مهاجرت به ترکیه از طزیق خرید ملک

کشور ترکیه با زیبایی‌های منحصر به فرد خود از جمله کشورهایی است که میزبان گردشگران زیادی است. بسیاری از گردشگرانی که برای تعطیلات و سفر می آیند، می‎‎‌‌خواهند در ترکیه صاحب خانه شوند و در حال بررسی شرایط خرید خانه برای خارجی ها در ترکیه هستند. مشخص است که تقاضای خارجی ها برای خرید خانه در ترکیه به ویژه اخیرا افزایش یافته است. اگر شما سری به سایت‎‌های اخبار انواع سرمایه گذاری کشور ترکیه بزنید، خواهید دید که ترکیه رتبه چهارم را در گزارش شاخص املاک و مستغلات از مهاجرت بر اساس سرمایه گذاری دارد. گزارش‎هایی مبنی بر “شاخص مهاجرت از طریق سرمایه گذاری املاک و مستغلات” منتشر شده است که برنامه هایی را که سرمایه گذاران جهانی می‎توانند از طریق خرید املاک و مستغلات با اقامت جایگزین و حقوق شهروندی به دست آورند، مقایسه می‎کند. بر اساس این گزارش که بر روی 16 کشور متمرکز بود، ترکیه در رده بندی عمومی در رتبه چهارم قرار گرفت. از آنجا که پاسپورت کشور ترکیه رتبه 39 را در جهان دارد، می‎توان به 71 کشور دیگر جهان بدون ویزا سفر کرد. با ما همراه باشید تا شرایط مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری و خرید ملک در کشور ترکیه در سال 2022 را بررسی کنیم.

در سال های اخیر، کشورها از ابزارهای مختلفی برای جذب منابع مالی برای حفظ نشاط اقتصادی داخلی استفاده کرده اند. یکی از این موارد، رویه ای است که به «تابعیت به خارجی ها از طریق سرمایه گذاری» یا «شهروندی اقتصادی» معروف است که نمونه های مختلفی از آن در بسیاری از کشورها دیده می‎شود. در حالی که شهروندی از طریق سرمایه گذاری برای جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی به کشور استفاده می‎شود، این حق شهروندی را برای خارجی هایی که تمایل به سرمایه گذاری دارند، اعم از خرید املاک و مستغلات، ایجاد اشتغال، نگهداری سپرده در بانک ها یا خرید اوراق قرضه دولتی برای مدت معینی از کشور ترکیه، به دست می‎‎آورند. هدف از این اقدامات که مورد پسند بسیاری از کشورها برای مثال کشور ترکیه نیز است، افزایش اشتغال و تشویق رشد با جذب سرمایه گذاری و سرمایه خارجی است. در واقع، در ازای این کار، با توجه به سرمایه وارد شده به کشور، به سرمایه گذار اجازه اقامت یا حق شهروندی داده می‎شود.

چگونه خارجی ها در ترکیه املاک و مستغلات دارند؟

جمهوری ترکیه در مجموع به شهروندان 185 کشور اجازه داده است تا از طریق سرمایه گذاری در خرید ملک در ترکیه، اموال غیر منقول را خریداری کرده و برای شهروندی این کشور درخواست دهند و به نوعی وارد مسیر مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک شوند. برای اینکه اتباع خارجی مالک اموال غیرمنقول در ترکیه باشند، ابتدا باید از سازمان ثبت اسناد و املاک درخواست اولیه داده شود، شخص حقیقی یا حقوقی باید به همراه صاحب املاک به اداره کل ثبت و کاداستر مراجعه کند. علاوه بر این، آنها می‎توانند بدون نیاز به مراجعه حضوری به دفاتر این اداره با تماس با مرکز تماس 181 که به صورت 24 ساعته فعال است و یا با مراجعه به وب سایت sahibinden.tkgm.gov.tr، وقت خود را تعیین کنند. از سوی دیگر، شرکت‌های ترکیه‌ای که دارای سرمایه خارجی هستند، ابتدا باید به اداره برنامه‌ریزی و هماهنگی استان (IPKM) در فرمانداری محل مورد نظر ملک مراجعه کنند و پس از دریافت پاسخ مثبت به اداره ثبت اسناد و املاک مراجعه کنند. این شرکت ها می‎توانند به صورت حضوری، از طریق پست یا ایمیل اقدام کنند.

خرید املاک ومستغلات در ترکیه

قیمت خرید خانه در ترکیه چقدر است؟

برای ارزیابی قیمت خرید خانه و آپارتمان در ترکیه می‎توان به سایت‌های خرید خانه آن مراجعه کرد و در طیف خانه‎‌هایی با متراژ کم قیمت های مناسبی در انواع شهرهای این کشور یافت. قیمت خرید خانه در کشور ترکیه از 300 هزار لیر، تقریبا برابر با 600 میلیون تومان در متراژهای کوچک شروع می‎شود. البته نکته قابل توجه این است که با این مبلغ می‎توانید در شهری مانند استانبول خانه ای به متراژ 50 الی 70 متر خریداری کنید. همچنین در شهرهای دیگر می‎توان قیمت  مناسبتر خانه با همین متراژ را یافت، به طوری که با متوسط قیمت 200 هزار لیر در شهر توریستی آنتالیا، 150 هزار لیر در شهر اسکی شهیر و حتی 100 هزار لیر در شهر سامسون خانه‎ای با این مشخصات پیدا کنید، در نهایت اگر برنامه و هدفی برای مهاجرت به ترکیه از طریق خرید خانه دارید باید بگوییم برای انواع بودجه در شهرهای مختلف آن خانه و آپارتمان وجود دارد.

