری از شرکت‎ ها اعم از دولتی و خصوصی کار کنید.

از دیگر مزایای دریافت اقامت ترکیه، این است که می‎توانید به راحتی از بانک‎ ها وام دریافت کنید و امکان خرید اقساطی انواع وسائل مانند خودرو و خرید ملک و … وجود دارد. به علاوه شما با اخذ اقامت در کشور ترکیه می‎توانید کارت بیمه درمانی و بازنشستگی دریافت کنید. در نهایت شما میتوانید تابعیت دو گانه در ترکیه را دریافت کنید، یعنی برای اخذ تابعیت ترکیه نیاز نیست که از تابعیت کشور مبدا انصراف دهید.

اقامت یک ساله ترکیه

بسیاری از متقاضیان ایرانی برای ورود به ترکیه در ابتدا به دنبال اخذ اقامت یک ساله ترکیه هستند و برای آن براساس مسیر مورد نظر خود برنامه ریزی میکنند.

اما براساس شرایطی که اداره مهاجرت ترکیه تعیین کرده است شما می توانید از طریق شروع فعالیت تجاری در ترکیه، خرید یا اجاره ملک در ترکیه، حضور در ترکیه برای آموزش زبان ترکی طبق دوره‌هایی که دولت ترکیه تصویب کرده است، اخذ اقامت توسط ازدواج و اخذ اقامت به وسیله‌ی تحصیل در ترکیه به دنبال اخذ اقامت ترکیه یکساله باشید. توجه کنید که هریک از مسیرها شرایط و همچنین ویژگی های خاص خود را دارند و شما باید برای این مسیر تحقیق و بررسی بسیاری را انجام دهید.

 

با اقامت ترکیه به چند کشور میتوان سفر کرد؟

 

با اقامت ترکیه به چند کشور میتوان سفر کرد؟

باید در ابتدا به این نکته اشاره که که در اینجا سه موضوع متفاوت وجود دارد اقامت موقت، اقامت دائم و شهروندی ترکیه که هر یک مسیر و شرایط خود را دارد برای مثال شما با ویزای تحصیلی و توریستی فقط یک اقامت موقت دریافت می کنید که مدت زمان هر کدام می تواند متفاوت باشد اما شما بعد از گذراندن شرایط لازم به شهروندی ترکیه میرسید و پاسپورت این کشور را دریافت می کنید و بعد از آن نوبت به پاسخ دادن به سوال ( با اقامت ترکیه به چند کشور میتوان سفر کرد؟) می رسد، ترکیه پاسپورت قدرتمندی دارد و شما به وسیله اخذ آن می توانید در سال 2022 به 70 کشور بدون ویزا سفر کرد و در جایگاه 38 قرار دارد و ایران نیز در جایگاه 83 جهان قرار گرفته است و شما می توانید از طریق خرید ملک این امکان را برای خود و خانواده ایجاد کنید.

پرسش و پاسخ های متداول

در این بخش به بررسی پرسش ‎های پرتکرار و پاسخ‎ های آن‎ها پرداخته‎ ایم که می‎تواند اطلاعات شما را در زمینه اخذ اقامت ترکیه افزایش دهد که به شرح ذیل است:

در چه شرایطی به اخذ اقامت ترکیه نیاز است؟

اتباع خارجی که بیش از مدت زمان تعیین شده توسط ویزا یا بیش از نود روز در ترکیه بخواهند بمانند، باید اجازه اقامت دریافت کنند.

کجا میتوانم برای اجازه اقامت ترکیه اقدام کنم؟

شما می‎توانید از طریق سامانه اقامت الکترونیکی به نشانی www.goc.gov.tr ​​در وب سایت رسمی اداره کل مدیریت مهاجرت، برای اخذ اقامت ترکیه اقدام کنید. هنگام ایجاد درخواست، مطمئن شوید که از سایت رسمی درخواست می دهید.

درخواست اجازه اقامت ترکیه من چقدر طول میکشد؟

مدت زمان درخواست اجازه اقامت طبق قانون مهاجرت ترکیه90 روز است. در صورت هر گونه اصلاحیه قانونی و تمدید این مدت زمان، به افراد متقاضی اطلاع ‎رسانی می‎شود.

