مهاجرت به ترکیه یا گرجستان

8شهریور 1401
0 نظر
مهاجرت به ترکیه یا گرجستان

بررسی دقیق مهاجرت به ترکیه یا گرجستان در این مقاله برای آن دسته از متقاضیانی که در میان انتخاب این دو کشور مردد شده اند. کشور گرجستان و ترکیه هر دو از کشورهای محبوب ایرانیان برای مهاجرت به حساب می‎‌‌‌آیند. کشور گرجستان با مساحت 69.700 کیلومتر مربع و کشور ترکیه با مساحت 783.562 کیلومتر مربع در همسایگی با ایران در قاره آسیا و اروپا قرار دارند. از نظر داده‎‌‌های جمعیتی میتوان گفت کشور ترکیه جمعیت بیشتری را به خود اختصاص داده است به طوری که جمعیت کشور گرجستان 4.000.000 نفر است و کشور ترکیه با جمعیت 84.680.000 نفر در سال‌های اخیر پیشرفته ای فراوانی کرده که منجر به تبدیل این منطقه به عنوان گزینه‌‎ای مناسب برای مهاجرت شده است. اما این مقاله به بررسی سوال مهاجرت به ترکیه یا دیگر کشورها پرداخته است و در این بخش کشور گرجستان را مورد بررسی قرار داده است.

آب و هوا: گرجستان با آب و هوای متنوع و چهار فصل با تسلط آب و هوا معتدل است. آب و هوای گرجستان از غرب به شرق تحت تاثیر آب و هوای نیمه گرمسیری و قاره‎ای قرار دارد. رشته کوه‌‎های قفقاز با جلوگیری از ورود بادهای سرد، آب و هوای معتدلی را به وجود آورده است. همچنین در سواحل غربی بادهای گرم و شرجی دریای سیاه وارد می شوند. بنابراین به طور کلی مناطق ساحلی گرجستان آب و هوای معتدل و بارانی و نواحی مرکزی آن آب و هوای قاره ‎ای و خشک دارد و مناطق کوهستانی با دمای کمتر و سردتر از سایر نقاط هستند.

اما وضعیت اقلیمی در ترکیه میتواند کمی متفاوت باشد، به طوری که در استانبول و اطراف دریای مرمره آب هوای معتدل با زمستان های خنک و تابستانهای نسبتا گرم با دمای 27 درجه سانتی گراد است. اما این نکته را در نظر بگیرید که در شهرهای دیگر این دما میتواند افزایش و یا کاهش یابد.

زبان: گرجستان نیز مانند بسیاری از کشورهای دیگر زبان رسمی خودش را دارد، زبان رسمی گرجستان زبان گرجی است که به خط گرجی نیز نوشته می‎ شود. این زبان شباهتی به زبان های دیگر ندارد و اگر قصد مهاجرت به گرجستان را دارید باید زبان گرجی را بیاموزید.

البته ذکر این نکته الزامی است که دومین زبان رسمی کشور گرجستان زبان روسی است و پس از آن به زبان ارمنی و آذری نیز صحبت میکنند. زبان رسمی کشور ترکیه نیز همانطور که میدانید زبان ترکی است البته زبان انگلیسی نیز به دلیل گردشگری بودن ترکیه، مورد استقبال بسیاری از شهروندان است.

فرهنگ: همانطور که میدانید کشور ترکیه فرهنگی بسیار نزدیک به ایرانیان و دین رسمی اسلام دارد که باعث علاقه مندی بسیاری از ایرانیان به مهاجرت به ترکیه شده است اما کشور گرجستان با فرهنگ غنی خود تفاوتهای زیادی با ایران دارد از جمله دین رسمی آن، که مسیحیت است و چون گرجی‎ها از اولین کسانی بودند که وارد دین مسیحیت شدند دارای اعقادات سفت و سختی نسبت به دینشان هستند.

