موزه پرا استانبول ؛ مجموعه‌ای دیدنی از نقاشی‌های ۳۰۰ ساله

2مرداد 1400
0 نظر
خرید خانه در استانبول

موزه پرا در تاریخ ۸ ژوئن ۲۰۰۵ با هدف نمایش هنر و فرهنگ در طیفی گسترده برای عموم گشایش یافت. این موزه که در ساختمان قدیمی هتل بریستول واقع شده است، در سال ۲۰۰۳ بازسازی شد تا امکانات لازم از جمله درب ورودی مدرن و ملزومات یک موزه به آن افزوده شود. نتیجه نهایی، ساختمانی است که المان‌های مدرن را در کنار معماری تاریخی و قدیمی شهر در هم آمیخته و با هم پیوند داده است.
موزه پرا، نه‌تنها به‌دنبال نمایش زیبایی و کیفیت مجموعه‌های خود است، بلکه در نظر دارد تا با ایجاد گفتمان با عموم مردم، ارزش‌ها و هویت‌های فرهنگی نهفته در این آثار را مورد توجه قرار دهد. این موزه همچنین با استفاده از روش‌های نوین مانند برپایی نمایشگاه‌ها، تهیه نشریات، برگزاری رویداد‌های سمعی و بصری و برگزاری دوره‌های آموزشی و کارگاه‌های علمی، سعی دارد تا زیبایی و اهمیت این آثار را به نسل‌های آینده منتقل کند. در همین راستا، موزه پرا با موزه‌های مطرح بین‌المللی مانند «موزه ویکتوریا و آلبرت» و «مدرسه هنرهای بصری نیویورک» و دیگر موزه‌ها همکاری و با برگزاری پروژه‌های مشترک، آثار هنرمندان مطرحی مانند رامبراند، خوان میرو، آکیرا کوروساوا، مارک شاگال، پابلو پیکاسو، فریدا کالو، دیگو ریورا و گویا را به مخاطبان ترکی معرفی کرده است.
موزه پرا نه‌تنها در سطح بین‌المللی، بلکه در سطح داخلی نیز به همکاری‌های گسترده با موسسات مختلف پرداخته است و علاوه بر برگزاری نمایشگاه‌های مختلف، برنامه‌های فصلی و نمایش فیلم را نیز پوشش می‌دهد. در حال حاضر موزه پرا به‌عنوان یکی از برجسته‌ترین مراکز فرهنگی استانبول در یکی از شیک‌ترین بخش‌های این شهر شناخته می‌شود.
موزه پرا کجاست؟
موزه پرا از جاهای دیدنی استانبول است و در منطقه بی‌اوغلو، خیابان مشروطیت قرار دارد (مشاهده روی نقشه). برای دسترسی به این مکان می‌توانید از راه‌های زیر اقدام کنید:

با استفاده از خط M2 (ینی‌کاپی-حاجی عثمان) به ایستگاه شیشانه بروید. در این ایستگاه، از خروجی خیابان مشروطیت خارج شوید. از این نقطه حدود ۱۰ دقیقه پیاده‌روی تا موزه فاصله است.
نزدیک‌ترین ایستگاه اتوبوس به موزه پرا، ایستگاه تپه‌باشی-بی‌اوغلو در بولوار تارلاباشی است. از این ایستگاه تا موزه حدود پنج دقیقه پیاده‌روی فاصله است.
از میدان تکسیم، در خیابان استقلال پیش بروید. پیش از پایان خیابان، به سمت راست و درون خیابان آسمالی میسکت بپیچید. در این خیابان به چهارراهی خواهید رسید؛ به راست بپیچید و مسیر را پیش بروید تا به موزه پرا برسید.
ساعات بازدید و بلیط موزه پرا
در روزهای سه‌شنبه تا جمعه از ساعت ‍‍۱۱ تا ۱۸ می‌توانید از موزه بازدید کنید. موزه پرا در روزهای شنبه، یکشنبه، دوشنبه، تعطیلات مذهبی و روز سال نو تعطیل است. بهای بلیط در سال ۲۰۲۱ به‌ترتیب زیر است:

برای بزرگسالان ۲۵ لیر؛
برای افراد زیر ۱۲ سال، دانش‌آموزان و دانشجویان، استادان و افراد بالای ۶۰ سال ۱۰ لیر؛
برای گروه‌های بالای ده نفر ۲۰ لیر؛
بازدید رایگان از موزه پرا برای دانش‌آموزان و دانشجویان در روزهای چهارشنبه؛
بازدید رایگان از موزه پرا در روزهای جمعه بین ساعت ۱۶ تا ۱۸ در ایام پاندمی کرونا.

پیام بگذارید