مهاجرت کاری به ترکیه

مهاجرت کاری به ترکیه بحث اصلی این مقاله است، ترکیه از لحاظ رتبه‌بندی و کیفیت زندگی در سال 2019 بین 45 کشور به عنوان برترین انتخاب شده است و این کشور از لحاظ سرمایه گذاری‌های کلان دولت ترکیه در جهت جذب متقاضیان ماهر و متخصص حرفه ای و تبدیل این کشور به کشوری پیشرفته و مدرن و همین طور نرخ رشد و رونق اقتصادی این کشور در سال های اخیر باعث شده رشد چشمگیری داشته باشد. یکی از دلایل انتخاب کشور ترکیه برای مهاجرت کاری فقط همسایگی این کشور با ایران است. کشور ترکیه نقطه اتصال دو قاره آسیا و اروپا در نیمکره شمالی است. ترکیه در شمال غربی ایران قرار گرفته است و فاصله حدودی استانبول تا تهران به صورت زمینی حدود 2457 کیلومتر است و مدت زمانی که طول می‌کشد حدودا یک روز نیم در مسیر هستید و فاصله هوایی آن حدودا 3 ساعت است و در نتیجه موقعیت جغرافیایی و فاصله زمانی ایران و ترکیه بسیار مناسب است و می‌توانیم در کمترین زمان با ایران تردد کنید و شاید این موارد از اصلی ترین نکاتی باشد که مهاجرت به ترکیه از طریق کار را بسیاری انتخاب می‌کنند.

شرایط مهاجرات به ترکیه از طریق کار

کشور ترکیه به دلیل وجود فرصت‌های شغلی بسیار زیاد، نیازمند کارگران و نیروهای کار ماهر و متخصص است و به عنوان یک گزینه خیلی مناست برای افراد ایرانی محسوب می‌شود و همین طور پایین بودن هزینه‌های زندگی و پایین بودن هزینه محل اقامت و همچنین نزدیکی به ایران باعث شده است تا هر ساله متقاضیان حرفه‌ای برای اشتغال و کار  به این کشور مراجعه کنند. عدم نیاز به اخذ ویزا برای متقاضیان ایرانی از مهم ترین دلایل متقاضیان ایرانی برای مهاجرت کاری به ترکیه و اشتغال در این کشور است.

انواع روش مهاجرت کاری به ترکیه

شما برای مهاجرت کاری به ترکیه و اخذ اقامت ترکیه نیاز بر این دارید تا یکی از ویزهای کاری ترکیه را به صورت قانونی دریافت کنید تا وارد این کشور شوید که این مسیرها شامل موارد زیر می‌شود:

 • ویزای کار موقت یکساله
 • ویزای کار موقت
 • ویزای کار دائم
 • ویزای کارت فیروزه
 • ویزای کار مستقل
 • ویزای کار ویژه
انواع ویزای کاری ترکیه

ویزای کار موقت یک‌ساله

ویزای کار موقت یک‌ساله فقط مختص افرادی است که برای وارد شدن به بازار کار ترکیه نیاز به مجوز دارند. برای دریافت ویزای کاری ترکیه شما نیاز خواهید داشت تا یک پیشنهاد کاری از یک کارفرمای ترک زبان دریافت کنید تا به این شکل مجوز کار دریافت کنید. این روش مهاجرت به ترکیه بسیار مرسوم است و هرساله بسیار از این طریق وارد ترکیه می شوند.

ویزای کار موقت ترکیه

اقامت موقت کاری ترکیه بسته به مدت مجوز اقامت خارجی و مدت قرارداد خدمات یا کار در این کشور، حداکثر 1 سال برای کار در یک محل کار یا تجارت خاص و در یک حرفه خاص داده می‌شود. پس از یک سال از دوره قانونی کار در ترکیه، مدت مجوز کار را می‌توان تا 3 سال برای کار در همان محل کار یا تجارت و در همان حرفه تمدید کرد. در پایان دوره قانونی کار 3 ساله، مدت مجوز کار را می توان تا 6 سال برای کار در همان حرفه و با کارفرمای مورد نظر وی تمدید کرد.

