اقامت پزشکان در ترکیه

8تیر 1401
0 نظر
اقامت پزشکان در ترکیه

اقامت ترکیه برای پزشکان می‌تواند انتخابی بسیار جذاب و مناسب باشد. این مسئله با توجه به سطح زندگی و همچنین پیشرفت‌های چندسال اخیر ترکیه قابل تایید است. به طور کلی نیز کشور ترکیه دارای امکانات مناسبی در بخش بهداشت و پزشکی است به طوری که هرساله تعداد زیادی از سراسر جهان برای درمان بیماری به این کشور سفر می‌کنند.

علت این مسئله اولا همانطور که گفته شد در امکانات و پیشرفت‌های کشور ترکیه در بخش پزشکی و دوما قیمت مناسب درمان در این کشور است. وجود آب و هوای خوب، امنیت بالا، دسمتزد مناسب و  همچنین روابط بسیار گسترده با اتحادیه اروپا باعث شده است، پزشکان از سراسر جهان برای اقامت و کار در ترکیه به این کشور سفر کنند.

آیا ترکیه مقصد خوبی برای مهاجرت و اقامت پزشکان عمومی و متخصص است؟ 

کشور ترکیه به طور کلی در چند سال اخیر شرایط و مزیت‌های مناسبی برای جذب افراد متخصص در نظر گرفته است. این مسئله خصوصا در مورد اقامت ترکیه برای پزشکان چه عمومی و چه متخصص بیشتر نیز هست. آمار بیکاری در کشور ترکیه تنها 13 درصد است که این عدد در مورد پزشکان عمومی و متخصص بسیار پایین‌تر و نزدیک به 1 درصد است.

همچنین درآمد پزشکان در ترکیه بسیار مناسب است و جزو درآمدهای بالا در این کشور به حساب می‌آید. درآمد یک پزشک حداقل  6700 لیر در ماه است. همچنین 31100 لیر در ماه بالاترین حقوقی است که یک پزشک در ترکیه دریافت می‌کند. به طور کلی میانگین درآمد پزشکان در ترکیه 17300 لیر در ماه است.مهم‌ترین مزیت ترکیه، امکان اقامت ترکیه برای پزشکان است.

در واقع مهاجرت به ترکیه برای پزشکان کار ساده‌ای است که علاوه بر مزیت‌های گفته شده به راحتی می‌تواند باعث اخذ اقامت این کشور شود.پزشکان از طریق دریافت اقامت کاری در ترکیه شروع به فعالیت می‌کنند و با طی کردن مراحل ادارای می‌توانند اقامت دائم این کشور را نیز به دست بیاورند.

 

اقامت پزشکان عمومی و متخصص در ترکیه

 

چه روش هایی برای دریافت اقامت پزشکان عمومی و متخصص در ترکیه وجود دارد؟

تا پیش از سال 2012 کشور ترکیه اجازه‌ی فعالیت پزشکان خارجی در این کشور را نمی‌داد، اما از یک سو با پیشرفت و اضافه شدن تعداد بیمارستان‌ها و از سوی دیگر کمبود پزشک ترکیه این قانون را تغییر داد و امکان اقامت ترکیه برای پزشکان و همچنین اجازه‌ی فعالیت آنها را صادر کرد. از این رو مهاجرت کاری به ترکیه برای پزشکان امکان پذیر شد و شروع به فعالیت کرد.

آیا پزشکان می توانند اقامت دائم ترکیه را دریافت کنند؟

برای مهاجرت پزشک عمومی به ترکیه و همچنین پزشک متخصص تفاوتی در مراحل وجود ندارد و هر دو می‌توانند اقامت دائم ترکیه را به دست بیاورند. البته در کشور ترکیه پزشکان خارجی امکان فعالیت در بیمارستان‌ها و مراکز دولتی را ندارند و تنها می‌توانند در مراکز خصوصی به فعالیت بپردازند. اقامت ترکیه برای پزشکان و اخذ اقامت دائم مانند هر ویزای کار دیگری در ترکیه دارای مراحل مختلفی است که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

برای اخذ اقامت دائم، باید به مدت 5 سال از شروع کار شما گذشته باشد. در واقع ابتدا شما دارای یک ویزای کار موقت خواهید بود که سالیانه آن را به راحتی تمدید می‌کنید و بعد از گذشت 5 سال می‌توانید اقامت دائم خود را به دست بیاورید.

