مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری یکی از روش‌های اصلی ورود به ترکیه می باشد که در سال های اخیر رشد بسیاری داشته است و به‌طورکلی سرمایه گذاری در ترکیه و یا هر کشور خارجی دیگری سختی‌ها و ریسک‌های خود را دارد. کشور ترکیه به پایتختی شهر آنکارا با کشورهایی چون ایران، بلغارستان، یونان، گرجستان، ارمنستان، عراق و سوریه همسایه است که سالیانه تجار بسیار زیادی از این کشورها برای سرمایه‌گذاری در ترکیه اقدام می‌کنند. کشور ترکیه بیش از 84.225.000 نفر جمعیت دارد و تولید ناخالص داخلی آن برای سال 2021 برابر با 1.386 تریلیون دلار است. سرمایه‌گذاران از طریق سرمایه‌گذاری در ترکیه می‌توانند تابعیت و یا شهروندی ترکیه را برای خود و خانواده اخذ کنند. برای مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری چندین روش وجود دارد و هرکدام از این روش‌ها یک سری قوانین و هزینه‌های مختص به خودشان را دارند و همچنین میزان سود و ضرر در هریک از روش‌ها مختلف است؛ بنابراین شناخت و انتخاب یکی از روش‌های مختلف سرمایه گذاری در ترکیه گام اول برای هر شخص می‌باشد که قصد سرمایه گذاری در ترکیه را دارند. توجه کنید که برخی از روش‌های سرمایه‌گذاری در ترکیه منجر به اخذ اقامت دائم ترکیه و یا دریافت تابعیت این کشور می‌شود.

ترکیه در سال‌های اخیر یکی از مهم‌ترین کشورهای جذب سرمایه گذار در زمینه سرمایه گذاری املاک و مستغلات در جهان است. سرمایه گذاران به ویژه از اروپا، کشورهای حوزه خلیج فارس و اخیراً از چین شروع به خرید خانه از شهرهای مختلف ترکیه کرده‌اند. در ابتدای این شهرها استانبول، آنکارا، آنتالیا، ساکاریا، بورسا و یالووا قرار دارند. الزام متقابل که یکی از مهم‌ترین موانع اشخاص حقیقی خارجی برای سرمایه گذاری در املاک و مستغلات در ترکیه است، از سال 2012 لغو شد. اگرچه با محدودیت‌های قانونی مطابقت دارد، اما هیچ مانعی برای اتباع خارجی برای خرید ملک در ترکیه وجود ندارد. در این مقاله به طور خلاصه در مورد مواردی که باید در مورد خرید ملک توسط اتباع خارجی در ترکیه بدانید صحبت خواهیم کرد.

اخذ اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری داری شرایط خاصی می باشد و شما می توانید از طریق سرمایه گذاری در ترکیه اقامت این کشور را دریافت کنید و جهت دریافت اقامت ترکیه برای خود و خانواده (همسر و فرزندان زیر 18 سال) اقدام نماید.

متقاضی اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری باید در یکی از زمینه های مورد تأیید دولت ترکیه با حداقل مبالغی که تعیین شده است اقدام به سرمایه گذاری نماید. پروسه دریافت اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری عموماً بین 3 تا 6 ماه به طول می‌انجامید که در حال حاضر از سپتامبر سال 2018 این پروسه تا 2 ماه هم کاهش پیدا کرده است. متقاضی ابتدا اقامت موقت 1 ساله ترکیه را دریافت می نماید که قابل تمدید است. روش سرمایه گذاری در ترکیه برای دریافت اقامت تا سال 2019 به این شکل بوده که فرد متقاضی باید حدودا مبلغی بین یک تا سه میلیون دلار آمریکا به روش های مختلف در ترکیه سرمایه گذاری کند و اما بر اساس قوانین جدیدی که اعلام شده این مبلغ تغییر پیدا کرده به 250 تا 500 هزار دلار آمریکا کاهش پیدا کرده است.

