استانبول کارت چیست ؟

17دی 1401
0 نظر
استانبول کارت چیست ؟

استانبول بزرگ‌ترین شهر ترکیه، دروازه اروپا و پایتخت فرهنگ این کشور است. این کلان‌شهر یکی از مقصد های پرطرفدار برای ایرانی‌ها است. گران بودن سوخت و هزینه بالای رفت و آمد با تاکسی، سبب شده است که دغدغه بسیاری از افراد با ورود به این کشور بحث حمل و نقل و هزینه های رفت و آمد باشد. سیستم حمل و نقل عمومی در استانبول وسیع است که هر کدام مزیت‌ های مخصوص به خود را دارند و شما می‌توانید با توجه به شرایطی که دارید، یکی را انتخاب کنید.

برای استفاده از سرویس حمل و نقل عمومی، استانبول کارت یا کارت گردشگری گزینه مناسبی می باشد. این کارت برای تمامی گزینه های حمل و نقل عمومی در استانبول اعم از اتوبوس، متروبوس، تله کابین، ترامواهای نوستالژیک در تکسیم و کادیکوی، کشتی های بین شهری و غیره معتبر است. در این مقاله به صورت کاملا تخصصی در مورد این مسئله می پردازیم.

استانبول کارت ترکیه چیست؟

در سال های گذشته در استانبول مردم برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی از ژتون استفاده می‌کردند، با گذشت زمان در سال 2009 کارت هایی به نام استانبول کارت یا کارت گردشگری توسط شهرداری معرفی شد، که هم حجم خدمات بیشتری را شامل می شد و هم هزینه‌ها را تا حدی پایین می آورد.

کارت استانبول یا کارت گردشگری، کارت هوشمندی است که برای پرداخت هزینه سفرهایی که با وسایل نقلیه عمومی انجام می دهیم استفاده می شود. اندازه این کارت همچون یک کارت اعتباری معمولی است، بنابراین درست در کیف پول شما قرار می گیرد. کارت از پیش پرداخت شده و به راحتی قابل شارژ مجدد است. در گذشته از این کارت برای چندین نفر استفاد می شد، اما بعد از شیوع بیماری کرونا، این کارت شخصی شده است.

از موارد مصرف این کارت می توان ایستگاه های مترو، مارماری، اتوبوس، پارکینگ ها، امکانات اجتماعی IBB، مترو، اتوبوس، متروبوس، بازدید از جاذبه‌های گردشگری، سرویس‌های آنلاین شبانه روزی و اینترنت مصرفی در شهر استانبول، کافه ها و رستوران ها، فروشگاه و حتی کشتی های بین شهری در استانبول اشاره کرد. به عبارتی برای سفر در استانبول تقریباً داشتن استانبول کارت ضروری است، چرا که هزینه‌های جابه‌جایی شما با وسایل نقلیه عمومی در شهر بین ۳۰ تا 50 درصد کمتر می‌شود.

 

انواع استانبول کارت

 

انواع استانبول کارت

با توجه به گران بودن هزینه های رفت و آمد در استانبول و منطقی نبودن استفاده روزانه از خودروی شخصی استفاده از استانبول کارت یک راه منطقی برای استانبول‌گردی است. در هنگام تهیه این کارت، می توانید مشخص کنید که کدام کارت مد نظر شما است و برای اینکه از خدمات استانبول کارت به درستی بهره ببرید لازم است انواع آن را بشناسید. انواع استانبول کارت عبارتند از:

استانبول کارت معمولی (نارنجی)

گردشگران، مسافران و شهروندهای عادی از این کارت برای استفاده از سرویس‌های حمل ‌و نقل عمومی در استانبول (مترو، اتوبوس، متروبوس، تراموا، کشتی) استفاده می کنند. البته در برخی فروشگاه‌ها هم می‌توانید با آن خرید کنید. اما تعداد این فروشگاه‌ها زیاد نیست. استانبول کارت معمولی از طریق دستگاه و به صورت نامحدود می توان تهیه کرد.

