دریافت اجازه کار در ترکیه یا همان چالیشما ایزین ترکیه

1شهریور 1401
0 نظر
چالیشما ایزین

اشتغال در ترکیه یکی از مواردی است که نظر بسیاری از افراد علاقه‌مند به مهاجرت و فراهم کردن زندگی ایده آل برای خود و اعضای خانواده‌شان را جلب می‌کند. برای آن که بتوانید در کشوری خارجی مشغول به کار شوید، باید جوازی برای این اقدام اخذ کنید. اگر شما در حال مطالعه این مقاله کوتاه هستید، احتمالاً می‌خواهید در مورد چالیشما ایزین در ترکیه بیشتر بدانید. دریافت اجازه کار که با نام چالیشما ایزین شناخته می‌شود، روند بسیار دشواری دارد؛ به همین سبب نیز تلاش ما بر آن است که بتوانیم این کار را برای شما آسان کنیم. اگر قصد آشنایی کامل با جنبه‌های مختلف این روند را دارید، تنها کافی است تا انتها با افشار املاک همراه باشید.

چالیشما ایزین یا اجازه کار چیست؟

چالیشما ایزین شامل یک سری قوانین خاص از طرف دولت ترکیه است که شما می‌توانید با رعایت آن‌ها، در این کشور مشغول به کار شوید و درآمد خوبی را نیز به دست آورید. این قوانین سفت و سخت برای شاغل شدن شما الزامی بوده و اگر قصد مهاجرت به مقصد بیان شده را دارید بدون رعایت مقررات وضع شده در مسیر اخذ اجازه کار موفق نخواهید بود. این قوانین به طوری هستند که اگر فرد کسب و کار و شغل خود را بدون اجازه و عدم رعایت آن‌ها شروع کند اقدام او به صورت ناتمام باقی مانده و حتی فرد شاغل شامل جریمه نیز خواهد شد.

پیشنهاد میکنم این مطلب رو حتما بخونید  مهاجرت کاری به ترکیه

چالیشما ایزین یا اجازه کار چه کمکی به ما خواهد کرد؟

هدف از دریافت چالیشما ایزین یا اجازه کار برای بسیاری از افراد اخذ اقامت و تابعیت ترکیه است. شما می‌توانید با استفاده از روش‌های مختلفی اقامت و تابعیت این کشور را به دست بیاورید؛ اما این روش در کنار اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک گزینه‌ای بسیار مطمئن بوده و با استفاده از آن می‌توانید با طی کردن فرایند کامل به عنوان یکی از شهروندان ترکیه شناخته شوید.

 

چالیشما ایزین یا اجازه کار چه کمکی به ما خواهد کرد؟

 

شیوه دریافت چالیشما ایزین چگونه است؟

برای دریافت چالیشما ایزین داشتن مجوز رسمی از سوی کارفرما ضروری است و بدون آن این موضوع انجام‌پذیر نخواهد بود. شما برای دریافت ویزای کاری و یا همان مهاجرت کاری به ترکیه باید از سوی نهاد و یا شرکتی خاصی دعوت نامه یا همان جاب آفر داشته باشید. با استفاده از این جواز و یا دعوت‌نامه از این نهادها و شرکت‌ها، اجازه ورود شما به ترکیه صادر خواهد شد.

 

 

همچنین می‌توانید با ثبت شرکت در کشور مورد بحث نیز برای دریافت اجازه کار اقدام کنید؛ البته در این شیوه باید شرایط خاصی داشته باشید و بدون انجام مشورت با افراد با تجربه مانند مشاوران افشار املاک، ممکن است کل هزینه‌ای که کرده‌اید بی‌حاصل باشد. پس از آن که موقعیت شغلی مناسبی را برای خود یافتید، کارفرما باید برخی مراحل را برایتان به انجام برساند. در این روند مراجعه به سایت www.ailevecalisma.gov.tr ضروری خواهد بود. بعد از طی کردن گام‌های بیان شده، باید برخی هزینه‌های ضروری برای سپری کردن روند بررسی درخواست را بپردازید و منتظر دریافت پاسخ نهایی بمانید.

دریافت اجازه کار یا چالیشما ایزین برای دانشجویان امکان پذیر است؟

همان‌طور که در این مقاله خواندید کار کردن در ترکیه بدون اخذ مجوز مورد بحث غیر ممکن است؛ در نتیجه اگر دانشجویان در کنار تحصیل خود به دنبال کسب درآمد باشند باید حتماً چالیشما ایزین خود را اخذ کنند. کشور بیان شده برای اشتغال دانشجویان نیز شرایط خاصی را مد نظر دارد. طبق قوانین بیان شده این قشر نمی‌توانند بیش از 20 ساعت در هفته کار کنند (میزان دقیق این ساعت با توجه به مقطع و رشته تحصیلی شما تعیین خواهد شد). همچنین اگر بخواهید پس از اتمام تحصیل نیز به اشتغال ادامه دهید، باید برای دریافت چالیشما ایزین اقدام کنید.

شرایط دریافت چالیشما ایزین چگونه است؟

در قسمت‌های قبلی بیان کردیم که دولت ترکیه تنها به برخی افراد اجازه کار در این کشور را می‌دهد و برای انتخاب آنها شرایطی خاص را مد نظر دارد. اگر به دنبال رسیدن به چالیشما ایزین هستید، باید با الزامات در نظر گرفته شده آشنایی پیدا کنید. به منظور سهولت هر چه بیشتر کار شما عزیزان در ادامه همین قسمت فهرستی از موارد بیان شده را قرار داده‌ایم که با مطالعه آن می‌توانید اطلاعات مورد نیازتان را به دست آورید.