انواع روش‌های سرمایه گذاری در ترکیه

باید بگوییم هر کشور بدنبال جذب سرمایه گذار خارجی است تا به این شکل سرعت به حرکت درآمدن چرخ صنعت را بیشتر کند، ترکیه نیز همانند سایر کشورهای جان چندین روش برای مهاجرت سرمایه گذاری در نظر گرفته است که شامل مارد زیر می شود :

 • ثبت شرکت در این کشور
 • سرمایه گذاری در واردات و صادرات کالا در ترکیه
 • سرمایه گذاری بانک ترکیه
 • سرمایه گذاری در بورس ترکیه
 • سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک

توجه کنید که برخی از این روش ها طرفداران بسیاری دارد و هرساله بسیاری از مهاجران با استفاده از این روش ها وارد ترکیه می شوند و علاوه بر سرمایه گذاری در ترکیه اقامت آن را برای خود و خانواده دریافت می کنند.

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق واردات و صادرات

کشور ترکیه با توجه به موقعیت جغرافیایی که دارد و هم مرز بودن این کشور با ایران و از سمت دیگر موقعیت این کشور نسبت به قاره اروپایی دارای موقعیت بالاتری برای سرمایه گذاری در قسمت واردات و صادرات را فراهم کرده اس .

همانطور که می دانیم به دلیل پایین بودن نرخ کالا ها در کشور ما نسبت به بازار جهانی صادرات کالا به ترکیه را تجارتی ارزشمند ساخته است. حال ترکیه به دلیل نزدیکی آن و پایین تر بودن نرخ حمل و نقل کالاها کشور مناسبی برای این تجارت است. همچنین به دلیل تحریم بودن کشور ایران و کمبود بسیاری از کالا ها در ایران می توان نسبت به واردات کالا از ترکیه به ایران اقدام کرد.

سرمایه گذاری در بانک های ترکیه

تنها با سپرده گزاری در بانک‌های این کشور می‌توانید تابعیت ترکیه را دریافت کنید و نیازی به هیچ گونه سرمایه گذاری دیگری نیست در گذشته مقدار سپرده گذاری به مقدار3 میلیون دلار آمریکا بوده که اخیرا به مبلغ 500 هزار دلار آمریکا کاهش پیدا کرده و سپرده بانکی باید حداقل به مدت سه سال در بانک باقی بماند. بهترین بانک برای ایرانیان مقیم در ترکیه با توجه به سیاست های مالی ترکیه که در سال های اخیر سعی داشته است بر جذب سرمایه گذاران خارجی تاکید داشته باشد توانسته بسیاری ازمشکلات تبادلات مالی ایرانیان را در سطح جهانی برطرف نماید. یکی از بهترین بانک های ترکیه زراعت بانک ترکیه است چه در سرمایه گذاری در این کشور چه برای افتتاح حساب شما به عنوان یک ایرانی می توانید نه تنها در اغلب بانک های کشور ترکیه اقدام به افتتاح حساب نمایید بلکه به حساب های واسطی هم مانند پایونیر را نیز میتوانید به این حساب ها متصل نمایید .

مزیت افتتاح حساب در زراعت بانک ترکیه

زراعت بانک ترکیه یکی از دو بانکی است که با دستور بانک مرکزی ترکیه وظیفه‌ی افتتاح حساب برای ایرانیان را به عهده گرفته است. از دیگر امتیازات این بانک برای افتتاح حساب، دولتی بودن این بانک است که سرمایه‌ی مشتریان را صد در صد تضمین می نماید.