استانبول کارت آبی

استانبول کارت آبی مناسب برای شهروندان و مقیمان ترکیه که مصرف زیادی احتمالا از این کارت خواهند داشت طراحی شده‌ است. بطور مثال کسی که ساکن استانبول باشد و هر روز مسیر زیادی از خانه تا محل کارش را باید طی کند، استفاده از این کارت برای کاهش هزینه های او مناسب تر است. این کارت از طریق دفاتر شهرداری باید تهیه کنید.

با این میزان هزینه، هر فرد می‌تواند 180 سفر در ماه انجام دهد. توجه داشته باشید که 180 بار استفاده از هر کدام از سرویس‌های حمل‌ونقل عمومی استانبول به معنی اتمام شارژ این کارت است. مثلا اگر شما مسیری پیش‌رو دارید که لازم است هم مترو سوار شوید هم اتوبوس؛ دوبار از 180 دفعه مجاز کارت خود را مصرف کرده‌اید.

مدارک لازم جهت دریافت کارت آبی:

 • پاسپورت
 • عکس
 • 10 لیر برای دریافت کارت + هزینه شارژ

 

نحوه استفاده از استانبول کارت

استانبول کارت تخفیف‌دار

این کارت برای کسانی تعبیه شده است که به دنبال تعرفه ‌های مخصوصی هستند و می‌توانند از تخفیف بیش‌تری نسبت به سایرین استفاده کنند. بعضی‌ها این کارت را با نام استانبول کارت دانشجویی می‌شناسند. در صورتی‌که دانشجویان، دانش‌آموزان و کارمندان هم می‌توانند از استانبول کارت تخفیف‌دار استفاده کنند و فقط محدود به دانشجویان نیست. هزینه دریافت این کارت حدودا 60 لیر است که به اندازه 200 سفر در ماه شارژ می‌شود.

مدارک لازم جهت دریافت استانبول کارت تخفیف‌دار

 • کارت اقامت
 • کارت دانشجویی
 • 7 لیر هزینه صدور کارت + 50 لیر برای شارژ کردن

استانبول کارت رایگان

افراد بالای 65 سال، خانواده معلولین و پیشکسوت‌ها می‌توانند برای دریافت استانبول کارت رایگان درخواست دهند و بدون پرداخت هزینه از خدمات آن استفاده کنند.

نحوه استفاده از استانبول کارت

برای دسترسی به ایستگاه‌های مترو، قطار، تراموا یا قایق، باید استانبول کارت خود را به سکوی گردان نزدیک‌تر کنید. خواننده صدایی منتشر می کند، صفحه سبز شده و قیمت سفر و موجودی کارت را که هنوز در دسترس دارید نشان می دهد. به این نکته توجه داشته باشید که نیازی نیست کارت را در تماس با خواننده قرار دهید، فقط آن را نزدیک کنید.

چگونه استانبول کارت بگیریم؟

برای تهیه استانبول کارت نیازی به کارهای اداری نیست و بسیار آسان می باشد. شما با مشاهده دستگاه خودکار زرد یا آبی که در ایستگاه‌های حمل و نقل مانند مترو، مارماری، تراموا، متروبوس، فونیکولار، اتوبوس و کشتی های داخل شهری وجود دارد شروع به انجام عملیات دریافت این کارت می کنید.

برای گرفتن استانبول کارت پول را در مکانی نزدیک به دستگاه قرار داده، مبلغ مورد نظر خود را برای بارگیری وارد کرده و خرید خود را تأیید کنید. در نهایت پس از تایید، کارت خود را به صورت خودکار در نوار پایینی دریافت خواهید کرد. برای ردیابی اعتبار کارت می توانید اپلیکیشن های مخصوص این کار را دانلود و بررسی کنید.

همچنین می توانید استانبول کارت خود را در برخی کیوسک ها و مغازه ها نیز خریداری کنید و بلافاصله از سفر خود در استانبول لذت ببرید.

برای خرید استانبول کارت، باید هزینه غیرقابل استرداد 10 لیر (برای کارت واقعی و خدمات) و البته مبلغی به انتخاب خود برای بارگیری روی کارت پرداخت کنید.

در فرودگاه از کجا استانبول کارت بگیریم؟

برای خرید استانبول کارت از فرودگاه اصلی استانبول (IST) می توانید در طبقه منفی دو فرودگاه که تمامی اتوبوس ها مستقر هستند، دستگاه های مخصوص این کار را ببینید و با اسکناس نقد کارت را از دستگاه تهیه کنید.