پایتخت: پایتخت کشور گرجستان بزرگترین شهر آن، تفلیس است و در ترکیه نیز آنکارا دومین شهر بزرگ ترکیه پس از استانبول به عنوان پایتخت این کشور است.

واحد پول: با اینکه کشور گرجستان عضو معاهده شنگن است اما هنوز جزو کشورهای اتحادیه اروپا نشده و واحد پول آن یورو نیست و واحد پول رسمی گرجستان لاری(GEL) است. هر لاری معادل 100 تتری است. از طرفی واحد پول ترکیه نیز لیر(TL) است. واحد پول ترکیه و گرجستان تقریبا دارای تفاوت چشمگیری است، به طوری که هر لاری معادل 6 لیر است.

به طور کلی کشور ترکیه با قابلیت ‎های توریستی خود منطقه ‎ای بسیار منحصر به فرد است، خصوصا موقعیت جغرافیایی آن که شامل بخشهای اروپایی و آسیایی می‎شود. از آنجا که سفر به ترکیه نیازی به دریافت ویزا برای ایرانیان ندارد، بنابراین ترکیه را به گزینه ‎ای مناسب برای تفریح و حتی مهاجرت تبدیل کرده است.

 

کشور گرجستان

 

مهاجرت تحصیلی به گرجستان یا ترکیه

مهاجرت تحصیلی به گرجستان و یا ترکیه یک روش راحت و بی دردسر برای مهاجرت به این کشورها است. اما قطعا مسئله امکانات تحصیلی یکی از مهمترین ویژگی ‎ها برای اخذ تصمیم نهایی برای انتخاب کشور مقصد برای مهاجرت است. به عنوان مثال باید توجه داشت که تفاوت هایی در هر یک از این کشورها وجود دارد از جمله طول مدت تحصیل، زبانهای مورد نیاز برای تحصیل، هزینه‎‌‌های تحصیل، مرتبه علمی دانشگاه‎‌‌ها و بازار کار پس از تحصیل که در جدول زیر به شرح آن پرداخته‌‎ایم.

پی‎نوشت: در این جدول به سبب مقایسه هزینه‌‎های دانشگاه‎‌‌های بین المللی تمامی ارقام به دلار آمریکا تبدیل شده‌‌‎اند.

ویژگی‎ ها ترکیه گرجستان
طول مدت تحصیل کارشناسی 4 سال 3 الی 4 سال
کارشناسی ارشد 2 سال 1.5 الی 2 سال
دکتری 4 سال 3 الی 5 سال
رشته ‎های پزشکی 6 سال 4 الی 6 سال
زبان مورد نیاز برای تحصیل زبان ترکی و انگلیسی زبان گرجی،روسی، ارمنی و آذری
هزینه‎ های تحصیل کارشناسی 4000 دلار آمریکا 5000 دلار آمریکا
کارشناسی ارشد 1500 دلار آمریکا 2500 دلار آمریکا
دکتری 3000 دلار آمریکا بستگی به میزان کمک ها و بورسیه‎ های دانشگاه دارد
هزینه زندگی دانشجویی(ماهیانه) 500-600دلار آمریکا 1000-1200 دلار آمریکا
هزینه زندگی نسبت به ایران 25% کمتر نسبت به ایران 25% کمتر نسبت به ایران
مرتبه علمی دانشگاه‎ ها رنکینگ جهانی بالاتر
بازار کار پس از تحصیل نرخ بیکاری 6.6% 18.5%

 

با توجه به جدول تهیه شده، همانطور که مشاهده می کنید هزینه ‎های تحصیل در دانشگاه‎ های ترکیه کمتر از دانشگاه‎ های گرجستان است و نکته مهم دیگر در این بررسی، بالا بودن مرتبه علمی دانشگاه ‎های ترکیه است، در واقع شما تقریبا با هزینه ‎ای کمتر از دانشگاه‎‎ های گرجستان میتوانید در دانشگاه ‎های معتبرتری در ترکیه تحصیل کنید. همینطور با توجه به نرخ بیکاری بالای گرجستان، شما بعد از تحصیل در این کشور شانس کمی برای یافتن شغل مورد نظر خود در این کشور دارید درصورتی که این نرخ در کشور ترکیه میزان کمتری است.