شرایط افتتاح حساب در زراعت بانک ترکیه به صورت حضوری و غیر خضوری

بر اساس دستور بانک مرکزی ترکیه افتتاح حساب خارجیان باید حضوری انجام شود. با این حال دولت ترکیه برای جذب سرمایه های خارجی شرایط آسانی در نظر گرفته است. به این معنی که برای افتتاح حساب در ترکیه از طریق زراعت بانک ترکیه یا باید سفری کوتاه مدت به این کشور داشت که بتوان بصورت حضوری مراحل افتتاح حساب را طی کرد و یا به صورت غیر حضوری مراحل افتتاح حساب در زراعت بانک ترکیه را گذراند که برای افرادی که شرایط حضور در کشور ترکیه را ندارند، می توانند روی کمک افشار املاک حساب باز کنند.

با دریافت کد مالیاتی از اداره‌ی دارایی ترکیه و ارائه ی یک آدرس معتبر برای ارسال ابلاغیه های بانکی و با در دست داشتن اصل گذرنامه به آسانی می توانید یک حساب در زراعت بانک افتتاح نمایید، از هر جای دنیا که بخواهید به شکل اینترنتی آن را کنترل نمایید.

افتتاح حساب در زراعت بانک ترکیه

سرمایه گذاری در بورس ترکیه

از سال 2007 تا 2017 بورس در ترکیه از 40 هزار به 100 هزار واحد افزایش پیدا کرده است. متقاضیان از طریق سرمایه گذاری در زمینه بورس می توانند اقامت کشور ترکیه را به دست آورند. در این روش افراد متقاضی باید دست کم در حدود 500 هزار دلار برای خرید سهام سرمایه گذاری کنند. البته این هم روش از مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری مانند روش قبل است هرچند که نیاز به تخصص بالا دارد و ریسک بالایی هم دارد.

ثبت شرکت در ترکیه

یکی دیگر از راه های سرمایه گذاری در ترکیه و مهاجرت به آن ثبت شرکت است که مزایای بسیار زیادی برای متقاضیان این نوع سرمایه گذاری فراهم می کند. در واقع با ثبت شرکت در ترکیه هیچ گونه مشکلی در برابر تحریم های خارجی ندارید زیرا یک راه بسیار خوب برای وارد کنندگان و صادر کنندگان و تجار ایرانی است که در سال های اخیر این نوع از مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری را انتخاب کرده اند.

در ترکیه ثبت شرکت با کشور ما تفاوت هایی دارد. ثبت شرکت در ترکیه به دو صورت انجام می شود. یک دسته از شرکت ها تابع قانون تجارت کشور ترکیه نبوده و شخصیت حقوقی ندارند و دسته دوم از شرکت ها در ترکیه، از قوانین تجارت این کشور تبعیت می کنند، و به شرکت های ایرانی شبیه تر هستند. انواع شرکت های ثبتی در ترکیه به شرح زیر می باشد :

شرکت سهامی در ترکیه

شرکت‌های سرمایه‌ای هستند که سرمایه آن‌ها به سهام تقسیم می‌شود که شرکت با توجه به بدهی‌های خود فقط با دارایی‌های خود مسئول است و سهامداران فقط نسبت به سهام سرمایه‌ای که تعهد کرده‌اند و فقط در مقابل شرکت مسئول هستند. حداقل سرمایه 50000 لیر ترکیه می باشد. می توان با حداقل یک شخص حقیقی یا حقوقی تأسیس کرد. همه شرکای آن می توانند اتباع خارجی باشند. علاوه بر این، هیچ الزامی وجود ندارد که اعضای هیئت مدیره شهروند ترکیه و مقیم ترکیه باشند.

شرکت مسئولیت محدود در ترکیه

شرکت با مسئولیت محدود می‌تواند با یک شریک تأسیس شود. تعداد شرکا نمی‌تواند از پنجاه نفر تجاوز کند. شرکای شرکت با مسئولیت محدود می‌توانند اشخاص حقیقی یا حقوقی باشند. سرمایه اصلی شرکت با مسئولیت محدود حداقل 10000 لیر ترکیه است. شرکا مسئولیتی در قبال بدهی‌های شرکت ندارند، فقط موظف به پرداخت سهام اصلی سرمایه‌ای که تعهد کرده‌اند و پرداخت اضافی و تعهدات عملکرد جانبی درج شده در قرارداد شرکت را دارند. همه شرکای آن می‌توانند اتباع خارجی باشند. علاوه بر این، هیچ الزامی وجود ندارد که مدیران شهروند ترکیه یا مقیم ترکیه باشند.