 

آیا پزشکان می توانند اقامت دائم ترکیه را دریافت کنند؟

 

مدارک و شرایط لازم برای دریافت اقامت پزشکان عمومی و متخصص در ترکیه

به طور کلی اخذ اجازه‌ی فعالیت پزشکی (طبابت) در ترکیه دو مرحله دارد، ابتدا شما باید یک دعوتنامه‌ی رسمی از طرف یک مرکز خصوصی داشته باشید که در خواست استخدام شما را دارند. با داشتن یک دعوت به کار شما باید به ترکیه سفر کرده و پروسه‌ی اخذ اجازه‌ی کار را طی کنید.

در مرحله‌ی اول باید مدارک پزشکی خود را به شورای آموزش عالی ترکیه ارائه دهید، این شورا بعد از تایید صلاحیت مدارک، به شما اعلام خواهد کرد که شما آماده‌ی حضور در امتحان STS هستید. این آزمون مخصوص افرادی است که به دنبال اقامت ترکیه برای پزشکان هستند و شرکت در آن الزامی است.

در واقع این آزمون که از طرف شورای آموزش عالی ترکیه برگزار می‌شود برای تعیین سطح دانش شما بوده و حداقل نمره‌ی لازم برای اخذ اقامت ترکیه برای پزشکان در این آزمون نمره‌ی B است. آزمون STS به زبان ترکی برگزار می‌شود بنابراین مسلط بودن به زبان ترکی یکی از ضروریات مهاجرت پزشکان به ترکیه است.

نکاتی درباره‌ی آزمون STS ترکیه

 • آزمون STS در سال دو بار برگزار می‌شود
 • اگرچه داشتن مدرک زبان ترکی برای شرکت در این آزمون الزامی نیست، اما آزمون به زبان ترکی برگزار می‌شود
 • این آزمون شرط سنی ندارد و برای تمام سنین برگزار می‌شود
 • یک مرحله‌ای و به صورت کتبی است و هیچ آزمون عملی وجود نخواهد داشت.
 • باید نمره‌ی B یا در واقع 35 نمره از 100 نمره به دست بیاورید
 • بعد از قبولی باید 6 تا 9 ماه آموزش در بیمارستان دولتی را پشت سر بگذارید

هزینه اخذ ویزا و مهاجرت پزشکان عمومی و متخصص به ترکیه

اقامت ترکیه برای پزشکان هزینه‌ی خاصی نداشته و شما تنها باید هزینه‌ی کارهای ادارای و همچنین هزینه‌ی شرکت در آزمون STS را بپردازید. در ادامه به این هزینه‌ها خواهیم پرداخت

 • هزینه‌ی شرکت در دوره‌ی آزمون STS : 200 دلار
 • هزینه‌ی تهیه بلیط به ترکیه: بین 4 تا 6 میلیون تومان
 • هزینه‌ی ترجمه‌ی مدارک پزشکی به زبان ترکی: برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌توانید این کار را در ایران و در مراکز تخصصی ترجمه‌ی مدارک انجام دهید.

به طور کلی پروسه‌ اقامت پزشکان در ترکیه پیچیده نبوده و همچنین خیلی هزینه‌ی زیادی ندارد و در مقایسه با مزیت‌ها و همچنین حقوقی که بعد از استخدام به دست می‌آورید، قابل قبول است.

هزینه زندگی در ترکیه برای پزشکان عمومی و متخصص مهاجر

کشور ترکیه به خاطر پیشرفت‌ها و همچنین وضعیت اقتصادی مناسبی که دارد از شرایط و همچنین هزینه‌های زندگی مناسبی نیز برخوردار است. این مسائل در کنار درآمد بالای پزشکان باعث شده تا شرایط زندگی برای این قشر در ترکیه و خصوصا در شهرهای بزرگ بسیار قابل قبول باشد.

به طور مثال شاخص کیفیت زندگی در کشور ترکیه عدد 127 است، این عدد در کشور ما 67 و همچنین در کشور دانمارک که بهترین شاخص کیفیت زندگی را دارد عدد 193 است.