قیمت خرید ملک در ترکیه به پول ایران

در این بخش به طور کلی میانگینی از قیمت هر متر مربع آپارتمان، در هر یک از شهرهای ترکیه برآورد شده است که به شرح ذیل است متقاضیان خرید خانه در ترکیه به این نکته توجه کنند که این قیمت ها هر ساله در حال تغییر می باشد :

نام شهر

متوسط قیمت برای هر متر مربع( لیر)

متوسط قیمت برای هر متر مربع( تومان) لیر 2200 تومان

استانبول

6400 لیر

14 میلیون تومان

آنتالیا

4200 لیر

9 میلیون تومان

ازمیر

3700 لیر

8 میلیون تومان

بدروم

3200 لیر

7 میلیون تومان

آنکارا

3000 لیر

6.6 میلون تومان

دنیزلی

1700 لیر

3.7 میلیون تومان

روند افزایش قیمت خانه در کشور ترکیه

با توجه به اخبار منتشر شده، قیمت خانه در اروپا در یک سال گذشته بیشترین افزایش را در ترکیه داشته است: ترکیه رشد 29 درصدی را تجربه کرده در صورتی که، اتحادیه اروپا 7 درصد. میتوان تفاوت این رشد را در نمودار زیر نیز مشاهده کرد.

مزایای خرید خانه در ترکیه

هر ساله هزاران خارجی و مهاجر در بخش خرید خانه در ترکیه، سرمایه گذاری می‎‎کنند و صاحب خانه، زمین و مغازه می‎‎شوند. رکورد خرید خانه و آپارتمان در ترکیه هر سال شکسته می‎شود و تعداد سرمایه گذاری خارجی ها در ترکیه رو به افزایش است. آرزوی هزاران نفر داشتن خانه در ترکیه است که هر چهار فصل را تجربه می‎کند و به راحتی برای بسیاری از کشورهای جهان قابل دسترسی است. با یک پرواز به راحتی می‎‎توانید از ترکیه به بسیاری از کشورها برسید. این یکی از بزرگترین دلایلی است که مهاجران هنگام خرید خانه، ترکیه را ترجیح می‎‎دهند. البته مزایای داشتن خانه در ترکیه برای خارجی ها به این محدود نمی شود. خرید آپارتمان در ترکیه مزایای بسیاری را برای مهاجران فراهم می‎کند. بیایید نگاهی به مزایای خرید خانه در ترکیه برای مهاجران بیاندازیم.

 • شهروندی ترکیه از طریق سرمایه گذاری در خرید خانه
 • اجازه اقامت برای خریدار ملک در ترکیه
 • موقعیت جغرافیایی و امکانات حمل و نقل
 • فرصت های فرهنگی و اجتماعی در ترکیه
 • قیمت مسکن و نرخ ارز مناسب
 • توسعه بخش املاک و مستغلات و اقامتگاه‌های مدرن در ترکیه
 • هزینه زندگی در ترکیه

هر کشوری به شما شهروندی خود را در قبال خرید خانه نمی دهد و یا برخی از کشورها در مقابل مبالغ بسیار بالا به شما این امکان را می دهند از طرفی پروسه بسیار سختی را رو به روی شما قرار می دهند اما شما با خرید خانه ای به ارزش ۲۵۰ هزار دلار آمریکا می توانید به راحتی شهروندی ترکیه را دریافت کنید. به عبارت دیگر، با خرید ملک در ترکیه، هم می‎‎توانید سرمایه گذاری سودآوری داشته باشید و هم حق درخواست شهروندی ترکیه را به دست آورید.

 

دولت ترکیه به مهاجرانی که در ترکیه املاک و مستغلات خریداری می‎‎کنند اجازه اقامت می‎دهد .این مجوز که می‎‎تواند حداکثر برای دو سال در یک زمان اعطا شود، قابل تمدید است. ضمناً در صورت احراز شرایط لازم، پس از ۵ سال اقامت می‎‎توان حق شهروندی ترکیه را دریافت کرد. این اجازه اقامت به همه اعضای خانواده (بستگان درجه یک، همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال) اعطا می‎شود و با این اجازه اقامت، فرزندان خارجیانی که در ترکیه اقامت دارند می‎توانند در ترکیه تحصیل کنند. اتباع خارجی که دارای مجوز اقامت در ترکیه هستند می‎توانند راحت تر کار پیدا کنند و اجازه کار دریافت کنند. علاوه بر این، اتباع خارجی دارای مجوز اقامت در ترکیه، امکان خرید وسایل نقلیه موتوری، صادرات وسایل نقلیه، ثبت نام در تامین اجتماعی و تاسیس شرکت را دارند.

 

آیا شما هم مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک و آپارتمان را در برنامه دارید؟ باید بگوییم ترکیه با امکانات جغرافیایی و زیرساخت های حمل و نقل تقریباً به تمام کشورهای جهان حمل و نقل را فراهم می‎کند. با توجه به اینکه امروز صاحب خانه در استانبول هستید، به این معنی است که با پرواز مستقیم از فرودگاه استانبول این امکان را خواهید داشت که به ۲۴۹ شهر مختلف در ۱۱۰ کشور جهان برسید. علاوه بر این، اگر به موقعیت‌های جغرافیایی آن نگاه کنیم، ترکیه یکی از کشورهای کمربند میانی کمیاب در جهان است که دارای ۴ فصل است. شما همچنین این فرصت را خواهید داشت که زندگی با کیفیتی را در این کشور داشته باشید که فرصت های مختلفی را در ۴ فصل ارائه می‎‎دهد.

 

در ترکیه انواع فرصت های اجتماعی از فعالیت های ورزشی گرفته تا فعالیت های فرهنگی، کنسرت و سرگرمی وجود دارد. چهار گوشه کشور امکانات متفاوتی را ارائه می‎‎دهد. هنگام لذت بردن از دریا در سواحل پرچم آبی آنتالیا، می‎‎توانید از اسکی در بورسا اولوداغ لذت ببرید. همچنین می‎‎توانید فرصت شرکت در جشنواره های بین المللی را که هر ساله در استانبول برگزار می‎شود، بیابید. سالانه میلیون ها گردشگر به ترکیه می‎‎آیند تا از همه این فرصت ها بهره‎مند شوند.