شرکت نامحدود

شرکتی است انحصاری که بین اشخاص حقیقی به منظور اداره یک شرکت تجاری تحت نام تجاری ایجاد می شود و مسئولیت هیچ یک از شرکا محدود به طلبکاران شرکت نمی باشد. این شرکت از نظر ساختار مشارکتی خود یک شرکت سهامی خاص است و با حداقل دو شریک تأسیس شده است. در یک شرکت جمعی نیازی به سرمایه وجود ندارد. شرکای شرکت در قبال طلبکاران شرکت مسئولیت درجه دو نامحدود دارند.

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک

خارجی‎‌‌هایی که قصد خرید ملک در ترکیه برای سرمایه گذاری را دارند تا زمانی که به مسائل خاصی توجه کنند می‎توانند بدون ضایع شدن حقوق خود اقدام به خرید خانه کنند. اما آگاهی از این موارد ضروری است، در غیر این صورت ممکن است معاملات نامعتبر باشد. نکاتی که یک شما در خرید ملک باید به آن توجه کند را می توان به صورت زیر خلاصه کرد:

 • ابتدا باید از ادارات ثبت اسناد و املاک استعلام شود که آیا محدودیتی از قبیل حق حبس یا رهن وجود دارد که مانع فروش املاک مورد فروش شود؟ محدودیت در اموال غیر منقول برای فروش ملک مانع از فروش نیست. اما پیامدهای منفی برای خریدار خارجی دارد.
 • وضعیت منطقه بندی خانه‎‌ای که باید خریداری شود باید بررسی شود.
 • فروشنده خانه برای خرید و صاحب عنوان باید از هویت خود بررسی شود و مراقب وکالتنامه جعلی باشد.
 • کیفیت زمینی که باید خریداری شود بسیار مهم است. در صورتی که زمین های کشاورزی با نشان دادن قیمت پایین خریداری شود، ممکن است پرونده حق تقدم باز شود و توسط قطعه همسایه بیش از قیمت نشان داده شده خریداری شود.
 • در فرآیند خرید ملک باید با یک وکیل معتبر و با تجربه کار کرد.
 • یک خارجی برای خرید خانه در ترکیه نیازی به داشتن اجازه اقامت ندارد.
 • اتباع خارجی که از خرید ملک منع شده‎اند، می‎توانند به اداره منطقه‎ای وابسته به اداره ثبت اسناد و املاک اعتراض کنند. استفاده از حق اعتراض برای خارجیانی که مطمئن هستند شرایط لازم را دارند به نفع آنها خواهد بود.
 • در نهایت در صورت بروز هر گونه اختلافی در مراحل خرید و فروش ملک باید در دادگاه‌‎های مربوطه طرح دعوی شود.

بحث مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک موضوع بسیار پیچیده و تخصصی است که ما در هلدینگ افشار می توانیم به شما کمک کنیم تا خانه ای زیبا با مناسب ترین قیمت را خریداری کنید.

مزایای مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری

یکی از مزایایی بسیار مهم مهاجرت به ترکیه با سرمایه گذاری این است که به تمامی منابع طبیعی متصل است، نفت از طریق مدیترانه شرقی و منطقه خزر از طرف دیگر و منابع گاز در مرکز آسیا. ارتباط خاص با آسیا، ترکیه به این علت که در کشورهای آسیای مرکزی سرمایه گذاری کرده است، ارتباط زبانی و جغرافیایی با این کشورها دارد.

