مهاجرت به ترکیه

تركيه كشوري آسيايي-اروپايي است که در شمال غربي ايران واقع شده است در این چندسال اخیر عواملی که به اختصار به آنها اشاره می‎‌‌کنیم سبب توجه ایرانیان و متقاضیان دیگر کشورها جهت مهاجرت به ترکیه شده است. یکی از آن موارد کیفیت بالای زندگی در کشور ترکیه در این چندسال اخیر است، چه از نظر اقتصادی و چه به لحاظ اجتماعی و فرهنگی. از نظر اقتصادی می‎‌‌‌‌‌توان به رشد 34 درصدی ترکیه در زمینه اقتصاد، فناوری و تکنولوژی اشاره کرد، همینطور نزدیک بودن این کشور به ایران و زبان این کشور که ترکی است نیز می‎‌تواند یکی از دلایل دیگری برای مهاجرت ایرانیان به ترکیه باشد خصوصا آذری زبانان که به راحتی می‌‎توانند در این کشور ارتباط برقرار کنند. درنهایت کسانی که قصد مهاجرت به ترکیه را دارند با ما همراه شوند تا در مورد انواع راه‎‌هایی که می‌‎توان از طریق آن مهاجرت کرد و مزایا و معایب هر کدام اطلاعاتی در اختیارشان قرار دهیم.

انواع راه‎هاي مهاجرت به تركيه

اگر نگاهی به انواع سایت‌های ترک زبان بیندازید، احتمالا متوجه خواهید شد که مهاجرت به ترکیه راه‌‎های زیادی دارد، مانند بسیاری دیگر از کشورها، از مهاجرت کاری و تحصیلی گرفته تا سرمایه گذاری و … که به تفصیل در این مقاله به بررسی هر یک از این روش‌ها و شرایط کلی آنها پرداخته‌ایم که اصلی‌ترین راه‌های مهاجرت به ترکیه شامل موارد زیر می‌شود :

 • مهاجرت به تركيه از طريق كار
 • مهاجرت به ترکیه از طریق ثبت شرکت
 • مهاجرت به تركيه از طريق تحصيل
 • مهاجرت به تركيه از طريق سرمايه گذاري
 • مهاجرت به تركيه از طريق خريد و أجاره ملك 
 • مهاجرت به تركيه از طريق ازدواج
 • مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی
 • مهاجرت هنرمندان و افراد موفق به ترکیه
انواع روش‌های مهاجرت به ترکیه

مهاجرت به تركيه از طريق كار

مهاجرت به ترکیه از طریق کار یکی از اصلی‌ترین راه‌های ورود به ترکیه است. اگرچه پدیده مهاجرت در همه زمان‌ها و در طول تاریخ دلایل مختلفی دارد، اما دلیل مهم آن تمایل مهاجران به ترک کشورشان به منظور فراهم کردن کیفیت زندگی بهتر برای خود و خانواده‌شان است. ماهیت افزایش مهاجرت و تحرک بیشتر با تغییرات بازار کار کشورهای توسعه یافته مرتبط است. در 10 سال گذشته، قوانین استخدام خارجی‌ها در ترکیه به خوبی توسعه یافته است. در سال‌های گذشته، بسیاری از خارجی‌ها به طور غیرقانونی در کشور ترکیه کار می‌کردند. آنها بیمه درمانی نداشتند، اضافه کار می‌کردند و حقوق دریافت نمی‌کردند. خارجی هایی که می‎‌خواهند در ترکیه زندگی و کار کنند اکنون به لطف قوانین تدوین شده فرصت‌های بسیار بیشتری دارند. بر اساس آخرین گزارش آماری منتشر شده در سال ۱۳۹۷، وزارت کار و تامین اجتماعی طی یک سال ۱۱۵ هزار و ۸۲۶ مجوز کار را تایید کرده است. بیشترین درخواست ها در استانبول، مهم‌ترین و شلوغ ترین شهر ترکیه و پس از آن شهر گردشگری آنتالیا، انجام شد.

خارجی‌ها حق کار در بسیاری از بخش‌های تجاری در ترکیه را دارند. موقعیت‌های مناسب زیادی برای اتباع خارجی که به چندین زبان صحبت می‌کنند در زمینه‌های شرکت‌های جهانی مانند مدیریت، بازاریابی، فروش، اطلاعات فنی و ترجمه وجود دارد. هتل‌ها و آژانس‌های مسافرتی در ترکیه هر ساله به طور مرتب موقعیت‌های شغلی تابستانی خود را باز می‌کنند. همینطور مشاغل فصلی مانند مشاور سفر در هتل‌ها برای خارجی ها مناسب است. این‌ها و موارد بسیار دیگری دلایلی شد تا بسیاری از ساکنان خاورمیه ترکیه را برای مهاجرت کاری انتخاب کنند.

