آب انبار باسیلیکا

1مرداد 1400
0 نظر
خرید خانه در استانبول

این اثر تاریخی و دیدنی یکی از عجایب تکنولوژی در زمان خود بوده است و یکی از شگفتی­‌های استانبول است. وجه تسمیه آب انبار باسیلیکا به این اسم، به این دلیل است که در محل آن قبلاً باسیلیکا یا کلیسایی کهن وجود داشته است. البته این آب انبار در بین مردم ترکیه به اسم «یره باتان سیسترن» معروف است که به سبب وجود ستون­های مرمری فراوان در زیرزمین و معماری این چنینی آن نام گرفته است.

آب انبار باسیلیکا در قرن ششم و به دستور امپراتور روم ساخته شده و از همان زمان تأمین کننده آب ساکنین استانبول بوده است. توانایی این آب انبار در ذخیره آب 8/2 میلیون فوت مکعب است. از عجیب و هیجانی بودن این بنا همین بس که از آن در فیلمبرداری صحنه­ای از فیلم جیمز باند استفاده شده است. برای رفتن به این آب انبار بایستی 52 پله به زیرزمین بروید و آب انباری با طول 140 متر و عرض 70 متر با 336 ستون بزرگ به ارتفاع 9 متر را مشاهده کنید.

آب انبار باسیلیکا در 1/1 کیلومتری مسجد ایاصوفیه واقع شده و آدرس دقیق آن به این شرح است: استانبول، منطقه فاتح، محله علمدار، خیابان یرباتان، پلاک 3/1، باسیلیکا سیسترن. وسایل حمل و نقل عمومی برای رفتن به این آب انبار تماشایی همواره فراهم است و همه روزه این مکان دیدنی برای استقبال از علاقه مندان آماده پذیرش گردشگران است.

پیام بگذارید