 • نیروی کار تحصیل کرده و با ضریب هوشی بالا، حقوق نیروی کار ترکیه 25 درصد کم تر از نیروی کار در اروپا است.
 • یک بازار مرکزی بزرگ، تعداد بازارهای ترکیه می‌تواند تا 66 میلیون نفر را حمایت کند.
 • سرمایه گذران خارجی در مقایسه با سرمایه گذاران داخلی ترکیه فرصت‌های مناسب و مساوی برای سرمایه گذاری در ترکیه دارند. سرمایه گذاری مستقیم نیز از طریق باز کردن حساب، تاسیس و ثبت یک شرکت و شریک شدن با یک شرکت انجام می‌شود.

و از طرفی قانون های مالیاتی است که توافق نامه ای دوطرفه با هدف جلوگیری از پرداخت مالیات توسط سرمایه گذاران خارجی در ترکیه بین کشورهای متفاوتی امضا شده است. به عنوان مثال یک سرمایه گذار فرانسوی که در ترکیه سرمایه گذاری می کند فقط به کشور ترکیه مالیات می دهد. کشور هایی که عضو این قرارداد هستند عبارت اند از : آمریکا، آلمان، آذربایجان، چین، فرانسه، کره جنوبی، گرجستان، ایران، قطر، قبرس، مالزی، پاکستان، روسیه، سنگاپور، اردن. زمانی که می خواهید سرمایه گذاری کنید باید به چند نکته به عنوان ریسک توجه داشته باشید :

 • نمی توانید پول خود را در کوتاه مدت از سرمایه گذاریتان خارج کنید.
 • سفر به 115 کشور جهان بدون نیاز به ویزا
 • امکان سرمایه‌گذاری در آمریکا از طریق ویزای سرمایه‌گذاری E1 و E2
 • امکان کار در انگلستان از طریق ویزای کاری
 • بررسی پرونده و صدور پاسپورت تنها در 2 ماه
 • امکان داشتن تابعیت دوگانه
 • بدون نیاز به اقامت در ترکیه
 • امکان سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک
 • کشور ترکیه شانزدهمین اقتصاد بزرگ جهان و یکی از اعضای گروه اقتصادی جی ۲۰ میباشد.
 • کشور ترکیه با امکانات سرمایه گذاری، تاریخی، منابع غنی فرهنگی، موقعیت ویژه سیاسی و جغرافیایی در نقطه تلاقی آسیا، اروپا و متصل به خاورمیانه یکی از پنج کشور مهم جهان بشمار میرود.
مزایای سرمایه گذاری در ترکیه

معایب سرمایه گذاری در ترکیه

اگر قصد مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری در این کشور را دارید می بایست در کنار مزایای سرمایه گذاری در ترکیه، از معایب سرمایه گذاری در ترکیه نیز اطلاعات دقیق داشته باشید تا با مقایسه درست مزایا و معایب سرمایه گذاری در ترکیه با دیگر کشورها به خصوص کشورها تراز اول دنیا، بهترین کشور را برای سرمایه گذاری متناسب با هدف و شرایط خود انتخاب کنید.اگر بگوییم ترکیه بهترین کشور برای سرمایه گذاری است و این کشور نقصی ندارد بی شک در اعتبار سخنان ما باید شک کرد از ترس ها، مشکلات و معایب سرمایه گذاری در ترکیه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ترس از انتخاب یک ملک نامناسب
 • ترس از برخورد با یک کارگزار املاک غیر قابل اعتماد
 • وجود مشکلات بسیار در هنگام ناتوانی در پرداخت وام مسکن
 • نگرانی از نوسانات نرخ لیر ترکیه

البته هرکشوری مشکلات خود را دارد افراد بسیاری هستند که هرساله ترکیه را برای سرمایه گذاری خود انتخاب می کنند و در این مسیر بسیار موفق هستند.