مهاجرت به ترکیه از طریق ثبت شرکت

اتباع خارجی برای راه اندازی هرگونه کسب و کار در کشور ترکیه، از راه اندازی سوپر مارکت الی رستوران و شرکت‌های فنی تخصیی و … نیازمند ثبت شرکت در ترکیه هستند. بنابراین اگر قصد راه اندازی هر گونه کسب و کار در این کشور را دارید بهتر است از مشاورین با تجربه در این خصوص کمک بگیرید چرا که مهاجرت به ترکیه از طریق ثبت شرکت نکانت بسیار حساسی دارد که شمت نیازمند حضور یک متخصص در کنار خود را دارید.

اتباع خارجی می‌توانند به صورت مستقل و بدون نیاز به شراکت با شهروند ترک شرکت تاسیس کنند، بنابراین مانند بعضی از کشورها شامل امارت متحده عربی نیازی به پرداخت مبلغی به شهروندان کشور مورد نظر نمی‌‎باشد. پس از انجام مراحل اولیه و ثبت شرکت اجازه اقامت یک ساله را می‌توانید دریافت کنید و به مدت یک سال در ترکیه زندگی کنید، به علاوه امکان افتتاح حساب‌های بین المللی ارزی و مراودات با کشورهای دیگر را نیز خواهید داشت، همچنین یکی از مزایای مهم ثبت شرکت امکان دریافت وام از بانک‌های ترکیه با بهره‌های بانکی مورد قبول نیز است. نکته حائز اهمیت این است که شما پس از ثبت شرکت در ترکیه و دریافت اقامت یک ساله کشور ترکیه امکان دریافت اقامت دائم و دریافت پاسپورت ترکیه را خواهدی داشت.

ثبت شرکت در ترکیه

در سال های اخیر ترکیه به دلیل پیشرفت های بسیاری که در بخش های مختلف داشته است، بخصوص در بخش صنعت و کشاورزی باعث شده است تا بسیاری از سرمایه گذاران خارجی را جذب کند و برای این منظور این سرمایه گذاران نیاز به ثبت شرکت در ترکیه دارند. دولت ترکیه برای جذب هرچه بیشتر سرمایه گذاران خارجی این امکان را فراهم کرده است تا مزایای بالایی را به آنها اختصاص دهد مانند پرداخت مالیات پایین نسبت به دیگر کشورهای اروپایی و همچنین طرح های حمایتی بسیار دیگر از این رو این کشور مکان مناسبی است تا متقاضیان ایرانی در آن شرکتی ثبت کرده تا علاوه بر اقامت در آن مراودات اقتصادی خود باکسب  ایران و اروپا را با سخت پیری کمتری به پیش ببرند.

مهاجرت به تركيه از طريق تحصيل

مهاجرت به ترکیه از طریق تحصيل از هفت سالگی تا هجده سالگی در سطح مدارس شروع می‌‎شود و مقاطع بعدی آن عبارتند از ليسانس، فوق ليسانس و دكتری. تحصيل در مدارس دولتی تركيه كاملا رايگان است و زبان مورد نياز جهت تحصيل در مدارس زبان تركی استانبولی می‌باشد، اما در دانشگاه‌های خصوصی تركيه به زبان انگليسی هم تدريس می‌‎شود كه برای تحصيل در اين دانشگاه‌ها باید مدرك آزمون SAT ارائه شود. اما برای تحصيل در دانشگاه‌های دولتی كشور تركيه گذراندن آزمون YOS و ارائه مدرك آن إلزامی است چرا كه در دانشگاه‌های دولتی به زبان تركی استانبولی تدريس مي‌شود. با مهاجرت تحصيلی به تركيه نمي‌توان اقامت دائم ترکیه را دریافت کنید. لذا تحصيل در تركيه فرصت مناسبی است تا با يكی از راه‌های مهاجرت به تركيه اقدام به أخذ اقامت دائم كرد مثل مهاجرت از طريق كار يا سرمايه گذاري. لازم به ذكر است كه كيفيت دانشگاه‌های تركيه به قدری بالا است كه بيش از ده دانشگاه اين كشور در رنكينگ جهاني QS قرار دارد.

سیستم آموزشی ترکیه به سه مرحله به عنوان آموزش اجباری 12 ساله تقسیم می‌‎شود. سطح اول دبستان چهار ساله (کلاس های اول، دوم، سوم و چهارم)، سطح دوم دوره متوسطه چهار ساله (کلاس های پنجم، ششم، هفتم و هشتم) و سطح سوم دبیرستان چهار ساله است. (9. 10. 11. و کلاس دوازدهم) که به این صورت سازماندهی شده‌اند. اجازه اقامت دانشجویی ترکیه به خارجی‌هایی داده می‎‌شود که در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا در یک موسسه آموزش عالی در ترکیه تحصیل خواهند کرد. خارجی‌هایی که از طریق موسسات و سازمان‌های دولتی مختلف به کشور ترکیه می‎روند و تحصیل می‌کنند می‎‌توانند در طول تحصیل مجوز اقامت دانشجویی دریافت کنند.

