مهاجرت به ترکیه یا یونان

17مرداد 1401
0 نظر
مهاجرت به ترکیه یا یونان

کشور یونان و ترکیه هر دو از کشورهای مورد علاقه ایرانیان برای مهاجرت به حساب می‎‌‌‌آیند. کشور یونان با مساحت 131990 کیلومتر مربع در بخش جنوبی اتحادیه اروپا و کشور ترکیه با مساحت 783.562 کیلومتر مربع در همسایگی با ایران در قاره آسیا قرار دارند. از نظر داده ‎های جمعیتی میتوان گفت کشور ترکیه جمعیت بیشتری را به خود اختصاص داده است به طوری که جمعیت کشور یونان 10.816.000 نفر و کشور ترکیه با جمعیت 84.680.000 نفر در سال های اخیر پیشرفت های فراوانی کرده که منجر به تبدیل این منطقه به عنوان گزینه ‎ای مناسب برای مهاجرت شده است.

اما در این بین مهاجرت به ترکیه یا یونان ؟ کدام یک بهتر است؟ این سوال متقاضیانی است که در رابطه با موضوع مهاجرت به ترکیه یا دیگر کشورها را بررسی میکنند، در این مقاله قصد داریم تا به این سوال به سبک دیگری پاسخ دهیم.

بررسی کلی ترکیه و یونان برای مهاجرت

آب و هوا : یونان و ترکیه هر دو به دلیل قرارگیری در پهنه‎ای ساحلی دارای آب و هوای متنوعی هستند، یونان با آب و هوای متنوع با تسلط آب و هوا گرم مدیترانه ‎ای است. این کشور تابستان های بسیار گرم و خشک با درجه حرارات 40 درجه در فصل گرم و زمستان های بارانی و معتدل دارد البته در نواحی کوهستانی امکان بارش برف نیز وجود دارد. اما این درجه حرارت در ترکیه میتواند کمتر باشد، به طوری که در استانبول و اطراف دریای مرمره آب هوای معتدل با زمستان های خنک و تابستان های نسبتا گرم با دمای 27 درجه سانتی گراد است. اما این نکته را در نظر بگیرید که در شهرهای دیگر این دما میتواند افزایش و یا کاهش یابد.

فرهنگ : یونان کشوری با جاذبه‎ های متنوع، آداب و رسوم و افسانه‎ های متفاوتی است که شما را به راحتی به خود جذب میکند، بسیاری از آداب و رسوم کشور یونان برگرفته از دین رسمی آنها یعنی مسیحی ارتدوکسی است و قوانین مخصوص به خودشان را دارند برای مثال ازدواج خارج از کلیسا به ندرت اتفاق می‌‎افتد یا چهل روز قبل از روز عید پاک را روزه میگیرند و بسیاری دیگر از آداب و رسوم آن که میتواند کمی متفاوت توسط اقلیت های متنوع یونان صورت گیرد.

از سویی دیگر ترکیه به سبب نزدیکی به ایران و داشتن دینی مشترک دارای تشابهات بسیاری با فرهنگ ایرانی است، همینطور زبان ترکی به عنوان زبان رسمی کشور ترکیه، بسیار شبیه به زبان آذری زبانان کشورمان ایران است، به همین سبب کشور ترکیه از کشورهای مورد علاقه ایرانیان برای مهاجرت به حساب می‎‌‌آید.

پایتخت : پایتخت کشور یونان شهر تاریخی و با ارزش فرهنگی آن، آتن است و در ترکیه نیز آنکارا دومین شهر بزرگ ترکیه پس از استانبول به عنوان پایتخت این کشور است.

واحد پول : واحد پول ترکیه و یونان تقریبا دارای تفاوت چشمگیری است، یورو () (EUR) مانند سایر کشورهای اروپایی واحد پول رسمی یونان است. و واحد پول ترکیه لیر(TL) است. نسبت تبدیل ارز این دو واحد پولی 17.5 است یعنی هر یک یورو معادل 17.5 لیر ترکیه است. بنابراین ارزش پول یونان نسبت به ترکیه بیشتر است.

به طور کلی کشور ترکیه  با قابلیت‎ های توریستی متنوع خود منطقه‎ ای بسیار منحصر به فرد است، خصوصا موقعیت جغرافیایی آن که شامل بخش های اروپایی و آسیایی می‎شود. از آنجا که سفر توریستی (حداکثر 90 روزه) به ترکیه نیازی به دریافت ویزا برای ایرانیان ندارد، بنابراین ترکیه را به گزینه ‎ای مناسب برای تفریح و حتی مهاجرت تبدیل کرده است.