دلایل سرمایه گذاری درترکیه

برای مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری دلایل بسیاری وجود و همچنین معایبی نیز دارد اما صادقانه باید گفت دلایل و مزایای آن به معایب آن میچربد و همین موضوع باعث شده است بسیاری ترکیه را برای سرمایه گذاری انتخاب کنند برای از دلایل سرمایه گذاری در ترکیه به شرح زیر است :

اقتصاد پیشرفته ترکیه : در سال 2002 کشور ترکیه به ثبات اقتصادی رسید و رشد ثابت با یک نرخ واقعی 4.7% سالانه رسید. اقتصاد این کشور با سریعترین رشد اقتصادی در بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا با میانگین 3.8٪ را کسب کرد.

موقعیت استراتژیک ترکیه : ترکیه از بین شرق و غرب، جنوب و شمال مانند یک پل ارتباطی است که یک خروجی موثر به بازارهای اصلی را مهیا می کند و 1.6 میلیارد نفر مشتری در اروپا، اوراسیا، خاورمیانه و آفریقای شمالی دارد.

نیروی کار متخصص و با کیفیت در ترکیه : سرمایه گذاران این امکان را دارند برای کسب و کار نیرو کار با تجربه را استخدام کنند.

جمعیت ترکیه : قشر جوان در این کشور بخش بزرگی از جمعیت ترکیه را تشکیل می دهد حدودا بیش از نیمی از جمعیت ترکیه را جوانان می باشند.

زیر ساخت‌های مدرن ترکیه : کشور ترکیه از فناوری خوبی برخوردار است. هزینه ها برای نقل و انتقال بسیار پایین میباشد که این عامل بسیار مهم برای سرمایه گذاران خارجی بابت می باشد.

فضای سرمایه گذاری رقابتی در ترکیه : مسئولان ترکیه در سالهای گذشته محدودیت رابطه با توسعه سرمایه گذاری خارجی در کشور ترکیه از بین می برد و یک محیط تجاری دوستانه می باشد.

مالیات پایین در ترکیه : مالیات بر شرکت حقوقی در سال های اخیر از 33% به 20% رسیده است و پاداش ها بابت سرمایه گذاری های استراتژیکی، بالا رفته است.

حداقل مبلغ مورد نیاز برای سرمایه گذاری در ترکیه

در سال های پیش برای دریافت اقامت و تابعیت ترکیه متقاضیان این نوع ویزا باید حدودا 1 تا 3 میلیارد دلار در این کشور سرمایه گذاری می کردند. اما در قانون جدیدی که اعلام شده توسط این کشور مبلغ سرمایه گذاری در ترکیه حدودا به 250000$ (دلار آمریکا) کاهش یافته است. در سال 2022 اخذ پاسپورت کشور ترکیه از طریق سرمایه گذاری حداکثر 6 ماه به طول می انجامد. پاسپورت ترکیه 10 سال اعتبار خواهد داشت.

حداقل مبلغ سرمایه گذاری در ترکیه نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار پایین تر است و دلیل آن جز تلاش این کشور برای جذب سرمایه مهاجران نمی باشد. مقایسه زیر درباره برنامه های سرمایه گذاری اروپایی برای پی بردن به اهمیت سرمایه گذاری در ترکیه مفید است.

سرمایه گذاری دلاری در کشور ترکیه

به دلیل افزایش ارزش دلار نسبت به ریال و لیر، اغلب ایرانیان به دنبال راه های سرمایه گذاری دلاری در ترکیه هستند. سرمایه گذاری دلاری مزایای متعددی به همراه دارد و مهم ترین آنها، رشد زیاد اقتصادی دلار و چند برابر شدن سرمایه در بازه زمانی کوتاه است. یکی از بهترین روش های سرمایه گذاری دلاری در ترکیه، سپرده ارزی می باشد. با سرمایه گذاری حداقل ۵۰۰ هزار دلار آمریکا در بانک های ترکیه می توان تابعیت دریافت نمود و به سود زیادی در این زمینه دست پیدا کرد.

