خرید خانه در جزایر ترکیه

23خرداد 1401
0 نظر
خرید خانه در جزایر ترکیه

خرید خانه در جزایر ترکیه علاوه بر اینکه شما را صاحب خانه‌ای مدرن و شیک در یکی از زیباترین مناطق جهان می‌کند، مزیت‌های فراوانی دیگری نیز دارد. کشور ترکیه بخاطر شرایط اقتصادی، فرهنگی و همچنین کاری مناسب یکی از مهم‌ترین مقاصد مهاجرت در خاورمیانه به حساب می‌آید. به طوری که ترکیه را بهشت مهاجرین آسیایی می‌نامند. تمام این مسائل در کنار طبیعت زیبا، آب و هوای معتدل و از همه مهم‌تر داشتن آثار تاریخی و باستانی فراوان کشور ترکیه را به قطب گردشگری تبدیل کرده است. جزایر موجود در ترکیه یکی از بهترین نقاط این کشور برای اقامت است، جایی که خانه در آنها قیمت مناسبی دارد. شما با خرید خانه در جزایر ترکیه علاوه بر اقامتی دلچسب از مزایای خرید ملک در ترکیه بهره‌مند می‌شوید.

مزایای خرید خانه در جزایر ترکیه

دولت ترکیه روش‌های مختلفی برای کسب ویزای این کشور تدارک دیده است، خرید ملک در ترکیه یکی از این روش‌ها و شاید حتی سریعترین هم باشد. بنابراین یکی از مزیت‌های خرید خانه در جزایر ترکیه گرفتن اقامت خواهد بود.

 دیگر مزیت خرید خانه در جزایر ترکیه بدون شک بهره‌ی اقتصادی آن است، یعنی اولا با توجه به گران بودن خانه در کشور ما شما می‌توانید با همان پولی که برای خرید یک خانه‌ی معمولی در محله‌ای معمولی در تهران صرف می‌کنید خانه‌ای بسیار مدرن و شیک در محله‌های خوب استانبول خریداری کنید، حتی امکان خرید دو خانه در محله‌هایی پایین‌تر هم وجود دارد.

مزیت دیگر رشد قیمت ملک در ترکیه است، بنابراین شما با خرید خانه در جزایر ترکیه  با یک تیر دو نشان خواهید زد. رشد قیمت ملک به طور مثال  در استانبول در چند سال اخیر بسیار مناسب بوده و نشان از باصرفه بودن خرید خانه در ترکیه است.

یکی دیگر از مزیت‌های خرید خانه در جزایر ترکیه امکان اجاره دادن آن و کسب درآمد است، خصوصا وقتی صحبت از خرید خانه در جزایر ترکیه باشد، شما می‌توانید در تمام طول سال از طریق ملک خود درآمدزایی کنید.

کدام جزایر ترکیه برای خرید خانه مناسب‌تر هستند

همانطور که می‌دانید شهرهای ترکیه به قسمت‌های مختلفی تقسیم می‌شود و بسیاری از این شهرها در دل خود جزایری را نیز جای داده‌اند، به طور مثال استانبول و یا آنتالیا که دو شهر معروف و گردشگری در کشور ترکیه هستند دارای چندین جزیره‌ی زیبا با خانه‌هایی مدرن هستند.

اما اگر بخواهیم به چند نقطه‌ی معروف اشاره کنیم می‌توان این‌ها را نام برد:

  • استانبول: مهم‌ترین و شاید بهترین شهر ترکیه، که دارای تعداد زیادی جزیره نیز هست، استانبول است. استانبول در شمال غربی ترکیه و نزدیک دریای مرمره قرار گرفته است. شهری تاریخی که به دو بخش اروپایی و آسیایی تقسیم می‌شود. این شهر دارای 16 میلیون نفر جمعیت است که این شهر را به هشتمین شهر پرجمعیت جهان تبدیل کرده است. با خرید خانه در جزایر ترکیه و به طور خاص در یکی از جزایر استانبول شما در شهری مدرن و دارای تمامی امکانات رفاهی، آموزشی و کاری زندگی خواهید کرد. در جزایر استانبول می‌توانید خانه‌هایی متفاوت از آپارتمان تا ویلاهای بسیار مدرن را با توجه به بودجه‌ی خود خریداری کنید.
  • آلانیا: یکی از معروف‌ترین شهرهای ترکیه با داشتن چندین جزیره و نقاط دیدنی آلانیاست. این منطقه با داشتن آب و هوایی معتدل از یک سو و مناطق تجاری و مسکونی مدرن از سوی دیگر توجه سرمایه‌گذاران را به خود جلب کرده است. اطراف این منطقه با قلعه‌ی زیبا و تاریخی آلانیا محصور شده و همین مسئله به شهر ظاهری فوق‌العاده‌ای بخشیده است.
  • آنتالیا: اسم این منطقه را بدون شک پیش از این بارها شنیده‌اید. شهری زیبا که در خود چندین جزیره را نیز جای داده است، شهری معروف به شهر تفریحی که هرساله شاهد حضور تعداد زیادی گردشگر است. اگر به دنبال کسب درآمد از طریق اجاره دادن خانه هستید پس آنتالیا بهترین گزینه است، شما می‌توانید در آنتالیا خانه‌هایی میان‌رده و با قیمت‌های مناسب پیدا کنید. به طور معمول در آنتالیا منطقه‌ی لارا lara دارای بیشترین قیمت و کپز kepez دارای کمترین قیمت‌ها هستند.
  • سیده: شهری باستانی و به طور تاریخی یونانی نشین است. این شهر دارای آب و هوای مدیترانه‌ای بوده و در فصول سرد بسیار مطبوع است. در فصول گرم نیز این منطقه با داشتن رستوران‌هایی در محیط باز، استخر و دیگر امکانات رفاهی شرایط مناسبی دارد. زیرساخت‌ها در این شهر بسیار مناسب است و دسترسی به حمل و نقل عمومی یا بیمارستان به راحتی امکان پذیر است.
  • بلک: شهری معروف به داشتن زمین‌های گلف بسیار لاکچری و همچنین پاساژها و مرکز خریدهای بزرگ، خرید ملک در این شهر بدون شک بخاطر سرمایه‌گذاری‌های بزرگ بر روی هتل‌ها و سالن‌های اجتماعی و تفریحی می‌تواند تضمین شده باشد.

میانگین هزینه‌ی مورد نیاز برای خرید خانه در جزایر ترکیه

قیمت خرید خانه در ترکیه در شهرهای مختلف با هم تفاوت دارد که البته این مسئله طبیعی است اما می‌توان به طور کلی در مورد قیمت خرید خانه در جزایر ترکیه این نکته را متذکر شد که شروع قیمت‌ها از یک میلیارد تومان است. به طور مثال برای خرید یک سویئت کوچک که اتاق خواب هم ندارد به 700 هزار لیر احتیاج دارید. اما در شهرهای کوچک‌تر از استانبول می‌توان با 600 هزار لیر نیز خانه خرید.

در جدول زیر متوسط قیمت برای هر متر مربع در شهرهای مهم ترکیه را مشاهده می‌کنید

استانبول ۳۰ میلیون تومان
ازمیر ۲۵ میلیون تومان
آنتالیا ۲۰ میلیون تومان
آنکارا ۱۳ میلیون تومان
بدروم ۱۵ میلیون تومان
دنیزلی ۱۰ میلیون تومان

 

شرایط و محدودیت های خرید خانه در جزایر ترکیه

برای خرید خانه در جزایر ترکیه باید با قوانین این کشور برای خریداران خارجی آشنا باشید تا بهترین و درست‌ترین انتخاب را انجام دهید. در ادامه به مهم‌ترین قوانین خرید ملک برای افراد خارجی در ترکیه اشاره خواهیم کرد.

در کشور ترکیه لیستی از کشورهایی که شهروندان آن کشور اجازه خرید ملک در ترکیه را دارند وجود دارد که خوشبختانه شهروندان ایرانی نیز در این لیست حضور دارند.

