خرید خانه در شیشلی ترکیه

27خرداد 1401
0 نظر
خرید خانه در شیشلی ترکیه

موقعیت ویژه‌ای که کشور ترکیه را جذاب‌تر کرده، ماهیت دو قاره‌ای بودن آن است. استانبول، از مهم‌ترین و پرطرفدارترین شهرهای ترکیه، علاوه بر جذب گردشگران، مقصد سرمایه‌گذاران خارجی نیز هست. درخیابان‌های استانبولِ زیبا، می‌توانید از قاره‌ای به قاره‌ی دیگر بروید و در یک شهر استراتژیکی با مجموعه‌ای از فرصت‌های تجاری و سرمایه‌گذاری در همسایگی مکآن‌های بی‌نظیر فرهنگی و تاریخی قدم بزنید.

 اگر قصد سرمایه‌گذاری در ترکیه را دارید، چه شهری بهتر از استانبول؟ متقاضیانی که به دنبال خرید ملک در استانبول هستند بدون شک به منطقه شیشلی هم فکر کرده اند. خرید خانه در شیشلی ترکیه بهترین روش سرمایه گذاری در این کشور است. خرید ملک در این محله‌ی اروپایی از استانبول، امکانات ویژه‌ای در اختیار شما قرار می‌دهد. این مقاله راهنمای جامعی برای شماست؛ اگر به‌دنبال یک فرصت مناسب برای سرمایه‌گذاری در ترکیه هستید ما در هلدینگ افشار املاک به همراه تیمی مجرب و با تجربه در کنار شما هستیم.

با شیشلی ترکیه کجاست؟

محله‌ی شیشلی Şişli فعلی، در دهه‌ی 1800، روستایی با آب‌و‌هوای عالی و یک مکان دلپذیر برای ماهیگیری بود. در اوایل تشکیل جمهوری ترکیه این محله مکان موردعلاقه‌ی بازرگانان و تاجران از قومیت‌های مختلف همچون یونان، بالکان و ارمنستان بود. با رشد بافت شهری و گسترش شهر استانبول و همچنین گذشتن مترو و خطوط گاز از این ناحیه، روز‌به‌روز به ساختمآن‌های این محله افزوده و بانک‌ها، مراکز خرید، شرکت‌ها، کافه‌ها و رستورآن‌ها در این منطقه برپا شدند و از نظر اقتصادی بسیار رونق پیدا کرد. شیشلی امروزی، محله‌ای است در قلب استانبول و البته در بخش اروپایی این شهر که به لطف خدمات حمل و نقل عمومی مناسب و زیرساخت‌های مدرن، مرکزی برای تجارت و خرید است. این محله دارای موقعیت تجاری عالیست و از مناطق لوکس استانبول محسوب می‌شود.

روبه‌رشد بودن و موقعیت عالی محله‌ی شیشلی از نظر تجاری، فرهنگی، تاریخی و… سبب شده که توجه سرمایه‌گذاران خارجی به این منطقه جلب شود. از آنجا که یکی از امن‌تر روش‌های سرمایه‌گذاری در هر جایی خرید ملک است، خرید خانه در شیشلی نیز بسیار موردتوجه قرار گرفته است و درآمدی که از اجاره‌ دادن ملک نصیب خریدار می‌شود هم بسیار قابل توجه است. در نظر بگیرید که خرید ملک یک سرمایه‌گذاری میان مدت و بلند مدت است.