مجوز کار موقت ترکیه ممکن است به یک خارجی که برای کار به ترکیه می‌آید یا به همسر و فرزندان تحت تکفل او اعطا شود، مشروط بر اینکه حداقل 5 سال به طور قانونی و بدون وقفه با آن خارجی اقامت داشته باشند.

مدارک مورد نیاز اقامت موقت کاری ترکیه

در صورتی که همسر و فرزندان تحت تکفل فرد خارجی که برای کار موقت به ترکیه آمده‌اند برای مجوز کار درخواست دهند، باید مدرکی از مقامات امنیتی که ثابت کند حداقل 5 سال به طور قانونی و بدون وقفه با آن خارجی اقامت داشته‌اند ارائه شود.

این نوع ویزا به افرادی داده می‌شود که از سمت کارفرما یک دعوت‌نامه و پیشنهاد کاری داشته باشند و مدت این ویزا یکسال بوده هست و درصورت داشتن شرایط امکان تمدیده است.

ویزای کار دائم ترکیه

اتباع خارجی که حداقل 8 سال به طور قانونی و بدون وقفه در ترکیه اقامت داشته و یا مجموعاً 6 سال کار قانونی در این کشور داشته اند می توانند برای ویزای کار دائمی ترکیه اقدام کنند.

مدارک مورد نیاز برای ویزای کار دائم ترکیه

 • سندی از مقامات امنیتی که ثابت کند فرد خارجی حداقل 8 سال به طور قانونی و بدون وقفه در ترکیه زندگی کرده است.
 • مدرک اخذ شده از مراجع ذی‌ربط مبنی بر احراز شرط داشتن مجموعاً 6 سال سابقه کار قانونی برای فرد خارجی.
 • در صورتی که فرد خارجی مجموعاً 6 سال سابقه کار قانونی داشته باشد، اظهارنامه کتبی با ذکر عناوین شغلی و شماره اظهارنامه با عکس اسکن شده
 • گواهی عضویت موقت که اتباع خارجی که به عنوان مهندس، معمار و شهرساز کار خواهند کرد، باید طبق ماده 36 قانون شماره 6235 اتحادیه اتاق‌های مهندسان و معماران ترکیه دریافت کنند.

ویزای کار مستقل ترکیه

ویزا کار مستقل ترکیه، می‌توان به شرط اقامت قانونی و بدون وقفه اتباع خارجی حداقل به مدت 5 سال در ترکیه گفت که کار آنها از نظر توسعه اقتصادی ارزش افزوده ایجاد کرده و تاثیر مثبتی در اشتغال ترکیه داشته باشد.

مدارک مورد نیاز ویزای کار مستقل ترکیه

 • سند ثبت مالیاتی که باید از کشور مبدا خارجی اخذ شود.
 • مدارکی که ثابت می‌کند فرد خارجی برای فعالیتی که می‌‌خواهد انجام دهد، آموزش علمی، فنی یا حرفه ای دیده است.
 • سندی از مقامات امنیتی که ثابت کند فرد خارجی حداقل 5 سال به طور قانونی و بدون وقفه در ترکیه زندگی کرده است.

ویزای کار مستقل ترکیه ممکن است توسط وزارتخانه به خارجیانی اعطا شود که به طور مستقل کار خواهند کرد، مشروط بر اینکه حداقل 5 سال به طور قانونی و بدون وقفه در ترکیه اقامت داشته باشند.

ویزای کارت فیروزه‌ای ترکیه

ویزا کارت فیروزه ای ترکیه به مهاجرانی داده می‌شود که درخواست آنها با توجه به سطح تحصیلات، تجربه حرفه‌ای، مشارکت در علم و فناوری، تأثیر فعالیت یا سرمایه گذاری آنها در ترکیه بر اقتصاد و اشتغال ترکیه، توسط وزارت کار ترکیه تایید شده باشد. مهاجرانی که کارت فیروزه ای ترکیه را دریافت کنند همانند شهروندان ترکیه‌ای می‌توانند از خدمات این کشور مانند بیمه درمانی و یا حقوق بیکاری استفاده کنند و بدون مشکل به صورت دائمی در ترکیه کار کنند.