مهاجرت به تركيه از طريق سرمايه گذاري

مسیر دیگر مهاجرت به تركيه از طريق سرمايه گذاری است که علاوه بر امكان أخذ اقامت دائم اين كشور می‌تواند دستيابی به سود قابل توجهی را ممكن سازد. به طور کلی شهر استانبول به عنوان مرکز تجاری کشور ترکیه یکی از بزرگترین شهرهای این کشوراست که با توجه به اینکه فرصت‌های شغلی فراوانی دارد می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها برای سرمایه گذاری در نظر گرفته شود. برای مثال ثبت شركت در تركيه يكی از راه‌های سرمايه گذاری است به طوری كه شخص طی پنج سال، پنج نفر نيروبی كار ترك را استخدام كرده و بيمه و ماليات آنها را به دولت بپردازد. به طور کلی سرمایه گذاری انوع مختلفی دارد که به شرح زیر است:

 • سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک
 • سرمایه گذاری در ترکیه از طریق ثبت شرکت
 • سرمایه گذاری در ترکیه از طریق سپرده بانکی
 • سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید اوراق قرضه و سهام
 • سرمایه گذاری در ترکیه از طریق بورس
 • سرمایه گذاری در ترکیه از طریق کارآفرینی
مهاجرت به تركيه از طريق سرمايه گذاري

مهاجرت به تركيه از طريق اجاره و خريد ملك

راحت‌ترين راه مهاجرت به تركيه از طریق خريد ملك در تركيه به ارزش حداقل ٢٥٠ هزار دلار آمريكا است. مي‌توانيد پاسپورت اين كشور را ٧٠ روزه به دست آوريد البته به شرطی كه ملك خريداری شده تا سه سال فروخته نشود. همانطور كه مي‌بینيد خريد ملك در تركيه علاوه بر امكان دريافت اقامت دائم ترکیه براي شما سود حاصل از سرمايه گذاری كه همان خريد ملك است را به همراه دارد درصورتی كه ملكی با ارزش مالی كمتر خريداری كنيد به شما اقامت سه ساله در اين كشور داده مي‌‎شود كه قابليت تمديد دارد. كمترين مبلغ جهت خريد ملك ٦٠ هزار دلار آمريكا است، اين اقامت سه ساله اقامت توريستی است و امكان كار در اين كشور را به شما نمی‌‎دهد. خرید ملک در ترکیه و مهاجرت به آن یکی از اصلی‌ترین راه‌های ورود به این کشور می‌باشد که هر ساله بسیاری آن را انتخاب می‌کنند و ما در افشار املاک می‌توانیم شما را در رسیدن به اقامت ترکیه یاری کنیم.

مهاجرت به تركيه از طريق ازدواج

ازدواج با فردی كه اقامت دائم يا پاسپورت تركيه را دارد می‌‎تواند يكی از راه‌های مهاجرت به تركيه باشد البته در صورت اثبات اينكه ازدواج صرفا برای مهاجرت صورت نگرفته است اين امكان وجود دارد كه طی آن در ابتدا به فرد اقامت سه الی پنج ساله ترکیه داده شود و در صورت تداوم ازدواج امكان اقامت دائم برای فرد مهيأ می‌شود. از این رو مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج نیز می‌تواند یک مسیر دریافت اقامت ترکیه باشد.

مهاجرت به تركيه از طريق پناهندگي

در همین ابتدا باید بگوییم افشار املاک هیچ گونه سرویسی برای پناهندگی ارائه نمی‌کند و به شما نیز پیشنهاد می‌کنیم این مسیر را انتخاب نکنید. از آنجا كه كشور تركيه عضو كنواسيون ١٩٥١ژنو است تنها از پناهندگان کشورهای عضو شورای اروپا حمايت می‌كند يعني افرادی كه به دلائل متفاوتی از جمله، سياسی، اجتماعی، مذهبی و … در كشور خود أمنيت ندارند و مورد آزار و اذيت واقع شده‌اند به همين دليل به يكی از كشور های عضو كنوانسيون ژنو پناه می‌جويند، تا مورد حمايت آن كشور قرار گيرند. دولت تركيه در مقابل پناهندگان حمايت دائم ندارد و بعد از مدتی آنها را به ديگر كشور ها جهت ادامه زندگی می‌فرستند. به همین دلیل ترکیه مناسب پناهندگان نمی‌باشد.

مهاجرت هنرمندان و افراد موفق به ترکیه

بسیاری از افراد موفق و معروف به کشورهای دیگر مهاجرت می‌کنند و ترکیه نیز یکی از آن کشورهایی است که ورزشکاران، هنرمندان، دانشمندان و … برای مهاجرت به آن فکر می‌‎کنند، تعداد زیادی از این افراد چه در حوزه ورزشی و چه در سایر حوزه‌ها شامل افراد موفق و صاحب نام در رشته‌های هنری از طریق مهاجرت تحصیلی اقدام به سفر به کشور مورد نظرشان را می‎‌‌کنند. عده‌ای دیگر با ارائه مدرکی که نشان می‌دهد این فرد در رشته مورد نظرش موفق و منحصر به فرد است می‌توانند اقدام به مهاجرت کنند، برای مثال داشتن مدال طلا، مدرک تحصیلی عالی و … .