مهاجرت کاری به ترکیه یا گرجستان

یکی از مهمترین سوالاتی که برای مهاجرت کاری به هر کشوری مطرح است، وضعیت اقتصاد آن کشور است، بنابراین شما برای مهاجرت کاری به ترکیه یا گرجستان باید حتما از وضعیت اقتصادی این دو کشور آگاه باشید و سپس در مرحله بعدی به یافتن شغل مورد نظر خود بپردازید.

از آنجا که ترکیه و گرجستان هر دو کشورهایی با آب و هوای متنوع و توریستی هستند، کشورهایی با وضع اقتصادی نسبتا مناسب هستند اما برتری اقتصادی ترکیه نسبت به گرجستان صنعت پوشاک آن است، بنابراین میتوان گروه ‎های شغلی موفق بیشتری را در ترکیه جستجو کرد. از طرفی شما پس از آگاهی از وضعیت اقتصادی کشور مقصدتان، باید به جستجوی کار در آن کشور بپردازید یا به صورت آنلاین و یا حضوری. در ادامه پس از یافتن شغل مورد نظرتان باید دعوتنامه‎ای کاری از طرف کارفرمای خود دریافت کرده و از طریق آن برای دریافت ویزای کاری کشور مورد نظرتان اقدام کنید.

نکته قابل توجه در یافتن شغل و کارفرمای مناسب این است که بسیاری از سایتهای کاریابی در تمامی کشورهای جهان وجود دارند و شما از آن طریق میتوانید انواع مشاغل مد نظر خود را با درآمدهای متنوعی که مد نظرتان هست را بیابید و پس از یافتن شغل مورد نظر خود با کارفرمای خود برای پیمودن باقی مراحل مهاجرت کاریتان در ارتباط باشید.

البته مزیت مهاجرت کاری ترکیه نسبت به گرجستان این است که شما به عنوان متقاضی ایرانی میتوانید به مدت سه ماه به ترکیه رفته و حتی حضوری به دنبال کار باشید و پس از آن درخواست و تائید کارفرما را به اداره مهاجرت ارائه کنید.

در ادامه به بررسی حداقل حقوق و درآمد اکثر شغل‎ های ترکیه و گرجستان پرداخته‎ ایم که به شرح ذیل است:

  ترکیه گرجستان
حداقل درآمد 5890  لیر ترکیه 8000 لیر ترکیه
هنر طراحی گرافیک 5900 لیر ترکیه 60.000 لیر ترکیه
آرایشگر 6000 لیر ترکیه 58.000 لیر ترکیه
سرآشپز 8000 لیر ترکیه 50.000 لیر ترکیه
مهندسی حسابدار 6262 لیر ترکیه 36.000 لیر ترکیه
برق 9000 لیر ترکیه 48.000 لیر ترکیه
مکانیک 10000 لیر ترکیه 50.000 لیر ترکیه
نفت 11000 لیر ترکیه 50.000 لیر ترکیه
معماری 8000 لیر ترکیه 40.000 لیر ترکیه
عمران 8000 لیر ترکیه 40.000 لیر ترکیه
برنامه نویس 9000 لیر ترکیه 42.000 لیر ترکیه
فنی مکانیک 6000 لیر ترکیه 38.000 لیر ترکیه
لوله کش 6000 لیر ترکیه 38.000 لیر ترکیه
تعمیرکار 6000 لیر ترکیه 38.000 لیر ترکیه
جوشکار 6000 لیر ترکیه 38.000 لیر ترکیه
پزشکی پرستار 6000 لیر ترکیه 40.000 لیر ترکیه
دندانپزشک 21.000 لیر ترکیه 120.000 لیر ترکیه
جراح 77.000 لیر ترکیه 150.000 لیر ترکیه
داروساز 30.000 لیر ترکیه 90.000 لیر ترکیه
متخصص داخلی 60.000 لیر ترکیه 100.000 لیر ترکیه
طب سوزنی 55.000 لیر ترکیه 80.000 لیر ترکیه
فرهنگی معلم 6500 لیر ترکیه 40.000 لیر ترکیه
مترجم 6000 لیر ترکیه 42.000 لیر ترکیه