من مجوز اقامت دارم، در چه مدتی باید برای تمدید اقدام کنم؟

شما می‎توانید 60 روز قبل از انقضای مجوز اقامت خود برای تمدید درخواست دهید. در هر صورت، شما باید قبل از انقضای مجوز اقامت خود برای تمدید اقامت خود درخواست دهید.

چگونه میتوانم بدون مراجعه به اداره مدیریت مهاجرت استانبول از وضعیت اقامت خود اطلاعات کسب کنم؟

شما می‎توانید با تماس با مرکز ارتباط اتباع خارجی 157 یا با ارسال عکس پاسپورت خود به آدرس ایمیل İstanbul.düzenli@goc.gov.tr اطلاعات مورد نظر خود را کسب کنید.

چه رویه هایی توسط مقامات مهاجرت ترکیه منطقه انجام میشود؟

 • استعلام وضعیت اقامت و کسب اطلاعات
 • استعلام کارت اجازه اقامت و استعلام شماره بارکد
 • دریافت مدرک درخواست اجازه اقامت
 • اطلاعات کلی در مورد مراحل اقامت

من یک ملک برای اهداف گردشگری خریدم در حالی که مجوز اقامت کوتاه‎مدت دارم، میخواهم هدف اقامتم را تغییر دهم، چه باید بکنم؟

در صورت تغییر در هدف اقامت خود، می‎توانید برای اقامت مناسب با هدف جدید خود، اقامت جدید خود درخواست دهید. برای این کار، باید با استفاده از گزینه درخواست انتقال از طریق سامانه اقامت الکترونیک در  www.goc.gov.tr ​​اقدام کنید.

در صورت گم شدن یا دزدیده شدن مجوز اقامت ترکیه من چه باید بکنم؟

در صورت مفقود شدن، سرقت، معیوب یا فرسوده شدن کارت اقامت خود اصلا نگران نشوید، در این شرایط مجددا سند اجازه اقامت برایتان صادر می‎شود. فقط باید اندکی هزینه برای دریافت کارت اقامت خود بپردازید که شامل گزارش ناپدید شدن از اداره پلیس که معادل نیمی از هزینه کشور شما (برای افراد زیر 18 سال، ¼ هزینه کشور شما باید پرداخت شود) و هزینه کارت اجازه اقامت 110 معادل 110 لیر ترکیه، به همراه رسید پرداخت از مالیات، 1 قطعه عکس بیومتریک، گواهی سکونت از اداره نفوس و مسکن است.

چگونه میتوانم مدارک گم شده خود را تکمیل کنم؟

شما باید مدارک مفقود خود را آماده کرده و به واحدی که در پیامی که اداره مربوطه ترکیه برای شما ارسال کرده است تحویل دهید. اگر در مدت زمانی که به شما مهلت داده شده است مدارک گمشده خود را تکمیل نکنید، پرونده شما از روند حذف خواهد شد.

بعد از رد درخواست اقامت ترکیه، چه کاری باید انجام دهم؟

رد درخواست اجازه اقامت ترکیه، عدم تمدید یا لغو مجوز باید به اطلاع فرد خارجی یا نماینده قانونی او یعنی وکیل وی برسد. این اخطار همچنین شامل نحوه استفاده مؤثر فرد خارجی از حق اعتراض به تصمیم و سایر حقوق و تعهدات قانونی در این فرآیند است. علاوه بر این، در صورت رد درخواست اجازه اقامت، امکان درخواست برای همان اقامت در مدت 6 ماه وجود ندارد. اگر هنوز در دوره قانونی هستید، می توانید برای نوع دیگری از اقامت ترکیه درخواست دهید.