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به ترکیه

مدارک لازم برای مهاجرت به ترکیه شاید اصلی ترین بخش مهاجرت فرد باشد، شما نیز باید توجه ویژه‌ای برای این بخش درنظر داشته باشید چرا که کوچک ترین اشتباه می‌تواند باعث از دست رفتن هزینه و زمان شما شود:

اخذ گذرنامه (و در صورتی که شما از قبل گذرنامه خود را دریافت کرده‌اید به این نکته توجه داشته باشید که گذرنامه شما با یک اعتبار حداقل 15 ماهه باشد)
در صورت مهاجرت از طریق کار: همراه داشتن دعوت نامه کاری(از طرف ترکیه) از ملزومات می‌‎باشد.
در صورت مهاجرت از طریق تحصیل: ترجمه مدارک تحصیلی از جمله آخرین مدرک تحصیلی و ریز نمرات.
داشتن گواهی نامه بین المللی در صورتی که قصد خرید خودرو و یا رانندگی در این کشور را دارید.
به همراه داشتن ترجمه مدارک ازدواج در صورتی که قصد مهاجرت به همراه خانواده را به این کشور دارید.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به ترکیه

هزينه هاي مهاجرت به تركيه

از آنجا كه راه‌های مهاجرت به تركيه متفاوت است با توجه به اينكه فرد از كدام يك از مسير‌ها اقدام به مهاجرت به كشور تركيه می‌كند، می‌تواند برای او هزينه‌های متفاوتی را شامل شود، يكی ديگر از مواردی كه بر هزينه مهاجرت به ترکیه فرد تأثير دارد مجرد بودن يا متأهل بودن فرد است، چرا كه مهاجرت به همراه خانواده شامل هزينه‌های بيش‌تری می‌شود اما يكی از بخش‌های مهمي كه در هزينه‌های مهاجرت تأثير گذار است، هزينه زندگی در كشور تركيه می‌‎باشد كه برای أفراد با سبك زندگی متفاوت متغير است، به عنوان مثال، زندگی در شهرهای بزرگ پرهزينه تر از زندگی در شهرهای كوچك است و هزينه حدودی أجاره خانه در تركيه عددي بين ١٠٠٠ تا ٣٥٠٠ لير در ماه می‌باشد اما به طور معمول هزينه زندگی هر يك نفر در تركيه چيزی در حدود ٨٠٠ تا ٢٠٠٠ لير در ماه است.

شهرهای استانبول، آنكارا، ازمير، آدانا، بورسا و آنتاليا جزء بزرگترين شهرهای تركيه هستند اما می‌توان گفت آنتاليا و ازمير به دليل وجود مردم خون گرم و با فرهنگ و به علاوه آب و هواي معتدل جزء مهم ترين شهرهاي تركيه به جهت گردشگری و تفريحي است و از طرفی شهر إستانبول كه به دليل موقعيت جغرافيایی دارای مسير آبی-خاكی مناسب جهت تجارت است اصلی ترين شهر اقتصادی تركيه به حساب می‌‎آید.

در مجموع مهاجرت قانونی و اخذ اقامت ترکیه هزینه‌هایی را خواهد داشت و شما نیز باید خود را برای هزینه‌های مهاجرت آماده کنید و این هزینه‌ها می‌تواند شامل بلیط هواپیما باشد تا زمانی که برای این مسیر صرف می‌کنید.

با صرف نظر از هزینه ی پرواز، اقامت کوتاه مدت اولیه در هتل و هزینه‎‌‌های جانبی دیگر، در این قسمت کوشیدیم شما را با چند نمونه از مواردی که در راستای اقامت برایتان شامل هزینه می‌‎شود آشنا کنیم.
هزینه حق خاک در کشور ترکیه، برای افراد زیر 18 سال 40 دلار و افراد بالای 18 سال 80 دلار است. هزینه ای که باید بابت دریافت کارت کیملیک پرداخت میکنید 120 دلار است.
مبلغ 180 لیر باید بابت نوتر کردن اجاره نامه پرداخت کنید.

انواع اقامت ترکیه

ترکیه کشوری است که به راحتی می‌توان به مهاجرت و اقامت در آن پرداخت. اما نکته مهم این است که نوع اقامت فرد باید با اهداف مهاجرتی او سازگار باشد و به آن دست یابد. به طور کلی اقامت ترکیه به دو دسته دائم و موقت تقسیم می‌شود و این شما هستید که براساس شرایط و توانایی های خود یکی از این دو مسیر را انتخاب می‌کنید و وارد این کشور می‌شوید.