 

مهاجرت تحصیلی به یونان یا ترکیه

 

مهاجرت تحصیلی به یونان یا ترکیه

مهاجرت به ترکیه یا یونان از کدام مسیر؟ در میان چند مسیر اصلی مهاجرت ابتدا به روش تحصیلی می پردازیم که متقاضیان زیادی نیز دارد. مهاجرت تحصیلی به ترکیه و یا یونان یک روش راحت و بی دردسر برای مهاجرت به این دو کشور است. کشور ترکیه از کشورهای ارزان برای مهاجرت تحصیلی و کشور یونان مانند دیگر کشورهای اروپایی با تحصیل رایگان و یا با هزینه کم است که منجر به انتخاب این کشورها برای مهاجرت تحصیل می‎شود.

کشورهای یونان و ترکیه به دلیل استقبالی که ایرانیان مهاجر به آنها دارند، از کشورهای منتخب برای مهاجرت تحصیلی دانشجویان ایرانی است. اما باید توجه داشت که تفاوت‌‌هایی در هر یک از این کشورها وجود دارد از جمله طول مدت تحصیل، زبان‌های مورد نیاز برای تحصیل، هزینه‎ های تحصیل، مرتبه علمی دانشگاه ‎ها و بازار کار پس از تحصیل که در جدول زیر به شرح آن پرداخته ‎ایم.

پی‎نوشت: در این جدول به سبب مقایسه هزینه‎ های دانشگاه ‎های بین المللی تمامی ارقام به دلار تبدیل شده ‎اند.

 

ویژگی‎ ها ترکیه یونان
طول مدت تحصیل کارشناسی 4 سال 3 الی 4 سال
کارشناسی ارشد 2 سال 1.5 الی 2 سال
دکتری 4 سال 2 الی 3 سال
رشته‎ های پزشکی 6 سال 5 الی 6 سال
زبان مورد نیاز برای تحصیل زبان ترکی و انگلیسی یونانی و انگلیسی
هزینه‎ های تحصیل کارشناسی 4000 دلار رایگان الی 7000 دلار
کارشناسی ارشد 1500 دلار رایگان الی 10000 دلار
دکتری 3000 دلار بستگی به رزومه دانشجو دارد
هزینه زندگی دانشجویی(ماهیانه) 500-600دلار 700 الی 1300 دلار
هزینه زندگی نسبت به ایران 25% کمتر نسبت به ایران 70% بیشتر نسبت به ایران
مرتبه علمی دانشگاه‎ ها رنکینگ جهانی بالاتر رنکینگ جهانی بالاتر
بازار کار پس از تحصیل نرخ بیکاری 6.6% 7.5%

 

با توجه به جدول تهیه شده، همانطور که مشاهده میکنید هزینه‎ های تحصیل در دانشگاه ‎های ترکیه و یونان متفاوت هستند و بسته به اینکه شما بتوانید رایگان در یونان تحصیل کنید یا نه (به رزومه و شرایط تحصیلی شما بستگی دارد)، نکته دیگر هزینه زندگی بالاتر در یونان است که ترکیه را از این نظر کشور مناسبتری برای تحصیل میکند، اما نکته مهم دیگر در این بررسی، نرخ بیکاری و بازار کار پس از تحصیل است، که کشور ترکیه از این منظر موقعیت نسبتا بهتری را دارا است.

مهاجرت کاری به ترکیه یا یونان

شما به عنوان متقاضی مهاجرت کاری به ترکیه یا یونان، باید دو موضوع مهم را در نظر بگیرید. موضوع اول مربوط به وضعیت اقتصادی در کشور مقصد است، یعنی شما با حساب بر اینکه کشور مقصد میتواند بازار کار مناسبی برای شما فراهم کند و حقوق‎ های بهتری را برای شما فراهم کند باید کشور انتخابی خود را برای مهاجرت برگزینید.

که بدین منظور میتوان گفت ترکیه به سبب وجود صنعت مد و پوشاک رشد اقتصادی قابل توجهی داشته که میتواند ترکیه را به گزینه‎ ای مناسب جهت مهاجرت کاری تبدیل کند اما یونان از قبل از 2015 رکود اقتصادی شدیدی را تجربه کرده و پس از آن آرام آرام به دنبال بهبود وضعیت اقتصادی خود است، بنابراین میتوان گفت کشور ترکیه گزینه امنتری برای مهاجرت کاری شما است و با خیالی آسوده میتوانید به جستجوی شغل مورد نظر خود باشید.