 

ترکیه با موقعیت مناسب خود هزاران سرمایه گذار را از بسیاری از نقاط جهان جذب می‎کند. علاوه بر زیبایی های طبیعی و فرهنگی کشور، ارائه املاک و مستغلات مقرون به صرفه نیز باعث جذب سرمایه گذاری می‎شود. افزایش نرخ ارز در ترکیه در سال های اخیر فرصت های سرمایه گذاری سودمند و سودآوری را برای خارجی ها فراهم می‎کند. بی شک خرید ملک در استانبول شرایط بسیار راحتی نسبت به تهران دارد.

بخش املاک و مستغلات و ساخت و ساز در ترکیه که در سال های اخیر پیشرفت قابل توجهی داشته است، گزینه های بسیار لوکس و مدرنی را به خریداران خود ارائه می‎‎دهد. در حالی که بیشتر خانه های تازه ساخته شده ترکیه دارای فناوری خانه های هوشمند هستند، تقریباً همه آنها دارای امکانات اجتماعی لوکس مانند استخر و سالن بدنسازی هستند. املاکی وجود دارد که این همه فرصت های لوکس را با قیمتی مقرون به صرفه تر در ترکیه نسبت به سایر کشورها و کلان شهرهای جهان فراهم می‎کند.

ترکیه به دلیل موقعیت و آب و هوای خود یک کشور کشاورزی نیز محسوب می شود. دسترسی به میوه ها و سبزیجات تازه در هر چهار فصل در کشور امکان پذیر است. به همین دلیل هزینه های غذا در کشور ترکیه بسیار پایین است. اتباع خارجی که از خارج از کشور می‎‎آیند با توجه به نرخ ارز می‎توانند زندگی راحتی در کشور ترکیه داشته باشند.

چه نکاتی هنگام خرید ملک در ترکیه باید رعایت شود؟

صرف نظر از بودجه، اولویت پرداخت، و ویژگی های خانه ای که قصد خرید آن را دارید، عواملی وجود دارد که باید هنگام تصمیم گیری در نظر بگیرید، بیایید نگاهی دقیق تر به آنها بیندازیم

 • خانه بدون مجوز در ترکیه نخرید
 • خطر زلزله در ترکیه
 • خانه را در ترکیه باید دید
نکات خرید ملک در ترکیه

خانه بدون مجوز در ترکیه نخرید

مجوز در بالای لیست مواردی است که هنگام خرید خانه در ترکیه و مهاجرت به آن باید در نظر بگیرید. در واقع، در محدوده قانون مصرف کننده جدید که در سال 1393 لازم الاجرا شد، فروش مسکن در پروژه هایی که مجوز ندارند، ممنوع است. با این حال، همچنان باید مراقب این موضوع باشید. این شایعات را جدی نگیرید که پروسه صدور مجوز زمان زیادی می‎برد، بنابراین می‎‎توان فروش را با سفته یا سپرده انجام داد. در غیر این صورت، ممکن است در پروژه ای سرمایه گذاری کنید که هرگز تکمیل نخواهد شد. علاوه بر پروانه، حتما باید از سرویس ساخت و ساز و پروانه سکونت اطلاعاتی کسب کنید.

خطر زلزله در ترکیه

بسیاری از مناطق کشور ترکیه در منطقه زلزله زده هستند. به همین دلیل فراموش نکنید که خطر زلزله خانه ای را که قصد خرید آن را دارید زیر سوال ببرد. خانه هایی که از نظر زلزله دارای خطر هستند طبق قانون در محدوده تحول شهری قرار می‎گیرند. اگر ناخواسته خانه ای پرخطر بخرید، ممکن است متوجه شوید که خانه شما پس از مدتی تخریب می‎شود. هنگام خرید خانه، باید از پیمانکار یک نسخه از گزارش بررسی خاک بخواهید و گزارش تطابق کد زلزله را بررسی کنید.

خانه را در ترکیه باید دید

مهم نیست که عکس ها چقدر دقیق هستند، می‎توانند شما را گمراه کنند. حتما باید خانه ای را که قصد خرید آن را دارید با چشمان خود ببینید. اگر قصد خرید خانه ای دارید که هنوز در حال ساخت است، نباید از بررسی جزئیات پروژه غافل شوید. در این بخش افشار املاک می تواند به شما بهترین کمک را بکند تا خرید ملکی آسان و ایمن را در ترکیه را تجربه کنید.

چه کسی هنگام خرید خانه در ترکیه باید هزینه سند مالکیت را پرداخت کند؟

اینکه چه کسی هزینه سند مالکیت را پرداخت می‎کند با تصمیم مشترک خریدار و فروشنده مشخص می‎شود. اگر طرفین در مورد تصمیم دیگری به توافق نرسند، هزینه ممکن است به طور مساوی تقسیم شود. هزینه سند مالکیت 4 درصد قیمت ملک تعیین شده است. اگر خریدار و فروشنده هزینه را با هم بپردازند، هر دو طرف 2 درصد از قیمت ملک را پرداخت می‎‎کنند.

چگونه با خرید ملک برای اجازه اقامت در ترکیه اقدام کنیم؟

درخواست اجازه اقامت در ترکیه با خرید ملک و خانه ابتدا با مرحله درخواست آنلاین شروع می‎شود. این بخش آنلاین حاوی سوالات شخصی در مورد شما است. سوالاتی مانند اطلاعات هویتی شما، اطلاعات گذرنامه ای، اطلاعات کشور و محل اقامت شما که مختص شماست. پس از تکمیل و ذخیره فرم، اطلاعات قرار ملاقات از طریق اداره مهاجرت ترکیه در شهر محل اقامت شما باز می‎شود. این فرآیند همه‎گیر، برای شهر بزرگ استانبول حذف شده است و زمانی که اطلاعات تایید به آدرس های تماس شما می‎رسد، مدارک با پیک ارسال می‎شود.