در فرودگاه بین المللی صبیحا گوکچن، چندین کیوسک در سطح خیابان روبروی خروجی سالن وجود دارد که این کارت ها را می فروشند. اما اگر هیچ کیوسکی پیدا نکردید (که بعید است)، می توانید آن را از تراموا برق استانبول و غرفه خروجی تونل واقع در ایستگاه عمومی پس از خروج از ترمینال تهیه کنید.

توجه داشته باشید برای خرید استانبول کارت حتما به عبارت استانبول کارت در منو دستگاه وجود داشته باشید، در غیر این صورت آن دستگاه استانبول کارت ندارد.

مزایای استفاد از استانبول کارت

همانطور که گفتیم این کارت متعلق به شهرداری است، طبیعتا خدمات حمل ‌و نقل شهری که متعلق به شهرداری است را دربرمی‌گیرد، در این میان بعضی ارگان‌ها، فروشگاه ها و شرکت‌ها قراردادهایی با استانبول کارت تنظیم کرده‌اند که سهولت پرداخت را برای استفاده از خدمات فراهم کنند. این نکته مهم را باید در نظر داشت که گاهی قرارداد این ارگان‌ها ممکن است با استانبول کارت به پایان برسد و برای مدتی آن خدمات را ارائه ندهند.

برای آگاهی از این مسئله و اینکه دقیقا چه خدماتی را شامل می‌شوند با مراجعه به سایت استانبول کارت می توانید اطلاعات را بروز ببینید. استانبول کارت برای چندین نوع حمل و نقل معتبر است و به شما این امکان را می دهد که هزینه بلیط بسیاری از وسایل حمل و نقل عمومی (به جز تاکسی) را بپردازید بنابراین لازم نیست برای هر یک بلیط جداگانه بخرید.

بسته به سفر و مسافت خود می توانید هر میزان اعتبار را بارگیری کنید، این شما را از دردسر صف کشیدن قبل از سوار شدن به اتوبوس برای خرید بلیط یا اعتبار آزاد می کند.

این کارت برای چندین کاربر معتبر است در روزهای عادی، اگر به صورت گروهی یا تور خانوادگی سفر می کنید، مجبور نیستید برای همه بلیط بخرید. یک کارت حمل و نقل استانبول برای حداکثر 5 مسافر قابل استفاده است، پس از پرداخت هزینه مسافر اول، کمی صبر کنید و سپس کارت را نزدیک خواننده نگه دارید و این کار را برای بقیه نیز تکرار کنید.

در کنار همه این مزیت ها استانبول کارت ارزان تر و مقرون به صرفه تر است. با هر سفر تخفیف دریافت می کنید و به جای پرداخت 4 لیر برای هر سفر، 2.15 می پردازید.

از جمله مزایا و امکاناتی که این کارت در اختیار مسافران قرار می دهد، عبارت از:

 • اینترنت رایگان در سطح شهر
 • راهنمای شبانه ‌روزی به صورت آنلاین
 • سرویس رایگان از فرودگاه به محل اقامت
 • تجربه‌ ی رایگان تفریحاتی که برای کارت تعریف شده
 • بازدید رایگان از جاذبه‌ها و موزه هایی که برای کارت تعریف شده

نحوه شارژ استانبول کارت

برای شارژ استانبول کارت چند راه وجود دارد، اول اینکه می توانید مستقیماً با مراجعه به کیوسک‌های فروش بلیط که این سرویس را ارائه می دهند بروید، از اپراتور بخواهید تا مبلغ مورد نظرتان را شارژ کند و یا خودتان از طریق دستگاه های شارژی که در ایستگاه های اصلی تراموا و مترو پیدا می‌کنید این کار را انجام دهید، استانبول کارت خود بر روی محل شیشه ای دستگاه قرار داده و مقدار شارژی که در نظر دارید را انتخاب می کنید.