 

مهاجرت کاری به ترکیه یا یونان

 

موضوع دوم مربوط به یافتن شغل دلخواه شماست. برای این منظور هر یک از کشورهای ترکیه و یونان مزیت‎ های خود را دارند. مزیت کشور ترکیه برای یافتن کار این است که شما با دریافت ویزای توریستی به مدت سه ماه میتوانید به ترکیه مراجعه کرده و به دنبال کار باشید. در ارتباط با یونان میتوانید ویزای جستجوی کار یونان را دریافت کنید که این قانون شامل حال همه شهروندان خارج از اتحادیه اروپا نیز است بدین صورت که شما با ویزای جستجوی کارتان میتوانید به مدت 6 ماه به دنبال کار در یونان باشید و پس از اخذ آن میتوانید وارد یونان شده و شغل خود را بیابید.

راه دوم این است که شما به صورت اینترنتی به دنبال شغل خود باشید و با کارفرمای خود ارتباط برقرار کنید. برای این منظور باید در سایت های کاریابی به دنبال شغل دلخواه خود باشید و شغل مناسبتان را بیابید. انواع سایت ‎های کاریابی در همه کشورها وجود دارد که شما میتوانید با مراجعه به آنها شغل مورد نظر خود را بیابید. متقاضیان پس از یافتن کارفرمای خود میتوانند با شرکت مورد نظر هماهنگ کرده و مدت زمان مجوز کار از سوی کارفرما اعلام شده و فرد متقاضی وارد این کشور شده و کار خود را آغاز کند.

در ادامه به بررسی حداقل حقوق و درآمد اکثر شغل‎ های ترکیه و یونان پرداخته ‎ایم که به شرح ذیل است:

  ترکیه یونان
حداقل درآمد 5890  لیر  15.000 لیر 
هنر طراحی گرافیک 5900 لیر  40.000 لیر 
آرایشگر 6000 لیر  45.000 لیر 
سرآشپز 8000 لیر  75.000 لیر 
مهندسی حسابدار 6262 لیر  70.000 لیر 
برق 9000 لیر  50.000 لیر 
مکانیک 10000 لیر  53.000 لیر 
نفت 11000 لیر 60.000 لیر تریه
معماری 8000 لیر 55.000 لیر
عمران 8000 لیر 53.000 لیر
برنامه نویس 9000 لیر 70.000 لیر
فنی مکانیک 6000 لیر 28.000 لیر
لوله کش 6000 لیر 28.000 لیر
تعمیرکار 6000 لیر 28.000 لیر
جوشکار 6000 لیر 28.000 لیر
پزشکی پرستار 6000 لیر 36.000 لیر
دندانپزشک 21.000 لیر 73.000 لیر
جراح 77.000 لیر 250.000 لیر
داروساز 30.000 لیر 70.000 لیر
متخصص داخلی 60.000 لیر 200.000 لیر
طب سوزنی 55.000 لیر 100.000 لیر
فرهنگی معلم 6500 لیر 44.000 لیر
مترجم 6000 لیر 45.000 لیر

 

مهاجرت از طریق خرید ملک در ترکیه یا یونان

در مقاله‎ های پیشین در ارتباط با مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک به این نتیجه رسیدیم که طبق قوانین 2022 مهاجرت از طریق خرید ملک در ترکیه، شما با مبلغ 400 هزار دلار میتوانید در ترکیه ملکی خریداری کرده و اقامت ترکیه را دریافت کنید.

شما در کشور یونان نیز میتوانید زمین و یا ملک به عنوان فرد خارجی خریداری کنید بدین صورت که دریافت اقامت یونان با خرید ملک مبلغی معادل 250 هزار یورو نیاز دارد که این مبلغ به وضوح کمتر از ترکیه است و اقامت 5 ساله به شما اعطا می‌کنند و پس از 7 سال زندگی در خاک یونان تابعیت یونان را کسب میکنید، اما بسیاری از متقاضیان تمایل به خرید ملک در ترکیه و اخذ اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه را دارند زیرا خرید ملک درترکیه بازدهی بیشتری دارد اعم از اجاره و خرید و فروش آن. به همین منظور کشور ترکیه، برای اخذ اقامت از طریق خرید ملک گزینه مناسب‌تری است.