حق شهروندی ترکیه با خرید ملک و خانه

به اشخاص حقیقی با ملیت خارجی این حق داده می‎شود که در صورت خرید املاک و مستغلات در جمهوری ترکیه به ارزش 250 هزار دلار آمریکا یا بیشتر، از طریق رویه های استثنایی برای شهروندی ترکیه درخواست دهند. برای این منظور، اتباع خارجی که مایل به مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک و اخذ تابعیت ترکیه از طریق سرمایه گذاری در املاک و مستغلات هستند. خرید املاک و مستغلات به ارزش حداقل 250 هزار دلار آمریکا الزامی است. در درخواست شهروندی که باید انجام شود باید قید شود که ملک را به همین دلیل خریده است، این منظور نیز باید در سند قید شود و فرد خارجی نیز باید اعلام کند که ملک مورد نظر را تا مدت 3 سال پس از خرید نمی‎فروشد.( سه سال در قسمت اظهارنامه های مندرج در فرم) پس از انجام مراحل ثبت اسناد و املاک، اتباع خارجی می‎توانند با مراجعه به ادارات مربوطه، گواهی انطباق را برای صاحب ملک ارسال و درخواست حق اقامت یا تابعیت نمایند.

شهروندی ترکیه

در ادامه مقاله ما می‎‎توانید مدارک لازم در خصوص اخذ سند مالکیت را قبل از اقدام جهت اخذ تابعیت ترکیه توسط سرمایه گذاری املاک بررسی نمایید.

مدارک مورد نیاز :

 • پاسپورت معتبر و ترجمه محضری ترکی این پاسپورت
 • عکس بیومتریک: باید 4*6 رنگی، مطابق با گذرنامه و به روز باشد.
 • قولنامه غیرمنقول محضری یا معامله رسمی
 • گزارش ارزیابی املاک
 • سندی که نشان دهد مبلغ مذکور توسط خریدار یا افراد وابسته به خریدار به حساب فروشنده یا اشخاص وابسته به فروشنده واریز شده است.
 • رسید بانکی مورد تأیید بانک با EFT، حواله یا چک مسدود شده.
 • تبصره از اداره ثبت اسناد و املاک مربوطه مبنی بر عدم فروش ملک برای مدت 3 سال.

تمامی درخواست ها توسط وزارت محیط زیست و شهرسازی همراه با ریاست امور خارجه وابسته به اداره ثبت اسناد و املاک و کاداستر ارزیابی می‎شود. درخواست هایی که هیچ مشکل یا کمبودی نداشته باشند ظرف مدت 7 روز کاری نهایی می‎‎شوند.

اگر قصد مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک را دارید باید بدانید که

در این بخش به بررسی نکاتی پرداخته‎ایم که برای تمامی افرادی که قصد خرید ملک در ترکیه و در ادامه اقامت این کشور را خواهان هستند، کاربردی خواهد بود که به شرح ذیل است:

 • اخذ املاک در ترکیه تنها از طریق ثبت نام در دفاتر ثبت ملک تایید می‎شود.
 • پیش قرارداد املاکی که توسط دفاتر اسناد رسمی تنظیم شده به صورت کتبی با اشخاص حقیقی منعقد شده باشد، به تنهایی برای نقل و انتقال املاک کافی نیست. قراردادهای اولیه فقط به عنوان تعهدی برای انتقال مالکیت عمل می‎‎کنند و ملک مورد نظر از طریق چنین اسنادی تغییر شرایط مالکیت نمی‎کند.
 • رهن، وثیقه و اقسامی از این قبیل و غیره که ممکن است مانع فروش ملک مورد نظر شود. تعهداتی مانند این موارد باید قبل از شروع فرآیند فروش در اداره ثبت اسناد و املاک مربوطه بررسی شود.
 • استعلام در مورد املاک غیرمنقول را می‎‎توان از طریق برخی از سیستم های ارائه شده توسط دولت به صورت آنلاین انجام داد. در برخی سایتهای اطلاعات جامع هر کشوری می‎توان از اطلاعات ناحیه، استان، محله یا روستا، برای استعلام املاک استفاده شود. بنابراین، تمام اطلاعات اولیه در مورد املاک و مستغلات، از جمله وضعیت فعلی ملک، به صورت آنلاین از هر نقطه از جهان قابل دسترسی است. با این حال، اطلاعات شخصی مالک قابل دسترسی نیست. و برای این منظور کارشناسان مربوطه از طرف افراد متقاضی از این سیستم ها برای انتقال اطلاعات لازم به شما استفاده خواهند کرد.
 • اتباع خارجی برای خرید ملک در ترکیه باید دارای مجوز اقامت به عنوان پیش نیاز باشند. علاوه بر این، به اتباع خارجی که در ترکیه ملک خریداری می‎کنند، طبق قانون اتباع خارجی و حمایت بین المللی شماره 6458، مجوز اقامت کوتاه مدت قابل تمدید اعطا می‎شود. لطفا توجه داشته باشید که نوع اجازه اقامت مورد نیاز برای خرید ملک، اقامت کوتاه مدت است، در حالی که نوع اجازه اقامتی که پس از خرید ملک می‎‎توان دریافت کرد، اجازه اقامت بر روی غیر منقول است.
 • شخص حقیقی یا حقوقی که قصد تملک ملک در ترکیه را دارد باید به همراه صاحب ملک به اداره کل ثبت اسناد و املاک و کاداستر مراجعه کند. کارشناسان مربوطه در مراحل تعیین وقت و درخواست نیز از شما پشتیبانی خواهند کرد.
 • علاوه بر این، شرکت های ترکیه ای با سرمایه خارجی باید ابتدا درخواست خود را به IPKM به معنی اداره برنامه ریزی و هماهنگی در فرمانداری محل مستغلات ارائه کنند. پس از دریافت پاسخ مثبت از اداره برنامه ریزی و هماهنگی، درخواست به اداره ثبت اسناد و املاک ارائه می‎شود. این شرکت ها می‎توانند به صورت حضوری، از طریق ایمیل یا از طریق پست درخواست دهند.
 • اشخاص حقیقی و حقوقی خارجی به اداره ثبت اسناد و املاک مراجعه می‎کنند، در حالی که شرکت های دارای سرمایه خارجی به فرمانداری محل وقوع ملک مراجعه می‎کنند.
 • هیچ محدودیتی در تعداد ملکی که باید خریداری شود وجود ندارد. اگر تبعه خارجی بیش از یک ملک را همزمان یا در زمان های مختلف در صورت تمایل خریداری کند، ارزش کل این املاک باید حداقل 250 هزار دلار آمریکا باشد. ضمناً در صورت وجود تبصره عدم امکان فروش به مدت سه سال در مورد تمام این اموال غیرمنقول باید به همین ترتیب اعمال شود.