 

شیشلی استانبول کجاست ؟

 

مزایای خرید خانه در شیشلی ترکیه

در پاسخ به این سؤال شما که «چرا باید در شیشلی خانه بخرم؟»، می‌توان دلایل زیادی را به جز آنچه در بالا گفته شد، لیست کرد. برخی از این دلایل و مزایا را در ادامه ذکر می‌کنیم:

 • تنوع قیمت خانه در شیشلی

قیمت ملک و خانه در شیشلی ترکیه نسبت به سایر کشورهای اروپایی همچون فرانسه، انگلیس و ایتالیا بسیار مناسب‌تر است و شما می‌توانید با پرداخت هزینه‌ای کم‌تر در یک کشور اروپایی صاحب خانه شوید. تنوع قیمت در شیشلی به شما این امکان را می‌دهد که متناسب با بودجه‌ی خود تصمیم بگیرید؛ در حالی که خرید ملک در یک منطقه‌ی اروپایی به مبالغی بسیار بیش‌تر نیاز دارد.

 • آینده‌ی موفق املاک در ترکیه

بازار املاک و مستغلات ترکیه در سال‌های اخیر با رشد چشمگیری مواجه و به عنوان سومین بازار قوی املاک در سراسر جهان پس از چین و ایالات متحده آمریکا شناخته شده است. منطقه‌ی شیشلی هم سهم زیادی در این موقعیت پیشرفته به خود اختصاص داده که بیانگر آینده‌ی موفق و چشمگیری است که در انتظار بازار املاک این منطقه است. با خرید خانه در شیشلی ترکیه، می‌توانید آینده‌ی مالی خود را تضمین کنید.

 • معافیت از مالیات بر ارث

بسیاری از کشورهای اروپایی مانند انگلیس برای فرزندان و ورثه‌ی متوفیان خارجی هم مانند سایر مردم، مالیات‌های سنگین، چیزی نزدیک به 20 درصد ارزش ملک، در نظر می‌گیرند؛ در حالی که در ترکیه چنین قانونی اعمال نمی‌شود و وارثان ارزش ملک خود را تمام و کمال دریافت می‌کنند و نیازی به پرداخت هیچگونه مالیاتی نیست.

 • هزینه‌ی کم زندگی در ترکیه

جذابیت و زیبایی‌های استانبول هم‌ردیفِ شهرهای اروپایی است. زیرساخت‌های قوی سازه‌ای و حمل و نقلی، تاریخ غنی و برخورداری از خدمات ایده‌آل شهروندی را هم به مزایای این شهر اضافه کنید. با این تفاسیر زندگی در محیطی با چنین امکاناتی باید هزینه‌ی قابل توجهی داشته باشد؛ در حالی که‌ هزینه‌ی زندگی در این شهر از جنبه‌های مختلف مانند خوراک، سوخت و فعالیت‌های تفریحی و ورزشی نسبت به سایر کشورهای اروپایی کم‌تر است؛ این یک امتیاز مهم است که باعث می‌شود جمعیت بیش‌تری به سرمایه‌گذاری و اقامت در این کشور ترغیب شوند.

 • مالکیت کامل ملک در شیشلی

با خرید خانه در شیشلی ترکیه شما حق مالکیت کامل بر ملکتان خواهید داشت. شما می‌توانید ملکتان را به‌راحتی و بدون محدودیت، خرید و فروش کنید و اجاره دهید. همچنین شما می‌توانید صرف نظر از نوع مالکیت و تعداد ملک‌هایی که در شیشلی و یا دیگر قسمت‌های ترکیه دارید، در این منطقه خانه بخرید.

 • دریافت اقامت ملکی در شیشلی

با خرید خانه در شیشلی شما اقامت ملکی دریافت خواهید کرد. اقامت تا زمانی که ملکتان را نفروخته‌اید و هنوز به نام شماست، تمدید خواهد شد.

 • دسترسی راحت به استانبول و محله‌ی شیشلی

شهر استانبول با سه فرودگاه، به‌صورت شبانه‌روزی به تمامی کشورها پرواز دارد. سیستم حمل و نقل درون شهری استانبول نیز همان طور که ذکر شد بسیار سازمان یافته ودقیق بوده و رفت و آمد به شیشلی از هر نقطه‌ی استانبول با اتوبوس و مترو امکان‌پذیر است.