همچنین هزینه‌ی اجاره خانه در ترکیه و به طور مثال در شهر استانبول 50 درصد از تهران ارزان‌تر است. عددی که به وضوح نشان از تفاوت و ارزان‌تر بودن هزینه‌ی زندگی در ترکیه نسبت به کشور ماست.

همچنین قیمت خودرو در کشور ترکیه بسیار نسبت به ایران ارزان است و از همه مهم‌تر در این کشور تقریبا تمامی برندهای مشهور صنعت خودرو حضور دارند. در نهایت باید به قیمت مواد غذایی اشاره کنیم: به طور مثال قیمت یک کیلوگرم گوشت مرغ در این کشور 20 لیر بوده که حتی از کشور ما نیز ارزان‌تر است.

 

درآمد متوسط  پزشکان عمومی و متخصص مهاجر به ترکیه

 

درآمد متوسط  پزشکان عمومی و متخصص مهاجر به ترکیه

همانطور که قبل‌تر نیز اشاره کردیم درآمد پزشکان و متخصصین جزو درآمدهای بسیار بالا در ترکیه به حساب می‌آیند، علت این مسئله اهمیت دولت ترکیه به این شغل است که باعث می‌شود شرایط زندگی پزشکان بهتر باشد و به سبب همین موضوع نیز پزشکان در کار خود بهتر، با حوصله‌ی بیشتر و همچنین دلسوزی عمل خواهند کرد.

درآمد پزشکان عمومی در ترکیه به طور متوسط 17300 لیر در ماه است، حداقل‌ترین درآمد یک پزشک عمومی در ترکیه هرگز به کمتر از 6700 لیر در ماه نمی‌رسد. این‌ها دلایل قانع کننده‌ای است تا به چرایی افزایش درخواست اقامت ترکیه برای پزشکان پی‌ ببریم.

در مورد پزشکان متخصص نیز باید اشاره کرد که آنها از درآمدهای بسیار خوبی بهره‌مند هستند و علاوه بر تخصصی که در آن مشغول به فعالیت هستند عواملی مانند سابقه‌ی کار، جایی که در آن مشغول به کار هستند و همچنین شهر محل طبابتشان در میزان درآمد آنها بسیار موثر است.

به طور مثال متخصص مغز و اعصاب در کشور ترکیه ماهیانه حداقل 25000 لیر درآمد دارد، این عدد در مورد متخصص اطفال 20000 لیر است.

بهترین شهرهای ترکیه برای مهاجرت و اقامت پزشکان عمومی و متخصص خارجی

در مورد اقامت ترکیه برای پزشکان هر کدام از شهرهای این کشور می‌تواند مزیت‌های مخصوص به خود را داشته باشد و انتخاب آنها بستگی به سلیقه و همچنین اهدافی که شما در نظر دارید بستگی دارد.

به طور مثال اگر به دنبال یک زندگی آرام و ساکت هستید و نمی‌خواهید در محل کار خسته شوید بهتر است یکی از شهرهای کوچک ترکیه را انتخاب کنید اما برعکس اگر به دنبال درآمد بالا، زندگی پرهیجان و با روابط اجتماعی زباد هستید و می‌خواهید از لحاظ کاری نیز رزومه‌ای قابل قبول برای خود تهیه کنید بهتر است به فکر اقامت ترکیه برای پزشکان در شهرهای بزرگ این کشور مثل استانبول و یا آنکارا باشید.

در ادامه‌ دو مثال از دو شرایط فوق را با هم بررسی خواهیم کرد:

 • استانبول: استانبول نه تنها بهترین، زیباترین و پرجنب و جوش‌ترین شهر ترکیه است، شاید حتی بتوان گفت که بهترین شهر کل خاورمیانه نیز هست. این شهر با قدمتی باستانی، آب و هوایی بی‌نظیر، امکانات رفاهی و تفریحی مدرن جزو مهم‌ترین شهرهای جهان قرار می‌گیرد. زندگی در استانبول همانقدر که هیجان‌انگیز و لذت بخش است چالش برانگیز نیز هست. البته که این شهر از خیلی جهات از دیگر شهرهای بزرگ بهتر است اما به هرحال زندگی در یک کلان شهر آن هم کلانشهری مانند استانبول دارای چالش‌هایی مخصوص به خود است، مثل هزینه‌ی زندگی بیشتر، تضاد فرهنگ‌های مختلف در یک شهر و از این قبیل مسائل. درآمد پزشکان و به طور کلی تمام مشاغل در این شهر به طور متوسط از تمام دیگر شهرهای ترکیه بالاتر است. خصوصا در مورد پزشکی، استانبول دارای بیمارستان‌های خصوصی فراوانی با آخرین تجهیزات و امکانات روز دنیاست.
 • ترابزون: این شهر در ساحل دریای سیاه در شمال شرقی ترکیه و مرکز استان ترابزون است. ترابزون، واقع در جاده تاریخی ابریشم، قرنها به عنوان تقاطع ادیان، زبان‌ها و فرهنگ‌های مختلف بوده و یک دروازه تجارت قدیمی به حساب می‌آید این شهر طبق آمارهای موجود جزو ارزان‌ترین شهرهای ترکیه به حساب می‌آید و برای کسانی که به دنبال اقامت ترکیه برای پزشکان هستند و می‌خواهند کار و زندگی خود را در شهری کوچک‌تر و خوش آب و هوا بگذارنند مناسب است. این شهر دارای آب و هوایی معتدل و گرم‌ بوده و همچنین یکی از شهرهای ترکیه است که مهاجرین زیادی در آن زندگی می‌کنند. اگر به فکر سرمایه‌گذاری در کنار کار هم هستید این شهر یکی از شهرهای مناسب ترکیه برای خرید خانه، ویلا و زمین به حساب می‌آید. از نظر پزشکی نیز این شهر دارای امکانات و بیمارستان‌های دولتی و خصوصی است و از این جهت می‌تواند محلی برای مهاجرت پزشک عمومی به ترکیه باشد.

 

سخن پایانی

اقامت ترکیه برای پزشکان یکی از گزینه‌های مناسب برای افراد و متخصصین این حوزه به حساب می‌آید. تلاش کردیم علت این مناسب بودن را به طور مفصل در این مقاله شرح دهیم. به مزیت‌ها و حتی معایب اقامت ترکیه برای پزشکان بپردازیم. با مطالعه این مقاله و همچنین مقاله‌ی اخذ اقامت کاری ترکیه به طور کلی شما با روند مهاجرت کاری به کشور ترکیه آشنا خواهید شد. همچنین اگر به دنبال پیدا کردن شرایط و مدارک لازم جهت اخذ اقامت ترکیه برای پزشکان هستید می‌توانید تمام جزئیات و مراحل ادارای آن را در این مقاله مطالعه کنید.

در نهایت به نظر می‌رسد با توجه به اوضاع و احوال اقتصادی کشور ما و  همچنین اقتصاد رو به پیشرفت ترکیه یکی از بهترین گزینه‌ها برای تمام افراد متخصص خصوصا پزشکان باشد، چرا که ترکیه به علت کمبود پزشک به دنبال جذب این قشر زحمتکش است و مطمئنن پزشکان نیز با توجه به امکانات و مزیت‌های زندگی در ترکیه می‌توانند زندگی بهتر، موفق‌تر و با آینده‌ای درخشان را تصور کنند، خصوصا به علت روابط گسترده و بسیار خوب ترکیه با اتحادیه اروپا و دیگر کشورهایی که به عنوان کشورهای جهان اول به شمار می‌روند.

سوالات متداول

برای اخذ ویزای کاری پزشکان داشتن مدرک زبان ترکی ضروری است؟

خیر، اما با توجه به این که مهم‌ترین آزمون برای اخذ اجازه‌ی کار پزشکی در ترکیه یعنی آزمون STS به زبان ترکی برگزار می‌شود دانستن حداقلی از این زبان بدون شک ضروری و اجتناب ناپذیر است

پزشکان خارجی در ترکیه اجازه‌ی داشتن مطب خصوصی برای خود را دارند؟

بله، در صورتی که تمام روندهای قانونی که در این مقاله به آنها به طور مفصل پرداختیم طی شده باشد و پزشک اجازه‌ی کار در ترکیه را داشته باشد می‌تواند برای این کار اقدام کند و درخواست مجوز کند.

پیام بگذارید