اقامت دائم ترکیه

مطلب قابل ذکر در این قسمت این است که شما به هیچ وجه نمی3‌توانید با تمدید اقامت‌های کوتاه مدت( از هر نوعی که باشد، اقامت توریستی، اقامت از طریق تحصیل و …) اقامت بلند مدت اخذ کنید و تنها و معتبر‌ترین راه برای دستیابی به اقامت بلند مدت ترکیه این است که شما 5 سال در این کشور به صورت قانونی کار کنید و یا ملکی با ارزش بالاتر از 250 هزار دلار خریداری کنید. این مطلب را در نظر داشته باشید که در صورت اقدام به اخذ اقامت از طریق خرید ملک بالای 250 هزار دلار در ترکیه، باید ملکی را خریداری کنید که تا 3 دست قبل از شما مالک آن خانه یک فرد ترک بوده باشد.

از مزایای اقامت دائم در ترکیه این است که می‌توانید به راحتی در ترکیه، شرکت ثبت کنید و حساب بانکی بین المللی افتتاح کنید به علاوه با داشتن اقامت دائم ترکیه و حساب بانکی در حال گردش در این کشور می‎‌‌توانید برای کشورهای اروپایی و آمریکایی درخواست ویزا کنید، که این شانس شما را برای دریافت ویزاهای کشورهای مربوطه بالا می‌برد و به همین جهت است که بسیاری از افراد اقامت ترکیه را سکوی پرتابی برای مهاجرت به کشورهای اروپایی و آمریکایی می‎‌‌دانند.

اما راه‌ها و روش‌های اخذ اقامت دائم ترکیه مشخصص است و شما باید براساس آن همان مسیر‌ها اقدام کنید.

اقامت موقت ترکیه

در زبان ترکی کلمه هویت، کیملیک ترجمه می‎‌‌شود، این اصطلاح زمانی کاربرد دارد که افراد درخواست کارت اقامت ترکیه را داشته باشند. در واقع افرادی که درخواست زندگی و اقامت در ترکیه را دارند، اداره مهاجرت مربوطه پس از بررسی مدارکشان کارتی صادر می‌‎کند به نام کیملیک، با داشتن این کارت شما مقیم کشور ترکیه بر شمرده می‎‌‌شوید اما هنوز درجه شهروندی به شما تعلق نگرفته است و امتیازی برای دریافت پاسپورت ترکیه را ندارید. نکته قابل ذکر این است که شما با این نوع اقامت اجازه کار ندارید و باید اجازه کار را نیز از دولت ترکیه کسب نمائید.

تمامی مسیرهای اقامت موقت ترکیه به دائم ختم نمی‌شود مانند توریستی از این رو مسیری را انتخاب کنید که آینده روشنی داشته باشد و بتوانید اقامت خود را به دائم تبدیل کنید.

اقامت توریستی ترکیه

مزایا و معایب اقامت در ترکیه

اما بیاید از مزایایی مهاجرت به ترکیه غافل نشویم، اول از همه نزدیک بودن این کشور به ایران است، این موضوع باعث می‎‌شود تا امکان رفت و آمد برایتان راحت تر و ارزان تر باشد. از طرفی نزدیک بودن رسم و رسومات فرهنگی به ایرانی ها نیز مهاجرت به این کشور را برای شما آسان تر می‌‎کند، اما مهمترین عواملی که باعث ترغیب متقاضیان برای مهاجرت به ترکیه می‌‎شود، رشد شرایط اقتصادی و فناوری و فرهنگی و تکنولوژی در این کشور است که این موضوع هم دلیل خوبی برای اقامت دائم ترکیه است و هم شما را آماده می‎‌کند تا برای مهاجرت به کشورهای پیشرفته تر و با شرایط مناسب‎‌تر و ایده آل‌تر و راحت‌‎تر اقدام کنید.

یکی از بزرگترین مزایا برای اقامت و مهاجرت به ترکیه این است که این امکان برای شما وجود دارد تا شغل مناسبی برای خود پیدا کنید، چرا که در سایت‌های کاریابی این کشور امکان استخدام اتباع خارجی در بسیاری از مشاغل وجود دارد. اما مانند بسیاری از کشورهای خارجی دیگر، يكي از مشكلاتی كه ممكن است افراد در پی سفر و مهاجرت به كشور تركيه با آن مواجه شوند ندانستن زبان رسمی اين كشور كه تركی- استانبولی است مي‎‌باشد، چرا كه براي كار و تحصيل در دانشگاه های دولتی، خصوصی، بين المللی لازم است كه شما به اين زبان تسلط كامل داشته باشيد، كشور تركيه نيز مانند بسیاری از كشورها دارای رسم و رسومات مختص به خود است حتی با وجود امنیت بالا در این کشور اگر شناخت کافی و لازم نسبت به رسومات و قوانین آن نداشته باشید ممکن است مورد اخاذی و یا کلاه برداری قرار گیرید.