 • آب‌و‌هوای خاص

استانبول در فصل‌های گرم و سرد دارای آب‌و‌هوای مطبوعی است و کم‌تر پیش می‌آید که گرما و سرمای شدیدی را تجربه کنید. شما می‌توانید از مناظر زیبا و آب‌و‌هوای عالی این شهر به دور از هر هیاهویی لذت ببرید.

 

هزینه‌ی خانه در شیشلی ترکیه

به علت افزایش تقاضا، مسلما قیمت ملک در ترکیه در مسیری روبه‌رشد است و از نظر رشد ملک و آینده‌ی املاک و مستغلات در رده‌ی سوم جهان قرار دارد. قیمت ملک در این منطقه به فاکتورهای مختلفی همچون موقعیت، سال ساخت، متراژ و امکانات آن بستگی دارد؛ اما طبق گزارش سایت  Istanbul Apartment for Sale  قیمت مسکن در شیشلی در پنج سال گذشته به طور میانگین 35.7 درصد افزایش یافته است. میانگین قیمت یک خانه‌ی 100 متری در این منطقه بین 424000 تا 706000 لیر متغیر است. در این بین نرخ تورم هم از عوامل اصلی موثر بر قیمت خانه در ترکیه است.

شرایط و محدودیت‌‌های خرید خانه در شیشلی ترکیه

بر اساس تبصره‌ی 35 قانون زمین و املاک ترکیه به شماره‌ی 2644 مصوب 18 ماه می 2012، اتباع کشورهای خارجی، به استثنای کشورهایی که شهروندانش از خرید و فروش منع شده‌اند، می‌توانند طبق قوانین مربوطه در این کشور ملک بخرند.

در زیر به مهم‌ترین و اصلی‌ترین شرایط و محدودیت‌‌های خرید خانه در شیشلی Şişli ترکیه اشاره شده است:

 • هر تبعه‌ی خارجی می‌تواند، حداکثر تا سقف 30 هکتار، در کشور ترکیه ملک بخرد.
 • خرید یا اجاره ملک در مناطق ممنوعه‌ی امنیتی یا نظامی برای افراد خارجی امکان‌پذیر نیست.
 • متعلقات یک شخص خارجی چه به‌صورت خانه و چه زمین در یک شهر یا منطقه‌، مانند شیشلی ، نباید بیش از 10 درصد از فضای مساحت کل املاک آن‌ شهر تجاوز کند؛ به بیان ساده‌تر، یک شخص نمی‌تواند تمام 30 هکتار ملک خود را در یک شهر بخرد.

در صورت عدم رعایت محدودیت‌های مذکور در این زمینه از سوی افراد یا شرکت‌های خارجی، اقدامات لازم در این خصوص توسط ادارات یا وزارتخانه‌های مرتبط طبق مقررات انجام خواهد شد. به خاطر داشته باشید که نقض قوانین و مقررات توسط اتباع خارجی مالکیت آن‌ها را باطل می‌کند.

مدارک لازم برای خرید خانه در شیشلی ترکیه

برای خرید ملک و ثبت مالکیت شما در سیستم املاک و مستغلات کشور ترکیه باید مدارک زیر را به سازمان مربوطه تحویل دهید:

 • شماره‌ی مالیاتی (Tax number)؛
 • اصل پاسپورت و ترجمه‌ی تایید شده و رسمی آن به زبان ترکی؛
 • مدارک حساب بانکی در یکی از بانک‌های ترکیه؛
 • فرم درخواست پر شده؛
 • اسناد محل زندگی شما در کشور مبدا-مانند قبض برق؛
 • دو قطعه عکس 4*3 از خریدار و یک قطعه از فروشنده؛
 • مدارک شناسایی خریدار.