هر فرد خارجی در کشور ترکیه اجازه دارد تا 30 هکتار زمین و یا ساختمان خریداری کند، اگر کسی قصد ساخت و ساز در زمین خریداری شده را داشته باشد تا دو سال وقت دارد تا این کار انجام دهد در غیر اینصورت ملک او ضبط خواهد شد.

در هر منطقه افراد خارجی می‌توانند تا ده درصد اراضی و املاک را خریداری کنند. همچنین خرید هر نوع ملک تجاری، مسکونی و یا زمین برای ایرانی‌ها مجاز است. خرید ملک در نواحی نظامی و امنیتی کشور ترکیه برای شهروندان عادی قابل انجام نیست.

یکی دیگر از مسائل فروش خانه به یک خارجی دیگر است، به طور مثال آیا شما می‌توانید خانه خود در ترکیه را به یک ایرانی دیگر و یا یک خارجی بفروشید؟ جواب مثبت است و هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.

قانون وراثت ملک در ترکیه

قانون وراثت برای خارجی‌ها در ترکیه تفاوتی با شهروندان ترکیه ندارد و در صورت فوت مالک یک خانه یا هر نوع ملک دیگر، آن ملک به افراد درجه اول خانواده خواهد رسید و یا اگر وصیت‌نامه‌ای موجود باشد طبق وصیت نامه عمل خواهد شد.

مدارک لازم برای خرید خانه در جزایر ترکیه

به طور کلی چند مرحله برای خرید خانه در جزایر ترکیه وجود دارد که با رعایت این مراحل می‌توانید از خرید خانه به صورت قانونی مطمئن باشید. این مراحل به ترتیب عبارت هستند از:

  • پرداخت پیش‌پرداخت به مالک: طبق قوانین ترکیه بعد از عقد قرارداد اولیه خریدار موظف است مبلغی توافقی را به مالک به عنوان پیش‌پرداخت بپردازد، معمولا این رقم بیشتر از 500 یورو نخواهد بود.
  • دریافت شماره مالیاتی خریدار: دولت ترکیه با گرفتن پاسپورت خریدار یک شماره مالیاتی برای او صادر می‌کند.
  • افتتاح حساب در یکی از بانک‌های ترکیه: در این مرحله خریدار با همراه داشتن پاسپورت و همچنین شماره مالیاتی خود به یکی از بانک‌های ترکیه مراجعه و اقدام به افتتاح حساب می‌کند. توجه داشته باشید بانک‌های ترکیه هیچ مبلغی را برای افتتاح حساب و یا نگهداری پول، از شما دریافت نمی‌کنند.

آیا با خرید خانه در جزایر ترکیه می توان اقامت این کشور را اخذ کرد؟

همانطور که می‌دانید یکی از روش‌های اخذ اقامت دائمی ترکیه، خرید خانه در جزایر ترکیه است. باید توجه داشته باشید که برای اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک چند نکته وجود دارد، یعنی دو نوع اخذ اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه وجود دارد:

  • اخذ اقامت یک‌ساله از طریق خرید خانه : در این روش شما در صورتی می‌توانید اقامت یک ساله ترکیه را به دست بیاورید که ملک خریداری شده توسط شما در شهرهای بزرگ مانند استانبول حداقل 75 هزار دلار و در شهرهای کوچک‌تر حداقل 50 هزار دلار قیمت داشته باشد.
  • اخذ اقامت دائم در ترکیه از طریق خرید خانه : برای اخذ پاسپورت ترکیه از روش خرید خانه در جزایر ترکیه شما باید ملکی با حداقل قیمت 400 هزار دلار خریداری کنید، در این صورت شما شهروند ترکیه به حساب خواهید آمد. در این روش در صورتی که شما ملک را به صورت نقدی خریداری کرده باشید و همچنین بر روی آن خانه تا به حال درخواست اقامت داده نشده باشد، بعد از گذشت سه ماه پاسپورت ترکیه‌ای شما صادر خواهد شد.