اقامت توريستي در تركيه

اقامت توریستی ترکیه از ساده‌ترین انواع اقامت در ترکیه است، یک خارجی ممکن است پس از ورود به ترکیه یک ویزا موقت 1 یا 2 ساله دریافت کند و می‌‎توانند در این کشور اقدام به خرید یا اجاره خانه کند، لازم به ذکر است که ویزای توریستی ترکیه هرساله باید تمدید شود. این نوع اقامت به این معنی است که تا تاریخ انقضا ویزا به شما این امکان را می‎دهد به دلخواه وارد و خارج شوید، همچنین برای شما حقوقی مانند افتتاح حساب بانکی، امتیاز آب و برق و برقراری تماس اینترنتی را در نظر می‎گیرد. آسان ترین راه اقامت در ترکیه اقامت توریستی است به این ترتیب که شما ابتدا یک خانه را اجاره می‎کنید. پس از ورود به ترکیه برای ثبت نام در اداره مهاجرت وارد سایت آن شده، سایت به طور خودکار یک بازه زمانی چند هفته ای الی دوماهه را در اختیار متقاضی قرار می‎‌دهد، مدارک لازم مانند: مدارک هویتی، اقامت و قراردادهای بیمه اتباع خارجی باید به اداره مهاجرت ترکیه ارائه شود. دو هفته تا یک ماه بعد کارت شناسایی به آدرس افراد فرستاده می‌‎‌شود.

نکته‌های مهمی که باید حتما در این نوع اقامت در نظر گرفته شود، شامل:

 1. داشتن اجاره نامه به منظور تمدید اقامت خود
 2. داشتن مجوز کار در کشور ترکیه
 3. داشتن اجازه تحصیل در کشور ترکیه
 4. داشتن سرمایه گذاری در کشور ترکیه

در غیر این صورت افراد پس از یکسال مجبور به ترک این کشور خواهند بود.

مهاجران از چه کشورهایی هستند

در بین مهاجران خارجی که به ترکیه مهاجرت کردند به ترتیب عراقی ها، افغان ها و سوری ها رتبه اول را دارند، بعد از آن ها آذربایجانی ها، ازبکستانی ها، ترکمنستان ها و ایرانی ها در لیست مهاجران به کشور ترکیه قرار میگیرند. از آنجایی که پناهندگان هم جزئی از آمار مهاجران به این کشور محسوب می‎شوند، میتوان گفت که پناهندگان سوری در رتبه ی اول قرار دارند هر چند در این کشور تعداد قابل ملاحظه ای از پناهندگان افغانی، عراقی و ایرانی می‎توان یافت.

دریافت کارت شهروندی ترکیه و مزایای آن

شما می توانید پاسپورت کشور ترکیه را توسط اقامت از طریق گرفتن ویزاهای مختلف از جمله ویزاهای کاری، تحصیلی، سرمایه گذاری و … بدست آورید که راحت ترین و کوتاه ترین روش اقامت از طریق گرفتن ویزای سرمایه گذاری می‎باشد که در این صورت شما بعد از 3 تا 6 ماه اقامت توسط ویزای سرمایه گذاری می‎توانید اقدام به اخذ شهروندی و پاسپورت این کشور نمائید. نکته قابل توجه این است که شما با داشتن پاسپورت ترکیه می توانید به 125 کشور دنیا بدون ویزا سفر کنید، به علاوه به دلیل رابطه خوب دو کشور ترکیه و آمریکا، شما با داشتن پاسپورت کشور ترکیه می‎توانید برای اقامت دائم آمریکا اقدام کنید و اقامت آمریکا را از طریق ویزای E-2 اخذ کنید.

قوانین جدید ترکیه

در این بخش به معرفی قوانین جدید ترکیه پرداخته شده است، درصورتی که قصد مهاجرت به ترکیه را دارید، بهتر است از آخرین قوانین وضع شده در اداره مهاجرت مطلع باشید تا دچار مشکل نشوید.

 • طبق قانون 6458 ماده 31 که در سایت رسمی مجلس ترکیه قابل مشاهده است، ویزای دریافتی برای هر فردی که به دنبال مهاجرت از طریق اقامت توریستی است تنها یک سال اعتبار دارد.
 • درصورتی که شما قصد خرید یا اجاره خانه در ترکیه را داشته باشید، در سال 2022 اجباری است که صاحبخانه همراه با مدارک شناسایی خود در نوتر حضور داشته باشد.که نوتر همان مرکز اسناد رسمی در ترکیه است.
 • طبق آخرین تغییرات وضع شده در اداره مهاجرت کشور ترکیه برای دو منطقه استانبول محدودیت اعمال شده است، منطقه فاتیح امکان اقامت مهاجران به جز دانشجویانی که در این منطقه تحصیل می‎کنند، وجود ندارد.
 • منطقه اسنیورت امکان اقامت مهاجران به جز دانشجویانی که در این منطقه تحصیل می‎کنند و اجازه اقامت که از طریق سرمایه گذاری قرار است اتفاق بیافتد، وجود ندارد و اجازه اقامت در این منطقه با خرید خانه داده می‎شود.
 • این مطلب را مد نظر داشته باشید که بعد از تاریخ 15 ژانویه 2021، درخواست اقامت برای اولین بار در مناطق فاتیح و اسنیورت از طرف اداره مهاجرت و دولت ترکیه پذیرفته نمی‎شود.