شرایط خرید خانه به شرط اقامت ترکیه

اول از همه، ملکی به ارزش 250 هزار دلار از کشور ترکیه خریداری می‌شود، یا یک قرارداد ملکی از سردفتر اسناد رسمی در مورد انبار داده، منعقد می‌شود. قبل از خرید ملک، گزارش ارزیابی ملک که ارزش بازار ملک را نشان می‎‎دهد باید توسط موسسات مجاز ارزیابی املاک توسط CMB (هیئت بازار سرمایه) و BRSA (سازمان مقررات و نظارت بانکی) تهیه شود. تاریخ تهیه گزارشی که در طول درخواست ارسال می‎شود می‎تواند حداکثر 3 ماه قبل از تاریخ درخواست باشد. این گزارش تا زمانی که کل تراکنش کامل نشود معتبر تلقی می‎شود. در صورت عدم دریافت گزارش ارزش گذاری قبل از خرید، گزارش ارزش گذاری بر اساس تاریخ خرید ملک درخواست می‎شود. کافی است که هر دو به طور جداگانه ارزش250 هزار دلار آمریکا را ارائه کرده باشند.

همینطور برای خرید پروژه های عمرانی در حال ساخت، راه برای تملک اموال غیرمنقول خارجی در پروژه های عمرانی در دست اجرا به شرط داشتن شرایط زیر باز شده است. این ملک باید کانکسی یا مالکیت کانکس باشد سپس در سند مالکیت حاشیه نویسی می‎شود که تا 3 سال فروخته نمی‎شود. اگر حاشیه‌نویسی درج نشود، ملک متعهد می‌شود که ظرف مدت 3 سال از تاریخ ساخت در محدوده ماده 20 آیین‌نامه اجرای قانون شهروندی ترکیه فروخته نشود. تبصره به اداره کل ثبت اسناد و املاک و کاداستر با عبارت «به مدت 3 سال به فروش نرسد» درج می‎شود.

مدارک مورد نیاز برای اجازه اقامت ترکیه با خرید ملک چیست؟

مستندسازی مالکیت ملک در درخواست های مجوز اقامت ترکیه با خرید ملک، مهمترین بخش برای این دسته است. مدارکی که باید در مورد ملک ارائه شود به شرح ذیل است:

 • مدارک هویتی یا پاسپورت که حداقل یک سال اعتبار داشته باشد
 • مجوزهای اقامت صادر شده توسط ادارات پلیس مربوطه برای خارجیانی که خرید غیرمنقول آنها منوط به مجوز اقامت است.
 • در صورت اقدام وکالتی مبنی بر وکالتنامه صادره از خارج، موظفند اصل یا رونوشت مصدق وکالتنامه را به همراه ترجمه نزد خود نگه دارند.
 • نسخه محضری کپی سند مالکیت به عنوان اصل
 • Numbertaş اعطا شده توسط شهرداری
 • سند حضور (با اخذ از سازمان ثبت اسناد و املاک)
 •  عکس بیومتریک گرفته شده در زمینه سفید باید ارسال شود.

محدودیت های قانونی برای اتباع خارجی برای خرید ملک در ترکیه چیست؟

همانطور که می‎دانید مانند بسیاری از کشورهای خارجی دیگر، برای خرید ملک در ترکیه نیز علاوه بر تسهیلاتی که برای روش های خرید خانه خارجی ها فراهم شده است، محدودیت هایی نیز وجود دارد که به صورت موردی به شرح ذیل است:

 • در سراسر کشور، یک شخص حقیقی با تابعیت خارجی می‎‎تواند تا 30 هکتار ملک خریداری کند و حقوق واقعی محدودی را بدست آورد. البته هیأت وزیران مجاز می‎بیند که در صورت لزوم، این حد که 30 هکتار است را به دو برابر(60 هکتار) افزایش دهد، باید توجه داشت که رعایت این محدودیت حتی اگر قرار باشد از شهرهای مختلف خریداری شود الزامی است.
 • خارجیانی که قصد خرید ملک غیر منقول در ترکیه را دارند ابتدا باید از مقامات نظامی اجازه بگیرند. اگر اموال غیر منقول مورد خرید در محدوده امنیتی واقع شده باشد، فروخته نمی‎شود. به همین دلیل، قبل از پرداخت در مورد موضوع باید شفافیت ارائه شود.
 • اشخاص حقیقی تابعیت خارجی می‎توانند تا 10 درصد از مساحت منطقه مشمول مالکیت خصوصی، حقوق غیرمنقول و محدود به دست آورند. هیأت وزیران در مواقع ضروری مجاز می‎بیند که این حد را دو برابر (20%) کند.
 • اموال غیر منقول مورد نظر نباید در منطقه نظامی یا ممنوعه واقع شود.
 • در تأسیس وثیقه غیرمنقول به نفع اشخاص حقیقی و شرکت های تجاری دارای شخصیت حقوقی که در خارج از کشور به موجب قانون خود تأسیس شده اند محدودیت قانونی اعمال نمی‎شود.
 • در محدوده ماده 20 آیین نامه اجرای قانون شهروندی ترکیه، این تعهد وجود دارد که به مدت سه سال از تاریخ ثبت سند ملک خریداری شده، فروخته نشود.