همسر و فرزندان دارنده کارت فیروزه‌ای ترکیه

به همسر و فرزندان تحت تکفل فرد خارجی دارنده فیروزه کارت ترکیه مدرکی داده می‌شود که ثابت کند آنها از بستگان دارنده فیروزه کارت ترکیه هستند و جایگزین اجازه اقامت ترکیه می‌شود. مهاجرانی که دارنده فیروزه کارت ترکیه از کلیه حقوق مقرر در پروانه کار دائم ترکیه بهره‌مند می‌شود.

چه کسی می‌تواند کارت فیروزه ترکیه را دریافت کند؟

 • کسانی که از نظر سطح تحصیلات، دستمزد، دانش و تجربه حرفه‌ای، مشارکت در علم و فناوری و مدارک مشابه، نیروی کار با صلاحیت بالا محسوب می‌شوند.
 • کسانی که از نظر میزان سرمایه گذاری یا صادرات و اشتغالی که ایجاد خواهند کرد به عنوان سرمایه گذاران واجد شرایط شناخته می‌شوند.
 • دانشمندان یا محققینی که به توسعه علمی و فناوری کمک می‌کنند و مطالعات و تحقیقاتی را انجام می‌دهند که در سطح بین المللی استراتژیک تلقی می‌شود.
 • کسانی که در سطح بین المللی از نظر فعالیت‌های فرهنگی، هنری یا ورزشی موفق هستند.
کارت فیروزه ترکیه

ویزای کار ویژه یا استثنایی ترکیه

همان‌طور که از نام این مسیر مشخص است یک ویزای کاری ویژه و استثنایی در ترکیه است و شما باید شرایط ویژه ای برای آن داشته باشید یعنی اینکه در قراردادهای دوجانبه یا چند جانبه که ترکیه یکی از طرفین آن است، به نحو دیگری تصریح شده باشد. مشروط بر اینکه قوانین ملی را نقض نکنید و با قوانین مربوط به خدمات حرفه‌ای مطابقت داشته باشند، با در نظر گرفتن نظرات مقامات مربوطه، می‌توان به مهاجرانی که وضعیت آنها در زیر ذکر شده است مجوز کار ویژه ترکیه را بدون مشمول دوره‌های مقرر در این قانون اعطا کرد.

 • کسانی که با یک شهروند ترکیه ازدواج کرده اند،
 • فرزندان اتباع خارجی که مستقر محسوب می‌شوند.
 • کسانی که قبل از رسیدن به سن بلوغ به ترکیه آمدند و تحصیلات خود را در ترکیه به پایان رساندند.
 • شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا و همسران و فرزندان آنها،
 • کسانی که در سفارتخانه‌ها، کنسولگری‌ها و نمایندگی‌های سازمان‌های بین‌المللی در ترکیه و همچنین همسر و فرزندان آنها منصوب می‌شوند.
 • کسانی که برای اهداف علمی، فرهنگی و ورزشی برای مدت کوتاهی مراجعه می‌کنند.
 • خارجی ها به عنوان پرسنل کلیدی،
 • معلمان خارجی در مدارسی که در داخل بدنه سفارتخانه‌ها یا کنسولگری‌ها در ترکیه کار می‌کنند،

مزایای مهاجرت کاری به ترکیه

مزایای مهاجرت به ترکیه از طریق کار چیست که بسیاری از ایرانیان آن را انتخاب میکنند؟ ترکیه یکی از اصلی‌ترین مقاصد مهاجرتی ایرانیان است و این موضوع به دلیل داشتن مزایای آن است باید پذیرفت که این کشور فاصله زیادی با کشورهایی مانند کانادا، استرالیا، آمریکا و… دارد اما به هرحال برای خود مزایای بسیاری دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

 • همسایگی با ایران
 • فرهنگ نزدیک مردمان کشور ترکیه و ایران
 • از نظر اقتصادی رشد بالایی داشته
 • آب و هوای مساعد
 • نرخ بیکاری پایین و شغل مناسب
 • بالاتر بودن نسب درآمد ترکیه به ایران بخاطر قیمت لیر
 • موقعیت تجاری ترکیه
مزایای ویزای کاری ترکیه

