برج گالاتا استانبول

1مرداد 1400
0 نظر
افشار املاک

برج گالاتا که یکی از جاهای دیدنی استانبول است؛ حدود هفتصد سال پیش (1384 میلادی) و با هدف نظارت بر کشتی‌ها و شناسایی کشتی­های متجاوزین و دشمنان بنا شد. اما بعدها تغییر کاربری داد و به عنوان زندان از آن استفاده شد. بعدها کاربری دیده بانی پیدا کرد و درتمام این زمان‌ها بارها مورد تعمیر و بازسازی قرار گرفت. برج گالاتا یک نماد برای شهر استانبول محسوب می­شود و در ارتفاع 67 متری شهر را زیر پا دارد. بالا رفتن از برج گالاتا و تماشای شهر زیبای استانبول و جزیره­ فوق‌­العاده دیدنی پاریم­آدا، لذتی بی‌­نظیر و وصف ناشدنی را برای هر توریست و گردشگری در این شهر فراهم خواهد کرد.

شاید برایتان جالب باشد اگر دلیل مخروطی بودن، سقف این برج را بدانید. گالاتای 9 طبقه در طول تاریخ حوادث و اتفاقات بسیاری به خود دیده است. در قرن‌های 18 و 19 میلادی دو بار با آتش‌­سوزی مهیبی مواجه شده و بارها طوفان و بادهای شدید به سقف آن آسیب رسانده­‌اند.

مخروطی بودن سقف آن دقیقا به همین دلیل است. تماشای غروب آفتاب بر بالای این برج نیز آن را به رمانتیک­ترین مکان در میان سایر جاهای دیدنی استانبول تبدیل کرده است. بر بالای این برج رستورانی احداث شده که بهترین غذاهای ترکی در آن سرو می‌شود و لذت بازدید از آن را برای علاقه مندان دوچندان می‌کند. این بنا تا سال 1749 بلندترین ساختمان استانبول بوده است.

در مورد فضای داخلی و چگونگی رفتن به طبقات بالای این برج باید گفت، در طبقه همکف آن پله‌هایی مارپیچ و هیجان انگیز وجود دارند و هیجان بازدید از این مکان را برای گردشگران چند برابر می­‌کند. همچنین برای راحتی کسانی که توانایی بالارفتن از پله‌­ها را ندارند، دو آسانسور در برج تعبیه شده است که البته این آسانسورها بازدیدکنندگان را تا طبقه هفتم یاری خواهند کرد و دو طبقه نهایی برج را باید با پله طی کرد.

شنیدن صدای مرغان دریایی بر فراز برج گالاتا تجربه‌­ای است که تا زمانی که به استانبول سفر نکنید و لذت آن را از نزدیک نچشید، نمی‌توانید آن را درک کنید. بهترین زمان نیز در طول روز ساعات نزدیک غروب آفتاب برای رفتن به برج گالاتای استانبول است. البته چون بیشتر افراد از این موضوع آگاهی دارند، در این زمان تعداد افراد بازدیدکننده زیاد و معمولاً پرازدحام است.

آدرس برج گالاتای استانبول

این برج جذاب و دیدنی که یکی از خاص‌ترین جاذبه‌های گردشگری استانبول است، در محله بی­اوغلوی استانبول واقع شده است. این محله هم یه خودی خود یک جاذبه توریستی در کنار سایر جاهای دیدنی استانبول محسوب می‌­شود. برای رفتن به برج، امکانات حمل و نقل آسانی چون مترو نیز در نظر گرفته شده که با هدف تسهیل و آسایش هرچه بیشتر بازدیدکنندگان از این بنای تاریخی فراهم شده است.

پیام بگذارید