هزینه هایی که هنگام خرید ملک در ترکیه ایجاد می‎شود چیست؟

 • هزینه سند مالکیت (بر اساس ارزش خانه تعیین می‎شود.)
 • حق سرمایه در گردش
 • حق سرویس به اداره ثبت اسناد و املاک باید واریز شود

مدارک لازم خرید خانه از طریق فرد حقوقی

همینطور شما می‎توانید از طریق فرد حقوقی یا به عبارتی وکیل خود برای خرید آپارتمان در ترکیه اقدام کنید. مدارک لازم از طریق وکیل در صورت دادن وکالتنامه به وکیل؛ در صورت عدم ارائه توسط شخص خارجی ارائه می‎شود. اگر مدارکی وجود دارد که با وکیل قابل دریافت نیست، فرد خارجی باید خودش این مدارک را ارائه کند. مدارکی که باید برای اخذ تابعیت ترکیه از طریق املاک و مستغلات به دست آید به شرح زیر است:

 • فرم درخواست
 • 2 قطعه عکس (پس زمینه سفید و بیومتریک)
 • مدرک نشان دهنده اطلاعات هویتی متقاضی (مانند شناسنامه،کارت ملی)
 • گزارش سلامت
 • در صورتی که متقاضی دارای اقوام درجه یک یا دو اتباع ترکیه باشد، یک کپی از ثبت جمعیت این افراد
 • مدرکی که وضعیت تأهل متقاضی را نشان دهد
 • در صورت متاهل بودن، سند ازدواج، کپی شناسنامه با ذکر همسر و فرزندان
 • در صورت مطلقه بودن، سند اثبات این وضعیت، در صورت بیوه بودن، گواهی فوت همسر

فروش اقساطی خانه در ترکیه به واسطه تامین مالی بانکی

دولت ترکیه برای خارجی هایی که می‎‎خواهند در ترکیه خانه داشته باشند، حمایت مالی سودمندی برای مسکن فراهم می‎کند .و حمایت مالی را با شرایط بسیار مطلوب ارائه می‎دهد.
ویژگی های تامین مالی وام مسکن خارجی در ترکیه

 • طرح های پرداخت جایگزین با سررسید تا 120 ماه را می‎‎توان با سود و نرخ کارمزد تخصیص مناسب ایجاد کرد.
 • حمایت مالی حداکثر تا سقف 80 درصد ارزش خانه برای خرید ارائه می‎شود.
 • ارزیابی املاک و مستغلات توسط شرکت های مستقل دارای مجوز از هیئت بازار سرمایه (CMB) انجام می‎شود.
 • نوع تامین مالی مربوطه را می‎‎توان به ارز لیر TL استفاده کرد.

شرایط درخواست وام مسکن در ترکیه برای خارجی ها

 • شخصی که برای وام مسکن در ترکیه درخواست می‎کند باید شخصاً برای حمایت مالی به بانک مورد نظر مراجعه کند یا به وکیل/فردی در ترکیه با اختیار استفاده از وام و امضای قراردادهای وام وکالت دهد.
 • مدارک درخواستی که باید توسط متقاضی به بانک ارسال شود باید به زبان رسمی کشور شهروندی تهیه شود.
 • مدارک تایید شده باید توسط مترجمین قسم خورده در ترکیه به ترکی ترجمه شده و ترجمه ها باید محضری باشد.
 • در چارچوب تشریفات و اصولی که در قوانین ملی در خصوص تملک ملک توسط اتباع خارجی مشخص شده است، متقاضی باید قبل از انجام فروش در اداره ثبت اسناد و املاک، از مراجع ذی‎ربط مجوز اخذ نماید.

جمع بندی و اطلاعات عمومی در مورد فروش ملک به خارجی ها در کشور ترکیه

در نهایت در این بخش به جمع بندی اصلی ترین نکات فروش ملک به خارجی پرداخته‎ایم. اتباع خارجی باید برای خرید اموال غیرمنقول به ادارات ثبت اسناد و املاک مراجعه کنند. در این درخواست‎ها از آنها خواسته می‎شود که مدارکی را آماده داشته باشند.

 • گزارش ارزش گذاری تهیه شده توسط شرکت های ارزیابی املاک دارای مجوز CMB در مدت 3 ماه
 • گذرنامه یا مدرک هویتی شخصی که اموال غیر منقول تحصیل می‎کند
 • سند ملکی
 • بیمه اجباری زلزله ساختمان ها
 • اخذ سند ارزش اظهارنامه املاک و مستغلات از شهرداری مربوطه.
 • عکس های فروشنده و خریدار که در 6 ماه گذشته گرفته شده اند (1 نفر از فروشنده، 2 نفر از خریدار)
 • مترجم قسم خورده و دو شاهد برای طرفینی که ترکی بلد نیستند.
 • در صورتی که وکالتنامه در خارج از کشور صادر شده باشد، اصل یا رونوشت مصدق وکالتنامه همراه با ترجمه آن الزامی است تا بتوان با آن معامله کرد.
 • خارجیانی که قصد خرید ملک در ترکیه را دارند باید شهروند یکی از کشورهایی باشند که می‎توانند املاک و مستغلات و حقوق واقعی محدودی را در ترکیه بدست آورند که توسط اداره کل ثبت اسناد و املاک و کاداستر تعیین شده است.
 • اتباع خارجی مقیم ترکیه نیز حق دارند در هنگام خرید خانه برای وام مسکن درخواست دهند. برای درخواست وام باید شخصا به بانک مراجعه کرده و درخواست دهند یا از وکیل کانون وکلا و یا هر شخص دیگری که تمام حقوق آنها را می‎گیرد وکالت بگیرند.
 • در صورت بروز اختلاف در خصوص معاملات خرید و فروش، پرونده به مراجع قضایی معرفی و در دادگاه های ترکیه در خصوص این رویداد طرح دعوی شود.
 • در کلیه معاملاتی که اشخاص حقیقی خارجی در جایگاه خریدار یا فروشنده هستند، گزارش ارزیابی املاک الزامی است.