از دیگر روش های سرمایه گذاری دلاری در ترکیه می توان به خرید سهام در بازار بین المللی اشاره نمود. اوراق بانکی قزاقستان و کشورهای اروپایی در بازار بین الملل بورس ترکیه ارائه میشود. تمام این معاملات آنلاین انجام شده و کافیست افتتاح حساب انجام دهید

ریسک های سرمایه گذاری در ترکیه

ریسک سرمایه گذاری در ترکیه به نسبت بسیاری از کشورها پایین تر است، تحلیلگران اقتصادی برخی از خطرات سرمایه گذاری در ترکیه را پیش‌بینی کرده‌اند. ترکیه یکی از رقابتی‌ترین نرخ های مالیات شرکتی را در میان کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) دارد.

قانون مالیات ترکیه دارای مقررات واضح، عینی و هماهنگ با اقتصاد این کشور است و مطابق با استانداردهای بین المللی عمل می‌کند. شفافیت قوانین پرداخت مالیات در ترکیه و پرداخت مالیات کم در برخی از بخش‌های اقتصادی ترکیه مثل بخش املاک و مستغلات (سالانه ۰.۱ تا ۰.۶ درصد) در مقایسه با بسیاری از کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی موجب شده است که ترکیه نه تنها بستری مناسب برای سرمایه گذاری داشته باشد، بلکه ریسک سرمایه گذاری در این کشور تا حد زیادی کاهش یابد تا به این شکل مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری در سال های اخیر افزایش یابد. دو مورد از این خطرات عبارت‌اند از:

 • تاثیر منفی بحران کووید ۱۹ در سال ۲۰۲۰ بر اقتصاد این کشور همچون سایر کشورهای جهان
 • وجود ریسک بازپرداخت بدهی (خارجی) شرکت‌ها و بانک‌های ضعیف‌ ترکیه، که با بحران ارزی در سال‌های ۲۰۱۸-۲۰۱۹ مواجه بوده‌اند.

در کنار خطرات سرمایه گذاری در ترکیه تعدادی از نقاط قوت برجسته و مثبت برای سرمایه گذاری در ترکیه وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

 • وجود نیروی کار جوان و تحصیل‌کرده
 • بافت تولیدی توسعه یافته و انعطاف پذیر
 • موقعیت جغرافیایی مناسب (قرار گرفتن در میان اروپا و آسیا)
 • بهبود عملکرد صادرارتی ترکیه که موجب می‌شود خطرات ناشی از کمبود بودجه در حساب جاری ترکیه کاهش یابد.

صندوق سرمایه گذاری در ترکیه

در ترکیه، تعداد و ارزش صندوق‌های سرمایه‌گذاری، که اساس مدیریت سبد سهام را شامل می‌شود، از سال 1986 برای اولین بار مورد استفاده قرار گرفت و آمارها رشد صعودی را نشان می‌دهد. به‌طور کلی با توجه به قابلیت نقدشوندگی، سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها مورد اقبال گسترده‌تر قرار گرفته است. صندوق‌های سرمایه‌گذاری ترکیه که با تکیه به قوانین بازار سرمایه (CML) به وجود آمده‌اند، به عنوان موسسات و شرکت‌هایی در نظر گرفته می‌شوند که مشمول مالیات شرکت‌های بورسی (CT) نیز هستند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری خارجی‌، در صورت فروش یا عدم فروش اوراق مشارکت صندوق سرمایه‌گذاری‌هایشان در ترکیه، تحت عنوان صندوق‌های سرمایه‌گذاری غیربومی در نظر گرفته می‌شوند و براساس قوانین ترکیه،صندوق های سرمایه گذاری مشترک به سرمایه هایی اشاره کرد که ذارای ابزار های بازار سرمایه مانند : اوراق قرضه،سهام و فلزات گرانبها می باشند. انواع صندوق سرمایه گذاری در ترکیه

صندوق‌های نقدینه : صندوق‌هایی که تمام پرتفوی خود را در ابزارهای بازار سرمایه با سررسید کمتر از 90روز سرمایه‌گذاری کنند.