  • ارائه بیمه درمانی معتبر
  • درخواست و معرفی نامه رسمی از شرکت و یا کارفرما
  • کد مالیاتی معتبر و تایید شده
  • حداقل 6 ماه اقامت توریستی (جهت تکمیل فرایند اجازه کار)
  • ارائه مدارک تحصیلی معتبر (این مدارک باید مورد تایید نهادهای آموزشی کشور ترکیه باشد)

چه مدارکی برای دریافت چالیشما ایزین مورد نیاز است؟

مدارک مورد نیاز برای دریافت چالیشما ایزین یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی به حساب می‌روند که افراد علاقه‌مند به این موضوع باید در ارتباط با آنها اطلاعاتی کسب کنند. اسنادی که برای گذر از روند موجود باید تهیه و آماده سازی شوند را می‌توان شامل پاسپورت به منظور اهراز هویت، مدارک تحصیلی، عکس پرسنلی، فیش پرداخت مالیات و مواردی از این قبیل دانست. اسناد بیان شده پس از بررسی‌های نهادهای مرتبط مورد تایید واقع شده و یا رد می‌شوند. در نتیجه اگر درخواست شما پذیرفته شود، احتمال اینکه بتوانید اقامت دائم کشور ترکیه را به دست بیاورید بسیار بالا خواهد رفت.

دریافت چالیشما ایزین چقدر زمان نیاز دارد؟

دریافت چالیشما ایزین به طور کامل وابسته به شرایط و نوع فعالیتتان دارد. به طور میانگین از زمانی که شما درخواست اخذ اجازه کار را اعلام می‌نمایید، سه ماه زمان نیاز است تا نتیجه نهایی برایتان ارسال شود. در صورت دریافت تاییدیه شامل اقامت کاری کشور ترکیه خواهید شد و می‌توانید به طور رسمی فعالیت مد نظرتان را آغاز کنید.

مزایای اخذ چالیشما ایزین چیست؟

اخذ چالیشما ایزین در کشور ترکیه حتی با در نظر گرفتن تمام مشقت‌ها و مشکلاتی که دارد، فواید بسیاری را برای شما خواهد داشت. از اصلی‌ترین مزایای دریافت آن می‌توان به امکان اخذ اقامت دائم این کشور اشاره کرد.

برای دستیابی به این مهم شما می‌توانید حداکثر پس از 5 سال اشتغال و فراهم کردن پیش نیازهای مشخص شده، درخواست خود را به اداره مهاجرت ارائه دهید؛ علاوه بر این مورد با ارزش، امکان استفاده از حق بیمه و حقوق بازنشستگی در اختیارتان قرار خواهد گرفت و در کنار شاغل بودن در کشوری اروپایی و کسب درآمدی مناسب از آن قادر خواهید بود از تمام خدماتی که تنها جهت استفاده شهروندان ترکیه تعبیه شده‌اند نیز بهره‌مند شوید. شاید برای شما جالب باشد که پرداخت حق بیمه بر خلاف ایران در کشور مورد بحث بر عهده کارفرما بوده و شما برای پرداختش به دردسر نخواهید افتاد.

پیشنهاد میکنم این مطلب رو حتما بخونید  اقامت ترکیه

چالش اصلی برای دریافت چالیشما ایزین؟

اگر فکر می‌کنید پس از دریافت اجازه کار آینده شغلی شما و حتی اقامتتان حتمی شده و دردسر دیگری نخواهد داشت، باید بگوییم سخت در اشتباه هستید. چرا که پس از اخذ چالیشما ایزین، کار اصلیتان شروع خواهد شد. برای آن که بتوانید جواز خود را تا انتهای اعتبارش حفظ کنید و برای دریافت اقامت دائم نیز اقدام کنید، باید وظایفی که بر عهده‌تان قرار می‌گیرد را به صورت کامل و صحیح به انجام برسانید؛ در غیر این صورت امکان باطل شدن اجازه کارتان وجود خواهد داشت.

چالش اصلی پس از گذشتن از سختی‌ها و مشقت‌های راه دریافت جواز، انتخاب حرفه و شغلی است که در آن استعداد کافی دارید و می‌توانید به موفقیت برسید. ممکن است شما مراحل رسیدن به اجازه کار را به خوبی پیش ببرید و با انتخابی اشتباه ادامه مسیر را به آسانی از بین ببرید.

سخن پایانی

در انتهای این مطلب باید به این مسئله اشاره داشته باشیم که با وجود وضعیت اقتصادی بهتر ترکیه نسبت به ایران، اشتغال در آن انتخابی بسیار معقول و منطقی است. با توجه به موارد بیان شده و مزایایی که به آنها اشاره داشته‌ایم، تحمل سختی‌های موجود بر سر مسیر اخذ چالیشما ایزین ارزشمند بوده و می‌تواند دری به سوی دست‌یافتن به موفقیت‌های بزرگ و شرایطی ایده آل باشد. اگر به دنبال آشنایی با شرایط کار در کشور مورد بحث و یافتن موقعیت شغلی مناسبی برای خود می‌گردید، پیشنهاد ما به شما عزیزان استفاده از سایت‌های کاریابی در ترکیه است. بهترین روش ممکن به منظور آشنایی با سایت‌های بیان شده، استفاده از مطالبی است که در سایت مجموعه افشار قرار داده شده‌اند.

پیام بگذارید