پرسه خرید ملک در ترکیه

ترکیه هم همانند تمامی کشورها قوانین خود را دارد و متقاضیان غیر ترک برای خرید ملک در آن باید از آن آن قوانین تبعیت کنند. پرسه خرید ملک در ترکیه پیچیده نیم باشد ولی اگر تجربه ای هم در آن نداشته باشید بدون شک شکست خواهید خود و علاوه از هرد رفتن زمان مبالغ بالایی از هزینه را نیز از دست خواهید داد.

شما باید به مواردی از چگونگی خرید ملک و مراحل آن توجه کنید و اینکه برای خرید ملک در ترکیه و مهاجرت به آن چه مراحلی را باید طی کنید تمامی اینها نکاتی هستند که دانستن آن می توانند در انتخاب شما تاثیر گذار باشد.

آیا با اجاره کردن یک ملک می‌توان اقامت دائم ترکیه دریافت کرد؟

برای اخذ اقامت ترکیه علاوه بر خرید ملک، اشخاص متقاضی می‌‌توانند با اجاره‌ی ملک در این کشور نیز اقامت ترکیه را به دست آورند؛ اما نکته‌ی مهم این است که با اجاره‌ی ملک در کشور ترکیه، شخص متقاضی تنها می‌تواند اقامت توریستی این کشور را دریافت کند و این بدین معناست که با اجاره‌ی ملک، متقاضی امکان تحصیل و کار در ترکیه را نخواهد داشت؛ بنابراین در صورت تمایل به تحصیل و کار در ترکیه، باید مجوزهای لازم را دریافت کند و نوع اقامت خود را هم تغییر دهد.

پیش خرید ملک در کشور ترکیه

بسیار از متقاضیان توانایی پرداخت تمام مبلغ را برای خرید ملک در ترکیه را ندارند از این رو اقدام به پیش خرید ملک در ترکیه می کنند که برای این موضوع هم باید بسیار مراقب کلاهبردارن در این حوزه باشند. اما نکته این که در این صفحه باید در رابطه با پش خرید ملک و خانه در ترکیه به آن اشاره کنیم این است که شما نمیتوانید از این طریق به صورت مستقیم پاسپورت ترکیه را دریافت کنید و فقط اقامت موقت این کشور را اخذ میکنید و تا زمانی که سند را دریافت کنید می توانید اقامت ترکیه را بگیرید و تا زمان توصیه کامل این اقامت را تمدید کنید و درنهایت بعد پرداخت تمامی مبلغ و دریافت سند میتوانید پاسپورت ترکیه را اخذ کنید توجه کنید که ارزش ملک حداقل باید 400هزار دلار آمریکا باشد.

خرید ملک تجاری در ترکیه

مسلما به دلیل تبلیغات بسیاری که در سال های اخیر شده است دیدگاه اکثریت متقاضیان به سمت خرید خانه در ترکیه متمایل شده است اما در این بین بسیاری نیز با خرید ملک تجاری در ترکیه و سرمایه گذاری در آن بخش علاوه بر اخذ اقامت و پاسپورت، یک بیزینس و کسب و کار هم برای خود راه اندازی می کنند این شما هستید که براساس شرایط خود اقدام به خرید ملک تجاری و یا مسکونی میکنید.

بهترین شهر ترکیه برای خرید ملک

پاسخ به این سوال کمی سخت و سلیقه ای است چرا که هر شهر شرایط و ویژگی های خود را دارد اما اگر بخواهیم نظر شخصی و سلیقه خود را کنار بگذاریم و به آمار و ارقام توجه کنیم بدون شک بهترین شهر ترکیه برای خرید ملک شهر استانبول می باشد. در سال های اخیر بیشترین خرید و فروش ملک در این شهر اتفاق افتاده است و هر نوع خانه ای مناسب هرنوع سلیقه و بودجه ای وجود دارد هرچند که شهرهایی مانند آنکارا، آلانیا، ازمیر، آنتالیا و… نیز می توانند گزینه بهتری باشند ولی به هر حال آمارهای نشان داده است که سرمایه گذاری در شهر استانبول بهتر و کم ریسک تر است.

بهترین کشور برای خرید ملک کدام است ؟

همه ما می دانیم فقط کشور ترکیه در زمینه فروش ملک و اعطای اقامت فعالیت ندارد و در سال های اخیر بسیاری از کشورها فروش ملک را در سیستم مهاجرت خود قرار داده اند، اما بهترین کشور برای خرید ملک در سال 2022 کدام است؟ هر کشوری شرایط و قوانین خود را دارد اما برخی شرایط راحت و بهتری را در اختیار شما می گذارند، ترکیه جز بهترین کشوهایی است که به شما شهروندی خود را در ازای خرید ملک اعطا می کند، کشور رو به رشد و پیشرفت در همسایگی ایران یک کشور زیبا و اروپایی و ده ها دلیل دیگر اما کشورهای دیگر نیز در این بین هستند مانند قبرس، کلمبیا، امارت متحد عربی، فیجی، سنت لوسیا، آنتیگوا و باربودا، دومینیکا، یونان، پرتغال و … اما این کشورها به شما پاسپورت نمیدهند.