آیا خریدار خانه در جزایر ترکیه می‌تواند در ملک خود سکونت کند؟

با توجه به شایعات اخیر مبنی بر عدم اجازه‌ی مالک خارجی  برای سکونت در خانه خود، بسیاری نگران خرید خانه در جزایر ترکیه هستند، اما این خبرها چیزی جز شایعه نبوده و مالک در صورت اخذ اقامت ترکیه می‌تواند در ملک خود ساکن شود. البته برای فروش خانه‌ی خود باید حداقل دو سال از زمان خرید خانه گذشته باشد.

آیا خریدار خانه در جزایر ترکیه می تواند برای همراهان خود ویزای همراه بگیرد؟

بله در صورتی که شما طبق آنچه بالاتر گفته شد خانه‌ای در ترکیه خریداری کرده و اقامت دائم ترکیه را بدست بیاورید، می‌توانید همسر و فرزندان خود را به همراه خود به ترکیه برده و برای آنها نیز پاسپورت ترکیه‌ای تهیه کنید. البته توجه داشته باشید که این مسئله مخصوص فرزندان پایین‌تر از 18 سال شماست و به افراد بالای 18 سال معمولا ویزای همراه تعلق نمی‌گیرد.

سخن پایانی

با توجه به آنچه گفته شد، به نظر می‌رسد خرید خانه در جزایر ترکیه نه تنها باعث می‌شود شما در خانه‌ای زیبا و در محلی آرامش‌بخش ساکن شوید، بلکه حتی یک خرید با منافع اقتصادی بسیار بالا نیز خواهد بود.

با توجه به وضعیت خوب اقتصادی ترکیه و رشد روزافزون قیمت خانه در این کشور اولا قیمت خانه‌ی شما رشد خواهد کرد و به این ترتیب شما سرمایه‌ی خود را افزایش می‌دهید. دوما با خرید خانه در جزایر ترکیه با مبلغی مشخص می‌توانید اقامت ترکیه را برای خود و فرزندانتان به ارمغان بیاورید.

اتفاقی که با توجه به روابط خوب ترکیه با اروپا به معنای امکان سفر شما به تمام اروپا خواهد بود، همچنین با اخذ اقامت دائمی ترکیه برای فرزندان خود برای آنها بهترین امکانات رفاهی، تفریحی و آموزش را فراهم خواهید کرد، امکاناتی که بدون شک باعث موفقیت آن‌ها در آینده و داشتن شغلی تضمین شده خواهد شد.

در این مقاله تلاش کردیم شما را با تمام روند خرید خانه در جزایر ترکیه آشنا کنیم،  به بهترین نقاط و شهرهای ترکیه برای خرید خانه چه برای سکونت و چه برای سرمایه‌گذاری اشاره کردیم، همچنین درمورد قوانین و مقررارت خرید ملک در ترکیه برای شهروندان ایرانی پرداختیم تا در صورت اقدام به خرید خانه در جزایر ترکیه، در مراحل اداری و ثبتی مشکلی برای شما به وجود نیاید.

سوالات متداول

چگونه از ایران برای افتتاح حساب و خرید خانه در ترکیه اقدام کنیم؟

برای این کار تنها کافی است تا یک بار سفری تفریحی به ترکیه انجام دهید و در طول این سفر حساب بانکی به نام خودتان در یکی از بانک‌های ترکیه افتتاح کنید. از این لحظه هم خودتان و هم هرکس دیگر می‌تواند از هرنقطه در جهان به این حساب بانکی پول واریز کند

آیا الزام فروش خانه به نصف قیمت برای ایرانی‌های صاحب خانه در ترکیه صحت دارد؟

خیر، این خبر به هیچ‌وجه درست نیست و تمام ایرانی‌های صاحب ملک در ترکیه می‌توانند مانند یک شهروند ترکیه ملک یا خانه‌ی خود را به هرکس و به هر قیمتی که مدنظرشان باشد بفروشند.

پیام بگذارید