مهاجرت به ترکیه زیر 18 سال

سوالی که در این بخش ایجاد می‌شود این است که آیا امکان مهاجرت به ترکیه برای متقاضیان زیر 18 سال وجود دارد؟ باید بگوییم بله، مهاجرت به ترکیه زیر 18 سال امکان پذیر است اما مسیر های شما محدودتر میشود برای مثال شما می توانید مسیر تحصیلی را انتخاب کنید البته شما به عنوان یک فرد زیر 18 سال که قصد دارید در این کشور به عنوان یک دانش آموز تحصیل کنید باید رضایت نامه کتبی والدین خود را دریافت کنید و یا مسیر دیگری نیز وجود دارد که شما ویزای همراه والدین دریافت کنید به این صورت که که والدین شما براساس یکی از مسیرهای موجو مانند کاری، سرمایه گذاری، خرید ملک و … اقامت ترکیه را دریافت کنند و ما همراه آنها وارد این کشور شوید.

اداره مهاجرت استانبول کجاست ؟

اگر شما هم به دنبال مهاجرت به ترکیه هستید بدون شک با اداره مهاجرت ترکیه روبه رو خواهید شد از آنجایی که این سازمان در شهر استانبول قرار دارد آن را با اداره مهاجرت استانبول می شناسند ولی توجه کنید که این سازمان به دلیل حجم بالای مراجعه کننده فقط یک شعبه در این شهر بزرگ ندارد بلکه برای ارائه خدمات بهتر اقدام به تاسیس چهار شعبه در هر دو بخش آسیایی و اروپایی کرده است. این چهار شعبه در مناطق کادیکوی، پندیک، بیلیک دوزو، بشیکتاش قرار دارند. ساعات کاری این دفاتر به غیر از روزهای شنبه و یک شنبه که در این کشور تعطیلات رسمی هفته به حساب می آیند، در سایر روزها قادر هستید از ساعت 8:30 تا 12:30 و 13:30 تا 17 به محل‌های ذکر شده به صورت حضوری مراجعه کرده و امور مد نظر خود را به انجام برسانید.

وکیل مهاجرت به ترکیه

یکی از موارد بسیار مهمی که باید در مهاجرت به ان توجه کرد دقت در ارسال مدارک و هم چنین دقت در انتخاب بهترین مسیر، مهاجرت موضوع و تصمیم بسیار مهمی است که می تواند مسیر زندگی هر متقاضی را به صورت کامل تغییر دهد. برخی از این مسیرها به نوعی است که شما حتما نیاز به یک وکیل و مشاور در طول مسیر خواهید داشت مانند مهاجرت از طریق خرید ملک هر چند دیگر مسیرها نیز، نیاز به وکیل مهاجرت به ترکیه را نیز دارد مانند تحصیلی و یا کاری و… اما یک وکیل مهاجرت نیاز به داشتن چند ویژگی بسیار مهم دارد مانند تخصص در زمینه های تحصیلی، کاری و سرمایه گذاری و همچنین دانش کافی در زمینه مسیرهای مهاجرتی این کشور داشته باشد و بتواند در زمان های حساس بهترین تصمیم را بگیرد.

سفارت ترکیه در ایران کجاست؟

سفارت ترکیه در ایران یکی از قدیمی ترین سفارت های موجود در این کشور می‌باشد این سفارت در سال 1853 در ایران تاسیس شد و هدف از این کار بهبود روابط دیپلماتیک و سیاسی بین دو کشور ایران و ترکیه بود و این موضوع تاثیر مثبت بسیار داشته است. ترکیه و ایران از دیرباز روابط دوستانه ای به دلیل همسایگی با یکدیگر داشته اند و از طرفی به دلیل سفرهای بسیاری که مردم این دو کشور بین یکدیگر داررند و همچنین روبط اقتصادی بسیاری که این دوکشور باهم از دیرباز داشته اند، سفارت ترکیه در ایران یکی از شلو ترین سفارت های موجود در ایران نیز است و برای همین ترکیه در سه شهر تبریزف ارومیه و مشهد کنسولگری خود را ایجاد کرده است.

سفارت ایران در ترکیه کجاست ؟

شاید پیدا کردن سفارت ایران در ترکیه از حالت سفارت ترکیه در ایران مهم تر باشد، ما هم امیدوار هستیم هرگز هیچ یک از هموطنان عزیزمان به مکشکلی برنخورند که مجبور به کمک گرفتن از سفارت ایران در ترکیه شوند. اما این به این معنی نمی باشد که افراد فقط برای رفع مشکلات به سفارت مراجعه میکنند، برخی از وظایف سفارت شامل مواردی مانند : ثبت ولادت و صدور شناسنامه ایرانی، امور کلی مربوط به اسناد شناسایی ایران، ثبت ازدواج یا طلاق، امور مربوط به ثبت فوت و یا انتقال جسد و رسیدگی به انحصار وراثت، بررسی خروج غیر مجاز، صدور گواهی‌های مختلف نظیر عدم سوء پیشینه، ابلاغ اوراق و احکام قضایی، انجام امور قضایی و تایید اسناد برخی موارد دیگر میشوند. سفارت ایران در پایتخت یعنی آنکارا قرار دارد ولی شما می توانید به سرکنسولگری در شهر استانبول مراجعه کنید که در صفحه مشخص شده آدرس و ساعات کاری سفارت ذکر شده است.