در دوره آموزش ترکی ثبت نام کردم. مراحل اجازه اقامت چیست؟

اگر شما به عنوان فرد متقاضی اخذ اقامت ترکیه مستقیماً در دوره زبان ترکی ثبت نام کنید، می‎توانید اقامت کوتاه مدت دریافت کنید، مشروط بر اینکه با ویزای دوره زبان ترکی یا ویزای یادگیری به کشور ترکیه سفر کرده باشید. با این حال، این مجوز تنها دو بار می‎تواند اعطا شود. همینطور اگر در دانشگاه ثبت نام کرده‎اید و توسط دانشگاه خود به TÖMER هدایت شده‎اید، مجوز اقامت دانشجویی تا آغاز سال تحصیلی آینده صادر می‎شود، مشروط بر اینکه وضعیت خود را مستند کنید.

اجازه اقامت کوتاه مدت را به دانشجویان خارجی که با ویزای تحصیلی به کشور ترکیه می‎روند اما در دانشگاه ثبت نام نکرده‎ اند به دلیل اینکه سطح زبان ترکی آنها کافی نیست و به دوره زبان ترکی هدایت می‎شوند، می‎توان اعطا کرد.

از کجا میتوانم هزینههای اجازه اقامت خود را پرداخت کنم؟

شما می‎توانید هزینه‎ های اجازه اقامت خود را از ادارات مالیاتی یا بانک‎ های معتبری که به شما معرفی می‎شود، پرداخت کنید. همچنین می‎توانید پس از تکمیل درخواست خود در سامانه اقامت الکترونیک تمامی پرداخته ای خود را به صورت آنلاین انجام دهید. این نکته را فراموش نکنید که حتما فیش پرداختی خود را در پرونده خود قرار دهید.

پس از پایان مدت اعتبار ویزا، چند روز میتوانم برای اجازه اقامت اقدام کنم؟

درخواست ‎های آنلاین ارائه شده در مدت 10 روز پس از پایان دوره معافیت ویزا، ارزیابی می‎شوند.

اخذ اقامت ترکیه در دوران کرونایی چگونه است؟

پس از شروع بیماری کرونا در سال 2020، ارسال اکثر مدارک و اسناد و فیش ‎های پرداختی و خودپرداختی ‎ها به صورت آنلاین یا از طریق پست انجام می‎شوند. برای مثال پس از ثبت درخواست اقامت ترکیه در سایت ‎های مورد نظر، هزینه ‎هایی مثل هزینه خاک و یا هزینه دریافت کارت اقامت، از طریق اینترنت و آنلاین انجام می‎شود، به علاوه دریافت شماره مالیاتی از طریق سایت اداره مالیات ترکیه به صورت آنلاین امکان‎پذیر است.

اقامت در ترکیه از طریق حساب بانکی امکان پذیر است؟

سوالی که بسیار از ما پرسیده میشود در این راستا است که آیا امکان اخذ اقامت در ترکیه از طریق حساب بانکی وجود دارد یا نه ولی در این بخش باید بگوییم که این مسیر امکان پذیر نیست و شما باید در ابتدا از طریق یکی از مسیرهای موجود و قانونی اخذ اقامت ترکیه وارد این کشور شده و سپس اقدام به افتتاح حساب کنید و در نتیجه شما صرفا با افتتاح حساب در این کشور نمی توانید اقامت دریافت کنید.

اقامت ترکیه از طریق تولد فرزند امکان پذیر است؟

اخذ اقامت برای کودکی که در خاک ترکیه بدنیا آماده است وجود دارد ولی نه تابعیت شما می توانید اقامت ترکیه را برای فرزند خود تحت شرایطی دریافت کنیدف توجه کنید که ترکیه شامل قانون خون است نه خاک و براین اساس تابعیت خود را اعطا میکند.اگر والدین نوزاد متولد شده در ترکیه بر اساس اصل خاک قصد اخذ اقامت ترکیه برای فرزند خود داشته باشند، والدین موظف هستند وضعیت اقامت فرزندشان را در کشور ترکیه مشخص کنند.

شما باید در 30 اول به اداره مهاجرت مراجعه کنید و این موضوع را اعلام کنید و سپس به سفارت ایران مراجعه کنید و درخواست شناسنامه دهید و ترکیه در مدت 6 ماه به فرزند شما گواهی تولد صادر میکند و بعد از آن میتوانید اقامت فرزند خود را دریافت کنید.

پیام بگذارید