 

اخذ اقامت ترکیه با خرید خانه در شیشلی

با خرید خانه در شیشلی ترکیه شما اقامت ملکی دارید؛ یعنی مالک ملک خود هستید و می‌توانید آن را اجاره دهید؛ اما خرید ملک صرفا به معنای دریافت اقامت و امکان سکونت دائم در این کشور نیست. قوانین خرید ملک و اقامت کاملا مجزا از یکدیگرند. تنها در صورتی که ارزش ملک شما بیش از  400 هزار دلار باشد و حداقل 3 سال از خرید آن گذشته باشد، می‌توانید برای دریافت اقامت در ترکیه درخواست دهید. مراحل درخواست اقامت در این کشور نیازمند مشورت با افراد متخصص در این زمینه است. در نظر داشته باشید که یک وکیل حرفه‌ای و با تجربه در این حوزه روند کار شما را ساده‌تر و سریع‌تر پیش می‌برد.

 

سکونت خریدار خانه در شیشلی ترکیه

سکونت خریدار خانه در شیشلی ترکیه امکان‌پذیر است؛ اما نه به‌صورت دائم! خریدار خانه در شیشلی ترکیه به‌راحتی می‌تواند ملک خود را اجاره دهد یا در سفرهای کوتاه تفریحی یا کاری در این ملک ساکن شود. اما اقامت دائم در آن، تنها در صورت کسب اقامت ترکیه امکان‌پذیر است. یعنی همان طور که در قسمت قبل توضیح دادیم خرید ملک در ترکیه می‌تواند بخشی از فرآیند درخواست اقامت شما در این کشور باشد و به معنای دریافت اقامت نیست.

 

ویزای همراه برای خانواده‌ی خریدار خانه در شیشلی ترکیه

دریافت ویزای همراه از طریق خرید ملک در ترکیه امکان‌پذیر است. اگر ملک شرایط لازمِ اخذ اقامت و دریافت ویزا برای خریدار را داشته باشد، آن خریدار می‌تواند برای افراد تحت تکفل خود؛ یعنی همسر و فرزندان زیر 18 سال یا بالای 18 سال وابسته، ویزای همراه بگیرد.

 

سخن پایانی

خرید خانه در شیشلی ترکیه یک موقعیت ویژه برای سرمایه‌گذاری بلند مدت در این کشور است. ارزش املاک ترکیه به ویژه مناطق اروپایی آن همچون شیشلی به سرعت روبه‌رشد است و طبیعتا آینده‌ی درخشانی پیش‌ِرو دارد. شما می‌توانید با خرید ملک علاوه بر یک سرمایه‌گذاری مطمئن و پربازده، برای خود و همسر و فرزندانتان ویزا و اقامت ترکیه دریافت کنید. توجه کنید که پیش از خرید ملک اطلاعات کافی در این زمینه را کسب کنید و همچنین از طریق مراکز و مؤسسات معتبر برای خرید اقدام کنید. کسب اطلاعات لازم از مشاوران فعال در زمینه‌ی املاک ترکیه کمک زیادی برای خرید ملک و خانه مناسب در شیشلی به شما خواهد کرد.

 

سؤالات متداول

آیا با خرید ملک در شیشلی استانبول ترکیه می‌توان در این کشور کار کرد؟

خرید ملک در شیشلی به معنای اجازه کار کردن در این کشور نیست. کار در ترکیه وابسته به دریافت اقامت از از این کشور است؛ بنابراین پس از تایید اقامت می‌توانید جست‌وجو برای کار در این کشور را آغاز کنید.

مجوز اقامت ترکیه چه مدت اعتبار دارد؟

مدت زمان مجوز اقامت ترکیه یک سال است و پس از پایان هرسال در صورت نبود مشکل قابل تمدید است.

آیا بلافاصله پس از دریافت اقامت می‌توانیم ملک خود را در شیشلی بفروشیم؟

خیر. امکان فروش فوری ملک پس از دریافت اقامت وجود ندارد و باید حداکثر سه سال یعنی 36 ماه از دریافت اقامت بگذرد.

پیام بگذارید