 

 

مهاجرت به گرجستان با خرید ملک

مهاجرت از طریق خرید ملک در ترکیه یا گرجستان

همانطور که می‎دانید خرید ملک در ترکیه و گرجستان یکی از راحت‎ترین راه‎ های دریافت اقامت دائم این دو کشور است. به همین دلیل تعداد متقاضیان ایرانی که قصد مهاجرت به ترکیه و گرجستان را دارند روز به روز در حال افزایش است.

در مقاله‎ های پیشین در ارتباط با مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک به این نتیجه رسیدیم که شما با مبلغ 400 هزار دلار آمریکا میتوانید در ترکیه ملکی خریداری کرده و اقامت ترکیه را دریافت کنید. شما در کشور گرجستان نیز میتوانید زمین و یا ملک به عنوان فرد خارجی خریداری کنید، میزان سرمایه مورد نیاز برای خرید ملک در گرجستان 100 هزار دلار آمریکا است.

بنابراین شما با میزان سرمایه کمتری میتوانید در گرجستان صاحب خانه شوید اما به همان صورت نیز میزان اجاره‌بها کمتری در آینده دریافت میکنید. بنابراین اگر به دنبال افزایش ارزش دارایی و سرمایه‌‎تان هستید، گرجستان گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری در ملک و املاک نیست و ترکیه میتواند گزینه مناسب‏تری باشد. در نهایت میتوان گفت خرید خانه در ترکیه مناسب‎تر است.

پیشنهاد میکنم این مطلب رو حتما بخونید  مهاجرت به ترکیه

مهاجرت از طریق ازدواج ترکیه یا گرجستان

اقامت از طریق ازدواج در ترکیه و گرجستان برای هر فردی با هر تابعیتی امکان پذیر است. بنابراین شما میتوانید طبق قوانین ازدواج این دو کشور که به یکدیگر شبیه هستند ازدواج کرده و بعد از مدت زمان تعیین شده برای اخذ تابعیت خود اقدام کنید. این مدت زمان برای کشور ترکیه 3 سال و گرجستان 5 سال اعلام شده است، همچنین شما پس از این مدت زمان حتما به زبان ترکی و یا گرجی باید مسلط شده‎ باشید.

نکته قابل توجه دیگر که در مقالهد‎های پیشین در ارتباط با مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج گفتیم این است که شما باید برای رسمی بودن و سوری نبودن ازدواج خود جهت دریافت اقامت ترکیه، مدارکی را به اداره مهاجرت ارائه کنید که طبیعتا این قانون در گرجستان نیز است، بنابراین شما صرفا با ازدواج با تبعه ترک یا گرجستان نمیتوانید پاسپورت ترکیه یا گرجستان را دریافت کنید و باید مراحلی را طی کنید.

اما یکی از مهمترین تفاوت‎ها در دریافت اقامت گرجستان از طریق ازدواج این است که ازدواج مرد گرجی با زن تبعه خارجی بسیار راحت‎تر است زیرا بر اساس قانون شکنی‎‌‌های پیشین دولت سخت گیری‎‌‌های جدیدی نسبت به ازدواج زن گرجی با مرد تبعه خارجی اعمال شده است. همینطور اگر در این مدت فرزندی متولد شود، مراحل دریافت اقامت سریعتر میشود. علاوه بر موارد گفته شده شروط مشابهی در هر دو کشور وجود دارد مانند عدم متاهل بودن افراد، شما حتما باید مجرد باشید و سپس اقدام به ازدواج کنید.