هزینه‌های اقامت کاری در کشور ترکیه

در این قسمت نوبت به هزینه‌های ویزاهای کاری ترکیه می‌شود، در همین ابتدا باید همان نکته همیشه‌گی را بگوییم ( دوستان مهاجرت به هرشکلی دارای هزینه است )

یکی از ویزاهای کاری ترکیه، موقت یکساله است که هزینه این ویزا حدودا 140 دلار آمریکا است و در صورتی که قصد اخذ ویزای دوساله ترکیه را دارید باید 280 دلار آمریکا و برای ویزاای سه ساله آن هم در حدود 420 تا 450 دلار آمریکا باید پرداخت کرد و البته اگر قصد ویزای دائم در ترکیه را دارید باید حدود 1400 دلار بابت آن پرداخت کنید و این در حالی است که برای ویزای کار مستقل در ترکیه هم همین مقدار در نظر گرفته شده است و درحالی که کار خود را پیدا کردید نیاز به گواهی کار در این کشور هم دارید که هزینه آن مبلغی حدودا 16 دلار می باشد. اما شما هزینه‌های ریز و درشت دیگری را دارید مانند هزینه بلیط هواپیما یا هزینه ترجمعه مدارک و هزینه دفاتر مهاجرتی

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای کار ترکیه

یک فرد برای دریافت اقامت کاری ترکیه و دریافت ویزای کاری ترکیه و در نهایت مهاجرت کاری به ترکیه نیاز به ارائه مدارک مختلفی دارد در مرحله اول مهمترین مدرک برای یک فرد مدرک هویتی است که از جمله به پاسپورت و شناسنامه فرد می‌توان اشاره کرد و در ادامه باید دفترچه و برگ اقامت را در صورت داشتن به سفارت ترکیه نشان دهید و مهمترین کاری که باید انجام بدید از طریق سایت به صورت آنلاین و رایگان کد مالیاتی دریافت کنید و در ادامه هم این کد مالیاتی برای اخذ اقامت کاری ترکیه به سفارت تحویل داده شود. مدارک درخواستی از طریق سامانه اتوماسیون مجوز الکترونیکی به صورت آنلاین ارسال خواهد شد.

 • قرارداد کار امضا شده توسط کارفرما و مهاجر. (این سند در حین درخواست الکترونیکی اسکن و ارسال می شود.)
 • کپی پاسپورت. (در مواردی که گذرنامه با حروف لاتین نوشته نشده باشد، ترجمه آن توسط مترجم قسم خورده یا مراجع رسمی نیز ضمیمه درخواست می شود.) 
 • یک کپی از دیپلم یا گواهی فارغ التحصیلی موقت که ترجمه ترکی آن توسط مترجم قسم خورده یا مقامات رسمی تایید شده باشد، این مدرک در طول درخواست الکترونیکی اسکن و به صورت آنلاین ارسال می‌شود.

لیست مشاغل مورد نیاز ترکیه در سال 2022

یکی از مواردی که بسیاری از متقاضیان مهاجرت کاری به ترکیه در نظر دارند این است که آیا شغل و تخصصشان در لیست مشاغل مورد نیاز ترکیه در سال 2022 وجود دارد یا نه و یا اصلا لیست مشاغل ترکیه شامل چه شغل هایی می شود؟ باید بگوییم که معمولا تمامی مشاغل مورد نیاز ترکیه است اما برخی از مشاغل شانس بیشتری برای دریافت اقامت دارند و یا قبل از این موارد شما در تخصص و شغل خود چقدر مهارت دارید؟ آیا می توانید نیاز بازار کار این کشور را تامین کنید، اما مشاغلی مانند حوزه های پزشکی و حوزه های مهندسی شانس بالایی دارند و در این بین مدیریت ها و مشاغل مربوز به هتل داری و حوزه غذا هم شانس مناسبی دارند.