توجه داشته باشید که دستگاه ها اسکناس های 5، 10 و 20 لیر را می پذیرند و منو به زبان اسپانیایی موجود است. راه سوم شارژاستانبول کارت به صورت آنلاین می باشد که با مراجعه به سایت istanbultouristpass.com  مراحل شارژ کارت خود را انجام می دهید و یا با دانلود اپلیکیشن Istanbul kart  از اپل استور یا گوگل پلی، بر روی گوشی می‌توانید کارتتان را شارژ کنید.

میزان شارژ این کارت‌ها چقدر است؟

شهروندان استانبول عموما بخاطر تردد روزانه در شهر این کارت‌ها را برای یک ماه شارژ می‌کنند، اما طبیعتا گردشگران و مسافرانی که نمی‌خواهند یک ماه در استانبول بمانند، دلیلی برای این میزان شارژ کارت ندارند.

شما به‌عنوان گردشگر بنا به اقامت چند روزه در این شهر این کارت را شارژ کنید و از آن استفاده لازم را ببرید. برای شارژ این کارت ارقام متفاوتی وجود دارد که هرکس به تناسب میزان مصرف خود می‌تواند کارتش را شارژ کند.

پیشنهاد می‌شود اگر مسافت کوتاهی را طی کردید، زمان خروج از ایستگاه کارت خود را اسکن کنید تا بخشی از هزینه به شما برگردانده شود.

امکانات استانبول کارت چیست؟

حال که متوجه کاربرد کلی استانبول کارت شدید، در رابطه با امکانات استانبول کارت و اینکه در چه مکان‌هایی می‌توان از آن استفاده کرد صحبت می کنیم. در تمامی وسایل حمل و نقل عمومی  مجاز به استفاده از این کارت هستید. حتی برخی اماکن و فروشگاه هایی که طرف قرارداد با این کارت هستند نیز خدمات ارائه می دهند.

از جمله خدماتی که شامل استانبول کارت می‌شوند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وسایل حمل و نقل عمومی اعم از مترو، اتوبوس، متروبوس، تراموا، فونیکولور، مارماری. تله‌کابین‌ها
 • کشتی‌های داخل شهر و قایق ها
 • برخی فروشگاه ها و کافه‌ها، دستگاه‌های فروش غذا و نوشیدنی
 • تسهیلات اجتماعی IMM
 • پارکینگ های ایسپارک
 • توالت های پولی
 • اجاره دوچرخه
 • راه آهن
 • هاواتاش یا هاواباس (اتوبوس فرودگاهی)

مدت اعتبار یا تاریخ انقضای استانبول کارت

هر شهر ترکیه کارت مسافری مخصوص به خود را دارد. استانبول کارت معتبر فقط در محدوده شهر استانبول قابل استفاده می باشد. مدت اعتبار هر استانبول کارت دو سال می باشد و پس از گذشت این مدت زمان منقضی شده و دیگر قابل استفاده نیست.

اگر مسافرت شما به اتمام رسیده باشد اما هنوز موجودی کارت شما خالی نشده باشد و قصد دارید قبل از منقضی شدن کارت مجدداً به ترکیه سفر کنید، بهتر است آن را نزد خود نگه دارید تا در سفرهای بعدی استفاده کنید یا علاوه‌ بر آن می‌توانید این کارت را به دوستان یا افرادی بدهید که قصد سفر به استانبول را دارند.

در غیر این صورت می‌توانید به وب‌سایت مربوطه مراجعه کرده و درخواست بازپرداخت خود را ثبت کنید. پس از بررسی‌های انجام شده به شما اطلاع داده می‌شود که برای دریافت بازپرداخت به کجا مراجعه کنید. اما این روند بسیار طولانی است و چندان توصیه نمی‌شود. 

کد HES چیست؟

کشور ترکیه برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا قانونی را وضع کرده است که در آن کسانی که از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می کنند، می‌بایست HES خود را فعال و کد مربوطه را وارد اپلیکیشن استانبول کارت خود کنند.

از زمان پاندمی کرونا و کنترل شرایط اجتماعی، وزارت بهداشت این کشور برای مقابله با شیوع کووید 19 هنگام مسافرت، سامانه حس کد را راه اندازی کرد. همه شهروندان ترکیه موظفند برای سفر در این کشور، کد HES دریافت کنند. این کد ضمانت سلامتی شما در مقابل ریسک ابتلا به کرونا خواهد بود. در صورتی که شما به عنوان مورد مثبت یا مشکوک شناخته شوید، باید از مسافرت و تردد صرف نظر کنید و در خانه بمانید.