شرایط دریافت اقامت و تابعیت در ترکیه و گرجستان

نکته قابل توجه در مهاجرت به کشورهای ترکیه و گرجستان این است که شما با هر روشی که مهاجرت کنید نمیتوانید سریعا اقامت این کشورها را کسب کنید اما بسته به نوع مهاجرت خود مدت زمان آن کمتر یا بیشتر میشود. همینطور شما برای اخذ تابعیت باید چندین سال در آن کشور زندگی کرده و سپس به اخذ تابعیت و پاسپورت جدید اقدام کنید.

اما در کشور ترکیه شما پس از 5 سال زندگی و کار و عدم سو پیشینه میتوانید اقامت ترکیه را دریافت کنید ولی در کشور گرجستان مدت زمان پیشنهادی برای دریافت اقامت 6 سال است، البته به این نکته توجه کنید که اگر به دلیل تحصیل، خدمات درمانی یا انجام ماموریت کاری در گرجستان اقامت دارید، این مدت زمان در 6 سال مورد نظر محاسبه نخواهد شد.

همینطور برای اخذ تابعیت و پاسپورت کشور گرجستان پس از 10 سال اقامت قانونی در این کشور میتوانید با توجه به شروط تعیین شده به اخذ تابعیت و پاسپورت گرجستان اقدام کنید. بنابراین میتوان گفت اخذ اقامت و تابعیت در کشور ترکیه شرایط راحت‎تری را برای شما رقم میزند.

هزینه ‎های زندگی در ترکیه و گرجستان

یکی از مهمترین نکات در مهاجرت بررسی هزینه ‎های زندگی در کشور مقصدتان است، با توجه به اینکه هر کشور درآمد متفاوتی دارد باید حتما بحث درآمد پایه در بررسی هزینه‎ های زندگی را نیز در نظر بگیرید، در این بخش با توجه به اطلاعات به روز و 2022 سایت Numbeo تمامی هزینه‎ های زندگی در کشور ترکیه و گرجستان را برایتان شرح داده ‎ایم که به روشنی هزینه‎ های زندگی کمتر را در ترکیه نشان می‎دهد. البته تفاوت حداقل درآمد ترکیه در سال 2022 در کشور ترکیه و گرجستان حدود 2000 لیر است که تفاوت زیادی با توجه به هزینه‎ های زندگی نیست و شما با حسابی سر انگشتی به کم هزینه و کم خرج بودن زندگی در ترکیه پی میبرید.

ترکیه گرجستان
اجاره خانه مرکز شهر 1 خوابه 3175 لیر  11500 لیر 
3 خوابه 5630 لیر  19800 لیر 
خارج شهر 1 خوابه 2150 لیر  6700 لیر 
3 خوابه 3330 لیر  13000 لیر 
خرید خانه مرکز شهر 12600 لیر  27000 لیر 
خارج شهر 9000 لیر  14500 لیر 
حمل و نقل بلیط یه طرفه 6.5 لیر  6 لیر 
تاکسی 7.5 لیر  8 لیر 
تاکسی دربست 50 لیر  60 لیر 
خورد و خوراک شیر 15 لیر  27 لیر 
برنج 19 لیر  33 لیر 
پنیر 80 لیر  110 لیر 
گوشت 150 لیر  145 لیر 
سیگار 28 لیر  48 لیر 
پوشاک یک جفت کفش نایک 1000 لیر  2000 لیر 
لباس zara 400 لیر  700 لیر 
یک جفت کفش چرم 740 لیر  2500 لیر 
خدمات شهری آب، برق، گرمایش، سرمایش برای آپارتمان 85 متری 970 لیر  1380 لیر 
اینترنت 137 لیر  320 لیر 