صندوق‌های متغیر : صندوق‌هایی که تمام پرتفوی آنها شامل هیچ یک از موارد بالا نشود (با توجه به محدودیت‌های پرتفوی)

صندوق‌های شاخص : صندوق‌هایی که 80درصد پرتفوی خود را روی شاخص مورد تایید هیات مدیره بورس ترکیه یا گزیده‌ای از آنها که ضریب همبستگی حداقل 90درصد بین ارزش واحد سهام و ارزش شاخص را دارا باشند، سرمایه‌گذاری می‌کنند.

صندوق‌های خصوصی: صندوق‌هایی با گواهینامه‌ مشارکت که به صورت شخصی باشند.

ویژگی های سرمایه گذاری در صندوق های ترکیه

بهره مندی از سرمایه گذاری در اوراق بهادار که نیاز به تخصص دارد با قرار گرفتن در صندوق سرمایه گذاری از طریق یک مدیر حرفه ای صندوق امکان پذیر است.

در ارزیابی صندوق های سرمایه گذاری از ابزارهای مختلف بازار سرمایه استفاده می شود. به این ترتیب ریسک بازار توزیع می شود و سرمایه گذاری مطمئنی انجام می شود.

صندوق سرمایه گذاری مشترک یک ابزار سرمایه گذاری است که می تواند به راحتی به پول نقد تبدیل شود.

بهترین بخش برای سرمایه گذاری در ترکیه

همان طور که میدانیم ترکیه در جهان بخصوص خاورمیانه شرایط مناسب سرامایه گذاری را برای متقاضیان ایجاد کرده است و همین موضوع باعث شده است تا هرساله بسیاری از سراسر دنیا ترکیه را برای سرمایه گذاری انتخاب کنند چرا که ترکیه آینده ای کاملا روشنی را دارد، اما سوال بسیاری از متقاضیان این است که بهترین فرصت های سرمایه گذاری در ترکیه کدام است؟ براساس گزارشات منتشر شده چند حوزه بخصوص در ترکیه در آینده نزدیک شرایط بسیار مناسبی را خواهد گرفت این فرصت های سرمایه گذاری شامل مواردی می شود مانند بخش فناوری اطلاعات، بخش ساخت و ساز و مسکن، حوزه پوشاک، صنعت انرژی و منابع طبیعی

حرف آخر در سرمایه گذاری در ترکیه

اگر سرمایه گذاری در ترکیه از آن مواردی است که مدت‌ها است در فکر و ذهن شما است، باید پیش از هر اقدامی از آن اطلاعات کافی را به دست آورید. اطلاعاتی که اولین مورد آن، دانستن درباره مزایایی است که می‌توانید با استفاده از سرمایه گذاری در ترکیه به ان برسید پس از دانستن هدف خوداز سرمایه گذاری در کشوری مثل ترکیه،الان زمان آن است تا روش مناسب برای سرمایه گذاری در این کشور انتخاب شود.

این کشور به دلیل مهاجر پذیری خود و داشتن شرایط جغرافیایی مناسب، راه و روش‌های متعددی را برای سرمایه گذاری در این کشور، در اختیار افراد قرار داده است. البته در این روش‌ها برخی شرایط یکسان و برخی متفاوت هستند که با توجه به شرایط هر سرمایه گذاری، ممکن است یکی از آن‌ها به عنوان گزینه مناسب‌تر انتخاب شود.

حال که بهترین روش برای سرمایه گذاری انتخاب شد، لازم است تا برای شروع آن اقداماتی صورت پذیرد. اقداماتی که بهتر است با مشورت و استفاده از دانش دقیق افراد دیگر صورت پذیرد تا ریسک و خطر آن کمتر شود.