قلعه یدیکوله، قصری به قدمت روم باستان

2مرداد 1400
0 نظر
خرید خانه در یدیکوله استانبول

قلعه یدیکوله ترکیبی از میراث رومی ، بیزانس و عثمانی است
اگر کاخ توپکاپی نمایانگرترین قدرت عثمانی باشد ، قلعه یدیکول وحشتناک ترین سیاه چال تاریخ استانبول است. همچنین با نام Yedikule Zindanları نیز شناخته می شود.این بنا پس از فتح قسطنطنیه توسط مفتح دوم با افزودن سه برج جدید به دیوارهای موجود بیزانس ، در سطح دروازه معروف طلایی ساخته شد. در دوره عثمانی از آن به عنوان یک گنجینه و بایگانی استفاده می شد ، اما همانطور که قبلاً نیز در بالا ذکر شد ، بیشترین استفاده از آن به عنوان یک زندان شناخته شده است. افرادی مشهوری که در یدیکول زندانی شدند مانند: حاکمان رومانی شاهزاده پترو سرسل ، کنستانتین برانکووانو به همراه فرزندانش ، سلطان عثمان دوم ، دیوید کومنوس ، آخرین امپراتور ترابیزوند ، و سیمون اول ، پادشاه جورجیا و قلعه یدیکول از سال 1895 موزه بوده است.

بازسازی دروازه طلایی:

برای فهمیدن منشاء این ارگ ، باید به زمان روم ، دقیقاً به سال 390 میلادی بازگردیم ، هنگامی که تئودوسیوس اول قوس پیروزی را بنا کرد که در آن زمان به تنهایی ایستاده بود زیرا هنوز دیوارهای شهر ساخته نشده بود. نام این طاق “Porta Aurea” (دروازه طلایی) بود که مسافران آن را “درخشان با طلا” می نامیدند. هنگامی که تئودوسیوس دوم تصمیم گرفت دو دهه بعد دیوارهای شهر را گسترش دهد ، وی گیت گلدن را درون دیوارهای سرزمین جدید خود گنجانید. در بسیاری از مواقع ، این دروازه طلایی به صحنه ورود پیروزی امپراتوران بیزانس تبدیل شد: هراكلیوس (629) پس از شکست دادن پارس ها. کنستانتین پنجم ، ریحان اول و ریحان دوم (قرن هشتم) پس از پیروزی بر بلغارها؛ و تئوفیلوس و پسرش مایکل سوم (قرن IX) پس از پیروزی های خود بر اعراب. آخرین ورودی پیروزمندانه یکی از مایکل هشتم پالئولوگوس (1261) بود که پس از جنگ صلیبی چهارم ، شهر را از لاتین پس گرفت. سپس در بستر شکست مداوم ، گلدن گیت برای دفاع دیوار کشی شد و هرگز دیگر باز نشد.
قلعه یدکول استانبول ترکیه در زمانی برج سیاه چال Yedikule‘s برای زندانی کردن دیپلمات های خارجی بود اگرچه برای رسیدن به یدیکول که به هفت برج مشهور است میبایست قطار حومه شهر را سوار شوید اما این قلعه فرماندهی ارزش آن را دارد. یدیکوله 5.5 کیلومتر (3.4 مایل) جنوب غربی منطقه سلطان احمد قرار دارد.این قلعه ساخته شده در قرن 5 توسط امپراتور تئودوسیوس دوم ، بخش جنوبی دیوارهای دفاعی قسطنطنیه را تشکیل داده است. قوس ماموت (در اواخر دوره بیزانس مسدود شده است) به نام پورتا اوره (گیت طلایی) معروف بود که درهای آن از جنس طلا بود. هنگامی که عثمانی ها شهر را فتح کردند ، از قلعه برای دفاع و بعداً به عنوان زندان و محل اعدام استفاده کردند و پس از فتح قسطنطنیه در سال 1453 ، سلطان فاتح سه برج را به این قلعه اضافه کرد که از آن به عنوان خزانه داری و زندان نیز استفاده کرد. Yedikule در سالهای اخیر احیا شده است ، و می توانید برای دیدن نماهای عالی در سراسر دریای مرمره ، به بالای قلعه صعود کنید.

بگذارید افسانه ای را که هنوز در میان ویرانه ها ساکن است به اشتراک بگذارم. طبق آن ، در آخرین درگیری های محاصره ، هنگامی که عثمانی ها در حال ورود به شهر بودند ، یک فرشته نجات دهنده کنستانتین 5 ، وی را به یک مجسمه مرمر تبدیل کرد و آن را در زیر دروازه گلدن پنهان کرد. چه کسی می داند ، شاید در دیدار تور استانبول شما آخرین امپراتور بیزانس از خواب بیدار نمائید تا سرانجام شهر را تصرف کند و جلال سابق خود را بازیابد.

ساعت بازدید: هر روز ۸:۳۰ تا ۱۸

قیمت بلیط: ۵ لیر ترکیه

آدرس قلعه یدیکوله : استانبول، پنج و نیم کیلومتری جنوب غربی منطقه سلطان احمد، قلعه یدیکول. برای رفتن به این منطقه می‌توانید از قطار حومه شهر استفاده کنید.

پیام بگذارید