مهاجرت به ترکیه از طریق پزشکی امکان پذیر است ؟

تا سال 2010 مسیر مهاجرت پزشکان به ترکیه بسته بود و دولت ترکیه اجازه شال شدن پزشکان خارجی در این کشور را صادر نمی‌کرد ولی از سال 2010 این امکان ایجاد شد و مهاجرت به ترکیه از طریق پزشکی نیز امکان پذیر شد. پزشکان برای مهاجرت کاری به ترکیه نیاز به داشتن شرایطی دارند مانند مدرک، مدرک تحصیلی شما باید معادل سازی شود که این کار به صورت آنلاین در YÖK انجام خواهد شد و همچنین باید در آزمون تعیین سطح STS نیز نمره قبولی را کسب کنید. بحث شرایط سنی نیز برای مهاجرت کاری پزشکان به ترکیه وجود دارد که باید بین 25 تا 45 سال باشد. تسلط به زبان ترکی نیز یکی از اصلی‌ترین شرایط مهاجرت پزشکان و سایر رشته‌های پیراپزشکی به ترکیه است. ارائه مدرک زبان سطح B برای همه پزشکان الزامی است، البته پزشکانی که در ترکیه و به زبان ترکی تحصیل‌کرده‌اند نیازی به ارائه مدارک زبان ندارد.

دریافت اجازه کار یا همان چالیشما ایزین ترکیه

نه تنها ترکیه بلکه تمامی کشورها برای اجازه کار به شما از شما مجوز کار درخواست می‌کنند و در ترکیه به مجوز کار چالیشما ایزین می‌نامند. اما چالیشما ایزین ترکیه چیست؟ اگر بخواهیم این موضوع را به صورت ساده بیان کنیم باید بگوییم که چالیشما ایزین تشکیل شده است چند قانون که دولت ترکیه ایجاد کرده است تا شما با رعایت آن بتوانید در ترکیه کار کنید. شما در ابتدا باید یک پیشنهاد شلی از یک کارفرما و یا شرکت ترک دریافت کنید تا بتوانید مهاجرت کاری به ترکیه را انجام دهید و سپس از طریق وبسایت معرفی شده در صفحه مخصوص چالیشما ایزین درخواست مجوز را دهید. مجوز کاری در ترکیه می تواند مزایای بسیاری داشته باشد که شما با دریافت آن می توانید مسیر را برای اخذ اقامت دائم ترکیه هموار کنید.

روش پیدا کردن کار در ترکیه

درکشور ترکیه زمانی که مهاجرت می‌کنید به دو صورت می‌توانید کار پیدا کنید یک بصورت مستقل که به شما این امکان را میدهد تا بخواهید کسب و کار مورد نظر شخصی خود را پیدا کنید و نوع بعدی این است که دنبال کار بگردید و این مورد را هم درنظر داشته باشید تا زمانی که اقامت کاری ترکیه را دریافت نکرده باشید نمی توانید دنبال کار بگردید.

سایت‌های کاریابی در کشور ترکیه

همان طور که در ایران سایت‌های کاریابی بسیار زیادی وجود دارد در کشور ترکیه هم سایت‌ها و برنامه‌های متنوعی ایجاد شده‌اند که شما خیلی راحت تر بتوانید کار یا شغل مورد نظرتون را پیدا کنید البته باید در نظر داشته باشید که اول باید از یک رزومه کاری شروع کنید. بعد از تکمیل کردن یک رزومه نوبت به جست و جوی کار باید باشید. البته در نظر داشته باشید که در کشور ترکیه بعد از بررسی رزومه کاری توسط کارفرما می‌توانید به صورت حضوری یا آنلاین مصاحبه انجام شود و درصورتی که پذیرفته شدید برای امضای قرارداد کاری این امکان را خواهید داشت که بتوانید با دریافت دعوت نامه از سمت شرکت به سفارت این کشور مراجعه کنید و درخواست اقامت کار را در این کشور بدهید تا شما هم مهاجرت کاری به ترکیه را تجربه کنید.نام برخی از این سایت‌های کاریابی ترکیه ذکر شده است:

 • totaljobs.com/jobs/in-turkey
 • marmarisrecruitment.com
 • reed.co.uk/jobs-in-turkey
 • jobsinistanbul.com
 • learn4good.com
 • yenibiris.com
 • secretcv.com
 • iskur.gov.tr