نوماراتاژ ترکیه چیست ؟

شما برای مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک نیاز بر این دارید تا بعد از خرید ملک مدارکی را جمع آوری کنید که یکی از این اسناد و مدارک نوماراتاژ است. اما این نوماراتاژ چیست و متقاضیان خرید ملک در ترکیه چرا باید برای دریافت آن اقدام کنند. در واقع نوماراتاژ ترکیه یک سند رسمی از ارگان شهرداری ترکیه است که با دریافت آن می‌توانید جزئیات کاملی از آدرس و شماره خانه خود دریافت کنید. این سند به طور کامل و دقیق محل، عملکرد و آدرس یک آپارتمان و ساختمان را ثبت می‌کند. این سند متعلق به مالک ساختمان بوده و دریافت آن برای مستاجران و یا شخص ثالث دیگر نیز امکان پذیر است. اینمدرک محل دقیق خانه شما را مشخص میکند.

قوانین خرید ملک در ترکیه

شاید اولین مهمترین نکته در خرید ملک در ترکیه این باشد که شما باید اطلاعات درستی از آخرین قوانین خرید ملک در ترکیه بدانید چرا که این نکات به شما در خرید و انتخاب یک خانه مناسب کمک میکند و همچنین ریسک شما را در یک خرید ایمن کاهش میدهد. در سال های اخیر میزان خرید ملک توسط ایرانیان در ترکیه بسیار افزایش یافته است و مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک تبدیل به یک گزینه برای بسیاری شده است و همین موضوع باعث داغ شدن بازار خرید و فروش مسکن شده است و از این رو کلاهبرداری در این بخش هم افزایش یافته است ما به شما پیشنهاد میکنیم تا حدودی از قوانین خرید ملک در ترکیه آگاهی داشته باشید هرچند که ما در افشار املاک این تضمین را به شما میدهیم تا بهترین را برای شما انتخاب خواهیم کرد.

سوالات متداول در زمینه خرید ملک در ترکیه

پاسخ: در سامانه امن اداره ثبت اسناد و املاک و کاداستر، اسناد مالکیت و کلیه معاملات انتقال مالکیت ثبت می‎شود.

پاسخ:  می‎توانید خانه خود را به فرزندان و همسر خارجی خود ارث ببرید، زیرا مالکیت خانه ای که سند آن را دارید نیز متعلق به شما خواهد بود.

در هنگام خرید بار اول، در مجموع 4% مالیات مالکیت برای اقامتگاه، 2% از خریدار و 2% از فروشنده پرداخت می‎شود.

می‎توانید خانه خود را به اشخاص ثالث اجاره دهید. اجاره بها در ترکیه هر سال با نرخی که دولت تعیین می‎کند افزایش می یابد. توجه داشته باشید که درآمد اجاره شما در ترکیه مشمول مالیات بر درآمد خواهد بود.

نرخ‎های مالیات بر ارزش افزوده که عموماً 18 درصد است بسته به اندازه و نوع املاک متفاوت است. برای املاک تجاری بیش از 150 متر مربع بین 1 تا 8 درصد است.

اگر کسب و کار شما در ترکیه درآمدزایی ندارد و دفتر یا نماینده ای در ترکیه ندارید، می‎توانید برای خرید مسکن خود برای معافیت مالیاتی اقدام کنید. افراد خارجی مقیم ترکیه نیز می‎توانند برای معافیت مالیاتی اقدام کنند. برای بهره مندی از معافیت مالیاتی چند شرط وجود دارد؛
• برای استفاده از معافیت مالیاتی باید پرداخت از خارج از کشور به کشور وارد شود.
• خانه نباید حداقل برای یک سال فروخته شود.
• فقط سکونتگاه هایی که توسط شرکت های ساختمانی صورت‎حساب می شوند مشمول معافیت مالیاتی می‎باشند.

بله. بیمه اجباری زلزله هنگام درخواست انتقال سند مالکیت و اشتراک در ترکیه الزامی است.

بله. برای اینکه فرآیند انتقال سند انجام شود، فروشنده باید تأیید کند که وجه کامل را دریافت کرده است.

مالیات سالانه دارایی بر اساس منطقه متفاوت است

هنگام خرید ملک، واجد شرایط درخواست اجازه اقامت کوتاه مدت هستید. شما می‎توانید هر سال اجازه اقامت خود را تمدید کنید تا زمانی که سند شما در اختیار شما باشد. برای کسب اطلاعات دقیق در مورد این موضوع، می‎توانید به صفحه مجوز اقامت ما مراجعه کنید.

بدهی مالیات بر درآمد تنها در صورتی در دسترس است که از دارایی خود درآمد منظمی دریافت کنید. اگر ملک خود را اجاره نکرده‎اید یا آن را به قیمتی بالاتر از آنچه خریداری کرده اید نفروخته اید، مجبور نیستید مالیات بر درآمد بپردازید.

نه ملیت خریدار یا فروشنده هنگام خرید یا فروش خانه در ترکیه تفاوتی نمی‎کند.

بله. هنگام خرید و فروش، خریدار و فروشنده 2 درصد سهم دارند و 4 درصد از ارزش کل را مالیات بر مالکیت می‎پردازند.

هنگامی که آپارتمان رهنی خریداری می‎شود، بدهی خانه به طور رسمی انجام می‎شود. رهن خانه ممکن است از موسسات یا افراد باشد. در چنین مواردی، انتخاب کاملاً با خریدار است. در صورت عدم اطلاع از رهن بودن خانه امکان طرح دعوای متقابل وجود دارد اما نمی توان از مثبت بودن پرونده مطمئن بود. به همین دلیل باید بررسی شود که آیا خانه‎ای برای خرید رهن وجود دارد یا خیر. در صورت وجود وام مسکن در خانه، این موضوع با بررسی خوب در زمان خرید مشخص می‎شود.

اگر قصد خرید خانه با وام مسکن را دارید، باید چند بیمه اجباری داشته باشید. اینها؛ بیمه مسکن، بیمه اجباری زلزله و بیمه عمر. انواع و تعداد بیمه های مورد نیاز ممکن است از بانکی به بانک دیگر متفاوت باشد.