ارزان ترین راه مهاجرت به ترکیه

راحت ترین روش مهاجرت به ترکیه، مهاجرت از طریق خرید ملک است که در قسمت بالا درباره آن توضیح مختصری داده شد اما ارزان ترین راه مهاجرت به ترکیه، اخذ اقامت توریستی می‌‎باشد هرچند که این مسیر موقت است. در واقع فرد توریست بعد از ورود به این کشور اقدام به اجاره‌ی خانه در ترکیه می‌کند و سپس به واسطه‌ی قرارداد اجاره اقدام به دریاقت اقامت یک ساله توریستی می‎‌کند و این نکته را باید به خاطر سپرد که متقاضی هر ساله با تمدید قرارداد اجاره خود می‌‎تواند اقامت یک ساله‌ی خود را تمدید کند و تنها هزینه‌هایی که این نوع اقامت را شامل می‌‎شود عبارتند از بلیط پرواز تا ترکیه+اجاره خانه+هزینه دریافت کارت اقامت که برای هر سال حدود 2000 لیر برآورد می‎شود.

بهترین شهر ترکیه برای مهاجرت در سال ۲۰۲۲

به راستی اگر متقاضیان شرایط مهاجرت به ترکیه را برای خود فراهم کرده باشند بهترین شهر و مکان این کشور برای مهاجرت کجاست؟ ترکیه کشور وسیعی است که در آن شهرهای بسیاری وجود دارد اما تمام آن مناسب برای مهاجرت و پیشرفت نمی باشد بهتر است قبل از مهاجرت گزینه های مدنظر خود را بررسی کنید در مقاله ای که وبسایت رسمی فوربس آن را منتشر کرده است به بررسی بهترین شهر ترکیه برای مهاجرت در سال 2022 پرداخته است که در مقاله ای به صورت کامل آن را بررسی کرده ایم ولی براساس آمارهای شهرهایی مانند استانبول، آنکارا، آنتالیا، آلانیا، بدروم و… جز اصلی ترین شهرهای مهاجرتی این کشور شناخته شده اند. 

مهاجرت به ترکیه یا دیگر کشورها

اما باید صادقانه بگوییم که متقاضیانی که قصد مهاجرت به ترکیه را دارند گوشه چشمی نیز به دیگر کشورهای هم تراز ترکیه نیز دارند مانند قبرس، آذربایجان، یونان، گرجستان و یا حتی کشورهای پیشرفته ای مانند آلمان، از این رو سوالی در میان آنها ایجاد شده است با مضمون مهاجرت به ترکیه یا دیگر کشورها و برای پاسخ به آن به دنبال جوابی قانع کننده هستند. بسته به نیاز و شرایط شما یک کشور برای مهاجرت انتخاب میشود باید منطقی به این سوال پاسخ دهیم اگر شما به دنبال مهاجرت کاری باشید بدون شک اخذ ویزای کاری ترکیه بسیار  راحت تر از کشوری مانند استرالیا و یا آلمان است و یا اگر به دنبال ویزای تحصیلی هستید باید پذیرفت که تحصیل در ترکیه هم راحت تر و هم کم هزینه تر از کانادا و دیگر کشورهای اروپایی است.

از این رو برای پاسخ به این سوال شما نیاز براین دارید تا ابتدا شرایط حال حاضر خود را بررسی کنید و سپس شرایط کشورهای مورد نظر را با شرایط خود بسنجید تا مشخص شود بهترین گزینه را مورد بررسی قرار دهید.

حرف آخر:

با در نظر گرفتن اینکه کشور ترکیه دارای مزایای زیادی است که در این مقاله به آن‌ها اشاره شد اما هستند افرادی که مهاجرت به این کشور را بیهوده می ‌دانند، ما معتقدیم که مهاجرت به ترکیه و اقامت در آن می تواند سکوی پرتابی باشد برای دستیابی به موقعیت‌های بهتر، چرا که شما از هر طریقی چه به صورت اقامت کاری، اقامت تحصیلی، اقامت از طریق سرمایه گذاری یا حتی اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه و مهاجرت کنید. این امکان برای شما وجود دارد که از آن جا به کشوری دیگر مهاجرت کرده و مراحل اقامت را طی کنید، کشوری که شرایط رفاهی، اجتماعی و اقتصادی مناسبی برای شما داشته باشد. با توجه به اینکه کوشش شد تا تمامی موارد جهت اقامت در ترکیه در این مقاله برای شما توضیح داده شود در صورتی که تمایل برای مهاجرت به این کشور را دارید پیشنهاد می‎‌کنیم از افراد متخصص در این زمینه مشاوره بگیرید. موسسه افشار املاک می‌‎توانند ارزان ترین، راحت ترین و امن ترین شرایط را برای شما فراهم کند.