می توانید کد HES خود را با استانبول کارت در نقاط شارژ استانبول کارت و همچنین به صورت آنلاین به راحتی مطابقت دهید. کد HES یک شناسه عددی برای هر شخص خصوصی است که به شما مجوز سفر زمینی و هوایی داخل ترکیه را با خودرو شخصی یا وسایل حمل و نقل عمومی خواهد داد.

تا قبل از  اسفند 1400 استفاده از حس کد اجباری بود. اما از این تاریخ به بعد دیگر هیچ نیازی به تهیه حس کد نیست و گردشگران بدون آن می‌توانند سفر خود را در ترکیه پیش بگیرند.

شما از سه روش پیامک، اپلیکیشن و وبسایت می توانید این کد دریافت کنید.

 ضوابط کد HES چیست؟

 • هم اکنون داشتن کد HES درترکیه الزامی نیست.
 • کودکان زیر 2 سال نیازی به کد HES ندارند.
 • برای کودکان زیر 18 سال از راه پیامک، اپلیکیشن یا وبسایت رسمی دولت این کد تهیه می شود.
 • در نظر داشته باشید اعتبار کد HES به صورت محدود ( در یک بازه زمانی مشخص ) و نامحدود ( بدون محدودیت زمانی ) است.
 • رزرو شما وقتی تایید می شد که کد HES دست کم تا 7 روز پس از تاریخ سفر معتبر باشد.
 • در گذشته کد HES مسافران توسط وزارت بهداشت 24 ساعت قبل از سفر بررسی می شد. اگر شخصی مورد تایید قرار نمیگرفت، اجازه سفر به او نمی دادند.

نکات مهم در مورد استانبول کارت

 • به اندازه احتیاجتان کارت خود را شارژ کنید و از شارژ کردن اضافی بپرهیزید.
 • از کارت خود مراقب باشید، زیرا در صورت گم شدن و یا خراب شدن کارت شارژ کارت نیز از بین می رود.
 • کودکان زیر 6 سال نیازی به پرداخت هزینه حمل و نقل ندارند.
 • در هنگام ورود و خروج از مترو حتما کارت خود را اسکن کنید وگرنه ماکسیمم هزینه از شارژتان کم
 • می شود.
 • متروبوس ها که شبیه بی آر تی های تهران هستند براساس میزان مسافت هزینه را کم می کند بهتر است هنگام ورود و خروج کارت خود را اسکن کنید.
 • توجه داشته باشید که که از اسفند 1400 نیازی به حس کد نیست.
 • اینکارت فقط مخصوص شهر استانبول است و سایر شهرهای ترکیه دارای کارت مخصوص به خود هستند.
 • دارای محدودیت در استفاده نیست و شما می توانید در یک روز هر چند باری که خواستید از آن استفاده کنید.

بلیط جایگزین استانبول کارت

در صورتی که نیاز چندانی به استنانبول کارت ندارید و فقط باید چند بار از حمل و نقل عمومی استفاده کنید، ممکن است بخواهید از بهترین جایگزین یعنی بلیط استفاده کنید.

در غرفه‌های ماشین‌های زرد رنگ در کنار ورودی‌های مترو، جایی که استانبول کارت خود را شارژ می‌کنید، می‌توانید بلیط‌هایی را پیدا کنید که در عرض چند ثانیه شما را به حمل‌ونقل عمومی می‌رسانند.

سخن پایانی

با سفر به یک کشور و داشتن اطلاعات از تمامی مسائل آنجا به شما کمک می‌کند جدا از اینکه هزینه سفرتان کاهش پیدا می کند، همراه با مردم عادی یک شهر در ارتباطاتت روزمره شرکت کنید و درک عمیق‌ تری از سفر به دست بیاورید. این کارت‌ها به صورتی طراحی شده‌اند که مسافرها هم به راحتی بتوانند از آنها استفاده کنند، بنابراین، بدون هیچگونه نگرانی می‌توانید از این کارت‌ها استفاده کنید.

پیام بگذارید