مهاجرت از طریق ازدواج ترکیه یا یونان

در مقاله‎ های پیشین در ارتباط با مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج گفتیم که شما باید برای رسمی بودن و صوری نبودن ازدواج خود جهت دریافت اقامت ترکیه، مدارکی را به اداره مهاجرت ارائه کنید که طبیعتا این قانون در یونان نیز است، بنابراین شما صرفا با ازدواج با تبعه ترک یا یونان نمیتوانید پاسپورت ترکیه یا یونان را دریافت کنید و باید مراحلی را طی کنید.

پس شما اول با ازدواج با تبعه یونان یا ترک اقامت موقت به دست آورده و پس از گذراندن دوره اعلام شده، که معمولا 3 سال است، میتوانید برای اخذ تابعیت خود اقدام کنید و در صورتی که در این فاصله به طور رسمی از یکدیگر جدا شوید، پرونده اخذ تابعیت شما بسته میشود. همینطور شروط مشابه‌ی در هر دو کشور وجود دارد مانند عدم متاهل بودن افراد، به این معنی که شما حتما باید مجرد باشید و سپس اقدام به ازدواج کنید.

شرایط دریافت اقامت و تابعیت در ترکیه و یونان

نکته قابل توجه در مهاجرت به کشورهای ترکیه و یونان این است که شما با هر روشی که مهاجرت کنید نمی‌توانید سریعا اقامت و تابعیت این کشورها را کسب کنید اما بسته به نوع مهاجرت خود مدت زمان آن کمتر یا بیشتر میشود. همینطور شما برای اخذ تابعیت باید چندین سال در آن کشور زندگی کرده و سپس به اخذ تابعیت و پاسپورت جدید اقدام کنید.

اما در کشور ترکیه شما پس از 5 سال زندگی و کار و عدم سو پیشینه میتوانید اقامت ترکیه را دریافت کنید ولی در کشور یونان مدت زمان پیشنهادی برای دریافت اقامت 7 سال است که نکته قابل توجه هم در کشور ترکیه و هم یونان این است که شما با حفظ تابعیت ایرانی خود میتوانید تابعیت یونان و ترکیه را نیز به دست آورید به عبارتی این دو کشور دو تابعیتی هستند که از مزایای آنها به شمار می‎آید.

هزینه‎ های زندگی در ترکیه و یونان

یکی از مهمترین نکات در مهاجرت بررسی هزینه‎ های زندگی در کشور مقصدتان است، با توجه به اینکه هر کشور درآمد متفاوتی دارد باید حتما بحث درآمد پایه در بررسی هزینه‎های زندگی در کشور مقصد را نیز در نظر بگیرید، در این بخش با توجه به اطلاعات به روز و 2022 سایت Numbeo تمامی هزینه‎ های زندگی در کشور ترکیه و یونان را برایتان شرح داده‎ایم که به روشنی هزینه‎ های زندگی کمتر را در ترکیه نشان می‎دهد. البته تفاوت حداقل درآمد ترکیه در سال 2022 در کشور ترکیه و یونان حدود 10.000 لیر است که تفاوت زیادی با توجه به هزینه‎های زندگی نیست و شما با حسابی سر انگشتی به کم هزینه و کم خرج بودن زندگی در ترکیه پی میبرید.

ترکیه یونان
اجاره خانه مرکز شهر 1 خوابه 3175 لیر  8600 لیر 
3 خوابه 5630 لیر  15.000 لیر 
خارج شهر 1 خوابه 2150 لیر  7770 لیر 
3 خوابه 3330 لیر  13700 لیر 
خرید خانه مرکز شهر 12600 لیر  41.850 لیر 
خارج شهر 9000 لیر  41.000 لیر 
حمل و نقل بلیط یه طرفه 6.5 لیر  21 لیر 
تاکسی 7.5 لیر  61.5 لیر 
تاکسی دربست 50 لیر  211 لیر 
خورد و خوراک شیر 15 لیر  25 لیر 
برنج 19 لیر  39 لیر 
پنیر 80 لیر  170 لیر 
گوشت 150 لیر  180 لیر 
سیگار 28 لیر  83 لیر 
پوشاک یک جفت کفش نایک 1000 لیر  1370 لیر 
لباس zara 400 لیر  570 لیر 
یک جفت کفش چرم 740 لیر  1550 لیر 
خدمات شهری آب، برق، گرمایش، سرمایش برای آپارتمان 85 متری 970 لیر  3700 لیر 
اینترنت 137 لیر  560 لیر 

 

امنیت زندگی در ترکیه یا یونان

شما برای مهاجرت به هر کشوری باید از میزان امنیت در آن کشور اطلاعاتی کسب کنید و در صورت امن بودن مقصد، برای مهاجرت خود اقدام کنید. بنابراین در این بخش به بررسی امنیت زندگی در ترکیه و یونان پرداخته‌‎ایم. بر اساس داده ‎های آماری به دست آمده یونان یکی از امنترین کشورهای اروپا است و اقدامات زیادی جهت جلوگیری از انواع و اقسام سرقت های کوچک و بزرگ توسط دولت یونان انجام شده است.