میزان حقوق و دستمزد در ترکیه در سال 2022

اصلی ترین موضوع در مهاجرت کاری به ترکیه و یا هر کشور دیگری بحث حقوق و دستمزد در آن کشور است. در سال 2022 میزان حداقل حقوق به نسبت 2021 حدودا 50% افزایش داشته است و باید بگوییم، حقوق پایه ترکیه در سال ۲۰۲۲ با کسر مالیات ماهانه ۴,۲۵۰ لیر است که بر حسب روزانه ۱۴۱,۶۶ لیر می‌باشد. اما میزان حقوق و دستمزد در ترکیه می‌تواند به عوامل بسیاری بستگی داشته باشد مانند تخصص شما و یا شهری که در آن مشغول به کار هستین و یا اینکه پوزیشن کاری و محل کار شما و موارد دیگر اما حقوق ماهانه برخی از مشاغل در ترکیه به صورت زیر می باشد :

 • مهندس 7730TRY 
 • مدیر منابع انسانی 12300TRY
 • توسعه گر نرم افزار 12800TRY
 • معمار  9180TRY
 • مدیر  11300TRY
 • مدیر فروش  13900TRY
 • مدیر کل  18700TRY

نرخ بیکاری در ترکیه

یکی از مهم ترین مواردی که برای مهاجرت کاری به ترکیه باید مورد توجه و بررسی قرار دهید، نرخ بیکاری در این کشور است. پایین بودن نرخ بیکاری در هر کشوری نشان دهنده این است که شخص در صورت داشتن تحصیلات و مهارت‌های لازم به راحتی می‌توانند شغل مورد نیاز خود را پیدا کرده و وارد بازار کار شود. بنابراین بررسی این نرخ می‌تواند به شخص کمک کند که تصمیم درست تر و معقول تری برای مهاجرت کاری به ترکیه داشته باشد. ترکیه نرخ بیکاری حدودا 10 درصدی را دارد که عددی معقول است هرچند که افرادی با تخصص می توانند در این کشور به راحتی وارد بازار کار شوند چرا که ترکیه به شدت و سرعت درحال توسعه است و نیاز به نیروی کار ماهر و متخصص دارد.

بازار کار ترکیه به چه صورتی است؟

صادقانه باید بگوییم ترکیه بازار کار تراز اولی در شاخص جهانی ندارد، اما در حالت معمول و براساس میانگین های جهانی شرایط مناسبی دارد و حتی باید بگوییم بازار کار ترکیه در برخی از حوزه ها مانند ساخت و ساز و یا بخش تجارت و صنعت بسار فعال است و شرایط مناسبی و ایده آلی نیز دارد. اما شرایط کار ترکیه به چه صورتی است؟ و یا بهترین مشاغل برای ایرانیان در ترکیه چیست؟

ترکیه کشوری است که شما می توانید مزد تلاش های خود را از آن دریافت کنید. انتظار یک کشور رویایی را از آن نداشته باشید اما بسیاری از متقاضیان ایرانی بعد از ورود به آن توانسته اند به سطحی از پیشرفت برسند که در بهترین کشورهای جهان نیز به آن نمیرسیدند.

کار موقت در ترکیه امکان پذیر است؟

کشور ترکیه به دلیل شرایط مناسب کاری و رونق اقتصادی در سال های اخیر به شدت کمبود نیروی کاری را احساس کرده است و به همین منظور از مسیرهای مختلفی به دنبال جذب نیروی کاری متخصص و توانمند از دیگر کشور بوده است. مجوز کار موقت در ترکیه یکی از مسیرهای کاری این کشور است که می توانید خیلی سریع اقامت این کشور را دریافت کنید اما توجه کنید کنید شما نمیتوانید به طور شخصی برای آن درخواست دهید بلکه یک کارفرمای ترک باید برای شما درخواست صدور مجوز کار موقت دهد. در نتیجه لازمه این مسیر داشتن یک دعوتنامه و درخواست همکاری از یک شرکت و یا یک کارفرمای ترک است.