 

امنیت زندگی در ترکیه یا گرجستان

شما برای مهاجرت به هر کشوری باید از میزان امنیت در آن کشور اطلاعاتی کسب کنید و در صورت امن بودن مقصد، برای مهاجرت خود اقدام کنید. بنابراین در این بخش به بررسی امنیت زندگی در ترکیه و گرجستان پرداخته‎ ایم. بر اساس داده‎ های آماری به دست آمده امنیت کشور گرجستان نسبت به ترکیه کمی بیشتر تخمین زده شده است. به طوری که میزان جرم وجنایت در ترکیه 51 درصد، نرخ صعودی 68 درصدی جرم و جنایت و نگرانی برای ماشین دزدی با نرخ 35 درصدی است. همینطور ترس و نگرانی برای خرید و فروش مواد مخدر 43 درصد است. بنابراین از نظر امنیت زندگی، امنیت در کشور گرجستان کمی بیشتر است اما کشور ترکیه نیز قطعا امنیتی به اندازه کافی داشته که تعداد گردشگران زیادی را به خود جذب میکند بنابراین نیازی به نگرانی نیست.

پاسپورت ترکیه یا گرجستان

در رابطه با ارجحیت پاسپورت کشورهای ترکیه و گرجستان میتوان گفت طبق آخرین مطالعات موسسه هنلی و سازمان بین المللی حمل و نقل هوایی در رابطه با رتبه بندی ارزش پاسپورت های کشورهای سراسر جهان بر اساس قوانین سال 2022، کشور ترکیه و گرجستان تقریبا در شرایط مشابه و همترازی قرار دارند، شما با داشتن پاسپورت کشور ترکیه به 72 کشور بدون ویزا و 40 کشور با ویزا فرودگاهی میتوانید سفر کنید، گرجستان نیز به دلیل عضویت در معاهده شنگن توانایی سفر بدون ویزا به بسیاری از کشورهای اروپایی را نیز دارد. بنابراین از نظر ارجحیت پاسپورت های ترکیه و گرجستان، میتوان گفت هر دو در شرایط مشابه‌ی قرار دارند.

زندگی در ترکیه یا گرجستان

با توجه به تمامی موارد بررسی شده، اعم از مهاجرت تحصیلی، مهاجرت کاری، مهاجرت از طریق سرمایه گذاری، امنیت زندگی در ترکیه و گرجستان و میزان درآمد و هزینه‎ های زندگی در ترکیه و گرجستان، به این نتیجه رسیدیم که هر دو کشور ترکیه و گرجستان از کشورهای پرتقاضا میان ایرانیان برای مهاجرت هستند اما هر کدام ویژگی‎ ها و برتری ‎هایی نسبت به یکدیگر دارند. به عنوان مثال از نظر امنیت، کشور گرجستان در سطحی نسبتا بهتر در مقایسه با ترکیه است اما از نظر مراحل دریافت اقامت و زندگی در کشور خارجی، کشور ترکیه برای ایرانیان کشور مناسبتری است به دلایلی همچون فرهنگ نزدیک و ارتباط بهتر شهروندان ترک با ایرانیان، شرایط بهتر سرمایه‎ گذاری در ترکیه و بازده‌ی سرمایه بیشتر، حمل و نقل هوایی راحت‌تر به ترکیه، جاذبه‎ های شهری و توریستی بیشتر ترکیه نسبت به گرجستان، وضعیت اقتصادی بهتر ترکیه نسبت به گرجستان، هزینه‎ های کمتر زندگی اعم از هزینه‎ های پوشاک، اجاره خانه، خدمات شهری، حمل و نقل، خورد و خوراک و …. بنابرین اگر قصد مهاجرتی بی‎ دغدغه و کم خرج را دارید میتوانید به ترکیه به عنوان گزینه ‎ای مناسب جهت مهاجرت نگاه کنید.

پیام بگذارید