 

 

امنیت زندگی در ترکیه یا یونان

 

اما در هر صورت هم یونان و هم ترکیه به دلیل قابلیت گردشگری بودن خود، سالانه پذیرای انواع و اقسام توریست با روحیه ‎های مختلف هستند بنابراین وجود سطحی از جرم و جنایت و دزدی در این کشورها دور از انتظار نیست اما در هر صورت قطعا امنیتی به اندازه کافی در دو کشور یونان و ترکیه وجود دارد که تعداد گردشگران زیادی را به خود جذب میکند بنابراین نیازی به نگرانی نیست.

وضعیت بهداشت و خدمات درمانی یونان و ترکیه

برای بررسی خدمات درمانی در هر کشوری دو مسئله کیفیت و کمیت بررسی می شود، کیفیت مربوط به کیفیت سیستم بهداشت و خدمات درمانی کشور مورد بررسی است که از این نظر هر دوکشور یونان و ترکیه خدمات عالی در اختیار شهروندان خود قرار میدهند اما در ارتباط با کمیت و هزینه ‎های آن باید گفت کشور ترکیه میتواند هزینه‎ های کمتر خدمات درمانی را پوشش دهد، اما در کشور یونان نیز خدمات درمانی اضطراری و فوری بدون توجه به ملیت افراد کاملا رایگان است و فقط بیمارستانهای خصوصی هزینه‎ های قابل توجهی را به خود اختصاص میدهند، بنابراین هم کشور یونان و هم ترکیه کشورهایی با خدمات درمانی و بهداشتی مناسب و با سیستمی پاسخگو به مهاجر و غیر مهاجر در کشور خود هستند.

زندگی در یونان یا ترکیه

با توجه به تمامی موارد بررسی شده، اعم از مهاجرت تحصیلی، مهاجرت کاری، مهاجرت از طریق سرمایه گذاری، امنیت زندگی در ترکیه و یونان و میزان درآمد و هزینه‎ های زندگی در ترکیه و یونان، به این نتیجه رسیدیم که کشور یونان از نظر سطح آرامش و امنیت در شرایط مناسبی قرار دارد البته کشور ترکیه نیز شرایط نسبتا خوبی را برای شما رقم میزند اما نکته قابل توجه در باب مهاجرت و دریافت اقامت این است که کشور ترکیه برای دریافت اقامت شرایط بسیار راحت‎تر و بهتری را در اختیار مهاجران قرار میدهد و شما با سرمایه گذاری به راحتی میتوانید اقامت ترکیه را دریافت کنید.

همینطور هزینه‎ های کمتر تحصیل در ترکیه، کشور ترکیه را گزینه مناسبی برای مهاجرت کرده است. به علاوه با توجه به هزینه ‎های بررسی شده در سایت Numbeo هزینه ‎های زندگی در کشور ترکیه اعم از هزینه‎ های اجاره، خورد و خوراک، پوشاک و … بسیار ارزانتر از یونان است و شما میتوانید مهاجرت کم خرجی را برای خود رقم بزنید. نکته مهم دیگر بحث فرهنگ است، کشور ترکیه به دلیل تشابهات فرهنگی بسیار به ایران گزینه بسیار مناسبی برای مهاجرت ایرانیان است اما کشور یونان با دینی متفاوت و فرهنگی متنوع و کاملا متفاوت میتواند گزینه سختی برای مهاجرت ایرانیان باشد.

به علاوه کشور یونان کشوری بسیار گرم و نسبتا خشک است که در بعضی مواقع با بحران آب نیز روبرو هستند در صورتی که ترکیه کشوری خوش آب و هوا و مدیترانه ‎ای میتواند لحظات خوشی را برای شما رقم بزند. بنابراین با توجه به مطالب گفته شده، ما به شما ترکیه را به عنوان کشوری با هزینه‎ های کمتر مهاجرت و خوش آب و هوا و با مردمانی خونگرم پیشنهاد میکنیم.

پیام بگذارید